Kuşumun dışkısında değişim

kriptocuk

iyikus.com Üyesi
Merhabalar bugün dışkı değişikliği için üretici bir dostumuzun hazırladığı küre başlayalı 4. gün ilk 2 gün fazla su tüketmediği için ve ağızdan da veremediğimiz için ne kadar faydasını gördü bilmiyorum. Bana dışkısında pek bir değişiklik yok gibi geldi. Sonraki 2 gün ağızdan mamaya karıştırıp verebildiğim kadar verdim ve birkaç kez su da içti. Bu sırada bir süre yemek yemeyip ya da sadece gagalayıp akşamları 2 dal darıyı bitirdi ve yem de yedi biraz. Uyku hali devam ediyor halsizliği de öyle ama tünekte duruyor ve sanki ilk günlerdeki kadar kabarık durmuyor. Sormak istediğim şey bu kürde ne var bilmediğimden eğer işe yaramazsa 5 günün sonunda biraz daha devam etmeli mi yoksa 3 gün probiyotik arkası vitamine mi dönmeliyiz. Ya da güncel atacağım dışkıya göre bir ilaç tavsiyeniz (eczaneden temin edebileceğim birşey olursa çok iyi olur) var mıdır? Tüm bu bahsettiklerim dışında kusma dışkıda koku ağızda koku vs yok onu da belirtmek isterim. Bugün elle beslemeye başladım kedisi de darı ve yem yedi. Kuruluktan şüphelenip göğüs kemiğini de çektim tüyleri üfledim ama ancak bu kadar açıldı ve çekebildim. Başka bir forumda salmonella olabileceği söylendi çok endişelendim yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20230130_193655.jpg
    IMG_20230130_193655.jpg
    429.3 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20230130_121529.jpg
    IMG_20230130_121529.jpg
    245.5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230130_114724.jpg
    IMG_20230130_114724.jpg
    78.8 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230130_113935.jpg
    IMG_20230130_113935.jpg
    413.8 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba, içeriğini mutlaka sorun üretici arkadaşa. Dışkılar ve kuşun genel görünümü iç açıcı değil :(
Yeminiz sadece darı içeriyor. Daha iyi bir karma yeme geçmeniz lazım. King üretici yemi gibi.
Baytril gibi bir ilaç kullanmak gerekebilir ancak önce ne hazırladığını tam öğreniniz.

Kafesi ile ilgili birkaç sey desem yanliş anlamazsaniz. Kendi başima da geldigi için başkasınında aynı seyleri yasamasinı istemem.
Kafes altliğı yok sanırim kuşunuz yere direk temas ediyor ve ayaklarindan yemine tuneklerine tekrar hastalik bulaşiyor. Tel bulmanız lazim bulamazsaniz (ben bulamadim) mangal ızgarasinı kafesin boyutuna gore kesip de yapabilirsiniz yalniz çok az kesmeyin biraz gergin olsun kuşunuzun gagasiyla yerdeki tohumu yemesini engeller.
Tuneklerinizde kus pisligi var bu donemde en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri tunekleri alt alta degil de yan yana aralarinda biraz mesafe olacak sekilde koyarsaniz kuşun pisliğine degip tekrar mikropla temas etmesinin onüne gecersiniz. Bir de yemlerini arada elinizle kontrol edin benim oğlum yemine dışkısını yapardı su gibi olduğu için dibe çöküp anlamayabilirsiniz.
Elle besleme aparatini almanız ve kursağına mama koymaniz çok önemli çünkü yedikleri ona vitamin olarak gitmiyor malesef
Suan kafesiniz devir daim gibi kuş iyilesiyor sonra kuşunuz pisliyor yere konuyor tekrar hastaligi alıyor ya da tuneklerden birine pisliyor gidiyor oraya konuyor tekrardan o hastaliğı kapıyor.
Altina kagıt koymussunuz kagıt a4 beyaz kagıt olsun mürekkepli bir yeri olmasin idrarı mürekkebe geciyor ve nem ile küf yapar. Ben pecete koyuyorum 3 kat yapıp ve günde en az 2 kere degistiriyorum bu donemde hijyeni ilacı kadar onemli

Merhaba, içeriğini mutlaka sorun üretici arkadaşa. Dışkılar ve kuşun genel görünümü iç açıcı değil :(
Yeminiz sadece darı içeriyor. Daha iyi bir karma yeme geçmeniz lazım. King üretici yemi gibi.
Baytril gibi bir ilaç kullanmak gerekebilir ancak önce ne hazırladığını tam öğreniniz.
Merhaba karışık yemi var kafesin her yerinde içinde keten tohumu ve yulaf takviyesi yapıyorum haftada bir dönüşümlü şekilde fakat şuan hasta olduğu için yemden çok darıya yöneliyor kırması kolay olduğu için. Meyve sebze takviyesi yeşillik aslında mis gibi bakılıyordu birden bire hastalandı. Baytrili nasıl temin edebiliriz ihtiyaç durumunda kuştan anlatan veteriner bulmak maalesef çok zor.

