Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Cinsiyetini Öğrenme

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Rica ederim. Kesinlikle bu evrede çiftleşmeye yönelik bir işlem yapmayınız. Rutin bakımı yeterli olur. Kuş çok güzel maşallah şansınıza :D
Dişiler 7. aydan itibaren hazır oluyor istisnalar hariç.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sıralı şekilde soldan sağa
dişi erkek erkek dişi.
1. dişi df dedikleri çift faktörlü spangle. 2. kuş baskın parçalı bir erkek. 3. yavru sarı yüzlü spangle yavru, 4. dişide temiz kanat / spanglede olabilir
1. ve 2. kuş üretim yetişkinliğinde 8ay- yaş civarı gibi. 3. resimde ki 2-3 ay civarı, son resimde ki dişi de 4-5 ay gibi

Ayazz555

Yeni Üye
Cinsiyet nedir acaba ? İlk baş ceresi maviydi bazı yerleri beyaza döndü yaşı daha dolmadı 8-9 aylik

Ayazz555

Yeni Üye
Kesin mı hocam :) alırken erkek diye verdiler çünkü , bide bende bir dişi daha var onun 1,5 yaşında kızgınlık doneminde kahverengiye donuyo bunda onu hiç görmedim daha

Exorandor

iyikus.com Üyesi
Burun deliklerinin etrafı çok çok çok açık mavi, dişi diye aldım ama, burun deliklerinin etrafı çok çok çok açık mavi olunca anlamadım. Gök mavi cinsi... Yandan gözünüde çektim halkasıda var yani yavru deil gibi ama siz daha iyi bilirsiniz.WhatsApp Image 2020-10-14 at 00.19.28.jpeg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Burun deliklerinin etrafı çok çok çok açık mavi, dişi diye aldım ama, burun deliklerinin etrafı çok çok çok açık mavi olunca anlamadım. Gök mavi cinsi... Yandan gözünüde çektim halkasıda var yani yavru deil gibi ama siz daha iyi bilirsiniz.Ekli dosyayı görüntüle 7948
Ekli dosyayı görüntüle 7949

Ekli dosyayı görüntüle 7950

Ekli dosyayı görüntüle 7951

Ekli dosyayı görüntüle 7952
Kuşunuz yetişkin ve dişi gibi görünüyor. Aynı cereden benim bi yavrumda da var ve emin olamamıştık arkadaşlarla konuştuğumuz da. @Doğanay Y. Netlik kazandıracaktır...

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Muhabbet Kuşu Cinsiyetini Öğrenme
Cinsiyet tanımlamak aslında oldukça kolay. Sadece temel birkaç bilgi ve kısa bir izlenimle muhabbet kuşlarınızın cinsiyetini çözebilirsiniz. Cinsiyet tanımlamada zorluk yaşıyorsanız lütfen iyikus.com sitemiz üzerinden bizlere danışın. Kuşun cinsiyeti ve bunun gibi diğer durumlarda yardımcı olmaya çalışalım.

Muhabbet Kuşlarında Cinsiyeti Tanımlamak İçin Rengi Kullanma
Ekli dosyayı görüntüle 2007

1. Cinsiyet için ilk bakmamız gereken yer görselde ki gibi gaga üzerinde ki etli kısımdır. Bu kısıma cere diyoruz. Cere rengiyle kuşun cinsiyetini anlayabiliriz. Ayrıca burun delikleri bu et parçasının üzerindedir.
Erkek muhabbet kuşunu tanımlama
Ekli dosyayı görüntüle 2008
Üreme havasında çoğu erkek muhabbet kuşunun parlak ya da kraliyet mavisi cere rengi olur. Bazen canlı renkler mor-mavi görünebilir. Bu renk, muhabbet kuşu üreme havasında olmadığında hafifleşecektir ve pastel renklere doğru kayacaktır. Kimi çekinik mutasyonlarda koyu mavi yerine pembe ve mor görülebilir.
  • Muhabbet kuşunu erkek olarak tanımladıysanız ve onun cere rengini kahverengiye dönüştüğünü fark ederseniz tıbbi, hormonal bir bozukluk olabileceği düşünülebilir.
Bir dişi muhabbeti tanımlama
Ekli dosyayı görüntüle 2009
Yetişkin dişi muhabbet kuşu ceresi genellikle beyaz veya soluk mavidir. Daha verimli ve yumurta üretmeye hazır hale geldiğinde, cere rengi daha koyu kahverengimsi hale gelir.
  • Eğer muhabbet kuşu doğurgan ve üretmeye hazırsa, cere kısmının ayrıca kalınlaştığını ve daha kıvamlı olduğunu fark edebilirsiniz. Cere birikmesi yaklaşık bir santimetre kalınlığında olabilir.
Ekli dosyayı görüntüle 2010
Muhabbetinizin yaşını düşünün
Muhabbet kuşunun 4 aylıktan az olması durumunda, cinsiyeti ile ilgili olgunlaşmamış renkler olabilmektedir. Bu linkteki konudan detaylı inceleyebilirsiniz;
Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak
İlk aylarda, cinsiyet gösteren renkli alan erkek üzerinde pembe veya mor, dişi üzerinde beyaz, mavi ama burun deliği etrafı beyaz halkalı veya soluk mavi olacaktır. Eğer muhabbet kuşun ilk tüyünü çıkarmadıysa ve kafası üzerinde kapsüller varsa (yeni tüy kapsülleri, diken gibi görünür)3-4 aylık civarıdır. Gözleri düz koyu renkse ve kafa çizgileri göz hizasına yaklaşmamışsa 6 ay altı bir kuştur. Gaga ucunda hafif siyahlık varsa 3 aydan küçüktür.

Diğer Yöntemleri Kullanarak Cinsiyeti Belirleme
Ekli dosyayı görüntüle 2011
Muhabbet kuşunuzun sesini dinleyin
Erkeklerin dişi muhabbetlerden çok daha gürültülü oldukları bilinmektedir. Chirp veya şarkı söyleyecekler ve şarkılar oldukça uzun olabilir. Dişi muhabbet kuşları da ses çıkarırken, genellikle kızgın ve daha az müzikal tonda ötüş yaparlar.

Bir dişi konuşmayı öğrenebilse de, erkekler bu konuda biraz daha hızlı öğrenenlerdir.

Ekli dosyayı görüntüle 2012
Muhabbet kuşunuzun davranışlarını izleyerek cinsiyet anlamak;
Erkek muhabbet kuşları sık sık başlarını yukarı ve aşağı ya da gagalarına karşı kafeslerine vururlar. Oynak, uysal ve daha hareketlidirler. Dişi muhabbet kuşları üreme dönemlerinde daha agresif görünebilirler. Isırma eğilimleri vardır.

2 Erkek kuş birbirine yem kusabilir. Aynı şekilde dişiler içinde geçerlidir. Bu nedenle çift olduklarını düşünmeyiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 2013

Bu konuda bilgisi olanlara sorun. Örneğin; iyikus.com'a
Muhabbet kuşunu pet shoptan aldığın zaman, muhabbet kuşunun cinsiyetini sorunuz fakat çoğu zaman bilgisiz satıcılara rastladığımız için hata yapabilmekteler. Ayrıca veterinere de danışabilirsiniz.

ilgili diğer konular bu kategoride yer almaktadır;
Cinsiyet ve Yaşı
wikihow’dan mı aldın bunları?