Muhabbet kuşlarım hakkında

muhabbetkusu17

iyikus.com Üyesi
Merhaba.Oncelikle 2 tane muhabbet kusum var.nerdeyse 3-4 yıldır ben bakıyorum,phetshoptan sahiplendim.2sinide.disi kus geldiginden beri uysaldı.,bir gun gagasinin kenarinda beyaz bi sey gordum,buna cogu kisi arastirdigim zaman mantar dedigini gordumm,telaslandim tabi gecmesi icin cok arastirdim ,sekerli meyveler cok vermedim,sonra vazelin kullandim. yanlis hatirlamiyosam ,1-2hafta icinde. ama cok duzenli kullanmiyodum,sonra bi veterinerin paylasiminda vazelinin kulanilmamasi gerektigini gordum ve sonra zaten kullanmadim.ama gagasinin kenarindaki beyaz sey dusmustu,daha sonralarda kafasini salliyordu ama kusmuyodu,bazen kusuyordu ,arastirdim ve kekik cayi verdim 1 hafta ilklerde iyi gelmisti galiba kusmuyodu,ama sonralardan yine basladi bu problem,bazen kafasini sirtina gomup uyuyor, bazen sarki soyluyo,otuyor,hiperaktif oluyor, boyle cok halsiz kus deyil,ve kendiside uysal kus,ama bi kac gundur sabah kalktigimda kafes dibinde uyudugunu goruyorum bazen tunekte uyuyor bu durum beni korkutuyor,yasadigim sehirde veteriner yok,herkesin soyledigi ilaci da kullanamam,ne onerirsiniz.bu arada kafeslerinde beyaz kum kullaniyodum,bazen kumu cok yiyodu sonra bunu gozlemledim ve kumu cikarttim nadiren kendi elimle veriyodum,beyaz kumhn tarihi gecdi ve 2021 de aldigim bir kum vardi,bu sefer beyaz degildi ve tarihi yoktu simdi ara ara onu veriyorum baskasi olmadigi.icin cok az veriyorum ,bulursam alicam ,bu disi kusum icin ne onerirsiniz ya ben kursak mantarindan supheleniyorum ama umarim degildir.

Çözüm
Kuşun yediği yemediği şeyleri boşverin şimdi acilen ilaç kullanılması gerekiyor. Kuşunuz hasta ve biraz daha ilerlerse hastalığı kaybedebilirisniz..

Konumunuz azerbaycan yazıyor. Orada veteriner bulabilirseniz kuşu götürün mutlaka. Koksidiyoz tedavisi görmesi gerekiyor..

Eczanelerde bulmanız zor ama şansınızı deneyin. Toltrazuril, nitrofurazon, amprolyum, sulfadimidin sodyum yada en kötü sülfametoksazol + trimetoprim de olabilir. Bu etken maddeleri içeren herhangi bir ilaç bulursanız alın.. Mg'mı önemli değil aldığınız ilacın resmini atın buraya ona göre dozajı ayarlarız..

Kusura bakmayin geç donebildim
En sonunda instagramdan bir veterinerle konustum,ilacin oldugunu soylemisti 3 tanesinden birinin ama gittigimizde yoktu bugun malesef.Ben anlattim zaten kusun kustugunu o da bana antibiyotik onerdi,sonra farkli amoksilin felan yani ismini tam anlamadigim bi kac ilac onerileri verdi tam anlayamadim.yani simdi ne yapayim sizce

En sonunda instagramdan bir veterinerle konustum,ilacin oldugunu soylemisti 3 tanesinden birinin ama gittigimizde yoktu bugun malesef.Ben anlattim zaten kusun kustugunu o da bana antibiyotik onerdi,sonra farkli amoksilin felan yani ismini tam anlamadigim bi kac ilac onerileri verdi tam anlayamadim.yani simdi ne yapayim sizce
Yanlis hatirlamiyorsam toltrazuril.iceren bi ilac da onerdi ,yarin yine gidicem sizce ne onerirse onu alayimmi o zaman ben .baska carem yok,sizinde yazdiginiz gibi o maddeleri iceren bi ilac isteyecegim.onlarda yoksa kendisi ne onerirse onu alacagim,ilaci aldiktan sonra resmini atarim buraya

Kuşun son dışkılarının resmini ve videosunu atarmısın tekrar bi bakalım son duruma.. Ama tedavide çok geç kalıyorsunuz ..

Dostum bir kaç ihtimal var. Ya bakteriyel bir enfeksiyon ki öyleyse veterinerin önerdiği antibiyotikler faydalı olur. Ya koksidiyoz yada kursak mantarı.. Bunların hepsinde kusma gözlemlenir..

Şöyle birşeyde var eğer bakteriyel bir durum olsaydı bu kadar uzun süre dayanamayabilirdi. Yinede veterinerin verdiği ilacı alıp kullanın en azından seçeneklerden birisini elemiş olursunuz..

Dostum bir kaç ihtimal var. Ya bakteriyel bir enfeksiyon ki öyleyse veterinerin önerdiği antibiyotikler faydalı olur. Ya koksidiyoz yada kursak mantarı.. Bunların hepsinde kusma gözlemlenir..

Şöyle birşeyde var eğer bakteriyel bir durum olsaydı bu kadar uzun süre dayanamayabilirdi. Yinede veterinerin verdiği ilacı alıp kullanın en azından seçeneklerden birisini elemiş olursunuz..
Tamamdir,, Toltrazuril, nitrofurazon, amprolyum, sulfadimidin sodyum yada en kötü sülfametoksazol + trimetoprim de olabilir. Bu etken maddeleri içeren herhangi bir ilaç yoksa kendisi ne onerirse onu vermesini isteyecegim ,

Ya bide bisey sorucam,aldigim yere de sordum baska bi suluktada temiz su ekleyeyeimmi diye hayir bu kalsin dedi,1 hafta boyunca ilacli su mu icsin kuş?bu bi sorun yaratmaz umarim,bude diger kusum icmesin diye onun kafesine koymayacagim zaten cok girmiyo,ama izin vermiyecegim o suluktan icmesine.bu kus saglikli ve hic kusmuyor cunki.zaten temas halinde degiller .genelde sebze verecegim zaman ayni kafese koyuyodum

Evet ilaçlı su kalsın kafesinde sadece. Ama ilaçlı suyu günlük taze olarak hazırlaman gerek. Hatta havalar sıcak olduğu için günde 2 sefer tazelersen daha iyi olur..

Bu süre boyunca sebze meyve vermesen daha iyi. Kalamar kemiği, kuş kumu, gaga taşı gibi şeyleride kafesinden çıkarırsan daha iyi olur..

Merhaba.ilaci nerdeyse 10 gundur kullaniyorum.dedigi sekilde cay kasiginin ucu kadar 1 su bardagi suyun icine ekleyip,karistirip suluguna ekliyorum ve her gun de iciyor bu kus sadece bir gunlugune sade su vermistim,bide ek besin o da azicik yedi hatta hic yemedi bile

Cunki mavise vermistim bos bulunup o da geldi yiyecege o yuzden.maviste problem olmadiigi icin bazen onu baska odaya alip orda besliyorum mecburen.ama artik 2sinede vere bilurim bence.iyilismeye gelirsek aslinda tam kusmasi kesmedi belki eskine nazaran az kusuyo diye bilirim gozlemledigim kadariyla.eskiden yanina geldigimde kustugunu goruyodum bi kac saat felan arayla ama artik nadiren gorurum.bazen geceleri uyudugu zaman yem sacma sesi geliyor,kustugunu anliyorum yani o ses geliyor cunki yem taneleri sesi

Geri