Kafesi ile ilgili birkaç sey desem yanliş anlamazsaniz. Kendi başima da geldigi için başkasınında aynı seyleri yasamasinı istemem.
Kafes altliğı yok sanırim kuşunuz yere direk temas ediyor ve ayaklarindan yemine tuneklerine tekrar hastalik bulaşiyor. Tel bulmanız lazim bulamazsaniz (ben bulamadim) mangal ızgarasinı kafesin boyutuna gore kesip de yapabilirsiniz yalniz çok az kesmeyin biraz gergin olsun kuşunuzun gagasiyla yerdeki tohumu yemesini engeller.
Tuneklerinizde kus pisligi var bu donemde en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri tunekleri alt alta degil de yan yana aralarinda biraz mesafe olacak sekilde koyarsaniz kuşun pisliğine degip tekrar mikropla temas etmesinin onüne gecersiniz. Bir de yemlerini arada elinizle kontrol edin benim oğlum yemine dışkısını yapardı su gibi olduğu için dibe çöküp anlamayabilirsiniz.
Elle besleme aparatini almanız ve kursağına mama koymaniz çok önemli çünkü yedikleri ona vitamin olarak gitmiyor malesef
Suan kafesiniz devir daim gibi kuş iyilesiyor sonra kuşunuz pisliyor yere konuyor tekrar hastaligi alıyor ya da tuneklerden birine pisliyor gidiyor oraya konuyor tekrardan o hastaliğı kapıyor.
Altina kagıt koymussunuz kagıt a4 beyaz kagıt olsun mürekkepli bir yeri olmasin idrarı mürekkebe geciyor ve nem ile küf yapar. Ben pecete koyuyorum 3 kat yapıp ve günde en az 2 kere degistiriyorum bu donemde hijyeni ilacı kadar onemli
Merhaba çok teşekkürler tavsiyeleriniz için kağıdı anlık koydum dışkıyı net göstermek adına normalde kağıt havlu vardı. Tünekleri de her pislettiğinde siliyorum başındayım zaten hep bu görüntüler sabah henüz temizlemeden hemen çekip sormak adına acele etmiştim. Kuşum hasta olduğu için sadece fotoğraftaki tünekte duruyor al tarafa inmiyor normalde de inmez zaten şimdi hiç inmiyor ama haklısınız ızgaralı kafes şart zaten kafes değiştirme planımız vardı hastalanınca hastalığa odaklandık

Baytril gibi bir ilaç kullanmak gerekebilir ancak önce ne hazırladığını tam öğreniniz.ka
Karma yemden kastınızı anladım şimdi bakınca kusura bakmayın tavsiyenize uyacağım umarım kuşum iyileşir

veterinerlerden bulabilirsiniz bahsettiğim ilacı. Ancak götürme şansınız varsa genel bir muayene iyi olacaktır
Enrocure isimli ilaç hakkında bilginiz var mı önerir misiniz ya da bir de veterinere gidip bu ilacı istiyorum dediğimde veriyor mu eczane gibi acaba daha önce hiç böyle bir durum yaşamadım da

Enrocure isimli ilaç hakkında bilginiz var mı önerir misiniz ya da bir de veterinere gidip bu ilacı istiyorum dediğimde veriyor mu eczane gibi acaba daha önce hiç böyle bir durum yaşamadım da
Yalnız o sığır ilacı olması lazım.
Siz imkaniniz varsa kuştan gercekten anlayan veteriner bulun kedi kopek bakana gitmeyin boşuna gitmiş olursunuz. Bir de video sitesinde ad veriliyor mu bilmiyorum kuruma hastaliğıyla ilgili videolar var iyice arastirirsanız çok güzel videolarda mevcut

