Kuşum Değişik bir ses çıkarıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhabalar...
1,5 yaşında erkek muhabbet kuşum var. Kendisi son zamanlarda garip bir ses çıkarmaya başladı. Bilhassa geceleri çıkartıyor bu vikleme tarzı sesi. Herhangi bir sağlık problemi yok gözlemlediğim kadarıyla. Çünkü yemini-suyunu güzelce yiyor. Gündüzleri de bizimle konuşup, oyun oynuyor. İlk başta korktuğundan dolayı bu sesi çıkardığını düşündüm ama gündüzleri gayet güzel oyun oynarken kafesi aynı yerde olmasına rağmen geceleri bu sesi çıkartıyor. Ve çoğu gece uyumuyor. Bize bir şeyler mi anlatmak istiyor, ya da eş mi istiyor anlayamıyorum maalesef. size danışmak istedim.
Not: sesi gönderemiyorum, dosya uzantısında hata veriyor.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuzun aynalı oyuncağını çıkartınız. Muhtemelen kursak enfeksiyonundan dolayı bir burukluğu var. Diğer türlü daha iyi olması gerekirdi ilaçtan sonra. Bir süre ilaç vermeyiniz. Probiyotik ve elektrolit ile destek sağlayınız.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar...
Bugün ilacın 5. günü bitti. Ancak akşam çok daha iyi olup azda olsa uyuyabilen kuşum geceyi çok kötü geçirdi.( sürekli vikledi ve uyumadı) İlacın iyi gelip gelmediğini kestiremiyorum. Sabaha karşı astım krizi geçiriyor gibi yine bir süre nefes almakta çok zorlandı. Yemini bile yiyemedi. Bir süre sonra toparlandı. Tekrar uçup, oynamaya başladı. Vücudu yeni bir antibiyotiği kaldıramaz diye endişeleniyorum. Eritromisin ya da kloritmisin başlamak yerine Ventolin şurubu bir kaç gün denesem olur mu?
(Ekteki videolar kuşun krizden sonraki halleridir.)

Evet deneyebilirsin. Doksisiklin hiç fayda etmemiş sanırım solunumda ciddi sıkıntı var. Ventolini 3 gün kullan en azından nefesini açar biraz. Daha sonra diğer antibiyotiğe geçmek zorundayız. Bende hiç istemiyorum bu kuşlara ilaç vermeyi ama bu gibi durumlarda vermek zorundayız malesef. Yoksa hastalığı atlatamıyorlar.

Siz ventolini kullanın bir kaç gün daha sonra diğer antibiyoitiği nasıl kullanıcağınızı yazıcam. Ventolinide tam dolu suluğa 3-4 damla yeterli. Ventolinin şurup olanını alıcaksınız yanlışlık olmasın.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Solunum sorunlarından bir diğeride hava kesesi akarlarıdır (hava kesesi keneleri). Eğer antibiyotik tedavilerinden sonra hala sorun devam ederse hava kesesi akarlarına yönelik tedavi uygulamak gerekiyor. Bunun için vilmectin kullanılır.

Yani şöyle anlatıyım bu sorunu; crd yani solunum yolu enfeksiyonları adı altında 3 çeşit hastalık var. Bu 3 çeşit hastalığada farklı bakteriler sebep oluyor bildiğim kadarıyla. Doksisiklin bunların ikisine iyi geliyor diye biliyorum. Bir tanesine ise eritromisin iyi geliyor. Bu 3 çeşit solunum enfeksiyonunun dışında 2 hastalık daha var bunlarda astım ve hava kesesi akarları. Yani ettimi size 5 hastalık. Yani elimizde tahlil sonuçları olmadığı için bu hastalıklardan hangisi var bilmiyoruz ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçları sırayla denemek zorundayız...

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Evet deneyebilirsin. Doksisiklin hiç fayda etmemiş sanırım solunumda ciddi sıkıntı var. Ventolini 3 gün kullan en azından nefesini açar biraz. Daha sonra diğer antibiyotiğe geçmek zorundayız. Bende hiç istemiyorum bu kuşlara ilaç vermeyi ama bu gibi durumlarda vermek zorundayız malesef. Yoksa hastalığı atlatamıyorlar.

