kuşum sürekli ağzında bir şey varmış gibi yapıyor

beyza alpak

Yeni Üye
merhabalar kuşum 1.5 yaşında erkek muhabbet kuşu. önceden dönem dönem kusmaları vardı ancak bir süredir sürekli salyalı kusuyor masaya sandalyeye tüneğe elimizin üstüne vs.
bir de sürekli bir şey çiğniyormuş gibi ağzını hareket ettiriyor hasta olmuş olabilir mi ya da eş mi istiyor?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, salyalı kusma hastalık belirtisidir. Mutlaka veterinere gösterin derim. Solunum yolu enfeksiyonları, kursak mantarı ya da diğer bakteriyel tabanlı bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmez ise ne yazık ki hastalık ilerliyor ve kayıp yaşanıyor. Salyalı kusmada işin aslı başlangıç belirtisi değildir. Dışkısı nasıl kuşunuzun acaba?

Oyla 0

beyza alpak

Yeni Üye
Evet biz de geç kalmadan veterinere gösterdik ilaç verildi kullanmaya başlayacağız. Dışkısı normal diyebilirim. Teşekkür ederim yardımlarınız için

Oyla 0

beyza alpak

Yeni Üye
Merhaba ne yaptınız kuşunuz düzeldi mi benimkide öyle olmuş sanırım
Doktorumuz vitaform verdi biraz daha ilgi gösterdik ve temizliğine çok daha dikkat ettik 2 3 hafta sonra düzeldi kusmayı bıraktı çok şükür.. size tavsiyem bilen kişiye göstermek çünkü sorunun kaynağı farklı olabilir yanlış bir bilgi vermek istemem çok geçmiş olsun ☺️

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Evet biz de geç kalmadan veterinere gösterdik ilaç verildi kullanmaya başlayacağız. Dışkısı normal diyebilirim. Teşekkür ederim yardımlarınız
Doktorumuz vitaform verdi biraz daha ilgi gösterdik ve temizliğine çok daha dikkat ettik 2 3 hafta sonra düzeldi kusmayı bıraktı çok şükür.. size tavsiyem bilen kişiye göstermek çünkü sorunun kaynağı farklı olabilir yanlış bir bilgi vermek istemem çok geçmiş olsun ☺

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Merhaba benim kuşum ara ara salyali kusuyordu veterinere götürdüm kursak mantarı olmuş dedi triflucan verdi kullandım. 17 gün sonra bir hafta probiyotik sonrasında polivit vitamin kullandım. Biraz düzelmişti şimdi ağzında birşey varmış gibi sürekli ağzını açıp kapatıyor ufak ufak yem parçacıkları düşüyor ağzından boğulacak gıbı oluyor bazen sanki boğazında birşey kalmış gibu. dışkısi iki üç gün önce poposuna yapışıyordu nemli pamukla
çıkardım şimdi sürekli kafes teline yapışıp kalıyor. Halsiz ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.IMG_20200606_130650.jpg

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Merhaba benim kuşum ara ara salyali kusuyordu veterinere götürdüm kursak mantarı olmuş dedi triflucan verdi kullandım. 17 gün sonra bir hafta probiyotik sonrasında polivit vitamin kullandım. Biraz düzelmişti şimdi ağzında birşey varmış gibi sürekli ağzını açıp kapatıyor ufak ufak yem parçacıkları düşüyor ağzından boğulacak gıbı oluyor bazen sanki boğazında birşey kalmış gibu. dışkısi iki üç gün önce poposuna yapışıyordu nemli pamukla
çıkardım şimdi sürekli kafes teline yapışıp kalıyor. Halsiz ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.Ekli dosyayı görüntüle 5974

Ekli dosyalar

• IMG_20200608_080047.jpg
    IMG_20200608_080047.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuş mu kafes teline yapışıp kalıyor yoksa dışkı mı?
Sindirim sorunları yaşayan bir kuş tarifiniz var.

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Kuş mu kafes teline yapışıp kalıyor yoksa dışkı mı?
Sindirim sorunları yaşayan bir kuş tarifiniz var.
Kuş kafesin teline yapışıp kalıyor az yem yiyiyor diskisi da az sürekli ağzını açıp kapatıyor ufak ufak yem parçacıkları düşüyor ağzından boğulacak gıbı oluyor bazen kocaman açıyor ağzını

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Doktorumuz vitaform verdi biraz daha ilgi gösterdik ve temizliğine çok daha dikkat ettik 2 3 hafta sonra düzeldi kusmayı bıraktı çok şükür.. size tavsiyem bilen kişiye göstermek çünkü sorunun kaynağı farklı olabilir yanlış bir bilgi vermek istemem çok geçmiş olsun ☺
Geçmiş olsun .Vitaform nerden bulabilirim dogunun küçük bir ilçesinde kalıyorum alabileceğim herhangi bir yer var mi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Fotoğraftan incelediğimde sanki göz enfeksiyonu var. Bunu anlayabilmem için tünekte dururken göz bölgesi ya da genel bir iki fotoğraf paylaşır mısınız?
Tellere asılmasının birden çok anlamı var ama hastalık açısından incelendiğinde eğer gagasıyla asılı durmaları varsa sindirim sorunlarını işaret ediyor. Bu aşamada ilk yapmanız gereken tohum tazeliğini kontrol etmek olmalı. Vitaform hafif antibiyotikli bir vitamindir. Veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerden temin edilebilir.

Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi
Fotoğraftan incelediğimde sanki göz enfeksiyonu var. Bunu anlayabilmem için tünekte dururken göz bölgesi ya da genel bir iki fotoğraf paylaşır mısınız?
Tellere asılmasının birden çok anlamı var ama hastalık açısından incelendiğinde eğer gagasıyla asılı durmaları varsa sindirim sorunlarını işaret ediyor. Bu aşamada ilk yapmanız gereken tohum tazeliğini kontrol etmek olmalı. Vitaform hafif antibiyotikli bir vitamindir. Veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerden temin edilebilir.

Ekli dosyalar

• IMG-20200609-WA0004.jpg
    IMG-20200609-WA0004.jpg
    147.7 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyalar

• IMG-20200609-WA0001.jpg
    IMG-20200609-WA0001.jpg
    188.8 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0

Hatice akın

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyalar

• IMG_20200609_113226.jpg
    IMG_20200609_113226.jpg
    749.2 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20200609_113442.jpg
    IMG_20200609_113442.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 13
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kesinlikle göz enfeksiyonu var. Eczaneden terramyin göz pomadı ve gentagut almanız gerekir. Gentagut'u 2 gözünede günde 1 damla şeklinde uygulamalısınız. Terramycin kremide göz içine değmeden, az oranda göz çevresine sürmelisiniz kulak çöpü ile.
Dışkılarda da şeklen sorun yok. Sağlıklı bir kuş dışkısı ama ürat kısmı beyazken sararmalar olmuş. Buda olası böbrek ya da karaciğer sorunlarını gösteriyor. Destekleyici ürünler kullanmak lazım.

Birde kumlu tünekler önerilmez. Bakteri oluşumuna ve ayak mantarlarına fırsat oluşturur. Normal ahşap tünek kullanınız. 1 tırnağıda kötü uzuyor maaleef. Sanırım sonradan olmuş.

Oyla 0