Muhabbet Kuşum eskisi gibi ötmüyor

redstonedi

iyikus.com Üyesi
Kuşum 4 yaşında dişi. Daha önceleri uçarken ses çıkartıyordu uçuşunda problem yoktu. Bir süre önce geceleri sesler çıkarmaya başlayınca 3 tane veterinere ayrı ayrı götürdüm. Biri astım hastası olduğunu söyledi pek iyi bakmadı. Diğeri kuşlara bakmadığını söyledi bizde bir tavsiyeyle başka bir veterinere gittik. Ultrasonda inceledikten sonra göğsünde kist olduğunu yapılacak bir şey olmadığını belirttiler. Bir süre eski halinde kuş devam etti, rahatlaması için solunum yolu düzenleyici ilaçlar damlattık suyuna. Olabildiğince sıcak ve kafesini düzenli olarak temizledim. Fakat son günlerde akıllı yemlikte nefes alamıyormuş gibi bu şekil yatıyor. Ve bugün eskisi gibi ötmediğini hatta neredeyse hiç sesinin çıkmadığını fark ettim, sürekli uyuklar modda ve eski enerjisi olmasa da arada bir elimize geliyor. Kendine hiç dokundurtmazdı fakat şimdi dokundurtup kaşımamızı istiyor. Banyo yapmayı çok seviyordu fakat 2 aydır yapmak istemiyor. Korkuyorum ve elimden ne gelir bilmiyorum, rahatlaması için ilaç damlatmam dışında bunun çözümü yok mu?
WhatsApp Image 2022-04-10 at 12.38.24.jpeg

kuşun min 15 sn videosunu ve kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atarmısınız?

videoyu youtube ya da streamable.com a yükleyip burada link paylaşabilirsiniz

kuşun min 15 sn videosunu ve kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını atarmısınız?

videoyu youtube ya da streamable.com a yükleyip burada link paylaşabilirsinizWhatsApp Image 2022-04-10 at 13.57.25.jpeg

kuş hasta, dışkı kötü, sindirim sisteminde ve kursakta enfeksiyon var. bu veterinerin var dediği kistle açıklanacak bir durum değil.

kafes tabanina (ızgaranin üstüne) kağıt havlu serin, biraz dışkılasin tekrar foto atarsınız. bu arada diğer arkadaşlar da okumuş olur

kuş hasta, dışkı kötü, sindirim sisteminde ve kursakta enfeksiyon var. bu veterinerin var dediği kistle açıklanacak bir durum değil.

kafes tabanina (ızgaranin üstüne) kağıt havlu serin, biraz dışkılasin tekrar foto atarsınız. bu arada diğer arkadaşlar da okumuş olur
Teşekkür ederim. Enfeksiyon için yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Kuşun hastalığı ilerlemiş görünüyor.. Hangi ilaçları kullandınız ona göre ilaç önerelim..
İnternetten hipradoxi s ilacı bulup bir defa kullandım fakat sonra sahte olduğu söylenince kullanmadım. Apex Solunum Yolu Düzenleyici ilacı kullanıyorum. Veteriner sadece rahatlaması için bu tarz ilaçları kullanın demişti ve bir iğne vermişti içeriğini bilmiyorum. Suyuna damlatıyordum. İnternetten Mikostatin ve Terbisil ilaçlarını gördüm fakat ne kadar güvenilir bir fikrim yok :(

Veterinerin verdiği şırınga içindeki ilacı ne süredir ve ne şekilde kullanıyorsunuz? İçeriğini bilseydik iyi olurdu.. Ancak şöyle söyliyeyim solunum sorunlarının birçok sebebi olabiliyor. Mantar, parazit, bakteri, protozoa da dahil bir çok hastalıkta solunum problemi olabiliyor. Kimisi mikostatin gibi mantar ilacıyla düzeliyor, kimisi vilmectin gibi parazit ilacıyla, kimiside antibiyotiklerle.. Bu yüzden kesin şu ilaçla tedavisi yapılır diye birşey söylemek mümkün değil.. Ancak bir yerden başlayıp kuşu gözlemlemek gerekiyor.. Siz alttaki ilaçları temin etmeye çalışın sonra sırayla kullanalım ok. Diğer arkadaşlarda yardımcı olurlar...

Bir tane doksisiklin etken maddeli ilaç: Doksimis yada levadoks olabilir.. (veterinerlerden temin edilir)
Bir tane hava kesesi parazitleri için ivermectin etken maddeli ilaç: Vilmectin yada muadilleri olabilir.. (veterinerlerden temin edilir)
Mantar ve protozoa içinde bir tane flagyl, bir tanede mikostatin.. (bunlar eczaneden)