Siz ventolini kullanın bir kaç gün daha sonra diğer antibiyoitiği nasıl kullanıcağınızı yazıcam. Ventolinide tam dolu suluğa 3-4 damla yeterli. Ventolinin şurup olanını alıcaksınız yanlışlık olmasın.

Öncelikle Ayrıntılı açıklamanız için çok çok teşekkür ederim.
İnşallah verdiğiniz önerilerle kuşumun daha da iyi olacağına inanıyorum.

Ayna konusuna açıklık getirmek isterim. Yalnız bir kuş olduğu için aynasına çok bağımlı. Zaman zaman kursak mantarından korktuğum için aynasını kafesinden çıkarıyorum. Ama sinirleniyor bu seferde. Oynaması için başka oyuncaklar da takıyorum. Pek bir işe yaramıyor. Oyun oynarken aynasına kusabiliyor elbette ama erkek kuşun kızışması diye düşündüğüm için ses etmiyordum. Bunun haricinde de kursak mantarına işaret eden bir durumu yok. Tüm bunlara rağmen yine de aynasını çıkarmalı mıyım?

Antibiyotik konusunda da bugün 6. gün bitti. Ve ilacı kestim. Bugün ki hali düne kıyasla maşallah çok iyi. Oyun oynuyor ve bol bol uçuyor. Yine az da olsa kuyruğu aşağı-yukarı sallanıp küçük sesle viklemeler yapıyor. Sanırım antibiyotik belli bir dozaja ulaştıktan sonra etki etmeye başladı. Bu arada probiyotik, vitamin ve doğal bitki çaylarıyla (adaçayı, kekik, melisa) desteklemeye başladım. Gözlemlerime göre bu çaylarda iyileşmesinde etkili oluyor. Onu biraz daha rahatlatıyor.

Şu an için en büyük sorunu uyuyamaması. Uykudan gözleri kapanıyor. Ama başını sırtını koyup uykuya dalamıyor. Gündüzleri ara ara başını sırtına koyup uyumaya çalışsa da iki dk sonra yine başını kaldırıyor.(nefes tam alamadığı için mi emin olamıyorum) Geceleri durum daha ağır. Işıklar kapandıktan hemen sonra kafesin demirlerine ayakları ve gagasıyla tutunup hafif vikleme sesiyle ışıklar açılana kadar o pozisyonda bekliyor. Birşeylerden korkuyor ya da strese mi giriyor desem daha önce hiç böyle yapmazdı. Hastalık döneminde başladı bu hareketleri. Üstelik hasta olduğu bu dönemde bile yine elimize gelip bizimle oyun oynayıp, odanın içinde geziniyor. Hastalıktan demirlere tırmanıyor desem gündüzleri kafesin demirlerine hiç çıkmıyor. Normal zamanda da 6-7 saatten fazla uyumazdı zaten. Şimdi yarım saat bile uyumuyor. Bu gece yatmadan evvel ventolin şurup vermeyi düşünüyorum. Belki daha rahatlar.

Tüm bu konularda önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Birde videodaki hareketi yemek yedikten sonra bir süre yapıyor. Sonra yapmayı bırakıyor. Bunu da paylaşmak istedim.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Öncelikle Ayrıntılı açıklamanız için çok çok teşekkür ederim.
İnşallah verdiğiniz önerilerle kuşumun daha da iyi olacağına inanıyorum.

Ayna konusuna açıklık getirmek isterim. Yalnız bir kuş olduğu için aynasına çok bağımlı. Zaman zaman kursak mantarından korktuğum için aynasını kafesinden çıkarıyorum. Ama sinirleniyor bu seferde. Oynaması için başka oyuncaklar da takıyorum. Pek bir işe yaramıyor. Oyun oynarken aynasına kusabiliyor elbette ama erkek kuşun kızışması diye düşündüğüm için ses etmiyordum. Bunun haricinde de kursak mantarına işaret eden bir durumu yok. Tüm bunlara rağmen yine de aynasını çıkarmalı mıyım?

