muhabbet kuşu yumurtası kırıldı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

safiyeünal

Yeni Üye
muhabbet kuşum 3 tane yumurta yaptı. daha doğuracaktı bende doğurdumu diye bakmak için yuvaya baktım ama alt kapağı açmamla yumurtanın düşmesi bir oldu 2 yumurta yere düştü. biri kırldı diğerine birşey olmadı yerine koydum sizce diğer yumurtaların üzerine yatarmı kuşum ?

Merve B.

Veteran
Dikkat önemli bir konudur. Dişi kusunuzun diğer yumurtayı kırıp kirmayacagi kusunuzun karakterine kalmış bir durum. Bekleyip görmekten başka şansımız yok.Umarız yatar. Diğer yavrunuz sağlıkla çıkar.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üzüldüm bu duruma. Bu kuluçka için çok geç olmuş ama tavsiyem plastik folluk alıp yuvanın içerisine yerleştirmenizden yöne. Çarpık bacak durumunu engelliyor, temizlenmesi kolay, böyle kırılma durumlarını en aza indiriyor ve yavruların ayağına dışkı yapışmasını minimuma indiriyor.

@Merve R. arkadaşımınız dediği gibi yatar yatmasına da, kuşunuza bağlı birazda. Çatlak varsa ve sağlam olduğuna eminseniz ojeyle çatlağı kapatabilirsiniz. Tabi yoğun sürmeyin. Zar gibi

Oyla 0

safiyeünal

Yeni Üye
kırılan yumurtayı atmak zorunda kaldım. çünkü tamamen kırılmıştı. ben diğer düşen yumurtayı koydum onda birşey yoktu. iki tane yumurtası var şimdi onların üzerine kuluçka yatarmı acaba ?

Oyla 0

Merve B.

Veteran
kırılan yumurtayı atmak zorunda kaldım. çünkü tamamen kırılmıştı. ben diğer düşen yumurtayı koydum onda birşey yoktu. iki tane yumurtası var şimdi onların üzerine kuluçka yatarmı acaba ?
Dediğimiz gibi kuşunuzun karakterine bağlı bir durum.Bazı kuşlar el değmeyle bile atar.Bazıları ise oralı bile olmaz.Bu şekilde değerlendirmelisiniz.Bekleyip görmeniz gerekir.İnşallah yatarlar. @Doğanay Y. arkadaşımızın dediği gibi yuvalığı bir daha ki kuluçkaya değiştirirseniz aynı sorunu yaşamamış olursunuz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuluçka devam ediyor anladığım kadarıyla. Yumurtlama sürüyorsa yatacaktır. Siz rahatsız etmeyin mümkün mertebe. Yatmak istemezse zaten yuvalıkta zaman geçirmez.

Eğer dal darı varsa evinizde yuvalığa bağlamak, yönlendirmek adına 1 dal koyabilirsiniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Serkan Erkan'ın başına gelen bir olayı facebook üzerinden buraya taşımak istedim. Benzer bir durumu yaşadığınız için.
Yaklaşık 2 hafta önce Orhan Baskın ile hobi istişaresi yaparken :) kuşlardan falan konuşuyorduk laf lafı açtı ve kuşlarda yumurta kırılması oldugunda üzerini mum ile kapatarak o canlıyı kurtarma şansımızın olduğunu soylemisti. Daha önce hic duymamıştım. 6 yıllık hobi hayatımda 1 kez talihsizlik olmuştu onda da uzulerek yumurtayı atmıştım. Geçen hafta genel temizlik esnasında yuvalık içindeki follugu cıkardıgımda yumurtalardan 1 tanesi elimde düştü ve gercekten o günüm perişan oldu cok üzüldüm kendimi yıprattım. Yumurta baya bir kırılmıştı ve birazda icinden kan cıkmıştı. Aklıma Orhan arkadasımın soyledigi geldi ve hemen eşimden mum istedim ve kırılan alanı tamamen mum ile kapatarak orayı bir sekilde hava almasını engelledim. Aslında dogrusunu soylemek gerekirse hic umudum yoktu ve öldü gözüyle baktım ve morelim alt üst oldu hatam büyüktü. Aradan 2 gün gecti kontrol edeyim dedim damarlar halen mevcuttu ama gün saymadığım icin halen cikma zamaninda sorun olacagını dusunerek ilerliyordum. Bugün eve geldigimde o yumurtadan yavru ciktigini gorunce dunyalar benim oldu. Hic bu kadar mutlu olmamistim yavru gordugumde :) Biraz uzun oldu ama belki benim gibi bilmeyen daha once başına gelmeyen ama boyle seylerle karsilastiginda onlem amacli bilgisi olması adına konu acmak istedim. Mutlaka bilen ustalarim abilerim kardeslerim vardir ama bilmeyen arkadaslarimiza da destek olabilirsem ne mutlu bana.

