Kuşum Değişik bir ses çıkarıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
1,5 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Kendisi son zamanlarda garip bir ses çıkarmaya başladı. Bilhassa geceleri çıkartıyor bu vikleme tarzı sesi. Herhangi bir sağlık problemi yok gözlemlediğim kadarıyla. Çünkü yemini-suyunu güzelce yiyor. Gündüzleri de bizimle konuşup, oyun oynuyor. İlk başta korktuğundan dolayı bu sesi çıkardığını düşündüm ama gündüzleri gayet güzel oyun oynarken kafesi aynı yerde olmasına rağmen geceleri bu sesi çıkartıyor. Ve çoğu gece uyumuyor. Bize bir şeyler mi anlatmak istiyor, ya da eş mi istiyor anlayamıyorum maalesef. size danışmak istedim.
Not: sesi gönderemiyorum, dosya uzantısında hata veriyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Solunum yolu sorunları olabilir muhtemel. Yahut ortam ısısı aşırı yüksek olabilir. Oda vik vik ses yaptırıyor bazen. Gece stres yapmasına sebep olacak bir değişim mi yapıldı?

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Bilhassa geceleri ama ara ara gündüzleri de çıkarıyor bu sesi. Geceleri hep aynı şekilde, kafesine giriyor ve bizde ışıkları kapatıyoruz. Yalnızca 2-3 hafta kadar önce İstanbul dışına çıkmam gerektiğinden kuşumu komşumuza bırakmıştık. Komşuda iki hafta kaldı. 3 gün önce aldım tekrar. Komşuya göndermeden öncede çıkarıyordu bu sesi. Komşudan geldiğinde biraz daha arttırmış vikleme sesini. Bulunduğu odanın sıcaklığı 25.4 derece. Odayı gün içinde bir kaç kezde havalandırmaya çalışıyorum. Stres yapmaması için elimden geleni yapıyorum. Solunum yolu rahatsızlığı varsa nasıl anlayabilirim? Birde çıkardığı sesi size hangi dosya uzantısıyla gönderebilirim?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bahsettiğiniz vikleme belirtilerden bir tanesi. Kısa bir video çekip atabilir misiniz? Birde dışkısından fotoğraf.
Öncelikle geçmiş olsun. Solunum yolu sorunlarını iyi takip etmek gerekir. Yeni başlıyorsa bu sorun derhal müdahale edilmesi gerekiyor. Eğer ileri safhadaysa düzeltmek oldukça güç. Solunum sorunu olduğunu anlasak bile ne aşamada olduğunu anlayamayacağımız için veteriner kontrolü şarttır. Çıkan ses şu şekilde midir dinler misiniz; SES
Eğer bu şekilde ise solunum hastalığında, tipik sayılan ve her nefeste duyulan bu sesi algılayabiliriz. Bu ses konusuna değinmişken alttaki konulara göz atmanızı tavsiye edeceğim;
Muhabbet Kuşu Soğuk Algınlığı (Aksırma/Hapşırma)
Muhabbet Kuşum sürekli Ağzını açıp kapatıyor
Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Vikleme sesi gönderdiğinize benzemiyor çünkü sizin gönderdiğiniz ses daha nefes alamayan, boğulan bir kuş gibi.
Biraz önce camı açtım sanırım daha rahatladı. Şimdi yine güzel güzel ötmeye başladı... Yinede vikleme halinin videosunu winrar şeklinde ve dışkısının resmini yolluyorum

Ekli dosyalar

• 20200716_001108.jpg
    20200716_001108.jpg
    389.5 KB · Görüntüleme: 93
  • kuşum.rar
    1 MB · Görüntüleme: 496
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Vikleme sesi gönderdiğinize benzemiyor çünkü sizin gönderdiğiniz ses daha nefes alamayan, boğulan bir kuş gibi.
Biraz önce camı açtım sanırım daha rahatladı. Şimdi yine güzel güzel ötmeye başladı... Yinede vikleme halinin videosunu winrar şeklinde ve dışkısının resmini yolluyorum

Dışkı iyi gibi ama solunumda problem var. İlk önce 3 gün multivitamin takviyesi yapın ardından tekrar değerlendirelim. Eğer geçmez ise ilaç tedavisi gerekebilir...

