kuşumun hastaliğının ne olduğunu anlamıyorum

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mryem
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mryem

iyikus.com Üyesi
merhaba kusum son birkac aydir yem diskiliyordu bazen de sadece sivi yapiyordu once zolax sonra ceramycin sonra mikostatin+klamoks verildi bunlar bir onceki duzeltmedigi icin bir digerine gecildi ama arada zaman oluyordu tabiki hepsi pes pese verilmedi. Son zamanlarda kusma baslamisti mikostatin geciriyor gibi oldu tipki digerleri gibi fakat hic duzelmedi tam olarak. Yine baska bir veterner buldum enzim eksikliginden oldugunu soyledi cunku sadece aspur yiyordu kusum bunun yuzunden olabilecegini soyledi enzim verdi artik tum yemleri yiyor diskisi duzgun bir de vitamin mineral ignesi yapti veteriner. uc gun gecti fakat durgunlugu gecmedi hafif kabarik arada kafesin dibinde oturuyor koltugun altina gidiyor ama surekli uyuyor uyandiginda tuylerini kasiyor geri uyuyor sebebi tuye girmekten olabilir mi yoksa hasta mı anlayamadım cunku diskisi normal yem yemesinde sıkıntı yok hatta cok yiyor zayif olmasina ragmen yemesi cok iyi suyuna vitamin kattim cok antibiyotik kullandiig icin son zamanlarda. yani bu durgunlugu icin bir sebep yok sadece arada islik sesi gibi bir ses cikariyor uykuda bir kez falan yani gunde toplam uc dort kez falan cikariyor o sesi solunumda mi sikintisi var dige dusunmedim degil. cunku kuyrugunda cok hafif bir titreme de var ama astimdakiler gibi degil cikarfigi ses de oyle degil. ne yapacagimi bilmiyorum ozellikle kafesin dibinde uyumasi beni cok korkutuyor cunku hic oyle yapmazdi. Bu arada 4.5 yasinda disi muhabbet kusu

bazi tuy koklerinde koyu kahverengi sanki kurumus kan gibi seylere rastladim onunla mi ilgili acaba ama bu kadar rahatsiz eder mi onu

Evet eder onların temizlenmesi lazım. İlaçları ne şekilde kullandığınızı yazarmısınız. Hangi ilacı kaç gün hangi dozajda kullanmıştınız...

Oyla 0
Ayrıca bit sorunu olup olmadığını araştırmalısınız. Bu bitler genelde gece ortaya çıkar karanlıkta. Gece baskını yapabilirsiniz fenerle. Kafes etrafı ve genel olarak ahşap bölgelerde. Minik kahve böcekler

Oyla 0
Evet eder onların temizlenmesi lazım. İlaçları ne şekilde kullandığınızı yazarmısınız. Hangi ilacı kaç gün hangi dozajda kullanmıştınız.
zolax bir gun verip bir gun vermeyerek uc gun bir kapsulu bese bolmustum caremycin kasigin dortte biri kadar o da uc dort gun civari mikostatin 4 gun 6 damla daha sonra buna ek olarak klamoks 1/7 si eklenerek 3 gun daha devam edildi.
en son soyledigim en yakin zamanda uygulanandi ondan sonra enzim ve vitamin verildi sadece

Oyla 0
Bilindik mantar ilaçları (mikostatin, flucan, zolax) bazen megabakter gibi mantarlarda tam işe yaramıyor. Megabakter gibi mantarları baskılıyor ama geçirmiyor. Bu gibi durumlarda amfoteris b ilacı kullanılması gerekiyor...

