kuşun kursağı balon gibi şişiyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sarikus3
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

sarikus3

iyikus.com Üyesi
bugün kuş yumurtadan çıktı pupa mama aldım elle baslame maması veriyorum kuşa annesi bakmadığı için verdikten bir iki dakika sonra kursağı balon gibi şişiyor. ne yapmalıyım?

Kursak boş gibi görünüyor görselden. İçi hava dolu olabilir. Gagasını hafifçe açarak şişkin kursağa hafifçe baskı yaparak havayı çıkarmayı deneyin...Dikkatli yapın bu işlemleri lütfen. Kuşun üşümediğinden ve ellerinizin temiz olduğundan emin olun.

Oyla 0
evet çok az çıktı havası ama neden oluyor bu. mamanın içinde maya varmış ondan olabilir mi? unla suyu karıştırıp onu mu versem

Oyla 0
Maya nerdeyse her mama da var. Fazla verilmesi kursak mantarına yol açabilir elbette lakin sizin durumunuzun bundan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum... Pupa mamayı ilk kez duydum. Ben Versele laga handmix öneririm. Eğer alamazsanız linkte ki tarifi de uygulayabilirsiniz:

Elle Besleme Maması Tarifi

Kafes, kuluçka hijyen koşullarınız nasıl? Kursak mantar başlangıcı da olabilir, ihtimalleri gözardı etmemek gerek. Eğer böyle birşey varsa yuvada ki diğer kuşlara da bulaşma ihtimali vardır.

Kaç yavru var kuluçkada? Bu sonuncu sanırım

Oyla 0
Kursak enfeksiyonu ya da hava basıyorsun. Mama görünmüyor içinde. Elle besleme mamasını ılık veriyorsunuz değil mi? Kuşın ısı isteklerini de unutmayın

Oyla 0
Bir şekilde hava kaçmış kursağına. O havanın gitmesi lazım. 1-2 günlük yavruyu aparat ile beslemek mümkün değil. Damlalık ile kuşu sırt üstü yatırıp sabırla yavaş yavaş ağzının kenarından damlatarak besleyin avucunuzda. Yavru damlaların tadını aldıkça yemeye başlar. Kolaylıklar diliyorum. En zahmetli süreci üstlenmişsiniz.

Oyla 0
elle besleme aparatıyla damlatıyorum kendi yiyor ama yine de şişiyor. neyseki geceyi sorunsuz atlattı:) ne kadar zormuş yavru kuşa bakmak. bir gün oldu hala dişi kuş beslemiyor.

Oyla 0
elle besleme aparatıyla damlatıyorum kendi yiyor ama yine de şişiyor. neyseki geceyi sorunsuz atlattı:) ne kadar zormuş yavru kuşa bakmak. bir gün oldu hala dişi kuş beslemiyor.
Anne kuş beslemiyorsa ciddi problem. Anneye beslemesine yardımcı olacak yumuşak (yumurta maması) gıdalar mutlaka veriyorsunuzdur. Tavsiyem elle besleme mamasını çok sıvı yapmayın. Pütürsüz mercimek çorbası kıvamı iyidir. Ağzına yüzüne bulansın ama oradan yesin. Bu arada belli olmaz anne belki fikir değiştirir. Dişi kuşun ilk kuluçkası ise size bir tecrübe oldu. Başka yavrusu olan var ise diğer dişi de bakabilir ama sanırım tek takım besliyorsunuz.

Oyla 0
Anne kuş beslemiyorsa ciddi problem. Anneye beslemesine yardımcı olacak yumuşak (yumurta maması) gıdalar mutlaka veriyorsunuzdur. Tavsiyem elle besleme mamasını çok sıvı yapmayın. Pütürsüz mercimek çorbası kıvamı iyidir. Ağzına yüzüne bulansın ama oradan yesin. Bu arada belli olmaz anne belki fikir değiştirir. Dişi kuşun ilk kuluçkası ise size bir tecrübe oldu. Başka yavrusu olan var ise diğer dişi de bakabilir ama sanırım tek takım besliyorsunuz.
evet ilk kuluçkadaki kuşların tamamı öldü yumurtadan çıkamadı kurudu besleyemedi. bunda 6 yumurta vardı birni ezdi şimdi bunu kontrol ediyorum yavru kuş bağırınca konumunu değiştiriyorum mama veriyorum annesinden çok ilgileniyorum :)
mama olarak elle besleme maması veriyorum 1 e 6 su karıştırarak 1 e 5 karıştırdım daha yoğun oldu ama yine hava doldu kursağı. bir de kafesteki kuşlar mamadan hoşlanmıyor istemeyerek yiyorlar bir kısmını da atıyorlar normal yem versem yavru kuşu olur da beslerse ağzını tıkar mınormal yem yani yavru için zararlı mı

Oyla 0
normal yemi yavruya bu kadar ufakken vermezler yavru sindiremez ve tıkanır. normalde anne kursak sütü ile bile beslese yeter ama demek ki yapmak istemiyor. Yumurta beyazını iyice ezin. Sarısı diyemiyorum çünkü kuşlarınızı tanımıyorum. Öncelikle beyazını severler. sadece yumurta beyazı. Bozulma ihtimaline karşı 3-4 saat sonra artanları alıp çöpe atın tekrar verin ihtiyaç var ise. Kafeste sadece anne baba var diye düşünüyorum. baba da beslemiyor mu? Bırakın önce yumurta beyazı yesinler belki başlarlar beslemeye.

