Muhabbet kuşu alışma süreci gözlemler

Fatmaguler

iyikus.com Üyesi
Herkese merhaba. Biz bugün iki tane muhabbet kuşu sahiplendik. Cinsiyetleri nelerdir acaba ??

Ekli dosyalar

• IMG_20221111_200428.jpg
    IMG_20221111_200428.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20221111_200359.jpg
    IMG_20221111_200359.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20221111_200358.jpg
    IMG_20221111_200358.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20221111_200426.jpg
    IMG_20221111_200426.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20221111_200409.jpg
    IMG_20221111_200409.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20221111_200404.jpg
    IMG_20221111_200404.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 13
Sol tarafta olan kuşun kuyruğu normal diğer kuşun kuyruğu gözükmüyor net birsey söyleyemiyorum yandan resim ekleyebilirsiniz sevirinim
Bu şekilde mavili olan kuyruğunu yukarda tutuyor normal dediğiniz. Sarı olan da ona göre aşağıda tutuyor hep böyle dünden beri

Ekli dosyalar

• IMG_20221112_132345.jpg
    IMG_20221112_132345.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20221112_132341.jpg
    IMG_20221112_132341.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 4
  • IMG_20221112_132334.jpg
    IMG_20221112_132334.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 4
Mavi olanın duruşu normal olması gerektiği gibi
yeşil olanda ise kanat düşüklüğü de var gibi denge problemi yaşıyor olabilir

Sol tarafta olan kuşun kuyruğu normal diğer kuşun kuyruğu gözükmüyor net birsey söyleyemiyorum yandan resim ekleyebilirsiniz sevirinim
Birde dünden beri bu hareketi yapıyor ağzını açıp kapatarak tık sesi çıkarıyor gagasıyla. Alışma evresi mi acaba yoksa solunumla ilgili bir sıkıntı mı anlamadım. Uyku halinde yem yemeye başladılar ikisi de. Bugün 1 saat önce elma rendesi verdim ama henüz yemediler elmayı geri almalı mıyım ne kadar kalmalı kafeste

Birde dünden beri bu hareketi yapıyor ağzını açıp kapatarak tık sesi çıkarıyor gagasıyla. Alışma evresi mi acaba yoksa solunumla ilgili bir sıkıntı mı anlamadım. Uyku halinde yem yemeye başladılar ikisi de. Bugün 1 saat önce elma rendesi verdim ama henüz yemediler elmayı geri almalı mıyım ne kadar kalmalı kafeste

Bu hareketi normal yanlız bana normal gelmeyen şey popo kısmı sismi
Yoksa bana mı öyle geliyor anlayamadım açıkçası

Bu hareketi normal yanlız bana normal gelmeyen şey popo kısmı sismi
Yoksa bana mı öyle geliyor anlayamadım açıkçası
Harekletilerini kısıtlamiyor ise sorun olmaz

ama popo da ki şişlik varmı ?
Fotoğraf yüklemeye çalıştım ama dosya büyük dediği için video cekebildim.
Ben petshoptan aldim kuşları. Sizin deyiminizle yeşil kuşa erkek mavi olan kuşa ise dişi demişti.

Ben petshoptan aldim kuşları. Sizin deyiminizle yeşil kuşa erkek mavi olan kuşa ise dişi demişti.

Popo tüyleri kabarmış gibi gözüküyor sorun yok bu durumda
Kuyruk duruş şekli de şuan için sorun teşkil etmiyor

Kendim anladığım kadarıyla şişlik yok gibi duruyor. Elime alamıyorum eşim 1-2 saate gelecek o da eline alıp tekrardan kontrol eder. Şişlik varsa ne yapmalıyım?

Popo tüyleri kabarmış gibi gözüküyor sorun yok bu durumda
Kuyruk duruş şekli de şuan için sorun teşkil etmiyor
Çok teşekkür ederim yardımlarınız cevaplarınız için. İçimi rahatlattınız. Önceliğimiz tabiki onların sağlığı. Ben bakamayacağım bir canlının vebalini almak istemiyorum. O yüzden aklımdaki herşeyi soruyorum kusura bakmayın lütfen elimden ne geliyorsa onlar için yapmaya hazırım. Vitaminlerini de aldım stres yaşıyorlar diye. Gelmesini bekliyorum. Peki sizce cinsiyetleri nedir ? @Doğanay Y. Bey ikisi de dişi görünüyor demişti :) petshoptan alırken de yeşile erkek maviye dişi demişti.

