Kuşum rahatsız boynu döndü sallabaş olduğunu düşünüyoruz yardımlarınızı bekliyoruz

Anıl Y

iyikus.com Üyesi
Merhaba kuşum maviş rahatsızlandı. Durum ile ilgili daha önce facebook gruplarında paylaştığım gönderiyi güncelleyerek paylaşıyorum. Kuşum 9 yaşlarında dişi, şu an tek 8 gündür kafası yamuk durmaya başladı sallabaştan şüphelendim ama emin olamadım. Şu anda kafası iyice yana yatta özellikle dinlenirken sola doğru nerdeyse tüneğe kadar yatırıyor. Normal dururken çapraz bir açıyla bir gözü aşağı bir gözü yukarı doğru bakacak şekilde duruyordu şimdi hareket ederken yan duruyor. Son haftalarda ev biraz soğumuştu odada elektrik sobası yakıyordum oda sıcaklığı soba kapalıyken 22 küsür dereyece soba açıkken 23 küsür derecelerde oluyordu. 3 hafta önce falan biraz durgunlaşmıştı arada ağzını boğazına sanki birşey takılmış gibi yapıyordu (daha önce de zaman zaman oldu) mantar olabileceğini düşünerek mikostatin (bir suluğa 2 damla) verdim suyunda 1 gün kaldı. Ama genel olarak o dönemde çok durgun değildi. Bir de 3 hafta önce falan yemliğin başındayken kanadı kasılmış gibi oldu 1 dakika içinde falan geçti. Geçen hafta pazartesi kaloriferleri yaktık o gün ev ısınınca baya hareketlendi ve baya öttü (kafesi kaloriferin önündeydi rahatsızlanınca sıcaktan süphelendim kaloriferden biraz uzaklaştırdım). 9 gün önce 1 kere kafes zeminine düştü sonra hemen çıktı onun dışında bir gariplik farketmedim. 8 gün önce 4 kere düştü çıkmakta zorlandı uçarak çıkamadı kafesin yan teline zıplayıp ordan tırmanarak çıktı (kafesi normal muhabbet kuşu kafeslerine göre 2-3 kat daha büyük içinde uçabileceği alan var). Kafasını yamuk gibi tuttuğunu ilk o zaman farkettim. O günden itibaren günde 1-2 kere düştü. Düştüklerinde uçarak çıkamadı tırmanarak çıktı. 7 gün önce boğazına birşey takılmış gibi yapıp kusacakmış gibi de yapıyordu yine mikostatin verdim 1 gün kaldı 6 gün önce aldım temiz su koydum. 6 gün önce 2 gün B vitamini verdim(evde kuş için yoktu veteriner bir tanıdığımızın önerisiyle suyuna pirinç tanesi kadar benexol koydum). 4 gün önce 1 gün avisol A verdim. Sonra tetrasikline ( daha önce ishal için kullanmıştık) başladık. Bir suluğa çeyrek kapsül tetrasiklin koyduk. tetrasiklini 2 gün verdik ama suluğa ulaşamadığı için 2. gün pek içemedi. Facebooktaki yardım gruplarının tavsiyesiyle baytril %2,5 aldık, tetrasiklini kestim. 12 saat vitamin verdim. Yemeğini yiyor suyunu içiyor arada ötüyor. Son günlerde suluğa ve yemliğe ulaşmakta zorlanmaya başladı. 2 gün önce falan su içemediğini farkettim bir yemliğe su koydum ordan içti. 1,5 gündür 1 suluğa 5 damla oranında baytril % 2,5 veriyorum. Dün suyunu suluğundan içti ama iyileşme olarak şu an pek birşey göremedim. Kafasını baya çeviriyor. 3 gün önce düşünce rahat çıksın diye kafesinin altını çıkardık. Kafesin altını çıkardıktan sonra pek düşmedi ama zaten o günden beri tek tünekte duruyor suyunu yemini devamlı veriyoruz. Kakasının resmi 2-3 gün öncesinin. Kendisinin resim ya da videolarını ekleyemedim (çok büyük diyor). Bir şekilde youtubedan falan eklemeye çalışıcam. Ne olur yardım edin. Bir de kuşumun boynunun durumu ve yerdeyken hareketleri şu kuşun durumuna çok benziyor
. Sonradan o kuşa da bu forumdan yardımcı olduğunuzu farkettim.

Ekli dosyalar

• 20211027_0035355.jpg
    20211027_0035355.jpg
    698.1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme: