Mineral takviyesi tavsiyeleriniz

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Benim kuşlarda tüy yolma problemi olduğu için önerilerinizle mineral takviyesi yapmam gerektiğini anladım. Şu an halihazırda kuş kumu ve kuş toprağı kullanıyordum.
Maalesef depomin piyasada yok, onu temin edemiyorum.
İçeriği şu şekilde;
Fosfor ……………………73
gManganez………………0.582 g
Kalsiyum………….. …30.69 g Kobalt…………………..0.228 g
Sodyum………………. 1.573 g Çinko…………………...0.623 g
Magnezyum…………. 3.192 g
Bakır……………………0.238 g
Potasyum ……………..1.048 g DL- Metiyonin…………….10 g
Demir …………………1.583 g Lizin………………………...5 g bulunur.

Muadili olarak bavimix depomino bulabildim. Benim gibi bu konuda araştırma yapan arkadaşlar içeriklerine ulaşabilsin diye konu açmak istedim. Birkaç ürün ekleyeceğim bu konuda;

9D58F598-82C4-49B8-AB45-E38D5F4360B7.jpeg
  • ÇİNKO……….. 2500 MG/LT
  • SELENYUM……………………. MG/50
  • MANGAN…… 2500 MG/LT
  • ORTO FOSFORİK ASİT…… 102,000 MG/LT
  • DEMİR………. 2500 MG/LT
  • SODYUM KLORÜR………….28,900 MG/LT
  • BAKIR………. 900 MG/LT
  • KALSİYUM KLORÜR …….158,543 MG/LT
  • KOBALT…….22 MG/LT
  • MAGNEZYUM KLORÜR.. 28,206 MG/LT bulunur.
6D8455C5-60D0-410B-AF98-21DB4FCAAA47.jpeg
Bileşimi:
Fosfor 73.000 mg/lt
Kalsiyum 30.690 mg/lt
Sodyum 1.573 mg/lt
Magnezyum 3.192 mg/lt
Potasyum 1.048 mg/lt
Demir 1.583 mg/lt
Mangan 582 mg/lt
Kobalt 228 mg/lt
Çinko 623 mg/lt
Bakır 238 mg/lt
Methionine 10.000 mg/lt
Lizin 5.000 mg/lt
Su 572.332 mg/lt

Bir de şöyle bir ürün buldum;
F20032D3-8B1C-45AE-AF6D-E50B78EE4CA2.png
Analiz Değerleri:
Kalsiyum% 19
Sodyum 0,12%
Fosfor% 0
Triptofan 10 mg / kg
E1 - Demir (demir sülfat) 0,18 mg / kg
Besleyici katkılar
Vitamin A 325.000 IU / kg
D3 vitamini 36.000 IU / kg
E Vitamini 2.000 mg / kg
C vitamini 1.250 mg / kg
K3 vitamini 70 mg / kg
D-pantotenat kalsiyum 500 mg / kg
B1 vitamini 170 mg / kg
Vitamin B2 385 mg / kg
B6 vitamini 145 mg / kg
Vitamin B12 1 mg / kg
Niasin 2.000 mg / kg
Biotin 7 mg / kg
Folik asit 35 mg / kg
Kolin klorür 15.000 mg / kg
L-karnitin 10.000 mg / kg
L-lisin 15.000 mg / kg
L-treonin 9.000 mg / kg
DL-metiyonin 6.000 mg / kg
E2 - İyot (potasyum iyodür) 50 mg / kg
E4 - Bakır (bakır (II) sülfat pentahidrat) 250 mg / kg
E5 - Manganez (manganez sülfat monohidrat) 2.500 mg / kg
E6 - Çinko (çinko sülfat monohidrat) 2.300 mg / kg
E8 - Selenyum (sodyum selenit) 5 mg / kg
bileştirme, kompozisyon
Kalsiyum karbonat
üzüm şekeri
inulin
Sodyum klorit
Vitaminler
Amino asitler
Eser elementler

Tavsiyede bulunursanız sevinirim ??

Son düzenleme:
bu tip oyunlar bana birini hatırlattı nedense :)
Neyse, bu konu sayesinde eğlence çıktı bize de akşam akşam :D. Bilerek üyeliğini engellememiştim, uzun süredir bir parıltı bekliyordum ancak bir gram okuyum da öğreneyim, destek olayım, forumunuzu ve çabanızı anlayım diyemedi.

Son düzenleme:
Oyla 0
şu an girin muhtelif forumlara, karşınıza çikacakları yazayım

- laboratuvar analizinde koksidiyoz tanısı almış kuş için : koksidiyoz için ilaca gerek yok doğal tedavi yeterli (kuş tabanda yatıyor nefes alamıyor son saatleri)

- eczane ilacı kuşa kullanılmaz, beşeri ilaç veren veterinere gitmeyin. veterinerler care4birds, tollisan gibi ithal ilaçları kullanmalı ( beşeri ilaç yerine ruhsatsız kaçak denetimsiz ilaç kullanmalıymış veterinerler)

bu yazdiklarim abartı değil, sadece bugün muhtelif forumlarda okuduğum şeyler, yazanlar da moderatör, uzman vb rütbeli kişiler. bilgisizlikle birleşen özgüven çok kötü bişey arkadaşlar

Oyla 0
Merhaba
Nekton msa bu urunler ile ayni ihtiyaca&sinifa dahil bir urun degil mi? @Taha Aktaş Bey in daha once incelemesi var bu urun icin.
Mineral acisindan zengin anliyoruz icerige bakinca?
Farki veya eksigi nedir?
Ogrenmek anlamak adina soruyorum. Tecrubeli arkadaslarin bilgilerini dusuncelerini ogrenip bilgi sahibi olmak isterim.

Oyla 0
Merhaba
Nekton msa bu urunler ile ayni ihtiyaca&sinifa dahil bir urun degil mi? @Taha Aktaş Bey in daha once incelemesi var bu urun icin.
Mineral acisindan zengin anliyoruz icerige bakinca?
Farki veya eksigi nedir?
Ogrenmek anlamak adina soruyorum. Tecrubeli arkadaslarin bilgilerini dusuncelerini ogrenip bilgi sahibi olmak isterim.
MSA, 2 amino asit içerir

İçindekiler Açıklaması:
Dikalsiyum fosfat

Analitik bileşenler:
Ca 26.1 %, P 19.6 %

Kg başına besin katkı maddeleri:
10.000 IU D3 vitamini, 2.500 mg demir (demir(II)-sülfat, monohidrat), 1.220 mg çinko (çinko sülfat, monohidrat), 1.251 mg manganez (manganez(II)-sülfat, monohidrat), 200 mg bakır (kuprik(II)-sülfat, pentahidrat), 100 mg iyot (kalsiyum iyodat, susuz)

Teknolojik katkı maddesi:
Silisik asit

Aslında bu tip ürünlerde dikkat etmemiz gereken içeriğinin zenginliğinden çok ürüne adını veren içeriğin yoğunluğudur. MSA'nın %26'sı kalsiyum içermektedir. Diğer mineral ve 2 aminoasit bulunur. Diğer üstteki ürünlerde ise ek vitaminler yer alıyor. Fark etmez hangi ürünün kullanılacağı ancak kalsiyum katkıları içinde ayriyeten alınacak iyi ürünlerden biri MSA bana göre. Bazı durumlarda vitamin verilmemesi gerekebiliyor. Ürün bu yönden zenginse kullanışlı olmuyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
MSA, 2 amino asit içerir

İçindekiler Açıklaması:
Dikalsiyum fosfat

Analitik bileşenler:
Ca 26.1 %, P 19.6 %

Kg başına besin katkı maddeleri:
10.000 IU D3 vitamini, 2.500 mg demir (demir(II)-sülfat, monohidrat), 1.220 mg çinko (çinko sülfat, monohidrat), 1.251 mg manganez (manganez(II)-sülfat, monohidrat), 200 mg bakır (kuprik(II)-sülfat, pentahidrat), 100 mg iyot (kalsiyum iyodat, susuz)

Teknolojik katkı maddesi:
Silisik asit

Aslında bu tip ürünlerde dikkat etmemiz gereken içeriğinin zenginliğinden çok ürüne adını veren içeriğin yoğunluğudur. MSA'nın %26'sı kalsiyum içermektedir. Diğer mineral ve 2 aminoasit bulunur. Diğer üstteki ürünlerde ise ek vitaminler yer alıyor. Fark etmez hangi ürünün kullanılacağı ancak kalsiyum katkıları içinde ayriyeten alınacak iyi ürünlerden biri MSA bana göre.
Oncelikle cok tesekkurler aciklama icin.
Ama Aranan urun mineral takviyesi ise %26 lik kalsiyum ve diger mineraller oncelik degil mi?
Yoksa @Hande Hanim in yasadigi tuy yolma sorunu icin vitaminlerle cesitlendirilmis bir icerik daha mi uygun?
Yani bunu ureten nekton kardesim benim urun kalsiyum icerir. Yumurtlama donemi oncesi sonrasi ve yavrular varsa al kemik gelisimi v.s. cok faydali.
Yok kardesim tuy ise sorun obur urun icinde hem mineral var hem biotin gibi b-vit ler var tuyler icin daha uygun?
Umarim dogru anlamisimdir ??
Yoksa 1 aydir forumu bosa okudugumu dusunucem. Lutfen dogru anlamis olayim? ?

Oyla 0
Anladım sanırım demek istediğinizi, kapitalizmin oyunlarından mustarip olma durumu elbette mevcut :D
Hiç olmamasından iyi diyerek üstteki karma bir ürün bile uygun olur. Tabi bu açıdan bakarsak :)

Fakat içerikte kullanılan toz kaliteleri farklı olabiliyor. Her ürün içeriyor ama hazırlanmasında kaliteli tozlar kullanıldı mı, sorusunu akla getirtiyor. Maalesef genelde bununla alakalı bilgi veren firma nadir. Hepsinin ayrı önemi var kesinlikle. Kalsiyum ise sadece üreme dönemi kullanılan bir ürün değil. İşleve pek takılmamak gerekiyor. Düzenli olarak haftada 1 ya da 10 günde 1 mutlaka verilmesi gereken bir katkı. Yumurtlama döneminde ise genelde dediğiniz gibi yumurtlama öncesi belirli aralıklarla kullanıma başlayıp destek vermeyi aksatmamak gerekiyor. Zehirlenmelerde çok olabileceğinden aşırı kullanımda, dikkat edilmesi gereken bir katkı aynı zamanda :D
Umarım doğru anlamışımdır sorunuzu :d

Edit: Eklemeyi unutmuşum, kuşlar genelde diğerlerinin eksikliğinde fazla tepki göstermezken kalsiyum eksikliklerinde sorunlar meydana gelmektedir.

Oyla 0