Kuşum Değişik bir ses çıkarıyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan justbanu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
1,5 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Kendisi son zamanlarda garip bir ses çıkarmaya başladı. Bilhassa geceleri çıkartıyor bu vikleme tarzı sesi. Herhangi bir sağlık problemi yok gözlemlediğim kadarıyla. Çünkü yemini-suyunu güzelce yiyor. Gündüzleri de bizimle konuşup, oyun oynuyor. İlk başta korktuğundan dolayı bu sesi çıkardığını düşündüm ama gündüzleri gayet güzel oyun oynarken kafesi aynı yerde olmasına rağmen geceleri bu sesi çıkartıyor. Ve çoğu gece uyumuyor. Bize bir şeyler mi anlatmak istiyor, ya da eş mi istiyor anlayamıyorum maalesef. size danışmak istedim.
Not: sesi gönderemiyorum, dosya uzantısında hata veriyor.

Merhabalar;
Monodoks kapsül aldım eczaneden. Kuşumun suyuna ne kadar karıştırmalıyım?

Teşekkürler.
Bir konu daha var danışmak istediğim, elma-marul gibi gıdaları çok seviyor. İlacı içerken bu gıdaları da ara ara yemesinde sakınca olur mu?

Kapsülün iç tozundan tam dolu suluğa bir çiğ pirinç tanesi kadar eklenip kullanılır. İlaçlı su günde 2 sefer tazelenir. Hatta günde 3 sefer tazelense daha da iyi olucaktır. Malum havalar sıcak ilaçlı su çabuk bozuluyor. Ve bir hafta süre ile tedaviye devam edilir. Ardından 2 gün multivitamin takviyesi, varsa 2 günde probiyotik takviyesi yapılır.

İkinci bir konuda; tedavi boyunca kafeste kalamar kemiği, kuş kumu, gaga taşı gibi şeyler kaldırılır. Çünkü ilacın etkisini azaltıyorlar. Ve ek besinler de verilmez. Sadece yem verilir.

Bu tedaviden sonra mutlaka kuşun durumunu yazın. Eğer gelişme olmaz ise farklı bir ilaç kullanmak gerekiyor...

Oyla 1
Öncelikle Ayrıntılı açıklamanız için çok çok teşekkür ederim.
İnşallah verdiğiniz önerilerle kuşumun daha da iyi olacağına inanıyorum.

Ayna konusuna açıklık getirmek isterim. Yalnız bir kuş olduğu için aynasına çok bağımlı. Zaman zaman kursak mantarından korktuğum için aynasını kafesinden çıkarıyorum. Ama sinirleniyor bu seferde. Oynaması için başka oyuncaklar da takıyorum. Pek bir işe yaramıyor. Oyun oynarken aynasına kusabiliyor elbette ama erkek kuşun kızışması diye düşündüğüm için ses etmiyordum. Bunun haricinde de kursak mantarına işaret eden bir durumu yok. Tüm bunlara rağmen yine de aynasını çıkarmalı mıyım?

Antibiyotik konusunda da bugün 6. gün bitti. Ve ilacı kestim. Bugün ki hali düne kıyasla maşallah çok iyi. Oyun oynuyor ve bol bol uçuyor. Yine az da olsa kuyruğu aşağı-yukarı sallanıp küçük sesle viklemeler yapıyor. Sanırım antibiyotik belli bir dozaja ulaştıktan sonra etki etmeye başladı. Bu arada probiyotik, vitamin ve doğal bitki çaylarıyla (adaçayı, kekik, melisa) desteklemeye başladım. Gözlemlerime göre bu çaylarda iyileşmesinde etkili oluyor. Onu biraz daha rahatlatıyor.

Şu an için en büyük sorunu uyuyamaması. Uykudan gözleri kapanıyor. Ama başını sırtını koyup uykuya dalamıyor. Gündüzleri ara ara başını sırtına koyup uyumaya çalışsa da iki dk sonra yine başını kaldırıyor.(nefes tam alamadığı için mi emin olamıyorum) Geceleri durum daha ağır. Işıklar kapandıktan hemen sonra kafesin demirlerine ayakları ve gagasıyla tutunup hafif vikleme sesiyle ışıklar açılana kadar o pozisyonda bekliyor. Birşeylerden korkuyor ya da strese mi giriyor desem daha önce hiç böyle yapmazdı. Hastalık döneminde başladı bu hareketleri. Üstelik hasta olduğu bu dönemde bile yine elimize gelip bizimle oyun oynayıp, odanın içinde geziniyor. Hastalıktan demirlere tırmanıyor desem gündüzleri kafesin demirlerine hiç çıkmıyor. Normal zamanda da 6-7 saatten fazla uyumazdı zaten. Şimdi yarım saat bile uyumuyor. Bu gece yatmadan evvel ventolin şurup vermeyi düşünüyorum. Belki daha rahatlar.

