Kuşum konuşmayı diğer kuşuma öğretip kendi konuşmayı bıraktı

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Merhabalar bir sultan papağanım birde muhabbet kuşum var papağanim duman sonradan ailemize katıldı geldiğinde cici kuş , aşkım, babacik ,baba,oğlum kelimelerini söyleyip akıcı bir şekilde ölürüm Türkiyem şarkısını ıslıkla çalıyordu muhabbet kuşumuz maviş ise hiç konuşmuyordu bir hafta içinde dumanın söylediği tüm kelimeleri öğrendi uzun zaman geçti duman şimdi herhangi bir resim görmeden ya da sabah saatlerinde uyandırmak dışında nerdeyse hiç konuşmuyor (tabi arada mavise serenat yapmadığı sürece )biz ek olarak duman ve annecim kelimelerini öğrettik annecimi zaten sadece sevilmek istedigimde diyor öbür türlü her zaman muhabbeti dinliyor birbirlerine de çok bağlılar özellikle papağan muhabbete çok bağlı ayiramiyorumda ne yapmam gerekir sizce benim için konuşması önemli değil ama konuşurken çok mutlu olurdu hiç susmazdi iyice kesti konuşmayı ne önerirsiniz acaba?

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Suyu günlük tazelemelisiniz hocam. Hangi ürünü kaç damla veriyorsunuz?
Tam dolu suluğu 2 günde bitiriyorsa ciddi problemler olabilir. Banyo olarak kullanmıyor değil mi?
Ama sürekli gözümün önünde banyo olarak kullandığına hiç şahit olmadım . Gerçekten çok endişeliyim arada kabarık duruyor tünegin altında zaman geçiriyor araştırdığım kadarıyla hastalik belirtisi ama bazen oluyor enerjisi çok yüksek veterinere götürsem kanatlı uzmanı değiller bir oncekinde hirpaladilar gibi belki de yapmasi gerekeni yaptı ama veteriner sonrası iyice urkeklesti ne yapsam hiç bilmiyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ama sürekli gözümün önünde banyo olarak kullandığına hiç şahit olmadım . Gerçekten çok endişeliyim arada kabarık duruyor tünegin altında zaman geçiriyor araştırdığım kadarıyla hastalik belirtisi ama bazen oluyor enerjisi çok yüksek veterinere götürsem kanatlı uzmanı değiller bir oncekinde hirpaladilar gibi belki de yapmasi gerekeni yaptı ama veteriner sonrası iyice urkeklesti ne yapsam hiç bilmiyorum
böbrek sorunlarında genelde aşırı su tüketiyorlar. Bir veteriner kontrolü iyi olabilir. Her ihtimale karşı düzenli bir b kompleks vitamin kullanımı (tollyamin forte gibi) karaciğer için faydalı olacaktır.

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
böbrek sorunlarında genelde aşırı su tüketiyorlar. Bir veteriner kontrolü iyi olabilir. Her ihtimale karşı düzenli bir b kompleks vitamin kullanımı (tollyamin forte gibi) karaciğer için faydalı olacaktır.
Çok teşekkürler hocam sizi de çok yordum ama son bir şey sormak istiyorum normalde ne kadar tüketmesi gerekiyor suyu acaba birde banyolugu takiyimmi ne yapayım iyice sitrese girmesinden korkuyorum

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Ter bezleri olmadığından günde bir kaç damla su içmeleri yetiyor aslında. Ama kaç damla derseniz net bir cevap veremem 😔
Sizin öneriniz üzerine veterinere götürdüm çok hirpaladi 4-5 kere avuclayip avuclayip bıraktı çok sitresli ve sinirli ceviz seviyor ama yakın zamanda bir tam ceviz belki de daha fazla yedirmistim tekrar vereyimmi sizce . Bu arada veteriner avı technik natural in flora sini ve multivitaminini verdi ikisini aynı anda ver dedi 20 damla 20 damla şeklinde dedi ama ben ikisinden de 5 er damla verdin çok fazla geldi bana verdiği çünkü bide defne yapragi ile okaliptüs yaprağı aldım iç paraziti varsa iyi gelir belki diye onu da vericem

