Muhabbet Kuşu Karaciğer Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,670
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Karaciğer Hastalıkları, Karaciğer Yağlanması
Karaciğer hastalığı yavaştır, karaciğer dokusunun yağlanması ile ilerler. Karaciğer hastalığı ilerlediğinde kuş aniden hasta gözükebilir.
Dişiler, erkeklerden daha çok etkilenir; Bu, üreyen dişilerin hormonal faaliyetlerine bağlanabilir. Genç kuşlarda da bu hastalık görülebilir. Bu genellikle, annesi tarafından beslenmesi kesildikten sonra sürekli olarak elde fazla beslenen kuşlarda olur. Elde besleme formüllerinin kalorisi yoğundur ve bebek kuşlar hareketsizdir. Herhangi bir fazla kalori, karaciğerde yağ olarak depolanır. Bu çoğunlukla, doyduktan sonra gene yemek isteyen Avustralya papağanlarında görülür.

Bulgular:

  • Büyüyen karaciğer, vücut boşluğuna baskı yaptığından zorlukla nefes almaya sebep olabilir.
  • Kuşun karnı şişkin görülebilir ve bazen karaciğer, omurga altından bile görünür.
  • Kuş ishal olabilir ve dışkı, safra kesesi salgısı yüzünden normalden daha yeşilimsi bir renkte alabilir.
  • Kalitesiz tüyler oluşabilir ve cockatiellerde, örneğin, beyaz tüyler daha sarımsı bir renkte alabilir.
  • Bazı kuşlarda, gaganın etrafında yumuşak alanlar meydana gelir. Kuşlarda fazla büyümüş gagalar ve tırnaklar gelişebilir.
  • İleri safhadaki karaciğer hastalığı:Toksinler, kan akışını arttırır, merkezi sinir sistemi bulgularına yol açar,pıhtılaşmama ve felç problemleri oluşur.
  • Kanayan tüy problemleri oluşabilir: Basit bir kan tüyü kırılması, uzun dönemde yaşamı tehdit eden kanamaya dönüşebilir.
Beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi ile karaciğer sağlığını desteklemek:

Diyet: Veteriner hekimin, kuşun diyetinde değişiklikler önermesi muhtemeldir. Süregelen protein içerikli beslenme tarzını tercihen organik besinlerle yani yağca fakir olan diyet ile değiştirmek önemlidir.
Yağca fakir ve muhtemelen proteince düşük olan yüksek kaliteli tohumlar, kuşlar için mükemmel bir ana diyetdir.

Not ediniz: Kuşunuzu tohumlarla beslediğinizde, (portakallar dahil) fazla ekşi meyveler veya C vitamini açısından zengin yiyecekler (C vitamininin besin ve ek gıdalardaki demirin emilmesini artırması nedeniyle) vererek "Demir fazlalığı hastalığı"na yol açmamaya dikkat ediniz.

Tohumları sevmeyen kuşlar için, filizlenilen tohumlar mükemmel bir seçenektir. Filizlenme süreci, tohumdaki yağ deposunu büyüme için kullanacaktır. Bu nedenle filizlenilen tohumlar, yağ bakımından daha düşüktür. Hücreler, sebzeden daha çok hoşlandıklarından, bu da kuşu sebze yemesi için cesaretlendirebilir.

Karaciğere daha çok zarar verebilen ve micotoksin içeren yerfıstıkları veya diğer yiyecek maddelerini vermeyiniz.

Karaciğeri destekleyen ek besinler:

Vitamin eksikliği ile karaciğer yağlanmasının gelişimi arasında ilişkiden ve tedavi için besin desteğinin gerekliliğinden. şüphelenilir ve aşağıdaki vitamin desteğinin yapılması önerilir:

Kolin, biyotin ve metiyonin. Biyotin ve kolin (B vitaminleri). Kolini yüksek olan yiyecekler, yumurta, yumurta sarıları, bira mayası, baklagiller ve tüm tane tahıllarıdır. Biotin kaynakları; ceviz, meyveler, bira mayası ve esmer prinçtir.

Metiyonin (hücrelerden yağların taşınmasında gerekli olan bir amino asit) şunlarda bulunabilir: Yumurta, balık, et ve süt. Yine de, kuşlar, şekeri sindiremediği için laktoz içeren besinler verilmemelidir. Laktoz neredeyse tümüyle, birçok peynir ürünü, yoğurt veya beyaz peynirin imalat sürecinde çıkarılır, bu maddeler kuşlar tarafından tüketim için genellikle güvenlidir. Uygulayacağınız diyet mutlaka veteriner hekimle birlikte kararlaştırılmalıdır.

Devedikeni, zarar gören karaciğer için çok iyi destektir.Hekim, kuş için uygun tedavi yöntemi ise önerecektir. Herhangi bir devedikeni desteğinde aşırı etil alkolu içermediğine emin olunuz, potansiyel olarak küçük bir kuşu sarhoş edebilir ve alkol karaciğere daha fazla zarar verebilir.

(DMG) Dimethilglisin (B16) bir antioksidandır ve karaciğer hastalığı olan kuşlar için iyi bir destektir.