Tüm bu konularda önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Aynasına çok bağlı ise kalsın çıkarmayın. Strese girmesin.

Gece şöyle yapın. Işıkları kapatın ama bir tane mavi gece lambası alıp kullanın. Hem etrafını gördüğü için stres yapmaz hemde mavi ışığın sakinleştirici etkisi vardır. İkisi bir arada yani ;)

Videolara şimdi baktım. Gözlemlediğim şey videonun birindeki kanat hareketleriydi. Ben bu hareketleri iç parazitlere yordum biraz. İç parazitler kuşa içten yapıştığı zaman bu tarz hareketler gözlemlenebilir. Yani parazitler içten kuşu rahatsız ettiği zaman kuşta ani hareketler kanat çırpmalar görülebilir.

Neyse şimdi kuştaki bütün bu durumları birleştirdiğimde şöyle bir şey çıkıyor. 1 solunumda zorluk, 2 gece uyuyamama stres olma, 3 kanat hareketleri. Bunların hepsi iç parazitlere işaret olabilir. Tabi sadece yorum yapıyorum kesin böyledir diyemem. Yani gece iç patazitler kuşu rahatsız ettiğinde kuş korkabilir stres olabilir, ikincisi dediğim gibi kanat hareketleri (telefonla oynarken yaptığı hareketler), üçüncüsüde hava kesesi akarları parazitleri. Hepsini topladığında bu kuşun sorunu iç parazit olabilir.

Yem yedikten sonraki hareketi ise kursakla ilgili. Yani kursakta sorun olabilir. Sindirim sorunu gibi.

Size tavsiyem ventolinden önce eczaneden bir tane sitraks şurup alın ve iç parazit kürü yapalım. Eğer sitraks bulamazsanız levamizol etken maddeli başka bir parazit ilacı bulmaya çalışın. Örneğin nilverm. Nilverm veterinerlerden alınır. Bu iki ilacıda bulamazsanız vilmectin'de kullanabiliriz. Bu ilaçlardan bir tanesini mutlaka temin etmeye çalışın bir an önce kullanalım. İnşaallah sorun parazittir de başka antibiyotik kullanmamıza gerek kalmaz...

Dışkılarıda fena değil bu arada.

Oyla 1
Merhaba;
Dün gündüz 2 saat kadar uyuyabilen kuşum gece yine uyuyamadı. Bu uykusuzluğu ve streside soluk alıp-vermesini çok etkiledi. Sabahleyin sevdiği meyve-sebzeleri yedirerek, okaliptüs koklatarak zamanla kendine geldi. Bu durumda anladım ki Ventolin şurupta işe yaramadı. Bundan sonra Ventolinde vermeyi düşünmüyorum.

Videoda bahsettiğiniz kanat hareketleri heyecandan olduğu içindir diye düşünmüşümdür hep. Oyun oynarken ya da mutluyken o tarz hareketleri eskiden beri yapıyor çünkü. Bir de kuşuma hep çok temiz baktım. Kafesini hemen her gün elma sirkesiyle temizlerim. Yine belli periyotlarla suluğuna da organik elma sirkesi koyarak içirdim. Dışarıda duran bir kuş da değil. Parazitin bulaşma ihtimali yok gibi yani. Bir de dışkısından belli olmaz mı parazitler? Ama yine de tavsiyenizi önemsiyorum. Sitraks şurupta aklımda. Yalnızca yeni antibiyotik kullanımı bittiği için 3-5 gün kekik çayı ve yoğurt suyu içirmeyi düşünüyorum. Yani doğal tedavi yöntemiyle bağışıklığını güçlendirdikten sonra sorun devam ederse kullanacağım. Üst üste ilaç vermek istemiyorum. Bir de kekik çayının ve yoğurt suyunun etkisini bariz bir şekilde gördüm. Hem rahat nefes alabiliyor hem de gündüz bir parça da olsa uyuyabiliyor.
Sadece bugün kaşınırken kaşındığı yerin üzerindeki peçetede bir kaç tane siyah hareketsiz nokta şeklinde deri döküntüsü gördüm. Kaşınırken tüylerinden düşmüş. Sonra hafif sirkeli suyla kanatlarının altını spreyledim. Bu parazite işaret olabilir mi? (ekte peçetenin ve dışkısının resmini gönderiyorum)
Bu gece tavsiye ettiğiniz gibi yanına mavi ışık koyacağım. Umarım işe yarar. Şu bir kaç gün için başka doğal tedaviler önerirseniz de sevinirim. Sarımsaklı su içinde iyi diyenler var. Sizce ara ara kullanılabilir mi?
Tekrardan vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Oyla 1
Solunum yolu sorunları olabilir muhtemel. Yahut ortam ısısı aşırı yüksek olabilir. Oda vik vik ses yaptırıyor bazen. Gece stres yapmasına sebep olacak bir değişim mi yapıldı?