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Yeniden iyi akşamlar;
Tavsiye ettiğiniz gibi 2 gündür vitamin takviyesinde bulunuyorum ancak herhangi bir değişim olmadı. Kuyruğu da aşağı-yukarı inip kalkıyor. Solunum problemi olduğuna emin gibiyim. Tedaviyi de geciktirmek istemiyorum. Hangi ilacı nasıl kullanmalıyım?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yeniden iyi akşamlar;
Tavsiye ettiğiniz gibi 2 gündür vitamin takviyesinde bulunuyorum ancak herhangi bir değişim olmadı. Kuyruğu da aşağı-yukarı inip kalkıyor. Solunum problemi olduğuna emin gibiyim. Tedaviyi de geciktirmek istemiyorum. Hangi ilacı nasıl kullanmalıyım?

Solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar: Doksisiklin ve eritromisin yada klaritromisin etken maddeli ilaçlar kullanılır. Önce doksisiklin ile tedavi yapılır. Eğer düzelme olmaz ise eritromisin yada klaritromisin ile tedavi yapılır. Eğer yine düzelmez ise kuşta enfeksiyon değilde astım vardır. Astım içinde ventolin şurup kullanılır. Doksisiklin etken maddeli ilaçlar; monodoks kapsül (eczane), hipradoxsi (veteriner). Eritromisin yada klaritromisin etken maddeli ilaçlar; macrol (eczane), eritrom (veteriner).

Tedavide kullanılan ilaçlar bu şekilde. Ancak imkanınız varsa florya istanbulvet'e götürmenizi tavsiye ederim.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Teşekkürler.
Bir konu daha var danışmak istediğim, elma-marul gibi gıdaları çok seviyor. İlacı içerken bu gıdaları da ara ara yemesinde sakınca olur mu?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar;
Monodoks kapsül aldım eczaneden. Kuşumun suyuna ne kadar karıştırmalıyım?

Teşekkürler.
Bir konu daha var danışmak istediğim, elma-marul gibi gıdaları çok seviyor. İlacı içerken bu gıdaları da ara ara yemesinde sakınca olur mu?

Kapsülün iç tozundan tam dolu suluğa bir çiğ pirinç tanesi kadar eklenip kullanılır. İlaçlı su günde 2 sefer tazelenir. Hatta günde 3 sefer tazelense daha da iyi olucaktır. Malum havalar sıcak ilaçlı su çabuk bozuluyor. Ve bir hafta süre ile tedaviye devam edilir. Ardından 2 gün multivitamin takviyesi, varsa 2 günde probiyotik takviyesi yapılır.

İkinci bir konuda; tedavi boyunca kafeste kalamar kemiği, kuş kumu, gaga taşı gibi şeyler kaldırılır. Çünkü ilacın etkisini azaltıyorlar. Ve ek besinler de verilmez. Sadece yem verilir.

Bu tedaviden sonra mutlaka kuşun durumunu yazın. Eğer gelişme olmaz ise farklı bir ilaç kullanmak gerekiyor...

Oyla 1

justbanu

iyikus.com Üyesi
Kalamar kemiğini ve gaga taşını da kaldırdım. Elma da vermeyeceğim. Yalnız ilacın tadını sevmediği için pek su da içmek istemiyor. ama çay kaşığının ağzı büyüklüğünde ki (çok küçük bir parça) bir marul yaprağını ilaçlı suya batırınca en azından 6-7 damla içmiş oluyor. İlacı bu şekilde içirmemde sıkıntı olur mu?
İnşallah tedavinin sonucunu da buradan paylaşırım.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kalamar kemiğini ve gaga taşını da kaldırdım. Elma da vermeyeceğim. Yalnız ilacın tadını sevmediği için pek su da içmek istemiyor. ama çay kaşığının ağzı büyüklüğünde ki (çok küçük bir parça) bir marul yaprağını ilaçlı suya batırınca en azından 6-7 damla içmiş oluyor. İlacı bu şekilde içirmemde sıkıntı olur mu?
İnşallah tedavinin sonucunu da buradan paylaşırım.

