Muhabbet kuşum hakkında ACİL yardım lütfen.

Beyzagül G.

Çevirmen
Öncelikle veterinere götürmem gerektiğini biliyorum ama öyle bir imkanım yok maalesef onu belirterek yardımınızı istiyorum.

Bu sorun başlayalı bayağı oluyor; kuşum yemlerini sindirmiyordu dışkısında yem vardı ve dışkılamakta da zorlanmaya başlamıştı. Sonradan baktım kuş yediği yemi kusuyor. Hal böyle olunca iştahı kapandı (daha doğrusu yemini yemeyi bıraktı ama bizim yediğimiz her şeye sulanıyordu) kilo vermeye de başlayınca kafesinden kumunu çıkardım ardından cicibebeyle karışık yumurta maması vermeye başladım. Dışkısında düzelme oldu rengi fosforlu yeşile döndü. Sık su içtiğini gözlemledim ve sürekli sindirilmesi kolay mama yediğinden sulu dışkılıyordu. Ama keyfi ve enerjisi yerindeydi. Bunların tamamı 6 gün içinde oldu, sürekli gözlemlediğimden halini hızlı müdahale ettim.
Lakin demin normal yeme geçmeye çalıştım ama yer yemez kustu. Ve iki gündür falan kabarık duruyor ve sık(gün ışığında bile) uyuyor, hastaymış gibi geldi. Ayakları da hafif soğuk arada normal ısısına dönüyor tabii. Yine de gün içindeki enerjisinde eksilme yok, şu an dışkısının rengi sürekli değişiyor; açık kahve ve yeşil arasında oynuyor ve sıvı gibi ama değil de, leke bırakmıyor nadiren de olsa tüylerine yapışıyor arada. Hastalığının başından beri arada aksırıyor.
Bitten şüphelendim ama ben acemi olduğumdan (ilk kuşum) anlamadım var mı yok mu. Yarın daha iyi anlayan birine göstereceğim bit kontrolü yapması için, hatta kabul ederse bakması için kuşu onda bırakacağım tüm ihtiyaçlarını alıp. Kursak mantarı değil ama kursak iltihabı olabilir diye düşünüyorum (ama mamasını kusmadığından fazla da ihtimal vermiyorum). Bağırsaklarında da sorun olabilir diye düşünüyorum. Ne olur ne olmaz diye mamasından cicibebeyi çıkardım ve demin suyuna çocuklar için olan calpolden azıcık ekledim. Sizin de görüş ve tavsiyelerinizi almak istedim. Kuş bakmakta çok acemi olduğumdan hiçbir şey bilmiyorum, tabiri pek caiz değil ama mümkünse aptala anlatır gibi anlatın lütfen.

Eklemek isterim ki kumunu hala koymadım kafese, alçıdan gaga taşı var ama kullanmıyor onun yerine uçmaya saldığımızda evde tavan kenarındakileri parçalamayı seçiyor, diğer taşın adını unuttum kafesinde vardı ama hiç kullanmıyordu çıkardım, kalamar kemiği de koydum hiç kullanmadı. Eşi yok, iyileşirse kesin alacağım ama sevgisini ve ilgisini eksik etmiyoruz. Başka ne anlatabilirim aklıma gelmiyor lütfen sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Kuşun durumu çok ilerlememiş ise hemen etki eder. Ama hastalık ilerlediği zaman 3. günden sonra etkisi görülür. Sizin kuşun durumu hafifmiş demekki. Kuşu gözlemleyin eğer durumu iyiyse 3 gün kullansanız yeterli.. Duruma göre 5-7 güne kadar kullanılır.
Durumu iyi evet,iştahı hareketleri normal.Birde ilaçta sadece E.coli ve Salmonella için yazıyor ama farklı bakterilerede etkili sanırım.Teşekkür ederim yardımınız için.

Oyla 0
Durumu iyi evet,iştahı hareketleri normal.Birde ilaçta sadece E.coli ve Salmonella için yazıyor ama farklı bakterilerede etkili sanırım.Teşekkür ederim yardımınız için.

Dediğim gibi 3 etken maddeli bir ilaçtır;

1. Etken Madde
Chloramhenicol : E-coli, salmonella ve daha birçok bakteriyel hastalıklarda etkili.

2. Etken Madde
Furaltadone : Nitrofuran grubu bir etken maddedir. Koksidiyozda en etkili ilaçlar nitrofuran grubu ilaçlardır.

