Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,888
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Dışkılar temiz ama biraz ishale yatkın ya da toparlamak üzere olan bir dışkı. İyi bir probiyotik ya da elektrolit katkısı ile kısa sürede eski formuna dönmesi gerekir.
 

Melek Kan

iyikus.com Üyesi
Katılım
14 Eki 2020
Mesajlar
3
Puanları
12
Yaş
36
Konum
antalya
Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavi Yöntemleri
Birçok papağan gibi muhabbet kuşları da, yediklerini kusmalarına veya öğürmelerine neden olan bir hastalığa yakalanabilirler. Bazen kusmuk, kuru tohumlar ve tahıldan ibarettir ama bir çok durumda kuşlar, yarı-sindirilmiş yiyecek ve asidik sıvı karışımı kusarlar. Bu sıvı, kahverengiden sarı veya beyazımsı renge kadar farklı renklerde olabilir; kokusu da çürükten, balık kokusuna veya ekşi kokuya kadar değişebilir. Yukarıda bahsedilen belirtilere sebep olan çeşitli nedenler vardır. Birisi "Ekşi kusmuktan" bahsediyorsa, bu, çok fazla basit bir tanımlamadır. Aslında, en kötü biçimi ile kuşun yaşamına mal olabilen bir genellemedir. Burada açıklanmaya çalışılacaklar, her olayda bulgular dikkate alınarak esas nedeni bulma zorunluluğunun belirtilmesi içindir.. Aşağıda bahsedilen sebeplerin bir kısmı, hiçbir tipik bulaşıcı hastalık değildir. Ama onlar, çoğunlukla kusmaya sebep hastalıklarla ilişkilendirildiğinden, bu sayfada anlatılmak istenmiştir.
Ekli dosyayı görüntüle 123
Olası kusma nedenleri

  • Eşin ya da yavrunun beslenmesi
  • Mekanik kusma(Aynadaki görüntüyü besleme, yabancı bir madde yutmak vb.)
  • Zehirlenme, gıda hazımsızlığı
  • Bakteriyel kursak hastalığı
  • Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)
  • Parazit istilası
  • Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri
  • İç organ tümörleri (karaciğer, böbrek)
Bunlar, muhabbet kuşlarında yiyeceğin atılmasına en sık yol açan nedenlerin bir kısmıdır. Diğer kuş türlerinde, hastalığın bahsedilen nedenlerinin bir kısmı çoğunlukla gözükmez.

Eşin ya da yavrunun beslenmesi
Ekli dosyayı görüntüle 124
Bir çok papağan türünde tipik davranıştır: Erkek kuşlar, yedikleri besinleri eşlerine kusar. Bazı erkek kuşlar, erkek kuşları da beslerler. Genelde dişi kuşlar, eşlerini ya da yavrular hariç diğer sürü üyelerini beslemez. Bir kuş için eşini beslemek çok önemlidir. Bu davranış, bir aileyi ayakta tutma isteğini gösterir ve mükemmel bir sağlık için işarettir. Hem de çiftler, bu şekilde beslenme mevsimi boyunca önemli olan yiyeceği paylaşmakla birbirlerine yakınlaşırlar. Dişi, yumurtaları ve/veya yavruları kavrayıp ısıtmak için yuvada otururken, erkek tarafından beslenmeye , yavrularını da beslemeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı bir eş veya yavrunun beslenmesi için kusma , herhangi bir hastalık için belirti değildir.

Nesneye kusma
Ekli dosyayı görüntüle 125
Ne yazık ki, birçok muhabbet kuşu, etrafında diğer muhabbet kuşlarına ihtiyaç duyan sosyal kuşlar olsa da tek başlarına yetiştirilmektedirler. Bu tek kuşların birçoğunun kafesinde oyuncak olarak plastik kuşlar veya küçücük aynalar bulunmaktadır. Almanya'da , veterinerler birliği, bu aksesurları tehlikeli olarak bildirmiş ve hayvan haklarına aykırı bulmuştur.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları , aynaları beslemeye yönelirler. Görüntülerini, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat olarak yiyeceğini ona teklif ettiğini düşünür. Ama aynadaki aksi, yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş kustuğunu yutar, "Eşine onu teklif eder, yeniden yutar, ve böyle sürüp gider.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler, bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu söylerler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, bir kısım yiyeceği kusar. Normal olarak bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası, iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.
Papağangiller, uzanabilecekleri herhangi bir şeyi kemirmeyi sever. Eğer bir kuş, örneğin bir parça plastik veya tahta yutarsa , o ,kursağa yapışıp mukozayı yaralayabilir. Dokunun bu etkilenmesi, ağır hastalıklar ve kusmaya yol açabilir.

