Kuşum rahatsız boynu döndü sallabaş olduğunu düşünüyoruz yardımlarınızı bekliyoruz

Anıl Y

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum maviş rahatsızlandı. Durum ile ilgili daha önce facebook gruplarında paylaştığım gönderiyi güncelleyerek paylaşıyorum. Kuşum 9 yaşlarında dişi, şu an tek 8 gündür kafası yamuk durmaya başladı sallabaştan şüphelendim ama emin olamadım. Şu anda kafası iyice yana yatta özellikle dinlenirken sola doğru nerdeyse tüneğe kadar yatırıyor. Normal dururken çapraz bir açıyla bir gözü aşağı bir gözü yukarı doğru bakacak şekilde duruyordu şimdi hareket ederken yan duruyor. Son haftalarda ev biraz soğumuştu odada elektrik sobası yakıyordum oda sıcaklığı soba kapalıyken 22 küsür dereyece soba açıkken 23 küsür derecelerde oluyordu. 3 hafta önce falan biraz durgunlaşmıştı arada ağzını boğazına sanki birşey takılmış gibi yapıyordu (daha önce de zaman zaman oldu) mantar olabileceğini düşünerek mikostatin (bir suluğa 2 damla) verdim suyunda 1 gün kaldı. Ama genel olarak o dönemde çok durgun değildi. Bir de 3 hafta önce falan yemliğin başındayken kanadı kasılmış gibi oldu 1 dakika içinde falan geçti. Geçen hafta pazartesi kaloriferleri yaktık o gün ev ısınınca baya hareketlendi ve baya öttü (kafesi kaloriferin önündeydi rahatsızlanınca sıcaktan süphelendim kaloriferden biraz uzaklaştırdım). 9 gün önce 1 kere kafes zeminine düştü sonra hemen çıktı onun dışında bir gariplik farketmedim. 8 gün önce 4 kere düştü çıkmakta zorlandı uçarak çıkamadı kafesin yan teline zıplayıp ordan tırmanarak çıktı (kafesi normal muhabbet kuşu kafeslerine göre 2-3 kat daha büyük içinde uçabileceği alan var). Kafasını yamuk gibi tuttuğunu ilk o zaman farkettim. O günden itibaren günde 1-2 kere düştü. Düştüklerinde uçarak çıkamadı tırmanarak çıktı. 7 gün önce boğazına birşey takılmış gibi yapıp kusacakmış gibi de yapıyordu yine mikostatin verdim 1 gün kaldı 6 gün önce aldım temiz su koydum. 6 gün önce 2 gün B vitamini verdim(evde kuş için yoktu veteriner bir tanıdığımızın önerisiyle suyuna pirinç tanesi kadar benexol koydum). 4 gün önce 1 gün avisol A verdim. Sonra tetrasikline ( daha önce ishal için kullanmıştık) başladık. Bir suluğa çeyrek kapsül tetrasiklin koyduk. tetrasiklini 2 gün verdik ama suluğa ulaşamadığı için 2. gün pek içemedi. Facebooktaki yardım gruplarının tavsiyesiyle baytril %2,5 aldık, tetrasiklini kestim. 12 saat vitamin verdim. Yemeğini yiyor suyunu içiyor arada ötüyor. Son günlerde suluğa ve yemliğe ulaşmakta zorlanmaya başladı. 2 gün önce falan su içemediğini farkettim bir yemliğe su koydum ordan içti. 1,5 gündür 1 suluğa 5 damla oranında baytril % 2,5 veriyorum. Dün suyunu suluğundan içti ama iyileşme olarak şu an pek birşey göremedim. Kafasını baya çeviriyor. 3 gün önce düşünce rahat çıksın diye kafesinin altını çıkardık. Kafesin altını çıkardıktan sonra pek düşmedi ama zaten o günden beri tek tünekte duruyor suyunu yemini devamlı veriyoruz. Kakasının resmi 2-3 gün öncesinin. Kendisinin resim ya da videolarını ekleyemedim (çok büyük diyor). Bir şekilde youtubedan falan eklemeye çalışıcam. Ne olur yardım edin. Bir de kuşumun boynunun durumu ve yerdeyken hareketleri şu kuşun durumuna çok benziyor
. Sonradan o kuşa da bu forumdan yardımcı olduğunuzu farkettim.