Antibiyotik konusunda da bugün 6. gün bitti. Ve ilacı kestim. Bugün ki hali düne kıyasla maşallah çok iyi. Oyun oynuyor ve bol bol uçuyor. Yine az da olsa kuyruğu aşağı-yukarı sallanıp küçük sesle viklemeler yapıyor. Sanırım antibiyotik belli bir dozaja ulaştıktan sonra etki etmeye başladı. Bu arada probiyotik, vitamin ve doğal bitki çaylarıyla (adaçayı, kekik, melisa) desteklemeye başladım. Gözlemlerime göre bu çaylarda iyileşmesinde etkili oluyor. Onu biraz daha rahatlatıyor.

Şu an için en büyük sorunu uyuyamaması. Uykudan gözleri kapanıyor. Ama başını sırtını koyup uykuya dalamıyor. Gündüzleri ara ara başını sırtına koyup uyumaya çalışsa da iki dk sonra yine başını kaldırıyor.(nefes tam alamadığı için mi emin olamıyorum) Geceleri durum daha ağır. Işıklar kapandıktan hemen sonra kafesin demirlerine ayakları ve gagasıyla tutunup hafif vikleme sesiyle ışıklar açılana kadar o pozisyonda bekliyor. Birşeylerden korkuyor ya da strese mi giriyor desem daha önce hiç böyle yapmazdı. Hastalık döneminde başladı bu hareketleri. Üstelik hasta olduğu bu dönemde bile yine elimize gelip bizimle oyun oynayıp, odanın içinde geziniyor. Hastalıktan demirlere tırmanıyor desem gündüzleri kafesin demirlerine hiç çıkmıyor. Normal zamanda da 6-7 saatten fazla uyumazdı zaten. Şimdi yarım saat bile uyumuyor. Bu gece yatmadan evvel ventolin şurup vermeyi düşünüyorum. Belki daha rahatlar.

Tüm bu konularda önerilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

Aynasına çok bağlı ise kalsın çıkarmayın. Strese girmesin.

Gece şöyle yapın. Işıkları kapatın ama bir tane mavi gece lambası alıp kullanın. Hem etrafını gördüğü için stres yapmaz hemde mavi ışığın sakinleştirici etkisi vardır. İkisi bir arada yani ;)

Videolara şimdi baktım. Gözlemlediğim şey videonun birindeki kanat hareketleriydi. Ben bu hareketleri iç parazitlere yordum biraz. İç parazitler kuşa içten yapıştığı zaman bu tarz hareketler gözlemlenebilir. Yani parazitler içten kuşu rahatsız ettiği zaman kuşta ani hareketler kanat çırpmalar görülebilir.

Neyse şimdi kuştaki bütün bu durumları birleştirdiğimde şöyle bir şey çıkıyor. 1 solunumda zorluk, 2 gece uyuyamama stres olma, 3 kanat hareketleri. Bunların hepsi iç parazitlere işaret olabilir. Tabi sadece yorum yapıyorum kesin böyledir diyemem. Yani gece iç patazitler kuşu rahatsız ettiğinde kuş korkabilir stres olabilir, ikincisi dediğim gibi kanat hareketleri (telefonla oynarken yaptığı hareketler), üçüncüsüde hava kesesi akarları parazitleri. Hepsini topladığında bu kuşun sorunu iç parazit olabilir.

Yem yedikten sonraki hareketi ise kursakla ilgili. Yani kursakta sorun olabilir. Sindirim sorunu gibi.

Size tavsiyem ventolinden önce eczaneden bir tane sitraks şurup alın ve iç parazit kürü yapalım. Eğer sitraks bulamazsanız levamizol etken maddeli başka bir parazit ilacı bulmaya çalışın. Örneğin nilverm. Nilverm veterinerlerden alınır. Bu iki ilacıda bulamazsanız vilmectin'de kullanabiliriz. Bu ilaçlardan bir tanesini mutlaka temin etmeye çalışın bir an önce kullanalım. İnşaallah sorun parazittir de başka antibiyotik kullanmamıza gerek kalmaz...

Dışkılarıda fena değil bu arada.