Zehirlenme, gıda hassasiyeti

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar için oldukça ciddidir. Onlar, bizim evlerimizde dolaşırken, bazen egzotik bitkiler gibi zehirli olan şeyleri bulur. Bunları kemirdiğinden de, zehirlenme ile sonuçlanabilir. Bazı bitkiler veya yağlar, mukoza hassasiyetine sebep olur.Zehirlenen kuşlar çoğunlukla, yiyeceği kusar ama her olay da hastalık olarak algılanmamalıdır.
Yiyecek hassasiyeti de, kusturabilir. Bozuk yiyecekler veya insan abur cuburları, kuşlar için uygun değildir. Örneğin, bir muhabbet kuşu, patates kızartmaları veya diğer yağlı yiyeceği yedikten sonra aşırı kusabilir. Lütfen bu durumda olan kuşa asla taze meyve veya sebze, (tuzsuz) kaynatılmış pirinç veya patatesten başka insan yiyeceğini vermeye çalışmayın

Bakteriyel kursak iltihabı
Ekli dosyayı görüntüle 126
Belli koşullar altında bakteriler, bizim doğal yaşantımızda olağan karşılansalar, zarar vermeyecek olsalar bile kuşlarımıza zarar verebilirler. Eğer bir kuşun bağışıklık sistemi zayıfsa veya kursağı hassas ise, bu hastalık meydana gelebilir. Bakteri bulaşan doku şişer ve sümüksü biçim içerir. Doku yaralanır , etkilenen kuş iştahını kaybeder. Birçok durumda, kuşlar, bu sıvıyı kursağından çıkararak kurtulmayı dener. Kustuktan sonra , başını sallar ve sıvı parçaları kafa ve yüz tüylerine yapışır . Aynı zamanda, kendisine yakın kuşta, tünekte, salıncakta , kafes tellerinde bu sıvılar görülebilir.

Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)
Ekli dosyayı görüntüle 127

Bakterilerin dışında diğer mikroplar da kuşlarımıza zarar verebilir. Mantar hastalıkları meydana gelebilir ve çoğunlukla mukoza çevresi iltihaplanmasına neden olur. Birçok olayda maya, sağlık problemlerine neden olur, Mucor türünden mikropların sorumlu olduğu bir pamukçuk veya candidiasis den sözedilir. Kursak iltihapları, kusmaya ve genel hastalığa yol açabilir. Etkilenmiş kuşlar, acı çeker, iştahını kaybeder. Yiyeceklerini kustuktan sonra sonra tüylerine yapışmış sıvı bulabilirsiniz.
Kursak hastalıklarına sebep olabilen başka bir patojen daha vardır. Keşfedildiği zaman, Megabacteria olarak isimlendirildi, ama biz bugün, mantar-benzeri bir organizma olduğunu biliyoruz, bu ismi biraz kafa karıştırmaktadır. Birçok insan bu yüzden, ismi kuşların kursak mayası olarak kullanmaktadır. Problem şudur: Veterinerler her zaman,kursak incelemelerinde Megabacteria'yı bulamaz. Çoğunlukla, mikropların bulunması için iki veya daha çok tetkik gerekir. Aşırı zayıflama ve kilo kaybına varan hastalığa sebep olur.

Parazit istilası

Kusmanın başka bir nedeni, kursakta bir parazit istilası olmasıdır. Pamukçuk olarak da bilinir. Trichomonas, bir tekhücreli canlıdır ve kuşu öldürebilir. Kuşları, sıvıyı genelde kusar, balık gibi kokar. Bu hastalık, bir sürüde yüksek ölçüde bulaşıcıdır ve bütün kuşların tedavi görmesi gerekmektedir.Erişkin muhabbet kuşları eşlerini ve yavrularını beslediği zaman Trichomonas geçirilir. Aynı zamanda içme suyundan da bulaşır. Bulaşmış olan bir kuş sudan içtiği andan itibaren kümesdeki diğer kuşlar da etkilenebilir.

Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sisteminin hastalıkları

Bir kuşun beyni ve merkezi sinir sistemini (MSS), başının içindedir, MSS aynı zamanda omurilikte bulunur. İnsanlarda olduğu gibi, kuşlarda MSS, vücudun içinde birkaç sürecin düzenlenmesinden sorumludur. Kafadaki bir yaralanma, MSS’ne zarar vererek kusmaya neden olabilir. Bu durumu yaşayanlar, baş dönmesinin ve hastalığın ne kadar kötü hissettirdiğini bilirler.
Üstelik, bazı zehirli maddeler, MSS ni etkileyebilir ve kusmaya veya kuşun yön duygusunu kaybetmesıne neden olabilir. Böbrek hastalıkları da hem zehirlemelere hem de kusmaya neden olabilir.

İç organ tümörleri (Karaciğer, böbrek vs.)

Birçok muhabbet kuşu, tümörlere yakalanmaya meyillidir ve bilim adamları şimdiye kadar bunun nedenini çözememiştir. Bu acı da olsa gerçektir. Çoğunlukla, karaciğer, böbrek gibi iç organlar etkilenir. Her iki durumda organlar, bu hastalık belirtileri konusunda vücudun göstermesi beklenen tepkiyi göstermezler; çoğunlukla kusma gibi zehirleme işaretleri görülür. Tümör büyüdüğünde, kuşun sindirim sistemini sarar , sindirimle ilgili problemlere neden olur.