Kanlı tüylerin cımbızla çekilmesi lazım. @Doğanay Y. 'ın bununla ilgili bir kaç konusu vardı. Forumdan aratıp bulabilirsiniz..
eger megabakter ise cok cok uzgunum kurtaramiyorum melegimi inanin her seyi yaptim swap testi bile istedim birkac gun once gittigim veterinerden fakat bu diskidan test yapilamayacagini diskinin gayet iyi oldugunu bosuna numuneye gerek olmadigini soyledi ne yapayim her seyi yaptim olmuyor

Oyla 0
zolax bir gun verip bir gun vermeyerek uc gun bir kapsulu bese bolmustum caremycin kasigin dortte biri kadar o da uc dort gun civari mikostatin 4 gun 6 damla daha sonra buna ek olarak klamoks 1/7 si eklenerek 3 gun daha devam edildi.
en son soyledigim en yakin zamanda uygulanandi ondan sonra enzim ve vitamin verildi sadece

bunları tam dolu suluğa eklediniz dimi? klamoks kaç mg lık? Birde yeminizi bir tabağa döküp resmini çekermisiniz bir kontrol etmekte fayda var.. Doğanay'ın söylediği bit konusunuda takip edin bu arada..

Oyla 0
bunları tam dolu suluğa eklediniz dimi? klamoks kaç mg lık? Birde yeminizi bir tabağa döküp resmini çekermisiniz bir kontrol etmekte fayda var.. Doğanay'ın söylediği bit konusunuda takip edin bu arada..
evet tam suluğa. tamamdir yarin atacagim. bit konusunda zaten zemine serili beyaz pecete var olsa gormez miydim sabah ya da gece illaki

Oyla 0
Hayır bitlerin/akarların türleri var. Bahsettiğim kan bitleri çok hızlı hareket ederler ve saklanma becerileri çok iyidir. Oyuncak araları, tünek ve suluk köşeleri, kafesin doğrudan temas edilmeyen bölgeleri gibi gibi bir çok yere yuvalanabilirler. Tünek yanına bir pamuk sıkıştırır mısınız? Sabah erken saatte kontrol ediniz.

Oyla 0
Hayır bitlerin/akarların türleri var. Bahsettiğim kan bitleri çok hızlı hareket ederler ve saklanma becerileri çok iyidir. Oyuncak araları, tünek ve suluk köşeleri, kafesin doğrudan temas edilmeyen bölgeleri gibi gibi bir çok yere yuvalanabilirler. Tünek yanına bir pamuk sıkıştırır mısınız? Sabah erken saatte kontrol ediniz.
tünek yanına derken tunegin takilan cikinti kisminin orayami sıkıstırayim bu arada ilgisi varmi bilmiyorum ama cok kullanmama ragmen suluk kosesi simsiyah olmus ve cok zor cikti bir kismi hala var siyahlik o yuzden yeni aldim bununla ilgisi olabilirmi

Oyla 0
evet tam suluğa. tamamdir yarin atacagim. bit konusunda zaten zemine serili beyaz pecete var olsa gormez miydim sabah ya da gece illaki

Mikostatini antibiyotikle beraber kullandığınız için tam etki etmemiş olabilir yada dediğim gibi megabakter varsa bu yüzdende tam etkili olamamıştır..

Yem için en iyisi kapalı paketlere geçin beaks yada garden mix kullanabilirsiniz. Yeminizden de şüpheleniyorum..

Eğer imkanınız varsa istanbulvete götürün kuşu. İyi bir veterinerdir detaylı muayene ederler..

Oyla 0
Evet tüneği sıkıştırdığınız yerlere iliştirin biraz. Suluktaki siyahlanma onun kullanım süresinin artık dolduğunu, yenisini almanız gerektiğinin bir göstergesidir. Zararlı bakteri/mantarlar...

Oyla 0
Evet tüneği sıkıştırdığınız yerlere iliştirin biraz. Suluktaki siyahlanma onun kullanım süresinin artık dolduğunu, yenisini almanız gerektiğinin bir göstergesidir. Zararlı bakteri/mantarlar...
ya suanda baktim da ben de gorseldeki seylere yakin seyler goruyorum pecetede ama ben yem saniyordum onlari acaba bit mi anlayamadim ki dediginizi yapayim o zaman anlasilir belki

Oyla 0
Mikostatini antibiyotikle beraber kullandığınız için tam etki etmemiş olabilir yada dediğim gibi megabakter varsa bu yüzdende tam etkili olamamıştır..

