Muhabbet kuşu yem yemede zorluk

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Merhaba 3 yaşında erkek muhabbet kuşum var 5 gündür yem yerken gagasını açıp kapatıyor yem yemede zorlanıyor gibi yemi ağzında yuvarlıyor gibi bazende ağzındaki yemi yerken döküyor problemi ne olabilir sizce memlekette bir veteriner var oda anlamıyor kuşlardan yardım edin lütfen

Yiğit Fırat

Forum Sakini
Muhabbet kuşları kolay sindirim yapmak ve metabolizmalarını düzenlemek için kuma ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı kafesinizde mutlaka muhabbet kuşu kumu bulundurmalısınız. Ağzından yem çıkarma sebebi bu olabilir.

Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Kafeste kum var ama sürekli tane tane yem yemeye iniyor ve yemi kursağına indirmekte zorlanıyor gibi gagasını açıp kapatıyor

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gaga içinde yara olabilir ya da çok ilerlemiş solunum yolu enfeksiyonu, kursak mantarı olabilir. Tüm kuşlar ağzında yem gevelerler fakat kıramama durumu biraz problem teşkil ediyor. Kuşunuzda gaga çevresinde mantar var mı?

Bir fotoğraf yükler misiniz kuşunuzun

Ayrıca; yeni bir yeme mi geçtiniz? Yem değişikliğine gidildiğinde yapabiliyor.

Son düzenleme:
Oyla 0

Merve B.

Veteran
Kursak mantarı geldi aklıma.Bir veterinere danismakta fayda yinede.Suluguna kesin bir teşhis koyulup ilaç başlayana kadar elma sirkesi damlatabilirsiniz.5-6damla katar az da olsa rahatlatacaktır.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah çok tatlı. Gaga ve çevresinde bir deformasyon göremedim ben. Bu nedenle bir iç rahatsızlığın olduğu bu şekilde bakarak anca tahmin edilebilir. En uygun sürede veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Yem yememenin birçok sebebi var. Stres, bayat yem, yem değişikliği, yutak bölgesi ve civarında yaralar, enfeksiyon vs. vs. bunu teşhis etmek hiç kolay değil. Neden böyle olmuş olabilir?

Dışkısı ne durumda?

Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Dışkısı normal neşesinde sorun yok konuşuyor ama 4 gündür ağzını açıp kapıyor yemi yuvarlıyor galiba

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gaga etrafında salyamsı ıslaklıklar gözlemlediniz mi? bunu yem kabukları yapışıyor dediğiniz için diyorum. Dışkı normal görünüyor. Varsa aspur ve yulaf ekleyin biraz yemine ve B vitamini verin

Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Çok sağolun herkezden teşekkür ediyorum probiyotik var kullanıyorum vitamin de veriyorum umarım rahatsızlık değildir birde tek bakıyorum kuşa dişi istiyor olabilir

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşunuz da yaşına göre olması gereken cere rengine sahip değil. Hormonal bir durum söz konusu olabilir. Eğer kusma gözlemliyorsanız dediğiniz durum olabilir. Zaten bu yaşta eş istemesi de normaldir.

Durumu bize tekrar bildirin olur mu? Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım.

Oyla 0