Aşağıdaki ek besinler, kuşlardaki zehirlerin etkisi gidermek için yardımcıdır:

Aloe Detox: (Yerel sağlık depolarından veya web'den edinilebilir). İlerlemiş karaciğer hastalığı bulunan ve hekimlerce birkaç haftalık ömür biçilen kuşlara, sahipleri tarafından günlük Aloe Detox verilmesi ile tamamen iyileşmişlerdir. Bir hekim "Verilebildiği kadar Aloe Detox" önermiştir. O olayda (büyük bir papağandı) günde üç kez, üç ölçü suya bir ölçü Aloe Detox şeklinde seyreltme ile (sahibi, süzülmüş/damıtılmış su kullandı) 1/2 oz (sıvı birimi) verilmiş üç hafta sonra, papağanın kan dolaşımı tamamen normale dönmüş ve papağan daha sonra yıllarca yaşamıştı. Eğer evcil içmek istemezse, favori ekmeği ya da tahıl ekmeği ıslatılıp zevkine sunularak yemesi sağlamak için iyi bir yol olabilir. Bir hekim, zehir atımı gerekliliği dışında Aloe Detox'un 3 haftadan daha uzun süre verilmemesini önerebilir. İçme suyuna katıldığında, tadı beğenmeyen bazı kuşlar içmeyi durdurabilir! Kuşunuzun yeterli sıvı aldığına emin olun. Veteriner hekimle kuşunuz için doğru programı görüşmelisiniz.

Karaciğerde oluşan problemleri ortadan kaldıran, karaciğer sağlığını koruyan otlar: Aloe, devedikeni, karnıyarık otu tozu, karahindiba ve diğerleri.

Birçok olayda, karaciğer hastalığıyla beraber ikincil hastalıklar oluşur ve veteriner hangi ilaç tedavisinin, karaciğeri zehirlemeyeceğine karar verecektir. Birçok ilaç karaciğer tarafından değiştirilir veya atılır, bundan dolayı hekim, dozajları ayarlayabilir.
Alıştırma: Hareketsiz bir kuşla uğraşıldığında, alıştırmalara yavaşça başlanmalı ve aşamalı olarak artırılarak ilerlemelidir. Kanat çırpma alıştırmaları, merdiven tırmanma ve yürüyüş güvenlidir. Yine de, kuşun, sürekli olarak,herhangi bir anda güç kaybedip kaybetmediği yakından izlenmelidir.

Birçok hastalık yapıcı organizmalar ve zehirler, hava ve su yoluyla geçer. Bir problem belirlediğinizde (veya gerçekten önlemeyi düşünüyorsanız) lütfen kuşların içme sularının arıtımı ve havalarının filtre edilmesi için tüm olanakları araştırıp sağlayınız.
 

Eyunal

Üye
Katılım
19 Ağu 2019
Mesajlar
9
Puanları
13
Yaş
23
Konum
Ankara
Selam geçenlerde kuşumu veterinere götürdüm ve röntgen çekildi , kontrol sonucu kuşumun karaciğerinde büyüme ve kalbinde de büyüme veya sadece nabzında düşüklük tespit edildi.
Şuan ne yapmamı tavsiye edersiniz ?

Veteriner hekim uzun süreçli bir ilaç tedavisi yazdı ama kararsız ve kaygılıyım
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,670
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Böyle durumlarda genelde verilen ilaçlara başlamak uygun oluyor çünkü konuda yazdığım aşamaları uyguladığımızda çok yavaş bir süreçte düzelme gözlemlenebilir ya da olmayabilir herhangi bir şey. Stresten uzak ve düzenli temizliği yapılan kafeslerde beslemek uygun olacaktır. Tabi haftalık bir program yapmak gerekiyor. Bunun içinde veterinerlerden beslenmesi ve ek gıda takviyeleriyle ilgili bilgiler almanızı öneririm.
 

Eyunal

Üye
Katılım
19 Ağu 2019
Mesajlar
9
Puanları
13
Yaş
23
Konum
Ankara
Böyle durumlarda genelde verilen ilaçlara başlamak uygun oluyor çünkü konuda yazdığım aşamaları uyguladığımızda çok yavaş bir süreçte düzelme gözlemlenebilir ya da olmayabilir herhangi bir şey. Stresten uzak ve düzenli temizliği yapılan kafeslerde beslemek uygun olacaktır. Tabi haftalık bir program yapmak gerekiyor. Bunun içinde veterinerlerden beslenmesi ve ek gıda takviyeleriyle ilgili bilgiler almanızı öneririm.
Ilaç verdi ama gören kişiler (muhabbet kusu besleyiciler ) ilaçların ağır olabileceğini de söyledi kafam karışık bu yüzden.
VEDAVET kalp için bu verildi
Karaciğer için ise VEDAVET
Bu iki ilacı da 400 gün 1/8 oranında suyuna vermemi istedi.
Ayrıca akciğere baskı yaptığı içinde akciğeri içinde kendi karışımlarını verdiler
 
Son düzenleme:

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
3,670
Puanları
268
Yaş
28
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Bunlar ağır gelmez genelde. Tıpkı verdiğimiz vitaminler gibi destekleyici yem katkısı ürünler. Antibiyotik verdi diye düşündüm bir an. İçerik açısından zengin olduğundan zorlama durumu söz konusu olabilir bunun içinde verdiği dozajı aşmamak ve dikkat etmek gerekiyor. Her türlü iyileştirmek adına bu ve benzeri yem katkıları kullanmak gerekiyor. Tabi karar sizin ama sonuç olarak bu rahatsızlığı hafifletebilecek ürünler.
 
Üst