Kuşum kusuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Nur Gül
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Dışarıda soğukta kaçmış bir muhabbet kuşunu sahiplendik kusuyor du veteriner antibiyotik verdi kullanıyoruz ama içim rahat değil sizden yardım istiyorum

Kuşunuzun ağzına 1 damla damlatın yutmasını sağlayın
Tedavi süresi hasta kuşlarda minimum 30 gün olmaktadır.
DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
1.Hasta kuş ayrılır, ılıman bir ortama konulur,
2.Suluğu ve yemliği her gün taze tutulur,
3.Kafesin altı her gün değiştirlir,
4.Suyu asitleştirlir, bunun için elma sirkesi, normal sirke, greyfurt suyu kullanılabilir. Turnusol kağıdı (akvaryumcularda vardır) ile pH kontrol edilir, pH’ın 5’e kadar indirilmesi sağlanır, suyun mümkün oldukça yumuşak su olamsına özen gösterilir,
5.Arada bir suyuna C vitamini eklenir, bu bağırsak epitelinin gelişimine yardımcı olur, multi vit de kullanılmalıdır,
6.Lactobacillus gibi probiyotik mayalar kuşlara verilmeye çalışılır, bu bağırsak florasını düzenler, asiditeyi dengeler.
KORUMA
Evet temel yol koruyucu tedbirlerdir, kuşlarımızın bu mikroba yakalanmamasıdır.
Bu hedef doğrultusunda;
1.Temizlik kuralları (kafes, tünek, yemlik suluk hijyeni vb.)
2.Hasta kuşlara tecrit
3.Temiz yem
4.Temiz su
5.Ara sıra suya elma sirkesi takviyesi
(alıntıdır)

Yazılanlara uymanızı önereceğim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Triflucan ağızdan 1 damla ya da suyuna 6-7 damla şeklinde uygulanıyor. Eğer ağızdan veremezseniz suyuna ilave etmelisiniz. 5-6 gün boyunca aralıksız verilmelidir ve su 12 saatte bir tazelenmelidir.
Kuşlarınız için Triflucan Kullanımı
Ayriyeten tedavi sonrası bir kür uygulanması gerekiyor. Probiyotik ve multi vit desteği 4 gün devam etmeli, ardından 2 günde elektrolit verilmesi uygun olacaktır. Eğer eş durumu varsa kuşlarda, diğer kuştan ayrılmalıdır.
desteğin için teşekkürler @Liebe55

Oyla 0
İyi günler diliyorum bana yardımcı olan arkadaşlara:)kuşum iyiye gidiyor öyle mutluyum ki, ilaca devam ediyorum hâlâ, pazartesi akşamı başlamıştık tiruflucana kuşum ötmeye başladı tekrardan :D ama hastalık süresince kilo kaybetti ne yedirmemi önerirsiniz dal darı ve ballı yem kullanıyorum

Oyla 0
yumurta maması yulaf aşırı olmadan kuş kumuda eksik olmasın sindirimi kolaylaştırsın yorulmadan karnını doyursun enerji oplasın

Son düzenleme:
Oyla 0
İyi günler diliyorum sizin tavsiyeleriniz le kuşumun hastalığını tedavi etmiştim, benim yine sizin fikrinize ihtiyacım var lütfen yardım edin ben kuşumu kafese hiç hapsetmedim evin içinde rahatça hareket ediyordu istediğinde kafesine giriyordu, son bir haftadır köpük Kartonpiyeri ısırmaya başladı biz yetişene kadar koparıyor bı çözüm bulamıyorum eşim kızıyor artık kafes cezaları başladı akşamları, ben bu kuşu nasıl vazgeçirebilirim, varmı bunun bir çaresi ☹️

Oyla 0
Benim bir kuşumda kafaya takmıştı o tarz bir bölgeyi. Kemirip bitiriyordu. Ne yazık ki unutturamadık. Kafesine kemirebileceği malzemeler koymaya başladım. Oda kesmedi. Gaga taşı, kalamar kemiği vardır mutlaka kafesinde değil mi?
Bunun için ilgisini dağıtacak bir oyun alanı oluşturabilirsiniz ya da yanına bir arkadaş alarak oraya yönelmemesini sağlayabilirsiniz. Kafes cezası kimi zaman iş görebiliyor. Onu yaptığında sevmediği şekilde yakalayıp, hafif kızarak kafese koyabilirsiniz. Zamanla bu şekilde azaltacaktır fakat aranızda ki güveni de etkileyecektir.

Oyla 0
Benim bir kuşumda kafaya takmıştı o tarz bir bölgeyi. Kemirip bitiriyordu. Ne yazık ki unutturamadık. Kafesine kemirebileceği malzemeler koymaya başladım. Oda kesmedi. Gaga taşı, kalamar kemiği vardır mutlaka kafesinde değil mi?
Bunun için ilgisini dağıtacak bir oyun alanı oluşturabilirsiniz ya da yanına bir arkadaş alarak oraya yönelmemesini sağlayabilirsiniz. Kafes cezası kimi zaman iş görebiliyor. Onu yaptığında sevmediği şekilde yakalayıp, hafif kızarak kafese koyabilirsiniz. Zamanla bu şekilde azaltacaktır fakat aranızda ki güveni de etkileyecektir.
Evet kafeste kemirebileceği şeyler var, ama iyice oyuna çevirdi bu işi, bize çok alıştı konuşmaya falan başladı 3kelime söylüyor, bu şekilde kafese kapatılınca çok üzülüyorum, acaba yapabileceğim bir şey var mı diye merak ettim sevmediği kokular var mıdır oralara sıksak

Oyla 0
Evet kafeste kemirebileceği şeyler var, ama iyice oyuna çevirdi bu işi, bize çok alıştı konuşmaya falan başladı 3kelime söylüyor, bu şekilde kafese kapatılınca çok üzülüyorum, acaba yapabileceğim bir şey var mı diye merak ettim sevmediği kokular var mıdır oralara sıksak
Bildiğim kadarıyla kokudan çok etkilenmiyorlar. Oradan vazgeçirmek için oranın yerini tutacak alternatif bir şeyler sunmanız lazım. Yoksa kolay kolay ilgisini yönlendirmiyor.
Örneğin ufak bir akvaryum bile dikkatini çekebilir. Balıkları seyredecektir. Ya da sevdiği bir oyuncağı varsa onun kafes etrafında olması onu oraya çekecektir.

Oyla 0
Allah rızası için yardım edin ordamisiniz kuşum salincagina asili kaldı 5saniye falan sürdü hemen kurtardım ama sanki iyi değil yem yemiyor napmaliyim

Oyla 0
geçmiş olsun :( Asıldı kaldı derken anlayamadım. Oynuyor olabilir?

Oyla 0