Muhabbet Kuşu Siyah Leke Hastalığı

bykadioglu

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar, 2 hafta önce muhabbet kuşumda birden uçamama gibi bir sorun başladı ve kafasında siyah lekeler oluştu. Kuşçulara ve bir kaç arkadaşa sordum tüy değişimi yaşadığını sorun olmadığını söylediler. Dün akşam kafesin altında tüylerini kabartarak oturuyordu parmağımla yukarı alıp yerine koydum ve gece acı bir ses duydum muhabbet kuşumun öldüğünü gördüm. Siyah Lekeler için tüy değişimi diyen bilgisiz kişilere aldırış etmeyin bu hastalık ile ilgili bir kaç makale okudum ve yurtdışında bununla ilgili araştırmalar yapılıyor. Safra kesesi ve karaciğer rahatsızlığı olup nefes darlığı ile devam ediyor ve bu hastalığı olan kuşların büyük bir çoğunluğu ölümle sonuçlanıyor. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlara soruyorum farklı bir kafeste bir kuşum daha var ve bu hastalık bulaşıcı olabilir mi?

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2019-03-01 at 07.56.40.png
    Screen Shot 2019-03-01 at 07.56.40.png
    434.7 KB · Görüntüleme: 31

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, öncelikle üzüldüm kaybınız için. Yazınızda tüy değişimi olayından bahsedilmiş. Bu doğrudur çünkü lekeli benekler muhabbet kuşlarında görülebilen bir durumdur. Adıda Flecking'dir.
Üstteki konuda bununla ilgili örnek kuşları görebilirsiniz. Ölme sebebi de kötü bakım şartları, solunum problemleri, diğer dediğiniz problemler olabilir. Veteriner incelemesi yapılmadan neden öldüğünü söylemek pek mümkün olmayacaktır :(

Oyla 0

SametEmre

Yeni Üye
Merhaba bende bugün muhabbet kuşumun alt gagasında siyahlık gördüm dokunduğumda pürüzlü olduğunu gördüm acaba ne olabilir

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aracı bir siteye yükleyebilirsiniz örneğin hizliresim.com gibi ya da görüntünün ekran fotoğrafını alıp yükleyebilirsiniz.

Oyla 0

haşmetlim

Yeni Üye
Merhaba. Ben de kardeşimden muhabbet kuşu aldım. O ilk sahiplendiğinde biraz da yavru olmasından sebep kafası bembeyazdı. Şimdilerde ise kafasında tıpkı yukarıdaki arkadaşın görselde paylaştığı kuşu gibi siyah çizgiler ve gagasında siyah noktalar çıkmış. Bu bir hastalık mı yoksa gelişimi ile mi alakalı? Gagası biraz daha mavileşmiş aynı zamanda.

Oyla 0