Oyla 1

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu arada o yaptığınız bitki çayının fayda etmesinin sebebi yine iç parazitlere iyi geldiği için olabilir. Yani kekik doğal bir antiparaziterdir buda kuşu biraz rahatlatmış olabilir. Yani kuşun sorunu parazit kaynaklı olabilir gibi geliyor bana. Zaten bu kullanıcağımız sitraks'ta çok hafif bir ilaçtır. Antibiyotikler gibi değil. O yüzden bunu mutlaka deniyelim.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhaba;
Dün gündüz 2 saat kadar uyuyabilen kuşum gece yine uyuyamadı. Bu uykusuzluğu ve streside soluk alıp-vermesini çok etkiledi. Sabahleyin sevdiği meyve-sebzeleri yedirerek, okaliptüs koklatarak zamanla kendine geldi. Bu durumda anladım ki Ventolin şurupta işe yaramadı. Bundan sonra Ventolinde vermeyi düşünmüyorum.

Videoda bahsettiğiniz kanat hareketleri heyecandan olduğu içindir diye düşünmüşümdür hep. Oyun oynarken ya da mutluyken o tarz hareketleri eskiden beri yapıyor çünkü. Bir de kuşuma hep çok temiz baktım. Kafesini hemen her gün elma sirkesiyle temizlerim. Yine belli periyotlarla suluğuna da organik elma sirkesi koyarak içirdim. Dışarıda duran bir kuş da değil. Parazitin bulaşma ihtimali yok gibi yani. Bir de dışkısından belli olmaz mı parazitler? Ama yine de tavsiyenizi önemsiyorum. Sitraks şurupta aklımda. Yalnızca yeni antibiyotik kullanımı bittiği için 3-5 gün kekik çayı ve yoğurt suyu içirmeyi düşünüyorum. Yani doğal tedavi yöntemiyle bağışıklığını güçlendirdikten sonra sorun devam ederse kullanacağım. Üst üste ilaç vermek istemiyorum. Bir de kekik çayının ve yoğurt suyunun etkisini bariz bir şekilde gördüm. Hem rahat nefes alabiliyor hem de gündüz bir parça da olsa uyuyabiliyor.
Sadece bugün kaşınırken kaşındığı yerin üzerindeki peçetede bir kaç tane siyah hareketsiz nokta şeklinde deri döküntüsü gördüm. Kaşınırken tüylerinden düşmüş. Sonra hafif sirkeli suyla kanatlarının altını spreyledim. Bu parazite işaret olabilir mi? (ekte peçetenin ve dışkısının resmini gönderiyorum)
Bu gece tavsiye ettiğiniz gibi yanına mavi ışık koyacağım. Umarım işe yarar. Şu bir kaç gün için başka doğal tedaviler önerirseniz de sevinirim. Sarımsaklı su içinde iyi diyenler var. Sizce ara ara kullanılabilir mi?
Tekrardan vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Oyla 1

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yoğuur suyu kuşlara verilmemelidir. Kuşlar için hazırlanmış bir probiyotik alınız. Laktozu sindiremedikleri için zorlanacaktır kuşunuz. Dış parazitler genelde dışkıda farklı form ve boyama yapıyor. Buradan tahmin edilebilir. Dış parazit için vilmectin gibi etkili bir ürün alınız. En azından kafanız rahat olur. Çok fazla kan emici parazit varsa kuşu hastalandırabilir, uyutmayabilir. Sarımsaklı suyu ben verdiğimde kuşlarım beklemediğim reaksiyonlar gösteriyorlar ve dışkılarda bozulmalar gördüm. Uygun koşullarda hazırlanan su ara ara verilebilir ama dikkat edilmelidir. Ben kullanmayı tercih etmiyorum. Ayda 1 belki. Dışkısı toparlamaya yatkın bir dışkı gibi şu aşamada.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba;
Dün gündüz 2 saat kadar uyuyabilen kuşum gece yine uyuyamadı. Bu uykusuzluğu ve streside soluk alıp-vermesini çok etkiledi. Sabahleyin sevdiği meyve-sebzeleri yedirerek, okaliptüs koklatarak zamanla kendine geldi. Bu durumda anladım ki Ventolin şurupta işe yaramadı. Bundan sonra Ventolinde vermeyi düşünmüyorum.

