kuşumun hastaliğının ne olduğunu anlamıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mryem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mryem

iyikus.com Üyesi
merhaba kusum son birkac aydir yem diskiliyordu bazen de sadece sivi yapiyordu once zolax sonra ceramycin sonra mikostatin+klamoks verildi bunlar bir onceki duzeltmedigi icin bir digerine gecildi ama arada zaman oluyordu tabiki hepsi pes pese verilmedi. Son zamanlarda kusma baslamisti mikostatin geciriyor gibi oldu tipki digerleri gibi fakat hic duzelmedi tam olarak. Yine baska bir veterner buldum enzim eksikliginden oldugunu soyledi cunku sadece aspur yiyordu kusum bunun yuzunden olabilecegini soyledi enzim verdi artik tum yemleri yiyor diskisi duzgun bir de vitamin mineral ignesi yapti veteriner. uc gun gecti fakat durgunlugu gecmedi hafif kabarik arada kafesin dibinde oturuyor koltugun altina gidiyor ama surekli uyuyor uyandiginda tuylerini kasiyor geri uyuyor sebebi tuye girmekten olabilir mi yoksa hasta mı anlayamadım cunku diskisi normal yem yemesinde sıkıntı yok hatta cok yiyor zayif olmasina ragmen yemesi cok iyi suyuna vitamin kattim cok antibiyotik kullandiig icin son zamanlarda. yani bu durgunlugu icin bir sebep yok sadece arada islik sesi gibi bir ses cikariyor uykuda bir kez falan yani gunde toplam uc dort kez falan cikariyor o sesi solunumda mi sikintisi var dige dusunmedim degil. cunku kuyrugunda cok hafif bir titreme de var ama astimdakiler gibi degil cikarfigi ses de oyle degil. ne yapacagimi bilmiyorum ozellikle kafesin dibinde uyumasi beni cok korkutuyor cunku hic oyle yapmazdi. Bu arada 4.5 yasinda disi muhabbet kusu

Merhaba, çok geçmiş olsun. Kuştan ve dışkısından görsel atar mısınız?
Her kuyruk sallama ve tıslama solunum sorunu anlamına gelmediği için iyi gözlem gerekiyor. Göğüs kemiği kontrol edebilir misiniz?

Oyla 0
göğüs kemigi cikik ama hep oyleydi boyutu kucuk ve zayif bir kus cok yemesine ragmen o kismi sivriydi hep

Oyla 0
tabana her zaman hasta kuşlar inmeyebilir. Kimi kuş zaman geçirmeyi seviyor. İlk mesajda yazdığım gibi görseller eklerseniz bakalım.

Oyla 0
dışkısını atıcam birazdan

Ekli dosyalar

• CE9BDED4-BBD7-48DC-A5CF-569F67E91537.jpeg
    CE9BDED4-BBD7-48DC-A5CF-569F67E91537.jpeg
    871.3 KB · Görüntüleme: 23
Oyla 0
Beklediğimden daha kritik durumda. Bu aşamada yapılacak ilk işlem ortam ısısını sabitlemek ve enerjisini toplaması için elektrolit gibi dekstroz içerikli bir ürün sunmak. Evde yapabileceğiniz gibi eczaneden ge-oral da alabilirsiniz. Yem kesin yediğinden emin olmak lazım bu arada. Bazen yemi yiyor gibi görünüp kırıp atıyorlar sadece

Oyla 0
Beklediğimden daha kritik durumda. Bu aşamada yapılacak ilk işlem ortam ısısını sabitlemek ve enerjisini toplaması için elektrolit gibi dekstroz içerikli bir ürün sunmak. Evde yapabileceğiniz gibi eczaneden ge-oral da alabilirsiniz. Yem kesin yediğinden emin olmak lazım bu arada. Bazen yemi yiyor gibi görünüp kırıp atıyorlar sadece
nasıl yapacağım evde yani evet yiyor agzinda geveliyor eminim

Oyla 0
dışkısı ve şuanki hali

Ekli dosyalar

• 6BFCC06C-3A14-490B-866F-32E4C0A3AAC6.jpeg
    6BFCC06C-3A14-490B-866F-32E4C0A3AAC6.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 23
  • B8F46BFD-0419-40FF-B343-358C56FE5BA1.jpeg
    B8F46BFD-0419-40FF-B343-358C56FE5BA1.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 23
Oyla 0
kabarma + durgunluk ne zamandır devam ediyor? caremycin ve mikostatin + klamoks ne zaman ve kaç gün kullandınız?

Oyla 0
kabarma + durgunluk ne zamandır devam ediyor? caremycin ve mikostatin + klamoks ne zaman ve kaç gün kullandınız?
caremycin bir aydan fazla olmustur en son vereli ve cok vermedim ustunde yazildigi gibi uc gun muydu sanirim oyle bir sey. mikostatin 4 gun yaninda klamoks da +4 gun onu en som vereli bir 10 gün oldu uc gun sonra falan enzim verdi veteriner ama 3 gun verilecek dedi daha sınra toparlamasi icin vitamin sadece suan

Oyla 0
durgunlugu son bir haftadir falan var yani biz veterinere goturdugumuzde bu kabartma hali baslamisti yeni ama biz ayni sebepten sanmistim fakat bende usutmesinden suphelenmeye basladim cunku diskisi temiz yani bagirsagi duzeldi artik

Oyla 0
Mama olarak ne veriyorsunuz?
Elektolit olarak eczaneden Ge oral alabilirsiniz ama dediğim gibi hızlı davranmak lazım.
Sabah erkenden elektrolit alın ve çay kaşığının1/3 ü kadar georalı 100 cc suya koyup önüne koyun.Suyu içmez ise damlalık ile gagasından içeri 8,10 damla damlatın.3 saat sonra tekrarlayın.Ayrıca el besleme maması ile beslemeniz gerkiyor.Böyle durumlarda besleme hayat kurtarır.
Ayrıca;kuşun kafesinin etrafını battaniye ile sarın,sağdan soldan rüzgar almasın,ısınsın.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Mama olarak ne veriyorsunuz?
Elektolit olarak eczaneden Ge oral alabilirsiniz ama dediğim gibi hızlı davranmak lazım.
Sabah erkenden elektrolit alın ve çay kaşığının1/3 ü kadar georalı 100 cc suya koyup önüne koyun.Suyu içmez ise damlalık ile gagasından içeri 20-30 damla damlatın.3 saat sonra tekrarlayın.Ayrıca el besleme maması ile beslemeniz gerkiyor.Böyle durumlarda besleme hayat kurtarır.
iki gun once yumurta mamasi aldim pet shoptan cok sevdi en kalitelisi ve 30 yildir kus baktiklarini ve onlarin da bu markayi kullandigini icerigi icin endiselenmememi soylediler vitakraft demislerdi galiba emin degilim. elle besleme hayat kurtarir evet ama kus zaten yiyorki ben gozlemliyorum basinda duruyorum o yerken surekli yiyor yine de elimle mi vereyim

Oyla 0