Evet tahta tüneğini direkt aldım siparişi bugün oluşturdum. Sultan papağanım var ama arkadaşımın papağanıydı geçici süre bizde kaldı. 8 ay kadar bizimle kaldı. Ondan az biraz tecrübem var. Ama muhabbet ilk defa sahiplendim. Çok ısırıyorlar 🥲 alışmadığı için mi acaba ? Birde dün akşamdan beri yem yememişler galiba yerini bulamıyorlar. Yeni kafes yeni düzen derken. Taban yemliğine yem koymak için taban yemliği de sipariş verdim. Gerwit-w multivitamin ve röhnfried entrobac da aldım. Multivitamini ve entrobaci nasıl kullanmalıyım?
Gerwiti haftada 1 kez yarım dolu suluğa 5 damla civarı, entrobacı da haftada 1-2 kez yarım dolu suluğa mercimek tanesi kadar uygulayabilirsiniz.
Şuan daha yeni geldikleri için ısırmaları çok normal, yavaş yavaş alışacaklardır. Ama çift halde aldığınız için, eğitimleri tek kuşa göre biraz daha uzun sürebilir. Elinizden dal darı, marul gibi sevebilecekleri besinleri ikram ederseniz daha çabuk alışırlar😊
Birde kafes tabanına mısır granülü önerir misiniz? Bakteri oluşumunu engellemek için
Ben Mısır granülü hiç kullanmadım. Eğer kullanan arkadaşlar varsa yazacaklardır. Bence çok gerekli değil. Düzenli temizlikle de bakteri oluşumunu engellemiş oluyoruz

Gerwiti haftada 1 kez yarım dolu suluğa 5 damla civarı, entrobacı da haftada 1-2 kez yarım dolu suluğa mercimek tanesi kadar uygulayabilirsiniz.
Şuan daha yeni geldikleri için ısırmaları çok normal, yavaş yavaş alışacaklardır. Ama çift halde aldığınız için, eğitimleri tek kuşa göre biraz daha uzun sürebilir. Elinizden dal darı, marul gibi sevebilecekleri besinleri ikram ederseniz daha çabuk alışırlar😊

Ben Mısır granülü hiç kullanmadım. Eğer kullanan arkadaşlar varsa yazacaklardır. Bence çok gerekli değil. Düzenli temizlikle de bakteri oluşumunu engellemiş oluyoruz
Çok teşekkür ederim. Aldıklarım gelsin direkt başlayacağım uygulamaya. Evet alismalari sanırım biraz uzun sürecek. Ama olsun denemeye ve onlarla bu anı yaşamaya değer diye düşünüyorum :))

Bu gerwit ve entrobaci damlattigim suyu bitene kadar icsinler mi yoksa 24 saatte bir değiştirmeli miyim temiz saf su ile

Bu gerwit ve entrobaci damlattigim suyu bitene kadar icsinler mi yoksa 24 saatte bir değiştirmeli miyim temiz saf su ile
Mesela, uyandığınız zaman hemen suluklarını değiştirip entrobac yada gerwit koyduktan, yaklaşık 6-7 saat sonra temiz su ile değiştirebilirsiniz. Yani sabah 7 de uyanıyorsanız 7 de gerwiti koyup saat 1-2 gibi suyunu yenilemeniz gerekir. Zaten sabah yemlerini yedikten sonra suya yöneliyorlar o zaman vitaminli sudan da içmiş oluyorlar. Onun harici 12 saat beklemesine gerek yok. Çünkü bu vitaminler belli bir saatten sonra etkilerini kaybetmeye ve suda koku yapmaya başlıyorlar. Suda koku yaptıkları zamanda kuşlar içmiyorlar. O yüzden en iyisi vitamini koyduktan 6-7 saat sonra saf suyla değiştirmeniz yönünde olacaktır

Çok teşekkür ederim yardımlarınız cevaplarınız için. İçimi rahatlattınız. Önceliğimiz tabiki onların sağlığı. Ben bakamayacağım bir canlının vebalini almak istemiyorum. O yüzden aklımdaki herşeyi soruyorum kusura bakmayın lütfen elimden ne geliyorsa onlar için yapmaya hazırım. Vitaminlerini de aldım stres yaşıyorlar diye. Gelmesini bekliyorum. Peki sizce cinsiyetleri nedir ? @Doğanay Y. Bey ikisi de dişi görünüyor demişti :) petshoptan alırken de yeşile erkek maviye dişi demişti.
Hocam benden çok daha tecrübeli ama bende fikrimi söylemek isterim 🙂
Mavi olan kuş kesin dişi
Yeşil olan ise % 80 erkek
Yeşil kuşun cerede beyazlık bazen kayboluyor mu?

Mesela, uyandığınız zaman hemen suluklarını değiştirip entrobac yada gerwit koyduktan, yaklaşık 6-7 saat sonra temiz su ile değiştirebilirsiniz. Yani sabah 7 de uyanıyorsanız 7 de gerwiti koyup saat 1-2 gibi suyunu yenilemeniz gerekir. Zaten sabah yemlerini yedikten sonra suya yöneliyorlar o zaman vitaminli sudan da içmiş oluyorlar. Onun harici 12 saat beklemesine gerek yok. Çünkü bu vitaminler belli bir saatten sonra etkilerini kaybetmeye ve suda koku yapmaya başlıyorlar. Suda koku yaptıkları zamanda kuşlar içmiyorlar. O yüzden en iyisi vitamini koyduktan 6-7 saat sonra saf suyla değiştirmeniz yönünde olacaktır
Çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate alacağım 🥰