Videoda bahsettiğiniz kanat hareketleri heyecandan olduğu içindir diye düşünmüşümdür hep. Oyun oynarken ya da mutluyken o tarz hareketleri eskiden beri yapıyor çünkü. Bir de kuşuma hep çok temiz baktım. Kafesini hemen her gün elma sirkesiyle temizlerim. Yine belli periyotlarla suluğuna da organik elma sirkesi koyarak içirdim. Dışarıda duran bir kuş da değil. Parazitin bulaşma ihtimali yok gibi yani. Bir de dışkısından belli olmaz mı parazitler? Ama yine de tavsiyenizi önemsiyorum. Sitraks şurupta aklımda. Yalnızca yeni antibiyotik kullanımı bittiği için 3-5 gün kekik çayı ve yoğurt suyu içirmeyi düşünüyorum. Yani doğal tedavi yöntemiyle bağışıklığını güçlendirdikten sonra sorun devam ederse kullanacağım. Üst üste ilaç vermek istemiyorum. Bir de kekik çayının ve yoğurt suyunun etkisini bariz bir şekilde gördüm. Hem rahat nefes alabiliyor hem de gündüz bir parça da olsa uyuyabiliyor.
Sadece bugün kaşınırken kaşındığı yerin üzerindeki peçetede bir kaç tane siyah hareketsiz nokta şeklinde deri döküntüsü gördüm. Kaşınırken tüylerinden düşmüş. Sonra hafif sirkeli suyla kanatlarının altını spreyledim. Bu parazite işaret olabilir mi? (ekte peçetenin ve dışkısının resmini gönderiyorum)
Bu gece tavsiye ettiğiniz gibi yanına mavi ışık koyacağım. Umarım işe yarar. Şu bir kaç gün için başka doğal tedaviler önerirseniz de sevinirim. Sarımsaklı su içinde iyi diyenler var. Sizce ara ara kullanılabilir mi?
Tekrardan vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Öncelikle iç parazit bütün kuşlarda olan birşey. Sadece bu parazitlerin sayısı arttıkça kuşu rahatsız etmeye başlar. Eğer düzenli yani 6 ayda bir iç parazit ilacı kullanmıyorsanız eğer bu parazitler sürekli ürer ve çoğalır. İç parazit ilacı düzenli kullanılmalıdır. O yaptığı kanat hareketleri normal değil. Ve parazitler dışkıdan belli olmaz. Yani gözle göremeyiz sadece mikroskopta bakınca görünür. Kuşun birde kaşıntısı olduğu için hem iç parazit hemde dış parazit ilacı olan vilmectin kullansanız daha iyi olucak sanırım. Sitraks ve nilverm sadece iç parazit ilacı. Vilmectin ise iç ve dış ikisinede etkilidir. Bu ilacı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kuşu büyük ölçüde rahatlatırsınız...

Dediğim gibi kuşun sorunu parazitler olabilir. Hem hava kesesi parazitlerin de, hem bağırsak parazitlerin de, hem dış parazitler de etkili olan vilmectini kullandıktan sonra belkide ne uyku sorunu, ne solunum sorunu, ne kaşıntı sorunu hiç birşey kalmayabilir. En kötü ihtimalle solunum sorununu çözemesekte iç/dış parazitleri öldürmüş olursunuz. Zaten bu parazit ilacı düzenli şekilde kullanılması gereken bir şey. Ben 6 ayda bir mutlaka kullanırım. Hatta 3 ayda bir kullananlarda var. Birde elma sirkesi o kadar etkili değil. Elma sirkesi veriyorum parazit olmaz diye birşey yok yani.

Birde sarımsaklı suyu sormuşsunuz kullanabilirsiniz. Ben ayda bir düzenli kullanıyorum. Hatta bununla ilgili bir konuda hazırlamıştım. Onunda linkini bırakırım alta. Yalnız kekik çayı tamam çok faydalı, sarımsaklı suda çok faydalı ancak bunlar kuş hasta iken okadar etkili olmaz. Bu gibi doğal yöntemler hastalıklardan korunma için bağışıklık güçlendirmek için verilir. Yani kuş hasta iken ilaç kullanmak zorundayız...
Muhabbet Kuşlarında Sarımsaklı Su Kullanımı Ve Faydaları