Yalnız o sığır ilacı olması lazım.
Siz imkaniniz varsa kuştan gercekten anlayan veteriner bulun kedi kopek bakana gitmeyin boşuna gitmiş olursunuz. Bir de video sitesinde ad veriliyor mu bilmiyorum kuruma hastaliğıyla ilgili videolar var iyice arastirirsanız çok güzel videolarda mevcut
Genel kullamım ve egzotik kuşlar diyor doz ayarlamasına göre tabii bilemiyorum fikir edinebilirsem bir de temin etmek var tabii. Haklısınız kanatlıdan anlayanı da bulmak zor maalesef. Evet videolara da bakıyorum umarım bir yol bulacağım

evet enrocure dogru ilaç, ilacin ismi onemli değil "enrofloksasin" etken maddeli olmasi yeterli, veterinerlerde satılır

öncelikle şu an kullandığiniz ilacin etken maddelerini öğrenmeniz gerekir

evet enrocure dogru ilaç, ilacin ismi onemli değil "enrofloksasin" etken maddeli olmasi yeterli, veterinerlerde satılır

Teşekkürler öğrenmeye çalışacağım

Öğrenmeye çalışacağım çok teşekkürler

veterinerlerden bulabilirsiniz bahsettiğim ilacı. Ancak götürme şansınız varsa genel bir muayene iyi olacaktır
Doğanay bey çok acil yardımınıza ihtiyacım var kuşumun kursağında bir yara vardı kurudu ve kabuk tuttu şimdi o kabuğun bir kısmı ayrıldı ve kursaktaki yemler dışarı çıktı hemen temizleyip üzerine fucidin krem sürdüm kanama yok sadece yara kabuğu kopmuş gibi ama kursak açıldı. Lütfen yardımcı olur musunuz çok panikledim ne yapacağımı bilmiyorum. Fotoğraf ekledim ama bu ayrılmadan önceki hhal. Bir de video ekliyorum krem olduğu için çok net değil maalesef.

Kursak

Ekli dosyalar

• IMG_20230213_175201.jpg
    IMG_20230213_175201.jpg
    319.9 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Doğanay bey çok acil yardımınıza ihtiyacım var kuşumun kursağında bir yara vardı kurudu ve kabuk tuttu şimdi o kabuğun bir kısmı ayrıldı ve kursaktaki yemler dışarı çıktı hemen temizleyip üzerine fucidin krem sürdüm kanama yok sadece yara kabuğu kopmuş gibi ama kursak açıldı. Lütfen yardımcı olur musunuz çok panikledim ne yapacağımı bilmiyorum. Fotoğraf ekledim ama bu ayrılmadan önceki hhal. Bir de video ekliyorum krem olduğu için çok net değil maalesef.

Kursak

veterinerin müdahale etmesi gerekiyor

çok geçmiş olsun. İlk müdahaleniz doğru ancak sonrası için sizin yapabileceğiniz tek şey veteriner. İlginç bir vaka, yaranın sebebi nedir, darbe mi almıştı?

çok geçmiş olsun. İlk müdahaleniz doğru ancak sonrası için sizin yapabileceğiniz tek şey veteriner. İlginç bir vaka, yaranın sebebi nedir, darbe mi almıştı?
Çok teşekkürler hayır aslında sebebini bilmemekle birlikte kursak mantarı ya da bağırsak enfeksiyonu sırasında oluştu bu yara. İlaçlar sonrası kurudu ama bu sefer de bu şekilde açılma yaptı. Kuşum diğer hastalıklardan şuanlık kurtulmuş gibi umarım kursağı dikildikten sonra da kolayca toparlar. Sizlere de bilgilendirme yaparım operasyon sonrası. Tekrar teşekkür ederim.

Merhabalar bir güncelleme yapmak istedim bu sabah kuşumun kursağındaki kabuk lokal anestezi ile alınarak yırtılan kısmı da dikildi. Şuan durumu iyi dinleniyor. Bir antibiyotik verildi mamasına bir damla şeklinde onun dışında çok az az elle besleme ve yudum yudum su verereceğiz ki kursak şişmesin dikiş sağlığı açısından. Yavaş yavaş toparlanacak diye umuyorum. Güzel dilekleriniz ve desteğiniz için tekrar teşekkürler

Çok geçmiş olsun. Tez zamanda iyileşir umarım. Tedavi sonrası tekrar bir bildirim yaparsanız sevinirim. Hangi veterinere gidildi?
Çok teşekkürler Ankarada Kavaklıdere veteriner kliniğine gittik şimdi bir iki gün kendilerinde müşaade altında olacak umarım güzel haberler veririm