Lacewing yavru alma denemem

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Afatsumi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Screenshot_20230512_185756.jpgScreenshot_20230512_185834.jpgScreenshot_20230512_185737.jpg

Uzun süredir arzuladigim lacewing yavru alma isteğim nedeniyle dişi kuşumu vermek durumunda kaldım ve bu gri tarçın kanat opal kuşu aldım. Erkek kuşum beyaz lacewing taşıyıcı dolayısıyla dişi lacewing alma ihtimalim var. Dişi kuşumun anne babadan biri tarçın yeşil Erkek kuşumun baba mavi anne beyaz lacewing (umarım öyledir 😅). Yaklaşık bir haftadir birlikteler dişi kuşum geldiğinde biraz sıkıntıları vardı çok şükür daha iyi ve alışma sürecinde. Bu sürecin uzun olacağını tahmin ettiğim için yuvaligi da taktım muhtemelen yaz sonuna kadar alışmış olup yuvalığa girip çıkmaya başlayacak. Daha önceki eşi klasik mavi idi yavrular mavi ağırlıklı çıktı birinden iki birinden üç yavrusu olmuştu lacewing çıkmadı. Uzun bir süreç sonunda iri tombul beyaz tüy yumağı lacewing yavrularim olsun istiyorum kismet olursa 😀 Süreci burdan yazarım Allah herkesin kalbine göre versin🙏

Dişi kuşumuz yuvalık ağzını kemirmeye vakit geçirmeye başladı ☺️ Stressiz ama aşırı durgun bir kuştu, durgunluğu karakterinden mi rahatsızlığından mı diye tereddütüm yok değildi ama bazıları gibi sabırsız olmadım sonuçta her kuşun bir alışma süreci var. Arkadaşım kuşlarının durgun olduğunu söylüyordu başka bir arkadaşım da daha önceden ondan kuş almıştı o da böyle robot gibiydi😃 dedim psikolojin nasıl bozuksa kuşların da senin gibi düşünüyor öyle 😃😃 şu bir gerçek ki bir sorun varsa bunun yüzde 99 nedeni bakıcıya ait. Amacım önce kuşların sağlığı zaten sağlıklı kuş doğası gereği ureyecektir. Yavru almak isteyip alamayanlar mutlaka bakım beslenme programlarini gözden geçirmeli kuşun dilinden iyi anlamali. Bu arada erkek kuşum depremden sonra uzun süren girdiği tüy sürecinden çıkamamıştı sebze tüketimini de azaltmıştı röhnfreid ürünlerini kullandiktan sonra tüy kapsulleri bitti ışıl ışıl tüyleri oldu☺️
Kullandigim ürünler
Röhnfreid b vit- sedochol- bt amin forte
Nane- dereotu-marul- maydonoz- karahindiba çayı- kekik çayı
Akdari- az yulaf- az sağlık tohumu
(İlk geldiği dönemde biliyorsunuz rahatsızlığı vardı sadece yulaf verdiğim oldu yeter ki açlıktan zayıf düşmesin diye)
Kaya tuzu- powermax mineral blok- kuş kumu
Açık yem alıp (paket yemler karışık olduğu için) yemlerin içindeki yabanci maddeleri seçiyorum elekten de geçirmeye başladıktan sonra akıllı yemligin kabuk kısmında daha az tozlanma olduğunu farkettim (kırık yulaflari da ayırıyorum) aspuru incelediğimde hepsinin kabuklari ucu açık gibi o yüzden vermemeye başladım