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba, yoğuur suyu kuşlara verilmemelidir. Kuşlar için hazırlanmış bir probiyotik alınız. Laktozu sindiremedikleri için zorlanacaktır kuşunuz. Dış parazitler genelde dışkıda farklı form ve boyama yapıyor. Buradan tahmin edilebilir. Dış parazit için vilmectin gibi etkili bir ürün alınız. En azından kafanız rahat olur. Çok fazla kan emici parazit varsa kuşu hastalandırabilir, uyutmayabilir. Sarımsaklı suyu ben verdiğimde kuşlarım beklemediğim reaksiyonlar gösteriyorlar ve dışkılarda bozulmalar gördüm. Uygun koşullarda hazırlanan su ara ara verilebilir ama dikkat edilmelidir. Ben kullanmayı tercih etmiyorum. Ayda 1 belki. Dışkısı toparlamaya yatkın bir dışkı gibi şu aşamada.

Hocam mesajlarınızda katılmadığım yönleri yazıyorum sürekli yine yazıcam umarım kızmıyorsunuzdur :) Yoğurt suyu probiyotik olarak çok etkili değil evet ama yoğurt suyunda laktoz çok çok azdır. Fermantasyon işleminde yani sütün yoğurda dönüşme aşamasında laktoz parçalanarak laktik asite dönüşür. Yani Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus bulgaricus gibi yararlı bakteriler (probiyotikler) oluşur. Yinede dediğim gibi yoğurt suyu probiyotik olarak çok etkili değildir. Sizinde dediğiniz gibi profesyonel probiyotik ürünler kullanılmalıdır. Ve dış parazitlerde dediğiniz gibi kuşu oldukça rahatsız edip uyutmayabilir. Ancak sarımsaklı su konusunda yine ayrılıyoruz hocam :) Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye ederim. Ben ayda bir düzenli kullanıyorum ve bugüne kadar hiç bir zararınıda görmedim aksine çok faydasını gördüm. Ne faydasını gördün derseniz mesela kuşlarım hiç hastalanmıyor, enerjileri yerinde, bağışıklıkları güçlü. Sizin kuşlardaki dışkı bozulmalarının sebebi bence aşırı doz! Eğer sarımsaklı suyun oranını abartırsanız dediğiniz gibi kuşlara dokunabilir. Güçlü bir besin çünkü. Birde hazırlanış şeklide önemli. Yukarıda linkini verdiğim konuda sarımsaklı suyun hazırlanış şeklini ve kullanım şeklini anlattım. Dikkat arge çalışmasıdır :) Eğerki bu şekilde hazırlayıp kullanırsanız hiç bir zararı olmaz ;) Bazı tariflerde görüyorum adamlar sarımsaklı su yapmıyor resmen sarımsak ezmesi yapıyor yada sarımsak yemeğimi diyeyim :D

