Lütfen yardım edin

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhaba benim muhabbet kuşumun ip gibi dışkısı vardı ve bu yüzden veteriner kontil diye parazit ilacı verdi şırınga ile icirmeyi beceremediğim için suyuna katarak vermeye başladım o hastalığı iyileşmeye başladı ama sonrasında ben suyunu yenilemeyi unuttum ve o ilaçlı suyu değiştirmeden 3 4 gün durdu.. bu sırada kuş kumu almıştık ilk kez onu da yiyordu.. Dün gece uyurken bi anda ağzındaki tüm yemleri firlatmaya başladı ama kusma değil yemleri teker teker atarız ya o şekilde ağzından firlatmaya ve kafasını aşağı yukarı dalgalı hareketler sallamaya başladı sonrasında normalde içtiğinin çok çok çok daha fazlası şu içti ve o suyu da kafasında aynı hareketi yaparak tükürdü gece boyunca hiç uyumadı aynı zamanda su gibi isal bi dışkı yapmaya başladı.. bu sabah yine aynı şekilde boynunu aşağı yukarı yapıyor ama yem firlatmiyor çok fazla su içiyor ve arada bi suyu tükürüyor kusuyor gibi ishal durumu ise devam ediyor... ben o kontil ilacı olan suyu unuttuğumdan dolayı mı yeniden ishal oldu veya boğazında herhangi bir sorun mu var anlamadım belki kuş kumunu ilk kez yemişti çok yediği içindir diyip kumu kafesinden aldım... Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum gördüğüm tüm durumu detaylıca anlattım ve yeniden veterinere gidemiyorum lütfen yardım edin

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Öncelikle herkese merhaba benim muhabbet kuşumun ip gibi dışkısı vardı ve bu yüzden veteriner kontil diye parazit ilacı verdi şırınga ile icirmeyi beceremediğim için suyuna katarak vermeye başladım o hastalığı iyileşmeye başladı ama sonrasında ben suyunu yenilemeyi unuttum ve o ilaçlı suyu değiştirmeden 3 4 gün durdu.. bu sırada kuş kumu almıştık ilk kez onu da yiyordu.. Dün gece uyurken bi anda ağzındaki tüm yemleri firlatmaya başladı ama kusma değil yemleri teker teker atarız ya o şekilde ağzından firlatmaya ve kafasını aşağı yukarı dalgalı hareketler sallamaya başladı sonrasında normalde içtiğinin çok çok çok daha fazlası şu içti ve o suyu da kafasında aynı hareketi yaparak tükürdü gece boyunca hiç uyumadı aynı zamanda su gibi isal bi dışkı yapmaya başladı.. bu sabah yine aynı şekilde boynunu aşağı yukarı yapıyor ama yem firlatmiyor çok fazla su içiyor ve arada bi suyu tükürüyor kusuyor gibi ishal durumu ise devam ediyor... ben o kontil ilacı olan suyu unuttuğumdan dolayı mı yeniden ishal oldu veya boğazında herhangi bir sorun mu var anlamadım belki kuş kumunu ilk kez yemişti çok yediği içindir diyip kumu kafesinden aldım... Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum gördüğüm tüm durumu detaylıca anlattım ve yeniden veterinere gidemiyorum lütfen yardım edin

İlaçlı su bozulmuştur muhtemelen ve zehirlenmiş olabilir yada en iyi ihtimalle dokunmuştur. Yada farklı bir hastalığı olabilir. Siz kafese beyaz peçete serin 3-4 tane dışkı yapsın yakından resmini çekip atın buraya bakalım. Resim yüklemek için bu siteyi kullanabilirsiniz

Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyalar

• IMG_20200706_101220.jpg
    IMG_20200706_101220.jpg
    415.3 KB · Görüntüleme: 14
Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Normal bir şekilde dışkısını yaparken bu 2 gündür bu şekilde ishal olmuş durumda.. başka hangi hastalığı olmuş olabilir hiç bilmiyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dışkısı kötü görünüyor. Kuş suyu ilaç eklendiğinde 8-12 saatte, temiz su ise he gün değiştirilmelidir. Veterinerinize tekrar danışınız. Bu tip dışkılar daha çok kursak mantarı olan kuşlarda görülse de tam olarak odur dememiz mümkün olmaz. İncelenmesi gerekir.

Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
İlaçlı su bozulmuştur muhtemelen ve zehirlenmiş olabilir yada en iyi ihtimalle dokunmuştur. Yada farklı bir hastalığı olabilir. Siz kafese beyaz peçete serin 3-4 tane dışkı yapsın yakından resmini çekip atın buraya bakalım. Resim yüklemek için bu siteyi kullanabilirsiniz
Dışkısı kötü görünüyor. Kuş suyu ilaç eklendiğinde 8-12 saatte, temiz su ise he gün değiştirilmelidir. Veterinerinize tekrar danışınız. Bu tip dışkılar daha çok kursak mantarı olan kuşlarda görülse de tam olarak odur dememiz mümkün olmaz. İncelenmesi gerekir.
bu sabah veterinere danıştık kuş mantarı ile ilgili herhangi bir şey söylemedi benim ilacli suyu yenilemeyip unuttugumdan kaynaklı bir durum olduğunu söyledi ve sanırım kendi yaptığı ve 2 günde bir yenileyerek suyuna katmamizi söylediği bir ilaç vermiş anneme onun dışında her gün 1 damla saf zeytinyagi icirerek boğazını yumuşatmamizi söylemiş.. bugün dediklerinin hepsini yaptık kuşum artık boğazında bir şey varmış gibi kafasını aşağı yukarı yapmıyor buna çok sevindim ama normal yeminden fazla kus kumundan yiyor ve çok halsiz arada bir hareketlense de genel olarak gözlerini kapatıp dinleniyor.. birde yanlış mı değil mi emin değilim ama fotoğraftaki gibi alt karnının ortasında bi sertlik var tüylerini de bazen bu şekilde kabartıyor bunlar ne demek oluyor :(( son olarak ise kuş kumunu fazla tüketmeye başladığı için kafesinden çıkarmalı mıyım?

Ekli dosyalar

• IMG_20200706_160504.jpg
    IMG_20200706_160504.jpg
    659 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Öncelikle kuş kumunu çıkarın kullanmayın. Şu durumda bir faydası yok. Hatta kuşun sorunu kuş kumundan bile kaynaklanıyor olabilir onuda söyliyim. Bu kumlar tozlu ve pistir. Ayrıyetten içinde kiremit parçalarına kadar her türlü saçma taş var. Bildiğiniz çatı kiremitini kuş kili kırmızı kil diye satıyorlar. Ve kuşlara dokunduğunu net söyleyebilirim.

Dışkıları inanılmaz kötü görünüyor. Kontille alakası varmı yokmu emin değilim. Kuşun duruşundan bile belli zaten hasta olduğu. Veterinerin verdiği ilacın ismini bilseydim daha iyi yorum yapabilirdim. Ama zeytinyağı gereksiz bana göre. İlaç kuşa iyi geldiyse ve veterinerinize güveniyorsanız devam edin.

Bu arada 2-3 gün içinde yaptığı dışkıların resmini eklemeye devam edin ve gelişmeleri yazmaya devam edin. Bizde yardımcı olmaya çalışırız. Güncel dışkılarını takip edelim bakalım biraz...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuş kumunu kuşlar bilinçli tüketiyorlar. Sindirim sorunları, taşlık problemleri, mineral eksikliklerinde önce ona başvururlar. Fazla yemesi iyi değil ama ihtiyaçtan tüketiyor. Geniş kapsamlı bir multivitamin ve aminoasit veriniz. Ertesi gün probiyotik sununuz kuşunuza.

Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Öncelikle kuş kumunu çıkarın kullanmayın. Şu durumda bir faydası yok. Hatta kuşun sorunu kuş kumundan bile kaynaklanıyor olabilir onuda söyliyim. Bu kumlar tozlu ve pistir. Ayrıyetten içinde kiremit parçalarına kadar her türlü saçma taş var. Bildiğiniz çatı kiremitini kuş kili kırmızı kil diye satıyorlar. Ve kuşlara dokunduğunu net söyleyebilirim.

Dışkıları inanılmaz kötü görünüyor. Kontille alakası varmı yokmu emin değilim. Kuşun duruşundan bile belli zaten hasta olduğu. Veterinerin verdiği ilacın ismini bilseydim daha iyi yorum yapabilirdim. Ama zeytinyağı gereksiz bana göre. İlaç kuşa iyi geldiyse ve veterinerinize güveniyorsanız devam edin.

