Kuşun cinsiyetini öğrenebilir miyim

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
İyi günler sokakta tesadüf eseri bulduğum kuşun cinsiyetini öğrenebilir miyim

Ekli dosyalar

• 1522568478717204608476.jpg
    1522568478717204608476.jpg
    858.8 KB · Görüntüleme: 9

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba Elif Hanım, Maşallah çok şanslısınız. Tatlış bir erkek.

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Merhaba teşekkür ederim ben dişi olmasını istemiştim oysa mavi bir erkek kuşum var sürekli tüylerini koparıyor hastalığını çözemedimEkli dosyayı görüntüle 1745 parazit durumu varmı diye baktım ama yok siz yanına eş almamı söylemiştiniz buda eş olur diye düşünmüştüm ama arkadaş olucaklar sanırım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yeni bulduğunuz kuşun ceresini tekrar atar mısınız yakından yine bakayım.
Kuş biraz bitkin görünüyor. Probiyotik kullanmanızı öneririm birde evin sıcaklığını sabitlemenizi. Eğer probiyotik yoksa;
https://iyikus.com/konular/kuslariniz-icin-evde-probiyotik-yapimi.689/
bu linkteki gibi hazırlayabilirsiniz. 6 saat sonrasında suyu tazelemenizi öneririm. Beklediğinde su kokusu çirkinleşiyor ve içmiyorlar. Yararı da kalmıyor. Eğer almayı düşünürseniz benim de kullandığım bu ürünü öneririm.
https://iyikus.com/konular/diazyme-256-kullanimi-ne-ise-yarar.690/

Bu durumda kuşa aspur, yulaf ve varsa dal darı verin. Aynı zamanda probiyotikten sonra multivitamin vermenizi öneririm. Bir dilim elma da takabilirsiniz kafese. İyi gelecektir.
İshali var mı?

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 1752
İshali yok fakat aldıgım günden beri hep sakin kanatlarının altında hiç tüy yok boynunda sırtında yok ve sırtındakileri iyice dökülmeye başladı sürekli kaşınıyor 1 hafta iyise 1 hafta halsiz. Birde sarı kuşu bulduğumdan beri iyice hırçın oldu kızıyor ısırıyor korkuyor. Yeni kafes alasaya kadar aynı kafeste durdular sarı kuş hiç rahat bırakmadı onu sürekli öpmeye çalışıyor ayağıyla vurup kaçıyor vs sürekli uğraşıyordu mavi kuşda bundan rahatsz oldugu için hep bağarıyordu bende onu genelde kafesin dışında tuttum ve kafeslerini ayırdım artık fakat mavi kuş iyice korkutuyor beni artık veterinere gtrmeyi düsünüyorum havalarda iyileşti biraz giderken iyice hasta etmem

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bi kontrole gidilebilir evet. Ama endişe etmeyin. Ciddi kavgalar yoksa aynı kafeste durabilirler. Erkek ilk başta dediğim gibi. Kuşlar kıskanç oldukları için ilginiz onu azıcık rahatsız etmiş olmalı :)

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Büyük ihtimalle kıskandı zaten fazlasıyla kıskancız bu konuda çok sağolun bugün önerdiğiniz probiyotiği yaptım biraz daha iyi en azından sürekli uyumuyor. Bir sorum daha olacak ama iki kuşumun ırkını sorsam bilirmisiniz acaba?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yeni bulduğunuz yerli, çekinik parçalı. Mavi kuşunuz ise Normal gök mavi çekoslavak gibi görünüyor. Tabi yakından görmek gerek. Ayrıca küçük ırklar çok karıştığı için böyle bir ayrım yapmak çok zorlaşıyor.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Ekli dosyayı görüntüle 1752
İshali yok fakat aldıgım günden beri hep sakin kanatlarının altında hiç tüy yok boynunda sırtında yok ve sırtındakileri iyice dökülmeye başladı sürekli kaşınıyor 1 hafta iyise 1 hafta halsiz. Birde sarı kuşu bulduğumdan beri iyice hırçın oldu kızıyor ısırıyor korkuyor. Yeni kafes alasaya kadar aynı kafeste durdular sarı kuş hiç rahat bırakmadı onu sürekli öpmeye çalışıyor ayağıyla vurup kaçıyor vs sürekli uğraşıyordu mavi kuşda bundan rahatsz oldugu için hep bağarıyordu bende onu genelde kafesin dışında tuttum ve kafeslerini ayırdım artık fakat mavi kuş iyice korkutuyor beni artık veterinere gtrmeyi düsünüyorum havalarda iyileşti biraz giderken iyice hasta etmem
Maşallah ikisi de erkek.Erkek kuşlar çok zorunda olmadıkça aynı kafeste durmamalı bence.Her zaman olmasa da arada üzücü zararlar verebiliyorlar birbirlerine.Yanına yeni bir arkadaş gelince kıskandığı için yolmaya başlamış olabilir.İkinci kuşu istemiyordur çünkü ilk gelenler hep tek olmak istiyor.Tabi yanına gelen karşı cinsi değilse :) Siz yine de her ihtimale karşı bir kontrole göütürün inşalllah önemli bir durum yoktur.

