Muhabbet kuşlarım hakkında

muhabbetkusu17

iyikus.com Üyesi
Merhaba.Oncelikle 2 tane muhabbet kusum var.nerdeyse 3-4 yıldır ben bakıyorum,phetshoptan sahiplendim.2sinide.disi kus geldiginden beri uysaldı.,bir gun gagasinin kenarinda beyaz bi sey gordum,buna cogu kisi arastirdigim zaman mantar dedigini gordumm,telaslandim tabi gecmesi icin cok arastirdim ,sekerli meyveler cok vermedim,sonra vazelin kullandim. yanlis hatirlamiyosam ,1-2hafta icinde. ama cok duzenli kullanmiyodum,sonra bi veterinerin paylasiminda vazelinin kulanilmamasi gerektigini gordum ve sonra zaten kullanmadim.ama gagasinin kenarindaki beyaz sey dusmustu,daha sonralarda kafasini salliyordu ama kusmuyodu,bazen kusuyordu ,arastirdim ve kekik cayi verdim 1 hafta ilklerde iyi gelmisti galiba kusmuyodu,ama sonralardan yine basladi bu problem,bazen kafasini sirtina gomup uyuyor, bazen sarki soyluyo,otuyor,hiperaktif oluyor, boyle cok halsiz kus deyil,ve kendiside uysal kus,ama bi kac gundur sabah kalktigimda kafes dibinde uyudugunu goruyorum bazen tunekte uyuyor bu durum beni korkutuyor,yasadigim sehirde veteriner yok,herkesin soyledigi ilaci da kullanamam,ne onerirsiniz.bu arada kafeslerinde beyaz kum kullaniyodum,bazen kumu cok yiyodu sonra bunu gozlemledim ve kumu cikarttim nadiren kendi elimle veriyodum,beyaz kumhn tarihi gecdi ve 2021 de aldigim bir kum vardi,bu sefer beyaz degildi ve tarihi yoktu simdi ara ara onu veriyorum baskasi olmadigi.icin cok az veriyorum ,bulursam alicam ,bu disi kusum icin ne onerirsiniz ya ben kursak mantarindan supheleniyorum ama umarim degildir.

Çözüm
Kuşun yediği yemediği şeyleri boşverin şimdi acilen ilaç kullanılması gerekiyor. Kuşunuz hasta ve biraz daha ilerlerse hastalığı kaybedebilirisniz..

Konumunuz azerbaycan yazıyor. Orada veteriner bulabilirseniz kuşu götürün mutlaka. Koksidiyoz tedavisi görmesi gerekiyor..

Cunki mavise vermistim bos bulunup o da geldi yiyecege o yuzden.maviste problem olmadiigi icin bazen onu baska odaya alip orda besliyorum mecburen.ama artik 2sinede vere bilurim bence.iyilismeye gelirsek aslinda tam kusmasi kesmedi belki eskine nazaran az kusuyo diye bilirim gozlemledigim kadariyla.eskiden yanina geldigimde kustugunu goruyodum bi kac saat felan arayla ama artik nadiren gorurum.bazen geceleri uyudugu zaman yem sacma sesi geliyor,kustugunu anliyorum yani o ses geliyor cunki yem taneleri sesi

Kuşun dışkılarının resmine bakalım birde videosuna..

Tüye girmiş olması beklenmedik böyle durumlarda :(
Dışkı hala hassas görünse de kullandığınız süreyi düşününce biraz ara verip elektrolit, probiyotik ve b kompleks vitamin takviyeleri yapınız.

Tüye girmiş olması beklenmedik böyle durumlarda :(
Dışkı hala hassas görünse de kullandığınız süreyi düşününce biraz ara verip elektrolit, probiyotik ve b kompleks vitamin takviyeleri yapınız.
Diskisi kotu mu?b kompleks derken?ona yonelik sebzelermi ?ya da bunlarida phetshoptan temin etmem gerekiyor demi ?

Diskisi kotu mu?b kompleks derken?ona yonelik sebzelermi ?ya da bunlarida phetshoptan temin etmem gerekiyor demi ?

B kompleks yani b grubu vitaminleri içeren takviye ürünler. Multivitamin kullanılsada olur. Petshopta varsa vitamin takviyesi alıp kullanın. Ama kuşun hastalığı bence devam ediyor. Kuşu biraz dinlendirelim ardından tekrar değerlendiririz..

genelde tek renk bir dışkı pankreas sorununa işaret ediyor. Değişmez ise mutlaka veteriner hekim görmelidir.

genelde tek renk bir dışkı pankreas sorununa işaret ediyor. Değişmez ise mutlaka veteriner hekim görmelidir.
Evet ondan suphelendim ,su an nerdeyse 30 dakikadir 5-6 tane diski birakti.sadece yem verdim bu gun yarin da uyansin bakacagim diskisina.belki bi sebze veririm eger duzelmezse yazari.

Geri