Bu arada 2-3 gün içinde yaptığı dışkıların resmini eklemeye devam edin ve gelişmeleri yazmaya devam edin. Bizde yardımcı olmaya çalışırız. Güncel dışkılarını takip edelim bakalım biraz...

Ekli dosyalar

• IMG_20200707_111659.jpg
    IMG_20200707_111659.jpg
    246.6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20200707_111720.jpg
    IMG_20200707_111720.jpg
    289.7 KB · Görüntüleme: 8
Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Ikisi aynı resim sadece daha net olabilmesi için parlaklığı arttırdım.. evet gerçekten de kuş kumundan önce gayet iyiydi çok teşekkür ederim hemen çıkarttım dışkısı ise ilk haline göre daha jelimsi bir kıvama gelmiş ilk gün kadar sulu değil ve tüyleri de kabarik değil bu biraz daha iyileştiğini anlamına mı geliyor? ama uyku hali devam ediyor biraz yavaş uctuktan veya yem yedikten sonra gözlerini kapatıp dinleniyor birde biraz daha kısık sesle ötüyor eskiden de gür değildi ama şimdi biraz daha düşük tonda ötmeye başladı
İlaç ise veteriner anneme şırınganın içinde hazırlayıp vermiş çok katı veya sulu değil ama suluya daha yakın bi jel kıvamında bir su, 2 gün boyunca değiştirmeyin bunu içsin 2 günde bir yenileyin demiş ismini bilmiyorum ama öğrendiğim gibi hemen yazarım şimdiden tüm ilginiz için çok teşekkür ederim umarım kuşum iyileşir

Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Hiçbir sorunu yoktu aslında ama çok faydalı olduğunu söyledikleri için vitaking markasının kuş kumunu almıştım normal yem sıklığında tüketmeye başladı o dönem birde kontil ilacını suda 2 3 gün unuttuğumuz için ikisinin etkisi ile hasta oldu sanırım.. çok teşekkür ederimmm

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ikisi aynı resim sadece daha net olabilmesi için parlaklığı arttırdım.. evet gerçekten de kuş kumundan önce gayet iyiydi çok teşekkür ederim hemen çıkarttım dışkısı ise ilk haline göre daha jelimsi bir kıvama gelmiş ilk gün kadar sulu değil ve tüyleri de kabarik değil bu biraz daha iyileştiğini anlamına mı geliyor? ama uyku hali devam ediyor biraz yavaş uctuktan veya yem yedikten sonra gözlerini kapatıp dinleniyor birde biraz daha kısık sesle ötüyor eskiden de gür değildi ama şimdi biraz daha düşük tonda ötmeye başladı
İlaç ise veteriner anneme şırınganın içinde hazırlayıp vermiş çok katı veya sulu değil ama suluya daha yakın bi jel kıvamında bir su, 2 gün boyunca değiştirmeyin bunu içsin 2 günde bir yenileyin demiş ismini bilmiyorum ama öğrendiğim gibi hemen yazarım şimdiden tüm ilginiz için çok teşekkür ederim umarım kuşum iyileşir

Evet dışkısı öncekilere göre toparlamış biraz. Ama hala kötü bilginiz olsun. Yarında dışkı resmi atın..

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kuş kumunu kuşlar bilinçli tüketiyorlar. Sindirim sorunları, taşlık problemleri, mineral eksikliklerinde önce ona başvururlar. Fazla yemesi iyi değil ama ihtiyaçtan tüketiyor. Geniş kapsamlı bir multivitamin ve aminoasit veriniz. Ertesi gün probiyotik sununuz kuşunuza.

Ben aynı fikirde değilim. Kesinlikle bilinçli veya ihtiyaçtan tüketmiyorlar. İkincisi taşta çakılda ne kadar mineral varda kuşa ne kadar faydası olsun. Bu bildiğiniz taş taş ne minerali? Taşlık yani mide problemlerinin başında kuş kumu birikmesi geliyor zaten. Röntgenlerde çıkıyor hep görüyoruz. Midesinde ne kadar çok kum taş birikirse okadar çok besinlerden faydalanamaz ve zayıflar. Sindirime bir miktar katkısı olsada, fazla tüketiminde faydasından çok zararı olan birşey. Bağırsakları tıkadığıda biliniyor...