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Sizin öneriniz üzerine veterinere götürdüm çok hirpaladi 4-5 kere avuclayip avuclayip bıraktı çok sitresli ve sinirli ceviz seviyor ama yakın zamanda bir tam ceviz belki de daha fazla yedirmistim tekrar vereyimmi sizce . Bu arada veteriner avı technik natural in flora sini ve multivitaminini verdi ikisini aynı anda ver dedi 20 damla 20 damla şeklinde dedi ama ben ikisinden de 5 er damla verdin çok fazla geldi bana verdiği çünkü bide defne yapragi ile okaliptüs yaprağı aldım iç paraziti varsa iyi gelir belki diye onu da vericem
Veteriner parazit hakkında da bir şey söylemedi zaten bakamadi da kanatlarına falan birde görünüşte bir şey yok ama kanadınin altından kan falan alıp bakmamız lazım ama şuan çok heyecanlı kalp krizi geçirir dedi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tam bir ceviz tek kuş için bence bir tık fazla olur. Verdiği ürünler orta seviye takviyeler. Vermekte sakınca olmaz, doğru kullanımı 15-20 damla olur yalnız.

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Bağırma durumları çok sebepli olabilir. Örneğin ilgi çekmek, sevmediği bir şeylerin varlığı kısacası rahatsız olduğu haller, davranışa dönüştürülmüş bir bağırma gibi. Gün içinde aşırıya kaçmıyorsa normal kabul etmek lazım.
Kuşu sevme şekliniz güzel, buna bile izin veriyor olması hoş ancak kuşlar en çok turuncu yanak lekelerinin olduğu bölgeden sevilmekten hoşlanırlar. Kafasının üstünde bir parmak ya da elin geziyor olması onları tedirgin ettiğinde savunma mekanizmasına başvururlar yani ısırmaya.
Dışkıları aşırı kötü diyemem ancak bir iç dış parazit uygulaması gerekli gibi. Tüy kalitesini pek iyi görmedim. Hangi b kompleks vitamini kullanıyorsunuz? Ürününüz yoksa tollyamin forte öneririm.
Mineral, besin eksikliklerinde dışkı yeme davranışı artıyor. Takviyelerinizi arttırmanızda yarar var. Ek olarak yeminiz gözüme oldukça sade göründü. Sultan papağanları çeşitli tohum karışımlarını daha çok severler.
Merhabalar üniversite için mecburi şehir değişikliğinde bulundum ilk hafta anneme annecim diyormuş ama şimdi sadece gün içinde sık sık bağırıyormus iyi kötü hoşlandığı hoşlanmadığı her şeye uzaktan sürekli takipteyim yem yemeinde icmesinde sıkıntı yok dışkılari da genel olarak normal gün içinde arayıp görüntülü konuşsam daha mı iyi olur yoksa bir var bir yok iyice stresini tetikler mi emin olmadım yardımcı olursanız sevinirim gerçekten zor durumdayım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yani arama durumlarına pek sağlıklı dönüşler yapmıyorlar. Ekran parlaklığına daha odaklı, oyun niyetli yaklaşıyorlar. Korkmazsa tabi.
Çığlığın sebebi stres, dışarı çıkma talebi, pekiştirilmiş bir davranışın tekrarı olabilir. Kısacası genelde ilgi çekmek, ben buradayım demek için yapsalarda bazı durumlarda rahatsız oldukları bir şeyler olduğunda da çığlık tercih ediyorlar

LaviniaANKA

iyikus.com Üyesi
Yani arama durumlarına pek sağlıklı dönüşler yapmıyorlar. Ekran parlaklığına daha odaklı, oyun niyetli yaklaşıyorlar. Korkmazsa tabi.
Çığlığın sebebi stres, dışarı çıkma talebi, pekiştirilmiş bir davranışın tekrarı olabilir. Kısacası genelde ilgi çekmek, ben buradayım demek için yapsalarda bazı durumlarda rahatsız oldukları bir şeyler olduğunda da çığlık tercih ediyorlar
Tamamdır çok sağolun çok arada kalmıştım arasam daha mı iyi olur diye ama bir yandan ekran parlaklığını vs de sevmiyor dediğiniz gibi birde korkak baya çok sağolun