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sarımsak zararlı değil uygun şartlarda verildiğinde elbette ama buna dikkat etsem de benim kuşlara yaramadı :D
2 yıl boyunca bir damla bile sarımsak sunmadığım kuşlarım şükür hiç ihtiyaç duymadı.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Merhaba,
Yoğurt suyunu kuşum çok seviyor. Bende ona bu sebepten az az ev yapımı yoğurdun suyunu seyreltip veriyorum. Birde laktik asitin uyku yapması özelliğinden (uyku sorunu var çünkü) faydalanmaya çalışıyorum. Probiyotik olarak ne kullanmamı önerirsiniz?
Tavsiyeleriniz doğrultusunda vilmectin yada bulamazsam sitraks alacağım inşallah. İlaçları nasıl kullanacağımı tarif ederseniz sevinirim. Bir de bu ilaçları kullanırken vitamin vermemin ya da gaga taşının kafesinde bulunmasının bir sakıncası olur mu?
Doğal yöntemlerde çeşitliliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten bende az da olsa, tarif ettiğiniz şekilde sarımsak suyu vereceğim.
Bir de geçen gün tavsiye ettiğiniz mavi ışık oldukça işe yaradı. Gerçekten çok teşekkür ederim. Gece daha az vikleyip, kafesinin tellerine tırmanmadı. Tüm gece tellerine tırmanmış şekilde geçirince sabahleyin aşırı solunum sıkıntısı çekiyordu çünkü. Neyse ki ilk defa dün sabah daha normal geçti. Umarım bundan sonra daha da iyi olur.
Son olarak bugünkü dışkısını ekledim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Merhaba,
Yoğurt suyunu kuşum çok seviyor. Bende ona bu sebepten az az ev yapımı yoğurdun suyunu seyreltip veriyorum. Birde laktik asitin uyku yapması özelliğinden (uyku sorunu var çünkü) faydalanmaya çalışıyorum. Probiyotik olarak ne kullanmamı önerirsiniz?
Tavsiyeleriniz doğrultusunda vilmectin yada bulamazsam sitraks alacağım inşallah. İlaçları nasıl kullanacağımı tarif ederseniz sevinirim. Bir de bu ilaçları kullanırken vitamin vermemin ya da gaga taşının kafesinde bulunmasının bir sakıncası olur mu?
Doğal yöntemlerde çeşitliliğin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu sebepten bende az da olsa, tarif ettiğiniz şekilde sarımsak suyu vereceğim.
Bir de geçen gün tavsiye ettiğiniz mavi ışık oldukça işe yaradı. Gerçekten çok teşekkür ederim. Gece daha az vikleyip, kafesinin tellerine tırmanmadı. Tüm gece tellerine tırmanmış şekilde geçirince sabahleyin aşırı solunum sıkıntısı çekiyordu çünkü. Neyse ki ilk defa dün sabah daha normal geçti. Umarım bundan sonra daha da iyi olur.
Son olarak bugünkü dışkısını ekledim.

Probiyotik olarak Probiacti-Bird kullanabilirsiniz. Sitraks tam dolu suluğa 3-4 damla yeterli. Önce 2 gün kullanılıcak bir hafta sonra 2 gün daha kullanılıcak. Vilmectin ise kuşun ensesine deriye temas edicek şekilde bir damla damlatılıcak. 3-4 gün sonra bir damla daha damlatılıcak. Youtube'ta vilmectin ile ilgili video vardı oradan bakarsınız nasıl damlatıldığına. Yalnız bunların birtanesi yeterli. İkisini birlikte kullanmayın sakın. Ve bu ilaçları kullanırken vitamin falan vermeyin etkileşim olabilir. Gaga taşının bir zararı yok. Antibiyotik gibi değil bunlar. Dışkısıda iyi ;)