Ekli dosyalar

• 20211027_0035355.jpg
    20211027_0035355.jpg
    698.1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Bende kanatlı hayvanlar konusunda veteriner hekimler yerine üreticilerin görüşlerini dikkate almayı tercih ederim. Maalesef ülkemizdeki veteriner hekimler kanatlılar konusunda çok tecrübeli değiller. Yine siz bilirsiniz. Salmonella tedavisinin en başında götürdüğüm veteriner hekimlerden biri bana aspirin kullanarak iyileştirebileceğimi söylemişti ☺️

Oyla 0
Bende kanatlı hayvanlar konusunda veteriner hekimler yerine üreticilerin görüşlerini dikkate almayı tercih ederim. Maalesef ülkemizdeki veteriner hekimler kanatlılar konusunda çok tecrübeli değiller. Yine siz bilirsiniz. Salmonella tedavisinin en başında götürdüğüm veteriner hekimlerden biri bana aspirin kullanarak iyileştirebileceğimi söylemişti ☺️
bu konuda size katılıyorum ama bu durumda ne yapacağıma karar veremedim.

Oyla 0
Ben sizin yerinizde olsam ki oldum, forumda yazılanları dikkate alırdım, aldım. Bizimkinin iyileşmeme sebebi -tekrar söylüyorum- ilaca 10 gün ara vermem ve o süreçte hastalığın geri dönülemez şekilde sinir sistemine yerleşmesi oldu. Neredeyse tamamen düzelmişti kafası. Sadece ikinci kürü uygulamam gerekiyordu. 10 gün başkasına emanet ettim. Döndüğümde kafası önceki halinin tam tersi yönüne dönmüştü.
Bu yüzden en baştan beri size ara vermeyin diyorum. Organları zarar görebilir evet bu bir ihtimal ama inanın hastalık ilerledikçe durumu daha kötü olacak ve o şekilde görmeye dayanamayacaksınız. Bu hastalığı atlatmayı başarırsanız organları güçlendirmek adına takviyeler yaparsınız.
iyileşmezse ne yazık ki yakın bir gelecekte yine kaybedersiniz.. tercih sizin.

Buyrun buraya da 10 gün ara vermeden önceki halini ekliyorum; (Amoksisilin + kolistin)

Son düzenleme:
Oyla 0

ben bu tür durumlarda daha ağır mix ilaçlar kullanıyorum, bazen kendim 3-4 etken maddeyi karıştırıyorum . ancak burada başkalarına ilaç önerirken zarar vermemek için asgari seviyede olmaya gayret ediyoruz. ilaç kullanıp kullanmama konusunda takdir ve sorumluluk size ait. ben konuyu takipten çıkıyorum fazla uzun oldu çünkü. geçmiş olsun

Oyla 0
ben bu tür durumlarda daha ağır mix ilaçlar kullanıyorum, bazen kendim 3-4 etken maddeyi karıştırıyorum . ancak burada başkalarına ilaç önerirken zarar vermemek için asgari seviyede olmaya gayret ediyoruz. ilaç kullanıp kullanmama konusunda takdir ve sorumluluk size ait. ben konuyu takipten çıkıyorum fazla uzun oldu çünkü. geçmiş olsun
kusura bakmayın biraz geç yazıyorum, bugün augmentine tarif ettiğiniz şekilde başladım. Yazdıklarınızı da sonradan gördüm. Kafamda ilaç verirsek ilaçtan, ilaç vermezsek hastalıktan ölecek gibi bir durum oluştu ne yapacağımı şaşırdım 1 gün daha kaybımız oldu. Allah razı olsun şimdiye kadar sizin sayenizde geldik. Bundan sonra da takip etmeye devam etmenizi rica ediyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim.

Oyla 0
Ben sizin yerinizde olsam ki oldum, forumda yazılanları dikkate alırdım, aldım. Bizimkinin iyileşmeme sebebi -tekrar söylüyorum- ilaca 10 gün ara vermem ve o süreçte hastalığın geri dönülemez şekilde sinir sistemine yerleşmesi oldu. Neredeyse tamamen düzelmişti kafası. Sadece ikinci kürü uygulamam gerekiyordu. 10 gün başkasına emanet ettim. Döndüğümde kafası önceki halinin tam tersi yönüne dönmüştü.
Bu yüzden en baştan beri size ara vermeyin diyorum. Organları zarar görebilir evet bu bir ihtimal ama inanın hastalık ilerledikçe durumu daha kötü olacak ve o şekilde görmeye dayanamayacaksınız. Bu hastalığı atlatmayı başarırsanız organları güçlendirmek adına takviyeler yaparsınız.
iyileşmezse ne yazık ki yakın bir gelecekte yine kaybedersiniz.. tercih sizin.