Oyla 0
Bilhassa geceleri ama ara ara gündüzleri de çıkarıyor bu sesi. Geceleri hep aynı şekilde, kafesine giriyor ve bizde ışıkları kapatıyoruz. Yalnızca 2-3 hafta kadar önce İstanbul dışına çıkmam gerektiğinden kuşumu komşumuza bırakmıştık. Komşuda iki hafta kaldı. 3 gün önce aldım tekrar. Komşuya göndermeden öncede çıkarıyordu bu sesi. Komşudan geldiğinde biraz daha arttırmış vikleme sesini. Bulunduğu odanın sıcaklığı 25.4 derece. Odayı gün içinde bir kaç kezde havalandırmaya çalışıyorum. Stres yapmaması için elimden geleni yapıyorum. Solunum yolu rahatsızlığı varsa nasıl anlayabilirim? Birde çıkardığı sesi size hangi dosya uzantısıyla gönderebilirim?

Oyla 0
bahsettiğiniz vikleme belirtilerden bir tanesi. Kısa bir video çekip atabilir misiniz? Birde dışkısından fotoğraf.
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu sorunlarını iyi takip etmek gerekir. Yeni başlıyorsa bu sorun derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Eğer ileri safhadaysa düzeltmek oldukça güç. Solunum sorunu olduğunu anlasak bile ne aşamada olduğunu anlayamayacağımız için veteriner kontrolü şarttır. Çıkan ses şu şekilde midir dinler misiniz; SES
Eğer bu şekilde ise solunum hastalığında, tipik sayılan ve her nefeste duyulan bu sesi algılayabiliriz. Bu ses konusuna değinmişken alttaki konulara göz atmanızı tavsiye edeceğim;
Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı (Aksırma/Hapşırma)
Muhabbet Kuşum sürekli Ağzını açıp kapatıyor
Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Oyla 0
Vikleme sesi gönderdiğinize benzemiyor çünkü sizin gönderdiğiniz ses daha nefes alamayan, boğulan bir kuş gibi.
Biraz önce camı açtım sanırım daha rahatladı. Şimdi yine güzel güzel ötmeye başladı... Yinede vikleme halinin videosunu winrar şeklinde ve dışkısının resmini yolluyorum

Ekli dosyalar

• 20200716_001108.jpg
    20200716_001108.jpg
    389.5 KB · Görüntüleme: 94
  • kuşum.rar
    kuşum.rar
    1 MB · Görüntüleme: 501
Oyla 0
Vikleme sesi gönderdiğinize benzemiyor çünkü sizin gönderdiğiniz ses daha nefes alamayan, boğulan bir kuş gibi.
Biraz önce camı açtım sanırım daha rahatladı. Şimdi yine güzel güzel ötmeye başladı... Yinede vikleme halinin videosunu winrar şeklinde ve dışkısının resmini yolluyorum

Dışkı iyi gibi ama solunumda problem var. İlk önce 3 gün multivitamin takviyesi yapın ardından tekrar değerlendirelim. Eğer geçmez ise ilaç tedavisi gerekebilir...

Oyla 0
Yeniden iyi akşamlar;
Tavsiye ettiğiniz gibi 2 gündür vitamin takviyesinde bulunuyorum ancak herhangi bir değişim olmadı. Kuyruğu da aşağı-yukarı inip kalkıyor. Solunum problemi olduğuna emin gibiyim. Tedaviyi de geciktirmek istemiyorum. Hangi ilacı nasıl kullanmalıyım?

Oyla 0
Yeniden iyi akşamlar;
Tavsiye ettiğiniz gibi 2 gündür vitamin takviyesinde bulunuyorum ancak herhangi bir değişim olmadı. Kuyruğu da aşağı-yukarı inip kalkıyor. Solunum problemi olduğuna emin gibiyim. Tedaviyi de geciktirmek istemiyorum. Hangi ilacı nasıl kullanmalıyım?

Solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar: Doksisiklin ve eritromisin yada klaritromisin etken maddeli ilaçlar kullanılır. Önce doksisiklin ile tedavi yapılır. Eğer düzelme olmaz ise eritromisin yada klaritromisin ile tedavi yapılır. Eğer yine düzelmez ise kuşta enfeksiyon değilde astım vardır. Astım içinde ventolin şurup kullanılır. Doksisiklin etken maddeli ilaçlar; monodoks kapsül (eczane), hipradoxsi (veteriner). Eritromisin yada klaritromisin etken maddeli ilaçlar; macrol (eczane), eritrom (veteriner).

Tedavide kullanılan ilaçlar bu şekilde. Ancak imkanınız varsa florya istanbulvet'e götürmenizi tavsiye ederim.

Oyla 0
Teşekkürler.
Bir konu daha var danışmak istediğim, elma-marul gibi gıdaları çok seviyor. İlacı içerken bu gıdaları da ara ara yemesinde sakınca olur mu?

Oyla 0
Kalamar kemiğini ve gaga taşını da kaldırdım. Elma da vermeyeceğim. Yalnız ilacın tadını sevmediği için pek su da içmek istemiyor. ama çay kaşığının ağzı büyüklüğünde ki (çok küçük bir parça) bir marul yaprağını ilaçlı suya batırınca en azından 6-7 damla içmiş oluyor. İlacı bu şekilde içirmemde sıkıntı olur mu?
İnşallah tedavinin sonucunu da buradan paylaşırım.

Oyla 0
Kalamar kemiğini ve gaga taşını da kaldırdım. Elma da vermeyeceğim. Yalnız ilacın tadını sevmediği için pek su da içmek istemiyor. ama çay kaşığının ağzı büyüklüğünde ki (çok küçük bir parça) bir marul yaprağını ilaçlı suya batırınca en azından 6-7 damla içmiş oluyor. İlacı bu şekilde içirmemde sıkıntı olur mu?
İnşallah tedavinin sonucunu da buradan paylaşırım.

Marulda kalsiyum az miktarda olduğu için pek sorun olmaz. Yinede ilaçlı suyu ne kadar sade içerse okadar iyi.

Oyla 0
Merhabalar...
2 gündür verdiğim monodoks ilacını vermeye devam ediyorum. Ancak pek bir değişim olmadı. Nefes almakta güçlük çektiğinden uyuyamıyor. Antibiyotik ağır gelmiş olabilir mi? Bir de zaman zaman yemini yedikten sonra öksürmeye başlıyor. Bir şey takılmış gibi boğazına. Sonra nefes alamadığı için kanatlarını açıp nefes almaya çalışıyor. Bu hali onu çok bitkinleştiriyor. Gözleri kapalı, nefes almaya çalışarak halsiz bir şekilde duruyor tünekte. Onu rahatlatmak için yapabileceğim başka bir şey yok mu?

Oyla 0
Merhabalar...
2 gündür verdiğim monodoks ilacını vermeye devam ediyorum. Ancak pek bir değişim olmadı. Nefes almakta güçlük çektiğinden uyuyamıyor. Antibiyotik ağır gelmiş olabilir mi? Bir de zaman zaman yemini yedikten sonra öksürmeye başlıyor. Bir şey takılmış gibi boğazına. Sonra nefes alamadığı için kanatlarını açıp nefes almaya çalışıyor. Bu hali onu çok bitkinleştiriyor. Gözleri kapalı, nefes almaya çalışarak halsiz bir şekilde duruyor tünekte. Onu rahatlatmak için yapabileceğim başka bir şey yok mu?

Zaten solunumda sorun olduğu için birde havalar sıcak kuşu daha çok zorluyordur (kanatlarını açmasıda bu yüzden). Şuan için yapılacak başka birşey yok. İlacı kullanmaya devam etmelisiniz. İlaçlı suyun içine 2-3 damla polivit vitamin şurubuda damlatın daha iyi olur. Antibiyotik biraz ağır gelmiş olabilir. Vitamin ile antibiyotik aynı suya katılabilir.

Kuşun dışkılarını eklermisiniz kontrol edelim. Birde kısa bir videosunu ekleyin...

Oyla 0
Merhabalar;
Ekte istediğiniz gibi kısa videoyu winrar şeklinde ve dışkı fotolarını paylaşıyorum. Birde özellikle ilaç kullanmaya başladıktan kaşınmasının çok arttığını gözlemledim. Antibiyotiğin yan etkisi olabilir mi?

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...