Birde ben şunu açıklamakta fayda görüyorum; bu kumlar genelde anasonludur ve anasonun kokusu kuşları acayip cezbeden birşey. Kokusu cezbettiği içinde fazla fazla yerler. Ve zamanla bu alışkanlık halini aldığı için yem gibi tüketmeye başlarlar. Nasılki ballı krakerlerdeki tatlandırıcı aroma kuşları cezbediyorsa ve kuşlar normal yeminden daha çok ballı kraker yiyorsa buda aynen öyledir. Anasonun kokusu kuşları cezbediyor. Şunu çok net söyleyebilirim koksidiyozun bir sebebide kuş kumlarıdır. Gerek içerisindeki kiremit parçacıkları gerekse diğer pis taşlar kuşlarda koksidiyoza sebep olan şeyler. He bazı kuşların bünyesi daha kuvvetlidir etkilenmezler ama bazılarıda direk etkilenirler...

Kullanıp kullanmamak tercih meselesi tabiki ama kullanıcaklara en azından şunları tavsiye ederim; Sadece beyaz ve siyah (gri) taş olan kuş kumlarını tercih edin. İçerisinde kiremit parçacıkları yada keskin köşeli istiridye kabuğu parçacıkları olmasın. Ve kumları önce bir kaba alıp güzelce yıkayın tozu pisliği gitsin. Daha sonra sirkeli suda biraz bekletin, daha sonra tekrar sudan geçirip durulayın. Ardından bir tepsiye yayıp kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kullanıma hazır. Ancak sürekli kafeste bulundurmayın. Sadece ayda bir kere yemine bir çay kaşığı ekleseniz yeterlidir...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kum kullanımı için çok fazla ses var. Bu nedenle kimi üretici önerirken kimisi önermiyor.
Fazla tüketimi bence de zararlı burada hem fikiriz.
Muhabbet Kuşu Kum Kullanımı
Kuşlar için Grit Kum Gerçekten Gerekli mi?

Eğer yeteri kadar diğer besinlerden yararlanıyor ise kum az oranda sunulabilir. Diğer besinlere ilgi yok ama düzenli kabuklu yem tüketiyorsa kafeste bulunması bana göre gereklidir. Kuş kumları yüksek ısıda fırınlanıp parçalandığı için aslında zararlı bakteriler pek kalmıyor.

Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi

Ekli dosyalar

• IMG_20200710_144004.jpg
    IMG_20200710_144004.jpg
    324 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20200710_144043.jpg
    IMG_20200710_144043.jpg
    85.3 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20200710_144104.jpg
    IMG_20200710_144104.jpg
    339.9 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20200710_143723.jpg
    IMG_20200710_143723.jpg
    97.3 KB · Görüntüleme: 4
Oyla 0

Tuğçe eda

iyikus.com Üyesi
Evet dışkısı öncekilere göre toparlamış biraz. Ama hala kötü bilginiz olsun. Yarında dışkı resmi atın..
Elimde olan dışındakiler düne ve önceki güne ait resimler ve ilk hallerine göre daha hareketli olmaya başladı ve öncesinde yem çok yemiyordu şimdi yeme yemesi de normale döndü ama hala fazla uyuyor...tam olarak iyileşmesi için bir hafta yeterli bir süre mi sizce bu sürede veterinerin vermiş olduğu İlaçlı suyunu kullanmaya da devam ediyoruz.. dediğiniz gibi kuş kumunu da çıkardım o varken normal yeminden yemiyordu

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Elimde olan dışındakiler düne ve önceki güne ait resimler ve ilk hallerine göre daha hareketli olmaya başladı ve öncesinde yem çok yemiyordu şimdi yeme yemesi de normale döndü ama hala fazla uyuyor...tam olarak iyileşmesi için bir hafta yeterli bir süre mi sizce bu sürede veterinerin vermiş olduğu İlaçlı suyunu kullanmaya da devam ediyoruz.. dediğiniz gibi kuş kumunu da çıkardım o varken normal yeminden yemiyordu

Dışkıları daha iyi görünüyor toparlamaya başlamış. Yem yemeside normal diyosunuz. Bir hafta yeterli sayılır bazı durumlarda 10 günüde bulabiliyor. İlacın kaçıncı günü?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ara bir dışkı gelmiş. Sevindirici oldukça. Probiyotik ve elektrolit desteği sağlayınız. Kuşlar için satılan ürünler mevcut. 1 Dilim elma veya bir kaç damla ev yapımı elma sirkesi de iyi gelebilir.

Oyla 0