Bence bu dişi ile yola devam etmeyin bir daha. Bakıcı bir dişi bulursunuz umarım. Bu dişi kaç yaşında?

Oyla 0
Tabii şu da var : doğan yavrunun bizim henüz göremediğimiz bilemediğimiz bir özürü varsa bunu annesi bizden önce bilebiliyor ve doğa kanunları gereği bakmayı red edebiliyor. Bunu da takip etmeniz gerekecek. Eğer anne zarar verme isteğinde davranırsa anneyi ayırma riski de doğacaktır ki diğer yumurtalar da ısıtılmak zorunda. Bence doğal haline bırakın. Anne hem ısıtsın hem bakmayı öğrensin. Siz bu arada elinizden geleni yapın fakat kızıştırıcı havuç, keçiboynuzu, tarçın benzeri şeyler ve aşırı vitamin vermeyin.

Oyla 0
Tabii şu da var : doğan yavrunun bizim henüz göremediğimiz bilemediğimiz bir özürü varsa bunu annesi bizden önce bilebiliyor ve doğa kanunları gereği bakmayı red edebiliyor. Bunu da takip etmeniz gerekecek. Eğer anne zarar verme isteğinde davranırsa anneyi ayırma riski de doğacaktır ki diğer yumurtalar da ısıtılmak zorunda. Bence doğal haline bırakın. Anne hem ısıtsın hem bakmayı öğrensin. Siz bu arada elinizden geleni yapın fakat kızıştırıcı havuç, keçiboynuzu, tarçın benzeri şeyler ve aşırı vitamin vermeyin.
şimdi aklıma geldi de ben ilk kuluçkada yem vermiştim kuşlara kuşun ağzının önünde yem vardı belki kuşu beslemeye çalıştı boğuldu korktu bir daha beslemiyor. bilmediğim için yem vermiştim ilk kuluçkada. ya ezildi ya boğuldu yavru kuş :( bu kuş şimdilik iyi. elimde uyuyor. kursağını da indirneyi başardım. boğazını dik tutup hafifçe bastırdım indi. yumurtanın beyazını da verdim çok sevmediler. . ben bunları aspurla falan şımarttım galiba :) beğenmediği yemde baba kuş isyan bayrağını çekip aşağı atıyor.

Oyla 0
inş kuşta bir sorun yoktur

Ekli dosyalar

• 20201203_144244.jpg
    20201203_144244.jpg
    676 KB · Görüntüleme: 16
Oyla 0
inş kuşta bir sorun yoktur
maşallah sorun görünmüyor. siz ebeveynlere en güzel yumurta maması tariflerini sunmaya çalışın illa ki yer ve beslerler diye ümid ediyorum.

hazır nemli mama
iyice ezilmiş yumurta beyazı / sarısı
rondodan geçmiş kırmızı pancar

hepsini karıştırıp bir başlayın azar azar verin takip edin sabırlı olun

Yavruyu sürekli elinize almayın üşür. Sıcak yuvasından sadece kursağı boş ve aç olduğunda ve annesi beslemezse alırsınız. Elleriniz de temiz olsun ama soğuk olmasın.

Oyla 0
Eğer diğer yavru çıkarsa altına bu yavruyla birlikte koyun. Anne besliyor mu beslemiyor mu kontrol edin. Mama isteme sesi çıkardığında anne baba olmayan kuş bile besleyebiliyor bazen. Bir yöntemde, aç et yavru kuş sesi açıp yuvaya yönlendirmek. Bir keresinde çalışmıştı bende bu yöntem ve sonrasında gerek kalmadı.

Son düzenleme:
Oyla 0
Eğer diğer yavru çıkarsa altına bu yavruyla birlikte koyun. Anne besliyor mu beslemiyor mu kontrol edin. Mama isteme sesi çıkardığında anne baba olmayan kuş bile besleyebiliyor bazen. Bir yöntemde, aç et yavru kuş sesi açıp yuvaya yönlendirmek. Bir keresinde çalışmıştı bende bu yöntem ve sonrasında gerek kalmadı.
ne güzel besliyor bizimki miskin miskin üstüne yatıyor sadece :)

Oyla 0
bugün biri daha çıkacak yoğurt makinesinde deneyeceğim bu sefer. bunlar da ölürse bir daha bu kuşa yuvalık takmayacağım

Oyla 0
Kursağı patlamış olabilir sizden sonra. Kalıtsal bir hastalığı da olabilir. Üzüldüm. Böyle vakalar ne yazık ki oluyor.

Oyla 0
çevrenizde eğer yakın üretici varsa iletişime geçin bence. Yavruları kaydırırsınız
Üzüldüm kaybınız için :(

Oyla 0