MEGABAKTERİ İLE BİZDE TANIŞTIK

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Kızımın geçmişini çoğu hoca biliyor. Sık hastalanan bir kuş kendisi. Ama maşallah baya süredir çok iyiydi. Hiç sorun yaşamamıştık. Taa ki geçen haftaya kadar. Hiçbir şeyi yokken birden kabardı. Kuyruğu hafif atmaya başladı. Ara ara öğürmeye başladı. Bir kez kustu. Dışkılarının etrafı yemyeşildi. Fosforlu gibi. Bakteriyel enfeksiyon olduğunda da aynı böyle oluyordu dışkı ona güvenerek elimde olan enroflaksasini kullandım 5 gün. İlk 3 gün dışkı da kendi de toparlamaya başlamıştı ki 4. Gün her şey daha kötü kalktık.
Dışkı zaman zaman yine fosforlu yeşil boyamalı zaman zaman sulu değil ama garip yapış yapış kıvamlı oluyordu. Peçeteye alınca un gibi dağılıyordu.
Veterinerini aradım hemen randevu aldım götürdüm kızımı.
Perşembe günü istanbulvetteydim. Bir sürü tahlil rontgen vs derken maalesef megabakteri görüldü. Hemde az buz değil sınırın üzerinde. Aynı zamanda pankreasta da ileri derecede olmasa da sorunu var. Birçok şeyle bir arada uğraşıyormuş yavrum. O keyifsizliğine rağmen yemek yemeyi bırakmadı hiç. Yemek yiyip mütamediyen uyuyordu.

Bir çok ilaç verdiler. Görsele ekleyeceğim. 1hafta sonra haberleşelim telefonla 2 hafta sonra ampho ya ara vermeden kontrole gelin dediler.
11 mayısta ilaçlara başladık. Bugün dışkılar başladığımız güne göre baya iyi durumda. Genel halide. Kilosunu takipteyim 44 gram. Kilo kaybı yok. İştahı yerinde. Dışkılarda yem yok hiç olmadı o.
Ampho bu hastalığın en önemli ilacı sanırım. Yanında pankeras içinde bir ilaç kullanıyoruz şu an.
Umarım iyi olacak kızım. Bende o da çabalıyoruz başaracağız Allahın izniyle 🙏

Dışkılar bu gece ve gündüzden. Kızımın fotoğrafı da bugünden 🥰

Ekli dosyalar

• C9A2D295-AAA6-4527-8F0A-7A66D72F3373.jpeg
    C9A2D295-AAA6-4527-8F0A-7A66D72F3373.jpeg
    383.1 KB · Görüntüleme: 28
  • 82F92F1F-1FE0-4D6F-A327-007ACD0F8077.jpeg
    82F92F1F-1FE0-4D6F-A327-007ACD0F8077.jpeg
    341.3 KB · Görüntüleme: 25
  • D40E740E-F4E5-472D-9CA8-E7D49A7FCDF6.jpeg
    D40E740E-F4E5-472D-9CA8-E7D49A7FCDF6.jpeg
    464.1 KB · Görüntüleme: 26
  • 17E47642-2188-443A-BE5F-6E45F4788E85.jpeg
    17E47642-2188-443A-BE5F-6E45F4788E85.jpeg
    143.5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
megabakter için dünya üzerinde amfoterisin-b dışında ulaşılabilir başka ilaç yok maalesef. flukonazol + nystatin aynı anda kullanilsa bile pek işe yaramaz

amfoterisin-b bağırsaktan emilimi sınırlı olduğu için 1 ay ve daha uzun süreler rahatlikla kullanılabilir. megabakter çoğunlukla nüksettiği için genelde de kullanılır, ama onemli olan kontrol altinda olmasıdır
Amfoyu bitirdiğimiz 2 hafta oldu. Bugün megabakter için dışkı kontrolü vardı. Şimdilik tekrarlama yok. Ama kontrol altında olacağız. 🙏

Çok geçmiş olsun inşallah bizde atlatırız, benim kuşumda da megabakteri çıktı ne zayıflaması vardı ne de kusma bu yüzden çok şaşırdım. Sadece kabarık durması uyuklaması kuyruk oynaması vardı. Bizim hekim belirtilerin kuştan kuşa değiştiğini söyledi. Bu yüzden her hastalık belirtilerinde tahliller yapılmalı diye düşünüyorum.

Çok geçmiş olsun inşallah bizde atlatırız, benim kuşumda da megabakteri çıktı ne zayıflaması vardı ne de kusma bu yüzden çok şaşırdım. Sadece kabarık durması uyuklaması d oynaması vardı. Bizim hekim belirtilerin kuştan kuşa değiştiğini söyledi. Bu yüzden her hastalık belirtilerinde tahliller yapılmalı diye düşünüyorum.
Bizde de zayıflama yoktu. Kabarık ve ishaldi. Kusmuyordu ama arada öğürüyordu. Yemli dışkı yoktu.
Benim kızçem iyileşti sizin kuzucuğunuzda iyileşecek inşallah. Sonrasında da takibi elden bırakmamak gerek çünkü bu megabakter can sıkıcı bir şey.
Tedavi süresinde de kilosunu takip edin.

Bizde de zayıflama yoktu. Kabarık ve ishaldi. Kusmuyordu ama arada öğürüyordu. Yemli dışkı yoktu.
Benim kızçem iyileşti sizin kuzucuğunuzda iyileşecek inşallah. Sonrasında da takibi elden bırakmamak gerek çünkü bu megabakter can sıkıcı bir şey.
Tedavi süresinde de kilosunu takip edin.
Çok teşekkür ederim inşallah. Evet öğürme gibi gagasını açıp kapatıyordu kusma yoktu o hareketini ilaç kullandıktan sonra görmedim dışkısı açık yeşili gibi büyük ve dağılan bir dışkıydı tam anlamıyla iyileşmiş sayılmaz ama eskiye göre daha iyi sanki kızım. hekim bize önce triflucan yazdı daha sonra geçmezse o ilacı alın dedi forumda da triflucan tedavi etmiyor yazmışlar anlamadım ki megabakteri ilacını da alayım en iyisi.

Biz kızçemizi bugün kaybettik maalesef. Çok hassas bir kuştu. 3 buçuk yıldır tüm hastalıklarına direndik. İyileştirdik ama bu sefer olmadı. Daha dün hiçbir şeyi yokken bugün birden ve aniden gitti. Çok üzgünüm, çok içim acıyor 🥺

Biz kızçemizi bugün kaybettik maalesef. Çok hassas bir kuştu. 3 buçuk yıldır tüm hastalıklarına direndik. İyileştirdik ama bu sefer olmadı. Daha dün hiçbir şeyi yokken bugün birden ve aniden gitti. Çok üzgünüm, çok içim acıyor 🥺
çok üzüldüm hocam :( :(
Çabanızı çok iyi hatırlıyorum bu nedenle kendi kuşumu kaybetmiş gibi hissettim :((

Çok sağol İpek Hocam. Kendimize gelemiyoruz, evimizin 4. Ferdiydi o. Bugün pet shopun önüne kadar gittim. Ama içeri giremedim. Oğlum çok istiyor ama ben cesaret edebilecek miyim bilmiyorum yeniden.
Bence acısını bir nebze de olsa unutmak için bir kuş daha sahiplenmenizi tavsiye ederim