3. Etken Madde
Chlortetracycline : Tetrasiklin grubu bir etken madde. Solunum yolu enfeksiyonlarında etkili.

Oyla 0
Merhaba. Oğlum kolay sindirilecek tohumları tercih ediyor yerken, y
ulaf tercih ediyordu genelde aspur da ekledim yemine şu an ikisini yiyor. Yan besin olarak sadece haşlanmış yumurtanın beyazını yiyor, yeşillik yemeyi bıraktı resmen. Su içtiğini görüyorum, ayrıca kuş kumu sık kullanıyor. Sürekli kabarık diyebilirim ve gün içinde çok uyuyor yine de oyun oynamaya ve konuşmaya devam edecek enerjisi var. Dışkısını normalden daha az yapıyor ama yapamama sorunu yok. Alt bölgesi şiş. Uçmasında sorun yok ama yürürken veya zıplarken arada denge kaybı oluyor gibi-günde 1, iki günde 1 defa civarı-, halsizlikten olduğunu düşünüyorum. Tüy dökme döneminde şu an. Solunumunda sorun yok, burnu tıkanmıştı demiştim ama düzelmiş, açılmış şu an burun delikleri, o açıdan gayet sağlıklı. Alt bölgesini kaşıma tikini de 1.5 gündür beraberiz ama görmedim hâlâ, bırakmış gibi.

Hafta sonu boyunca dışkısı -> 20200628_214554 - Hızlı Resim
Dün gece-> 20200629_022226 - Hızlı Resim
Bu sabahtan-> https://hizliresim.com/9UEBv4

Cuma günü multivitamin, dün gece avidiare verdim sindirime katkısı olur diye, sabahki dışkısına benzer 5 civarı dışkı yaptı ardından yine normale döndü dışkısı. Dışkılarının içinde sindirilmemiş yem yok çünkü darı yemiyor :|.
Aklıma başka söyleyecek bir şey gelmiyor. Unuttuğum bir şey varsa sorun lütfen. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için.

Oyla 0
ulaf tercih ediyordu genelde aspur da ekledim yemine şu an ikisini yiyor. Yan besin olarak sadece haşlanmış yumurtanın beyazını yiyor, yeşillik yemeyi bıraktı resmen. Su içtiğini görüyorum, ayrıca kuş kumu sık kullanıyor. Sürekli kabarık diyebilirim ve gün içinde çok uyuyor yine de oyun oynamaya ve konuşmaya devam edecek enerjisi var. Dışkısını normalden daha az yapıyor ama yapamama sorunu yok. Alt bölgesi şiş. Uçmasında sorun yok ama yürürken veya zıplarken arada denge kaybı oluyor gibi-günde 1, iki günde 1 defa civarı-, halsizlikten olduğunu düşünüyorum. Tüy dökme döneminde şu an. Solunumunda sorun yok, burnu tıkanmıştı demiştim ama düzelmiş, açılmış şu an burun delikleri, o açıdan gayet sağlıklı. Alt bölgesini kaşıma tikini de 1.5 gündür beraberiz ama görmedim hâlâ, bırakmış gibi.

Cuma günü multivitamin, dün gece avidiare verdim sindirime katkısı olur diye, sabahki dışkısına benzer 5 civarı dışkı yaptı ardından yine normale döndü dışkısı. Dışkılarının içinde sindirilmemiş yem yok çünkü darı yemiyor :|.
Aklıma başka söyleyecek bir şey gelmiyor. Unuttuğum bir şey varsa sorun lütfen. Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için.
Dışkı yapar yapmaz mı siyah yoksa bi süre geçtikten sonra mı siyah oluyor. Dışkıda yem ve kusma devam ediyor mu? Ümit abinin dediği gibi caremycin kullanılabilir. Denge kaybı ve tüyde olduğu için b vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Oyla 0
Dışkı yapar yapmaz mı siyah yoksa bi süre geçtikten sonra mı siyah oluyor. Dışkıda yem ve kusma devam ediyor mu? Ümit abinin dediği gibi caremycin kullanılabilir. Denge kaybı ve tüyde olduğu için b vitamini takviyesi yapabilirsiniz.
Dışkısının ilk rengi koyu yeşil sonradan siyahlaşıyor. Dışkıda yem hiç yoktu zaten, sadece bu sabah 1 dışkısında gördüm. Kusma da yok. Ayrıca dışkıları da kokusuz. Suyu çok içmiyor günde 2 defa gibi gördüğüm kadarıyla. Ümit Bey'in bahsettiği ilacı sipariş ettim, bekliyorum gelmesini.

Oyla 0
Dışkısının ilk rengi koyu yeşil sonradan siyahlaşıyor. Dışkıda yem hiç yoktu zaten, sadece bu sabah 1 dışkısında gördüm. Kusma da yok. Ayrıca dışkıları da kokusuz. Suyu çok içmiyor günde 2 defa gibi gördüğüm kadarıyla. Ümit Bey'in bahsettiği ilacı sipariş ettim, bekliyorum gelmesini.
Tamam, anladım. Caremycin gelsin kullanmaya başlayın.

