Kuşum yumurtluyor ama yuvalığa girmiyor. Ne yapmalıyım?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan lladysu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

lladysu

iyikus.com Üyesi
3 haftada 7 yumurta yaptı biri sağlam, diğerleri hep kırıldı. Yere düştüler vs. Yuvalığa asla girmiyor. Ne yapmalıyız?

Muhtemelen yuvalığı benimsemiyor veya alışamadı henüz. Bu ttarz durumlarda ilk yuvalık değişimi yapılmalıdır. Bazen de kafes konumunun değişimi gerekebilir.

Kuşumu yuvalığın içine sokup çıkmaması için de yarım saat kafesin metal kapısıyla kapattım. Korkmayıp benimsemesi için de dal darı sarkıttım oraya. Bunu 2 defa yaptım, başta içeride korkuyordu ama bugün baktığımda kendi isteğiyle içeri girmiş.😄

Böyle böyle alışacak. Dal darıyı yemiş mi peki?

Böyle böyle alışacak. Dal darıyı yemiş mi peki?
Evet koyduğum gibi yedi zaten. Başta çıkmaya çalışıyordu, girmek istemiyordu ama dal darıyı verip korkmamasını sağlamaya çalıştım. Bugün bir baktım yuvadaydı. Yumurta falan vardı kuluçkaya yattı mı bilmiyorum. Ben gelince zaten çıktı 2 dakika sonra içinden.

Evet koyduğum gibi yedi zaten. Başta çıkmaya çalışıyordu, girmek istemiyordu ama dal darıyı verip korkmamasını sağlamaya çalıştım. Bugün bir baktım yuvadaydı. Yumurta falan vardı kuluçkaya yattı mı bilmiyorum. Ben gelince zaten çıktı 2 dakika sonra içinden.
Hatta içine sokmasam hiç gireceği yoktu. Karanlık olduğu için korkuyordu galiba. Başta içine soktuğumda korkudan kanatlarını açıp bekliyordu sonra dal darı verince sakinleşti

O geçiş aşaması çok zor. Kendisinin benimsemesi önemli olan. Bu bazen aylar alabiliyor. Erkek kuş burada iyi rol oynuyor. Yuvanın güvenilir olduğunu o ıspatlamalı dişiye

O geçiş aşaması çok zor. Kendisinin benimsemesi önemli olan. Bu bazen aylar alabiliyor. Erkek kuş burada iyi rol oynuyor. Yuvanın güvenilir olduğunu o ıspatlamalı dişiye
Erkek kuşum da korkudan giremiyordu. Bir ara ikisini birden sokup kapattım kapıyı. Yine dal darı vererek rahatlattım ikisini de. Bugün baktığımda dişi yine yuvalığa girmişti ve hâlâ içinde. Hatta erkek kuşum içeri girmek istediğinde onu kovmaya çalıştı birkaç kez. Birde Sürekli içindeki talaş görünümlü taşları kazıp etrafa sıçratıyor onu anlamadım. Yumurtayı falan mı gömmeye çalışıyor? İlk girdiğinde de baya derine gömmüştü yumurtayı?

yuva hazırlığını yapıyor, düzenliyor. Yoğun talaş/mısır granülü artık hangi malzeme varsa onu azaltmanız gerekebilir. Yuva içi görsel ekler misiniZ?

En kötü yuvalık modeli. Yeni bir kuluçka başlamadan plastik folluklu bir yuvalık alınız. Granül yerine kemirgen talaşı öneririm (çam talaşı).