Buyrun buraya da 10 gün ara vermeden önceki halini ekliyorum; (Amoksisilin + kolistin)
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim siz de Turşu gibi olmasın iyileşsin istiyorsunuz biliyorum. Yukarıda dediğim gibi önceki gün ilacı verme, biraz daha bekleme konusunda kafam çok karıştı. Bugün ilaca başladım İnşallah iyi gelir, hayırlısıyla iyileşir Maviş.

Son düzenleme:
Oyla 0
tableti ezip toz yapın, tam dolu suluğa 2 pirinç tanesi kadar ekleyip 5-10 dk karıştırın , ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyin, market/damacana suyu kullanın

3 gün sonunda durum güncellemesi yapın tekrar bakalım
merhaba dün yazamadım kusura bakmayın. Şu an augmentine başlayalı 4. gündeyiz. Kafası biraz düzeldi gibi ama hala tam tutamıyor (yani hareketliyken sağa sola gidiyor). Normal dururken kafasını pek yatırmıyor ama dinlenirken biraz sola yatırıyor. Ötüşü iyi baya ötüyor. Son 1-2 gündür daha fazla ötmeye başladı. Kakası ilaca başlamadan önce biraz düzelmişti, şimdi yine ishal şeklinde yapıyor.

Oyla 0
merhaba dün yazamadım kusura bakmayın. Şu an augmentine başlayalı 4. gündeyiz. Kafası biraz düzeldi gibi ama hala tam tutamıyor (yani hareketliyken sağa sola gidiyor). Normal dururken kafasını pek yatırmıyor ama dinlenirken biraz sola yatırıyor. Ötüşü iyi baya ötüyor. Son 1-2 gündür daha fazla ötmeye başladı. Kakası ilaca başlamadan önce biraz düzelmişti, şimdi yine ishal şeklinde yapıyor.

tamamdır bu ilaç da işe yarıyor

7 . gün sonunda tekrar yazabilirsiniz. ishal ilaç kaynaklı olabilir şu an için ona takılmayın

yapabilirseniz 3 gün ağızdan 1 damla mikostatin verirseniz iyi olur, sürdürülebilir antibiyotik kullanımı açısından önemli

Son düzenleme:
Oyla 0

7 . gün sonunda tekrar yazabilirsiniz. ishal ilaç kaynaklı olabilir şu an için ona takılmayın

yapabilirseniz 3 gün ağızdan 1 damla mikostatin verirseniz iyi olur, sürdürülebilir antibiyotik kullanımı açısından önemli
tamamdır çok teşekkür ederim. Ağzından ilaç damlatmamız çok zor geçende de bahsetmiştim. Başka bir şekilde verme şansımız var mı şu an?

Oyla 0

merhaba bugün ilacın 7. günü. Kafası normal dururken düz gibi hareketliyken tam tutamıyor gibi duruyor. Ama öncekinden daha iyi. Uyurken hala sağa yatırıyor. Dün kafesin altını temizlerken kafesin kenarından yere düştü (yani kanepeden aşağı zemine düştü). Yürürken düzgün yürüyemedi o korkuyla kafasını da düz tutamadı ondan düzgün yürüyemedi gibi geldi bana. Pek fazla da uçamadı. Ama yine de baya kaçtı hemen yakalayamadık. Aşağı düştüğü andan kafese koyana kadar korkudan ciyak ciyak bağırdı (normalde tutmaya çalışırsak öyle bağırırdı). Kafesine koyunca rahatladı birkaç saat sonra normal ötüşünü yapmaya başladı. İshali hala devam ediyor. Bir de arada kafasını havaya kaldırıp gagasını iyice açıp boğazına bir şey takılmış gibi yapıyor.
Videoyu dün akşam çektim, telefonla yanına gelince pek hareket etmiyor onun için hareketli halini çekemiyorum. Videoyu aşağıya ekliyorum.

Oyla 0
merhaba. ilacı 10 güne tamamlayıp ardından kuşu biraz dinlendirirseniz iyi olur (multivitamin ve probiyotikle)

ağızdan 3 gün birer damla mikostatin verirseniz iyi olur (insülin enjektörü ya da damlalıkla)

Oyla 0
merhaba. ilacı 10 güne tamamlayıp ardından kuşu biraz dinlendirirseniz iyi olur (multivitamin ve probiyotikle)

ağızdan 3 gün birer damla mikostatin verirseniz iyi olur (insülin enjektörü ya da damlalıkla)
merhaba augmentini keseli 1 hafta civarı oldu. Bu sefer şimdilik bir gerileme olmadı. Durumu ilacı kestiğimiz zamankiyle aşağı yukarı aynı. Sakin dururken kafası normal duruyor. Hareketliyken arada kafası sağa sola gidiyor ( öncekiler kadar değil ), tellere tırmanırken arada kafasını tutamıyor gibi oluyor oluyor ama genel olarak iyi gibi. Ötüyor ediyor, aylardır yemediği kafesine asılı darısı vardı onu yedi bitirdi. Yalnız ishali geçmedi. Antibiyotik verdiğimiz zamanki gibi sulu yapıyor. Dediğiniz gibi takviyelere devam ediyorum ancak mikostatini ağızdan veremedim. İlacı kestikten 1 gün sonra başlayıp 2 gün bir suluktan biraz az suya 2 damla oranında mikostatin verdim. Az mı oldu biledim daha fazla mikostatin vermek gerekir mi? Bir de ishal için pirinç suyu vereyim mi?
videoyu dün akşam çektim aşağıya ekliyorum (geçende de söylediğim gibi telefonla yanına gidince hareket etmiyor onun için doğal halini yakalayamıyorum)

Oyla 0
Artık bu aşamada koruyucu ürünler kullanmak gerekiyor. En azından tekrar nüksetmesini önlemek için. Kuşlar için üretilen salmostop, salmomix, parastop ya da bu amaçlı bir ürün almalısınız ve düzenli haftada 1-2 gün kullanmalısınız.

Oyla 0
antibiyotik sonrası mikostatin kullanımının önemi hakkında veteriner cem memur'un başka bir arkadaşımıza tavsiyesini paylaşiyorum. mikostatin'i suluktan 6 damla verebilirsiniz.

ilaveten, bundan sonrası için @Doğanay Y. hocanın önerisine katılıyorum. care4birds salmo-mix denenebilir bence, iceriğindeki etken maddeleri henüz kullanmadınız. b12 icerikli vitamin desteğini de ihmal etmeyiniz

Bu arada cem memur çok antibiyotik kullanmissin mikostatin kullan 3 5 günle olmaz dedi. 10 güne tamamla dedi ama. Ben bir hafta kadar kullanmıştım zaten. Söyledim ama yoğun bir zamanında aradım sanırım. Kullan dedi tekrar. Kullanmadim daha vitamin elektrolit koydum suyuna. Şuanda mikostatine tekrar başlayabilirim. Ondan mı böyle dışkı bilemedim

Oyla 0
Artık bu aşamada koruyucu ürünler kullanmak gerekiyor. En azından tekrar nüksetmesini önlemek için. Kuşlar için üretilen salmostop, salmomix, parastop ya da bu amaçlı bir ürün almalısınız ve düzenli haftada 1-2 gün kullanmalısınız.
tamamdır teşekkür ederim hangilerini bulabileceğimi bir araştırayım

Oyla 0
antibiyotik sonrası mikostatin kullanımının önemi hakkında veteriner cem memur'un başka bir arkadaşımıza tavsiyesini paylaşiyorum. mikostatin'i suluktan 6 damla verebilirsiniz.

ilaveten, bundan sonrası için @Doğanay Y. hocanın önerisine katılıyorum. care4birds salmo-mix denenebilir bence, iceriğindeki etken maddeleri henüz kullanmadınız. b12 icerikli vitamin desteğini de ihmal etmeyiniz
tamamdır teşekkür ederim vitaminleri falan eksik etmiyorum zaten, söylediğiniz o diğer ürünlere de bir bakayım

Oyla 0

merhaba tekrar sorduğum için kusur bakmayın, mikostatini ne kadar vereceğime hala emin olamadım. 10 gün bir suluğa 6 damla gibi anladım ama emin olamadım. İstemeden fazla miktarda yada etki etmeyecek kadar az vermek istemiyorum. Siz tam olarak kaç gün kaç damla vermemi tavsiye edersiniz?

Oyla 0
merhaba tekrar sorduğum için kusur bakmayın, mikostatini ne kadar vereceğime hala emin olamadım. 10 gün bir suluğa 6 damla gibi anladım ama emin olamadım. İstemeden fazla miktarda yada etki etmeyecek kadar az vermek istemiyorum. Siz tam olarak kaç gün kaç damla vermemi tavsiye edersiniz?

5 gün yeter bence

Oyla 0