Kuşum hapşırıyor?

Utku Kayra

iyikus.com Üyesi
Merhaba bugün uyandığımda kuşumun çok sessiz bir şekilde viklediğini fark ettim. Ayrıca sürekli hapşuruyor ve öksürüyor. Yardım edebilen veya bu durumu yaşamış olan var mı? 2-3 hafta önce veterinere gitmiştik ve bize sağlıklı demişti

gittiğinizde veteriner ne demişti. Vikleme bir çok sebepten olabilir.

Oyla 0
gittiğinizde veteriner ne demişti. Vikleme bir çok sebepten olabilir.
Merhaba çok zaman geçtiğini biliyorum ama hala o problem var
Veterinere gittik o bize bir ilaç verdi sabah az ondan kuşumuza enjektör ile veriyorduk akşam da normal suyunu koyuyorduk
Tekrar veterinere gittiğimizde kuşumuzun kanadına iğne yapıldı ve yeni bir ilaç verildi.
Bu ilaç sürekli kuşumuzun suyunda duruyor ve her gün değiştiriyoruz
Veteriner soğuk algınlığı dedi ama bunun tedavisi çok uzun sürüyor

Oyla 0
ilk gittiğinizde verilen ilacın ismini hatırlıyormusunuz?

şu an verdiğiniz vitaform'u kaç gündür, ne dozda kullanıyorsunuz? ilacı kullandığınız sürece iyileşme belirtisi gördünüz mü?

Oyla 0
ilk gittiğinizde verilen ilacın ismini hatırlıyormusunuz?

şu an verdiğiniz vitaform'u kaç gündür, ne dozda kullanıyorsunuz? ilacı kullandığınız sürece iyileşme belirtisi gördünüz mü?
İlk gittiğimiz ilacı şırıngada verdi o yüzden hayır
Vitaformu 3 gündür kullanıyoruz
Akşam 10 dan sonra ve sabah 8 den önce çok kötü oluyor sürekli vikliyor

Oyla 0
Vitaform 4. gün sonrasında kullanımını kesiniz mutlaka. Tedavi edebilecek bir ürün değil sizin kuşunuzu.
Vikleme daha çok solunum yolu problemleri, üşütme, kronik astım gibi durumlarda gözlemleniyor. Etkili bir solunum ilacıyla başlamakta fayda var ama önce ilk kullandığınız ilacı bilmemiz lazım

Oyla 0
Vitaform 4. gün sonrasında kullanımını kesiniz mutlaka. Tedavi edebilecek bir ürün değil sizin kuşunuzu.
Vikleme daha çok solunum yolu problemleri, üşütme, kronik astım gibi durumlarda gözlemleniyor. Etkili bir solunum ilacıyla başlamakta fayda var ama önce ilk kullandığınız ilacı bilmemiz lazım
Bir de kuşumun kusma problemi vardı ilk ilacı verdiğimizde kusuyordu (kötü kokuyordu)

Oyla 0
kötü koku ve kusma daha sık kursak enfeksiyonları, mantarlarla ilişkilidir. Eczaneden mikostatin ya da flagy temin ediniz.

Oyla 0
ilaç kullanırken mi başlamıştı kusma, ilaç öncesinde kusuyormuydu yani? önemli olan bu
Öncesinde kusmuyordu ilacı ilk suyuna koyuyorduk veterinerimiz öyle yapmamızı söyledi fakat içmezse bizim ona şırınga aracılığı ile vermemizi söyledi bizde şırınga ile verdik ilacı ilk normal bir şekilde verdik o zaman kustu daha sonra hafif suyla karıştırıp o şekilde verdiğimizde kusmadı

Oyla 0
Öncesinde kusmuyordu ilacı ilk suyuna koyuyorduk veterinerimiz öyle yapmamızı söyledi fakat içmezse bizim ona şırınga aracılığı ile vermemizi söyledi bizde şırınga ile verdik ilacı ilk normal bir şekilde verdik o zaman kustu daha sonra hafif suyla karıştırıp o şekilde verdiğimizde kusmadı

çok iyi. son olarak, kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını hızlıca atabilirmisiniz?

Oyla 0
videoya göre enfeksiyon ilerlemiş, dışkıyı da biraz etkilemiş. elinizdeki ilaç (vitaform) kullanılabilir, ancak hem zayıftır hem de yan etkisi yüksektir, şahsen pek önermem

benim tavsiyem; herhangi bir veteriner kliniğinden doksisiklin etken maddeli antibiyotik alıp 5 gün kullanabilirsiniz , alınca bilgi verirseniz dozunu yazarız. vitaform'lu suyu boşaltıp doksisiklin'e hemen başlayabilirsiniz

bu tedavi sonrası , kuşun ilaca vereceği yanıta göre hareket edilir ( tekrar antibiyotik kullanılabilir, mantar ya da protozoa tedavisi uygulanabilir) solunum yolu tedavileri uzun ve sabır gerektiren bir süreç

ilave tavsiyeler için @Doğanay Y. ve @Malkoçoğlu arkadaşlarımız da yorum yazarlar.

Oyla 0