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Maşallah ikisi de erkek.Erkek kuşlar çok zorunda olmadıkça aynı kafeste durmamalı bence.Her zaman olmasa da arada üzücü zararlar verebiliyorlar birbirlerine.Yanına yeni bir arkadaş gelince kıskandığı için yolmaya başlamış olabilir.İkinci kuşu istemiyordur çünkü ilk gelenler hep tek olmak istiyor.Tabi yanına gelen karşı cinsi değilse :) Siz yine de her ihtimale karşı bir kontrole göütürün inşalllah önemli bir durum yoktur.
Aslında aldıgım ilk günden beri böyle kanatlarının altında tüy yok boynunda da çok az var sırtındakılerıde az yolmustu fakat yeni kuş gelince sırtınıda baya yoldu niye böyle yapıyor anlamıyorum fazlada ilgileniyorum aslnda bugün götürdüm fakat saglıklı stres ypıyordur ilgiyi azaltmayın dediler anlamadıgım sey kus 1,5 aylık oldugundan beri hiç tüylenmedi hasta kuş gözüyle baktıgım için fazla ilgileniyorum ama stres ypmış diyorlar 8 aydır stresli anlıcağınız başka bi veterinere daha götürücem ama artık dogustan bir hastalığı olduğunu düşünüyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğuştan gelen tüy eksikliği olması muhtemel. Tabi veteriner daha iyi teşhisi koyacaktır. Bu nedenle çıkmıyor olabilir. Eğer eşleme gibi bir düşünceniz varsa 1 kez daha düşünmenizi öneririm. Yavrulara aktarılabilir.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Aslında aldıgım ilk günden beri böyle kanatlarının altında tüy yok boynunda da çok az var sırtındakılerıde az yolmustu fakat yeni kuş gelince sırtınıda baya yoldu niye böyle yapıyor anlamıyorum fazlada ilgileniyorum aslnda bugün götürdüm fakat saglıklı stres ypıyordur ilgiyi azaltmayın dediler anlamadıgım sey kus 1,5 aylık oldugundan beri hiç tüylenmedi hasta kuş gözüyle baktıgım için fazla ilgileniyorum ama stres ypmış diyorlar 8 aydır stresli anlıcağınız başka bi veterinere daha götürücem ama artık dogustan bir hastalığı olduğunu düşünüyorum
stresten yapabilir dediği gibi ama öncesinde de vardı diyorsunuz.Dediğiniz gibi tekrar bi baktirin farklı birine.Yeni kuş gelince yapması çok normal.Benim ki de yaptı hatta kendini yolup bide diğerini yoluyordu kendinde kuyruk kalmayınca:) Şükür geçirdik ama bu durumu.kanat alti tüylerini vs net bir şekilde atma sansiniz var mı

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Kanatların altı hep böyleydi boyun cevresi ve sırtındada vardı kafasını koyum uyudugu yer hep kırmızı oluyordu ama yenı kustan beri biraz daha ilerlemiş gibi sağlıklı bir kuş bazı kuşlarda böyle olabiliyor dedi dönem dönemde durgun oluyor ama yinede çok tatlı :) baska bir veterinere daha göstericem yinede aklımda kalmasın

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Doğuştan gibi duruyor.Tüy dökme zamanlarında tüm kuşlar halsiz oluyor.Onun dışında onlar da insanlar gibiler.Arada keyifsiz ya da havalarında olmuyorlar:) Ishali ve ara sıra halsizlik dışında birşey yoksa bence önemli değildir.Belki de kuşun karakteri sakin karakterdir.Hasta kuşlar genelde hep halsizdir.Ve birçok belirtisi vardır hastalıkların.Siz yinede dediğiniz gibi bir veterinere daha danışın aklınızda kalmasın:):) Burdan da durumu haberdar ederseniz memnun oluruz.Bu süreçte b vitamini meyve sebze aspur yulaf takviye edebilirsiniz.Bir video da izlemiştim meyve veya sebze yediremedigi kuşlar için dilimleyip yeme bulayip veriyordu.Etkilimidir bilmem ama denemekte fayda var.Video yu bulursam linkini paylaşırım.

Oyla 0

Elif kaya

iyikus.com Üyesi
Vitamin veriyorum probiyotikde yaptım dün ama meyve yemedi her zamanki gibi :) ama iyi oldu söylediğiniz ben yeme bulayıp yedirmeyi deniycem

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Şuan benzer durumu yaşayan bir yavru kuşum var. Yuvadan yeni atladı fakat yuvadayken bazı tüylerini döktü. B7 ya da vitamin H eksikliğinden olduğunu düşündüğüm için vitamin takviyesi yapıyorum bol bol. Sizin kuşunuzda ise büyük olasılık doğuştan çünkü kapsüllenme ya da yeniden çıkma işareti göremedim fotoğraflarda. Dediğiniz gibi de çıkmıyorsa bu şekilde doğmuş. Tüy problemi olan kuşlar diğer kuşlara göre daha hassastır. Çabuk üşütürler, daha dayanıksızdırlar biraz daha. Bunca süre baktığınıza göre iyi gidiyor her şey. Umarım öylede devam eder. B vitaminini arttırmanızı öneririm.

Oyla 0