Umarim kimsenin başına boyle bir durum gelmez.

Herkese Keyifli Hobiler.
oje1.jpg
oje2.jpg

Oyla 0

baytogi

Forum Sakini
geçmiş olsun,kırılanlar için yapcak bişey yok artık,sağlamlar için dişi kuşunuzun karakterine bağlı ama büyük ihtimal yatar yumurtaya,ayrıca muhabbet kuşları için geniş ve içinde plastik kuluçkalıklı olanlarından tavsiye ederim.saygılar

Oyla 0

rose76

iyikus.com Üyesi
damlatmama gerek var mı aslında bilmiyorum ufak bir delik oluşmuş sanırım kuşun kafa kısmına denk geliyor. yumurtada sıvı çıkışı falan olmadı belki zarı da normal durumda resimleri ekleyim yumurta dolu

Ekli dosyalar

• 20201014_144704.jpg
    20201014_144704.jpg
    605.7 KB · Görüntüleme: 9
  • 20201014_144549.jpg
    20201014_144549.jpg
    558.9 KB · Görüntüleme: 10
  • 20201014_144617.jpg
    20201014_144617.jpg
    581.9 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
damlatmama gerek var mı aslında bilmiyorum ufak bir delik oluşmuş sanırım kuşun kafa kısmına denk geliyor. yumurtada sıvı çıkışı falan olmadı belki zarı da normal durumda resimleri ekleyim yumurta dolu
Kesinlikle damlatmaya ihtiyacınız var. Geç kalınma durumlarında genellikle yumurta içi ölümle sonuçlanıyor

Oyla 0

rose76

iyikus.com Üyesi
çok teşekkürler yaptım. bayağı zorlandım mumu damşattıktan sonra hemen kurudu yumurtayı alana kadar kurumuş oluyordu. üç defa yakıp söndürdükten sonra anca yaptım:)
keşke burayı daha önce görseydim bizde jako da var. jako papağan muhabbet kuşlarının yuvalığına gidip yeni yumurtasının küçük bir kısmını kırmıştı birkaç saniye ile geç kaldım. hemen kovdum şimdi kafeste cezalı :) ancak gözetimimde çıkıyor:) yumurtanın akı biraz akmıştı yumurtayı kırdığımda sarısı kalıp gibiydi kırmayıp mumlasam belki olurdu..gerçi belki de boş çıkacaktı kısmet .. bu yumurtayı da dişi kuş altında talaş olmadığından mı nedir delmiş..bunu kurtardım ya teşekkürler :)

Oyla 0

rose76

iyikus.com Üyesi
iki günde bir saat 16 da yumurtluyordu. bugün de saat 16 da bekledim yumurtlamadı acaba başka yumurtlamayacak mı şimdiye kadar 4 tane yumurtladı dediğim gibi birini jako çatlattığından attım. başka yumurtlamayacak mı acaba ? üç taneyle kaldı :(

Oyla 0

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
iki günde bir saat 16 da yumurtluyordu. bugün de saat 16 da bekledim yumurtlamadı acaba başka yumurtlamayacak mı şimdiye kadar 4 tane yumurtladı dediğim gibi birini jako çatlattığından attım. başka yumurtlamayacak mı acaba ? üç taneyle kaldı :(
En az 4 adet yumurtluyorlar. Genel de 4-6 arası. Fakat bu sayı bazı kuşlar da daha yüksek oranlara ulaşabiliyor. Benimkiler biraz gariplerdir; 2 gün de bir yumurtlayıp araya 3 gün koyup tekrar yumurtlayabiliyorlar:) O nedenle umudu kesme derim ama dediğim gibi; en az 4 adet yaparlar bu sayı da kalma olasılığı yüksek.

Oyla 0

rose76

iyikus.com Üyesi
En az 4 adet yumurtluyorlar. Genel de 4-6 arası. Fakat bu sayı bazı kuşlar da daha yüksek oranlara ulaşabiliyor. Benimkiler biraz gariplerdir; 2 gün de bir yumurtlayıp araya 3 gün koyup tekrar yumurtlayabiliyorlar:) O nedenle umudu kesme derim ama dediğim gibi; en az 4 adet yaparlar bu sayı da kalma olasılığı yüksek.

yarını bekleyelim o halde :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
En az oranı yok maalesef. Bazı kuşlar sadece 1 yumurtada yapabiliyor. 3-4 yumurta ile tamamlamış olabilir sürecini. Bazen geç gelebiliyor yumurta saat olarak ya da 1 gün aksayabiliyor.

Oyla 0
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...