Marulda kalsiyum az miktarda olduğu için pek sorun olmaz. Yinede ilaçlı suyu ne kadar sade içerse okadar iyi.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
2 gündür verdiğim monodoks ilacını vermeye devam ediyorum. Ancak pek bir değişim olmadı. Nefes almakta güçlük çektiğinden uyuyamıyor. Antibiyotik ağır gelmiş olabilir mi? Bir de zaman zaman yemini yedikten sonra öksürmeye başlıyor. Bir şey takılmış gibi boğazına. Sonra nefes alamadığı için kanatlarını açıp nefes almaya çalışıyor. Bu hali onu çok bitkinleştiriyor. Gözleri kapalı, nefes almaya çalışarak halsiz bir şekilde duruyor tünekte. Onu rahatlatmak için yapabileceğim başka bir şey yok mu?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar...
2 gündür verdiğim monodoks ilacını vermeye devam ediyorum. Ancak pek bir değişim olmadı. Nefes almakta güçlük çektiğinden uyuyamıyor. Antibiyotik ağır gelmiş olabilir mi? Bir de zaman zaman yemini yedikten sonra öksürmeye başlıyor. Bir şey takılmış gibi boğazına. Sonra nefes alamadığı için kanatlarını açıp nefes almaya çalışıyor. Bu hali onu çok bitkinleştiriyor. Gözleri kapalı, nefes almaya çalışarak halsiz bir şekilde duruyor tünekte. Onu rahatlatmak için yapabileceğim başka bir şey yok mu?

Zaten solunumda sorun olduğu için birde havalar sıcak kuşu daha çok zorluyordur (kanatlarını açmasıda bu yüzden). Şuan için yapılacak başka birşey yok. İlacı kullanmaya devam etmelisiniz. İlaçlı suyun içine 2-3 damla polivit vitamin şurubuda damlatın daha iyi olur. Antibiyotik biraz ağır gelmiş olabilir. Vitamin ile antibiyotik aynı suya katılabilir.

Kuşun dışkılarını eklermisiniz kontrol edelim. Birde kısa bir videosunu ekleyin...

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar;
Ekte istediğiniz gibi kısa videoyu winrar şeklinde ve dışkı fotolarını paylaşıyorum. Birde özellikle ilaç kullanmaya başladıktan kaşınmasının çok arttığını gözlemledim. Antibiyotiğin yan etkisi olabilir mi?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar;
Ekte istediğiniz gibi kısa videoyu winrar şeklinde ve dışkı fotolarını paylaşıyorum. Birde özellikle ilaç kullanmaya başladıktan kaşınmasının çok arttığını gözlemledim. Antibiyotiğin yan etkisi olabilir mi?

Kaşınması antibiyotik kaynaklı olabilir. Antibiyotikler mantarı çoğalttığı için mantarda kaşınmaya sebep olduğu için kaşınabilir. Antibiyotiklerden sonra 3 günlük kısa bir mantar kürü yapmanızı öneririm. Ancak videodan da belli olduğu gibi kuşun solunum sorunu hala aynı. İlacın 5. gününde de aynı bu şekilde hiç bir gelişme olmaz ise ilacı değiştirmek gerekiyor. Eritromisin yada kloritromisin kullanmak lazım.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
Bugün ilacın 5. günü bitti. Ancak akşam çok daha iyi olup azda olsa uyuyabilen kuşum geceyi çok kötü geçirdi.( sürekli vikledi ve uyumadı) İlacın iyi gelip gelmediğini kestiremiyorum. Sabaha karşı astım krizi geçiriyor gibi yine bir süre nefes almakta çok zorlandı. Yemini bile yiyemedi. Bir süre sonra toparlandı. Tekrar uçup, oynamaya başladı. Vücudu yeni bir antibiyotiği kaldıramaz diye endişeleniyorum. Eritromisin ya da kloritmisin başlamak yerine Ventolin şurubu bir kaç gün denesem olur mu?
(Ekteki videolar kuşun krizden sonraki halleridir.)

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...