Oyla 0

Dışkılarından anladığım sorun protozoal. Caremycin kullanın iyi gelicektir. Caremycin'den sonra flagyl tablet yada biteral tablet (ikiside aynı) kullanmak gerekebilir. Caremycin sorunu çözücektir büyük ihtimal ama çözmez ise dediğim gibi flagyl yada biteral'de kullanılması lazım benim düşüncem. Caremycin başladığınızda gelişmeleri yazın mutlaka. Konuyu takipteyim...

Oyla 0
Merhabalaar. Caremycim kullanmaya başlayalı 5 gece oluyor. Mevcut dışkılarımızı ve durduğu kadarıyla Minnoş'un fotoğrafını ekliyorum. Kursağı şişmiş gibi geldi bana sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

641964206421

Oyla 0
Merhabalaar. Caremycim kullanmaya başlayalı 5 gece oluyor. Mevcut dışkılarımızı ve durduğu kadarıyla Minnoş'un fotoğrafını ekliyorum. Kursağı şişmiş gibi geldi bana sizin de düşüncelerinizi merak ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 6419Ekli dosyayı görüntüle 6420Ekli dosyayı görüntüle 6421

Kursağı değilde kursağın biraz altı karın bölgesi şiş gibi duruyor. Tabi önceki halini bilmediğim için tam yorumlıyamıyacağım. Dışkılarda öncekilere göre azda olsa toparlanma var ama ilaca devam etmek lazım. Kuşun enerjisi nasıl? hal ve hareketleri iştahı nasıl? Yanlış hatırlamıyorsam kabızlık sorunuda vardı sanırım geçtimi?

Oyla 0
Kursağı değilde kursağın biraz altı karın bölgesi şiş gibi duruyor. Tabi önceki halini bilmediğim için tam yorumlıyamıyacağım. Dışkılarda öncekilere göre azda olsa toparlanma var ama ilaca devam etmek lazım. Kuşun enerjisi nasıl? hal ve hareketleri iştahı nasıl? Yanlış hatırlamıyorsam kabızlık sorunuda vardı sanırım geçtimi?

Dışkılamakta zorlanmak kabızlıksa vardı ama düzeldi, şimdi pek zorlandığını görmüyorum. Yine de eskisine göre dışkısının boyutu büyüdü ve dışkılama sıklığı azaldı. Enerjisinde sorun yok sabahın köründe salınmak için ciyaklamaya başlıyor, saldığımızda arkadaşıyla 3-4 saat oynayıp yorulunca da dinlenecek yer seçiyor. Genelde 12-1 arası uyuyor sonra kafesinde oynuyor. Sıkılınca da evde birimizi bulup yanımızda takılıyor :ROFLMAO: İştahı düzeldi, artık tohum seçmiyor. Meyve yemeye de başladı. Sadece hapşuruk sorunumuz var nadiren, miniklerimden biri art arda 3-4 defa hapşuruyor ama hala hangisi çözemedim... Limon'dan şüpheleniyorum :unsure:

Oyla 0

Ekli dosyayı görüntüle 6419Ekli dosyayı görüntüle 6420Ekli dosyayı görüntüle 6421
Maşallah, dışkıları toparlamış biraz. Caremycin i 7 güne kadar kullanın, caremycinden sonra 3 gün probiyotik 3 gün multivitamin takviyesi yapın.

Oyla 0
Elimdeki ürün Biosacc'ın, probiotik-bira mayası-montmorinolit diye geçiyor ve yem ile veriliyor. Uygun mu sizce? 7. Günümüz dolunca bunu kullanayım mı yoksa başka bir ürün temin etmeli miyim?

Oyla 0
Teşekkür ederim, multivitamini de verdikten sonra tekrar haber ederim sizleri.

Bu arada dışkının beyaz kısmındaki sararma neye işarettir? Hafiften sararmış gördüm o kısmı birkaç dışkıda.

Oyla 0
Elimdeki ürün Biosacc'ın, probiotik-bira mayası-montmorinolit diye geçiyor ve yem ile veriliyor. Uygun mu sizce? 7. Günümüz dolunca bunu kullanayım mı yoksa başka bir ürün temin etmeli miyim?

Evet biosacc'ı kullanabilirsin. Suyunada katabilirsin illa yem ile kullanılcak diye bişey yok. Tam dolu suluğa bir pirinç tanesi kadar eklesen yeterli.

Teşekkür ederim, multivitamini de verdikten sonra tekrar haber ederim sizleri.

Bu arada dışkının beyaz kısmındaki sararma neye işarettir? Hafiften sararmış gördüm o kısmı birkaç dışkıda.

Beyaz kısımda sararma varsa ilaç kullanımından dolayı karaciğer yorulmuş olabilir yada mantar çoğalmış olabilir. İlaçtan sonra multivitamine başla karaciğeri rahatlatalım. Daha sonra probiyotiğide kullandıktan sonra dışkı resimleri at kontrol edelim. 2 gün multivitamin 2 gün probiyotik yeterli...

Oyla 0