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Yeniden merhabalar;
Sitraks ilacının kullanımı bittikten sonra bilgilendirme yapmak istedim. ( Bu arada Vilmectin ilacını temin edemediğim için sitraks kullandım. Veterinerler kuşu görmeden ilaç satmayacaklarını söylüyorlar. Başka türlü bu ilaçları temin etmenin bir yolu var mı?)
Tavsiye ettiğiniz şekilde haftada ikişer gün olmak üzere iki hafta sitraks verdim. (Şu ara vitamin ve probiyotikle destekliyorum.Ara ara küçük miktarlarda elma, marul veriyorum. Ve kekik çayı içiriyorum.) Yalnız sitraks ilacından sonra durumunda pek bir farklılık göremedim diyebilirim. Gece viklemeleri azaldı, soluk alması da eskiye nazaran iyi durumda fakat yine de sıkıntılar devam ediyor. Bilhassa yem yerken kuyruğu aşağı-yukarı çok kalkıyor. Havanında sıcaklığı etkiliyor dolayısıyla kanatlarını uzun süreler açık tutuyor. Üşütebilir endişesiyle balkondaki rüzgar almayan güvenli yere bile koymuyorum. Kendi düzenine göre banyosunu da yapıyor ama yine de bunalıyor kuşum. Kuşları bu tip havalarda ferahlandırmak için ne yapmak gerekir?
Durumu alerjik olabilir mi diye düşünüyorum. Hastalığının bu kadar uzun sürmesi, göreceli olarak daha iyi olsa da tam iyileşmemiş olması, yine aynı gün içinde çok enerjik olabiliyorken yorulunca da nefes almakta zorluk çekmesi beni endişelendiriyor (Gün içerisindeki iki farklı halinin videosunu ekledim.) Ayrıca gün içerisinde nefes sıkıntısı çektiği durumlarda okaliptus yağı koklattığımda da bir nebze olsun ferahladığını belirtmek isterim.
Bir de bu sıra tüye girdi. Çokça tüy döküyor.
Kuşumun son durumu bu şekilde. Desteklerinizle önceki hallerine göre şükürler olsun daha iyi. Ancak hastalığını tam teşhis edememek beni üzüyor. Bazen ne yapacağımı da bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Yeniden merhabalar;
Sitraks ilacının kullanımı bittikten sonra bilgilendirme yapmak istedim. ( Bu arada Vilmectin ilacını temin edemediğim için sitraks kullandım. Veterinerler kuşu görmeden ilaç satmayacaklarını söylüyorlar. Başka türlü bu ilaçları temin etmenin bir yolu var mı?)
Tavsiye ettiğiniz şekilde haftada ikişer gün olmak üzere iki hafta sitraks verdim. (Şu ara vitamin ve probiyotikle destekliyorum.Ara ara küçük miktarlarda elma, marul veriyorum. Ve kekik çayı içiriyorum.) Yalnız sitraks ilacından sonra durumunda pek bir farklılık göremedim diyebilirim. Gece viklemeleri azaldı, soluk alması da eskiye nazaran iyi durumda fakat yine de sıkıntılar devam ediyor. Bilhassa yem yerken kuyruğu aşağı-yukarı çok kalkıyor. Havanında sıcaklığı etkiliyor dolayısıyla kanatlarını uzun süreler açık tutuyor. Üşütebilir endişesiyle balkondaki rüzgar almayan güvenli yere bile koymuyorum. Kendi düzenine göre banyosunu da yapıyor ama yine de bunalıyor kuşum. Kuşları bu tip havalarda ferahlandırmak için ne yapmak gerekir?
Durumu alerjik olabilir mi diye düşünüyorum. Hastalığının bu kadar uzun sürmesi, göreceli olarak daha iyi olsa da tam iyileşmemiş olması, yine aynı gün içinde çok enerjik olabiliyorken yorulunca da nefes almakta zorluk çekmesi beni endişelendiriyor (Gün içerisindeki iki farklı halinin videosunu ekledim.) Ayrıca gün içerisinde nefes sıkıntısı çektiği durumlarda okaliptus yağı koklattığımda da bir nebze olsun ferahladığını belirtmek isterim.
Bir de bu sıra tüye girdi. Çokça tüy döküyor.
Kuşumun son durumu bu şekilde. Desteklerinizle önceki hallerine göre şükürler olsun daha iyi. Ancak hastalığını tam teşhis edememek beni üzüyor. Bazen ne yapacağımı da bilemiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Konunun üstünden zaman geçince bizde unutabiliyoruz. Tekrar eski mesajlara göz gezdirdim. Monodoks kullanılmış etkisi olmamış. Ardından hava kesesi akarları için sitraks yada vilmectin tavsiye etmişiz. Peki sitrakstan sonra o kanat hareketlerinde devam ediyormu? Solunuma hiçmi faydası olmadı yoksa biraz rahatlattımı? Gerçekten bu solunum sorunu çok nalet birşey. Bir çok hastalık solunum sorununa sebep olabiliyor o yüzden teşhisi tedavisi zor. Ama elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız yine.

Videolarda kuşunuz bence iyi görünüyor. Kuyruk atması azalmış gibi. Enerjisi ve dışkısıda iyi görünüyor.

Oyla 0

justbanu

iyikus.com Üyesi
Kanat hareketlerini çok heyecanlanınca, oyun oynarken yine yapabiliyor ama normal zamanda hiç yapmıyor. Solunum eskiye nazaran bariz daha iyi ancak buna neyin sebep olduğunu bilemiyorum. Ve tam olarak iyileşmiş değil. Belki antibiyotik belki sitraks belki de bitkisel çözümler fayda etti, dediğim gibi bilemiyorum. Videolardan iki numaralı olanda nefes alıp verirken hafifte bir hırıltı var. Bu hırıltı ve kuruğunu aşağı-yukarı oynatması yaz sıcakları için normal sayılabilir mi yoksa hastalık belirtisi midir? bunu anlayamıyorum.
Tekrardan ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Önerilerinizi beklemekteyim.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...