Kuşlarımıza yardım etmek için ne yapabiliriz ?
Ekli dosyayı görüntüle 128
Muhabbet kuşunuzun veya diğer evcil kuşunuzun, sıvı ve besin çıkardığını fark ettiğinizde mümkün olduğunca kısa sürede onu kuşlar hakkında bilgili bir veteriner hekime götürmelisiniz. Veteriner, kusmasına neden olan mantarsı veya bakteriyel bir hastalık veya herhangi başka bir diğer neden olup olmadığını araştıracaktır. Çoğunlukla bir kursak parça örneği ve kültürü almayı önerebilir. Eğer veteriner, hastalık için herhangi bir ipucu bulamazsa röntgen çekebilir. Kan testi bazen ağır metal zehirlemesi, böbrek problemi veya karaciğer hastalığının belirlenmesi için yararlı olmaktadır.

Hasta kuşlar, özel bir diyete ihtiyaç duyar mı ?

Hasta kuşlar iştahını kaybeder. Bu yüzden, onlara sindirimi kolay olan yiyecekler verilmesi daha mantıklıdır. Tam olgunlaşmamış daldarı , ıslatılmış tohumlar ve kaynatılmış tuzsuz pirinç verilmelidir. Kuşun, mantarsı kursak hastalığı geçirmesi durumunda yiyecekleri şeker içermemelidir, mikroplar şekerde çoğalırlar. Tedavi sırasında, kuşlara taze meyve veya lezzetli krakerler gibi yiyecekler verilmez. Hasta kuşlarınızın özel beslenme ihtiyaçları, uygulanabilecek diyet hakkında veteriner hekimin görüşü alınmalıdır.

Ayrıca bakınız;
Kuşlarda Soğuk Algınlığı Tedavisi
 

Melek Kan

iyikus.com Üyesi
Katılım
14 Eki 2020
Mesajlar
3
Puanları
12
Yaş
36
Konum
antalya
merhabalar benim kusum 5 6 senelik ve bu son zamanlarda feci kusuyor normalde de ufak tefek kusuyordu artik cok kötü kusuyor 1 hafta öncesinde bayaaa kusmustu hayvanin yüzü sirilsiklamdi aynasinin kenarina sürtüyordu kafasini petshop a götürdük bugday gibi kirmizi kücük bir yem verdiler ve damla verdiler suyu icin onari kullandik iyilesmisdi ama bugün gene ayni kusuyor ama bu sefer eksi kokuyor ishal problemi yok onun icin endiseleniyorum ölmesinden cok korkuyorum ne yapabiliriz lütfen cevaplayin.WIN_20201014_105317.JPG
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,888
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
merhabalar benim kusum 5 6 senelik ve bu son zamanlarda feci kusuyor normalde de ufak tefek kusuyordu artik cok kötü kusuyor 1 hafta öncesinde bayaaa kusmustu hayvanin yüzü sirilsiklamdi aynasinin kenarina sürtüyordu kafasini petshop a götürdük bugday gibi kirmizi kücük bir yem verdiler ve damla verdiler suyu icin onari kullandik iyilesmisdi ama bugün gene ayni kusuyor ama bu sefer eksi kokuyor ishal problemi yok onun icin endiseleniyorum ölmesinden cok korkuyorum ne yapabiliriz lütfen cevaplayin.Ekli dosyayı görüntüle 7954
Merhaba, inceleyin;

İlerlemiş rahatsızlığı var gibi görünüyor. Acilen veterinere götürmelisiniz.
 

Melek Kan

iyikus.com Üyesi
Katılım
14 Eki 2020
Mesajlar
3
Puanları
12
Yaş
36
Konum
antalya
Merhaba, inceleyin;

İlerlemiş rahatsızlığı var gibi görünüyor. Acilen veterinere götürmelisiniz.
suanda biraz daha iyi gibi ama bu sik sik tekrarlarmi bilmiyorum ne gibi bir hastaligi olabiir?
 

rose76

iyikus.com Üyesi
Katılım
14 Eki 2020
Mesajlar
13
Puanları
13
Yaş
42
Konum
konya
Merhaba, inceleyin;

İlerlemiş rahatsızlığı var gibi görünüyor. Acilen veterinere götürmelisiniz.
yulafla aspuru karıştırıp verin
 

rose76

iyikus.com Üyesi
Katılım
14 Eki 2020
Mesajlar
13
Puanları
13
Yaş
42
Konum
konya
yulafla aspuru karıştırıp verin . muhtemelen yem bozuk. hastalık olsaydı başka şeyler de olurdu kafeste altta durma yem yemede azalma gibi belirtiler.. yada hastalık başlangıcı olabilşr. normal yem vermeyin bir süre. yulafla aspuru karıştırın yulaf bir iki çay kaşığı diğeri aspur olsun. suyuna aşırı dozajda bir şey koymayın. suyundan dolayı da kusar kuşlar. kaynamış soğumuş su koyun.
 
Üst