Yem için en iyisi kapalı paketlere geçin beaks yada garden mix kullanabilirsiniz. Yeminizden de şüpheleniyorum..

Eğer imkanınız varsa istanbulvete götürün kuşu. İyi bir veterinerdir detaylı muayene ederler..
mikostatini 3 gun tek vermistim sonra antibiyotikle birlikte 3 gun daha verdim. suan gercekten param yok ogrenciyim defalarca goturdum kliniklere o yuzden burdan halletöeye calisiyorum artik ya da gittigim veterineri arayarak bir sekilde

Oyla 0
ya suanda baktim da ben de gorseldeki seylere yakin seyler goruyorum pecetede ama ben yem saniyordum onlari acaba bit mi anlayamadim ki dediginizi yapayim o zaman anlasilir belki

Normal bitte olabilir birde yem bozuksa yemlere dadanan tahıl bitleride olabilir. Dediğim gibi yeminizide tekrar gözden geçirin..

Oyla 0
mikostatini 3 gun tek vermistim sonra antibiyotikle birlikte 3 gun daha verdim. suan gercekten param yok ogrenciyim defalarca goturdum kliniklere o yuzden burdan halletöeye calisiyorum artik ya da gittigim veterineri arayarak bir sekilde

Anladım siz yarın güzel bir kafes temizliği yapın. Yeminizi değiştirip söylediğim kapalı yemlerden birini alın ve günlük taze olarak verin. Suluğunu hergün karbonatlı suda 5 dakika beklettikten sonra yıkayıp taze içme suyu koyun. Yem ve suyu günlük tazeleyin yani..

Mikostatini bir tur daha kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla ekleyin ve ilaçlı suyu 6 saatte bir tazeleyin. 3. günün akşamı durum güncellemesi yapın duruma bakalım inşaallah...

Oyla 0
Anladım siz yarın güzel bir kafes temizliği yapın. Yeminizi değiştirip söylediğim kapalı yemlerden birini alın ve günlük taze olarak verin. Suluğunu hergün karbonatlı suda 5 dakika beklettikten sonra yıkayıp taze içme suyu koyun. Yem ve suyu günlük tazeleyin yani..

Mikostatini bir tur daha kullanın. Tam dolu suluğa 7-8 damla ekleyin ve ilaçlı suyu 6 saatte bir tazeleyin. 3. günün akşamı durum güncellemesi yapın duruma bakalım inşaallah...
her sey icin cok tesekkur ederim hepinize

Oyla 0
Rica ederim kanlı tüyleri ve bit olayınıda ihmal etmeyin..
merhaba bugun kusumun diskisinda cok hafif kirmiziya benzer koyu kahve bolgeler var kan oldugunu dusunuyorum ama yine yemek ve su icmesinde sıkıntı yok cok hafif ishal vardi doktor ishal gordugunuzde agzina bir damla flagyl damlatin demisti damlattim duzeldi ishal ama dedigim gibi cok hafif koyu kahve bolge var diskinin ucunda kan midir o sebebi nedir kusun kabartisi ara ara devam ediyor sorunu oldugu belli

Oyla 0
merhaba bugun kusumun diskisinda cok hafif kirmiziya benzer koyu kahve bolgeler var kan oldugunu dusunuyorum ama yine yemek ve su icmesinde sıkıntı yok cok hafif ishal vardi doktor ishal gordugunuzde agzina bir damla flagyl damlatin demisti damlattim duzeldi ishal ama dedigim gibi cok hafif koyu kahve bolge var diskinin ucunda kan midir o sebebi nedir kusun kabartisi ara ara devam ediyor sorunu oldugu belli
ben ic dis parazitten supheleniyorum ama ornegin baymec nasil kullaniliyor hem ic hem dis icin? ve sorunu bu degilse zarar verir mi kusa

Oyla 0
flagyl tek seferlik kullanılan birşey değil, antibiyotik olduğu için başlanacaksa min 3 gün aralıksız kullanilmalı aksi durumda bakterilerde direnç gelişir

kanlı dışkı koksidiyoz belirtisi olabilir, bunu hekiminizle paylaşınız

Oyla 0