Muhabbet kusum ishal mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Funda

Forum Sakini
Selamlar, kusum yaklasik 5 yasinda. İlkbahar doneminde ciddi hastaliklar gecirdi ve burdaki arkadaslar sayesinde duzeldi. Bu sabah resimdeki gibi diskilamaya basladi. 1 hafta once tuy dokumune girdi zaten durgundu. Bende bt amin forte verdim 1 gun once, ertesi gun cok kotulesti, devamli kabarik, arasira kafes altinda duruyor. Diskilar bazen su gibi. Bende kendim elektrolit yaptim bugun. Biraz iyi geldi gibi. Sanirim bt amin bozulmus bence. Kotu koktugunu farkettim. Yani bu sebepten dolayi diskisi boyle olur mu? Ne yapmaliyim?

Ekli dosyalar

• IMG20211003201844.jpg
    IMG20211003201844.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201523.jpg
    IMG20211003201523.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201511.jpg
    IMG20211003201511.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 53
Mikostatin 7-10 damla arası uygulanabilir tam dolu suluğa ya da ağızdan 1-2 damla

Oyla 0
Tamamdir, bu sekilde kullanirim, sagol??
Selamlar, ozellikle bu konudan devmam etmek istedim,kusun hastaligini tekrar etmemek, hatirlamak kolay olsun diye, 2 ay once mikostatin kullanmistim, kafeste yenilendi. Kusum duzelmisti. Fakat 3-5 gundur diskilari ara ara bu sekilde, kusma olmadi. bazen kafes altinda kabarik uyuyor, bazen iyi, ama eski nesesi yok. Hava akarlari icin ivermectin etken maddeli bir ilac onerilmisti. Bulamiyorum ilaci, en son bir veteriner biz damlatiriz tek damla 40 tl dedi. Goturup damlattirayim mi sizce?

Ekli dosyalar

• IMG20211222113837.jpg
    IMG20211222113837.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG20211222113826.jpg
    IMG20211222113826.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG20211222114528.jpg
    IMG20211222114528.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 20
Oyla 0
bu ense damlası ile alakalı bir durum değil. kuşunuz fotolarda enfeksiyon kaynaklı ciddi hasta gözüküyor. sebebi bakteri,mantar,protozoa,koksidiyoz vb olabilir onu bilemiyorum

Oyla 0
Kuşun beslenmesiyle alakali sorunu var gibi. Genelde bu renk ve kahvemsi safrali boyanalar bunu işaret ediyor. Öncelikle tam beslendiginden emin olmak lazım.

Oyla 0
Kuşun beslenmesiyle alakali sorunu var gibi. Genelde bu renk ve kahvemsi safrali boyanalar bunu işaret ediyor. Öncelikle tam beslendiginden emin olmak lazım.
Yapay cam agacini kemirdi, ve kafesin yeri kalorifer yanina almistik cok sicaktan olur mu acaba 26-27 derecede .garden mix pembe, aspur, dal dari var kafeste. Gecende kekik suyu yapip vermistim. O gunden sonra boyle renk aldi diskisi. Ara ara sulu ara ara normal kivamda yapiyor, 1 haftadir.

Ekli dosyalar

• IMG20211223113458.jpg
    IMG20211223113458.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20211223113444.jpg
    IMG20211223113444.jpg
    568.8 KB · Görüntüleme: 10
Oyla 0
Kekik sonrasi biraz toparlama göstermesi gerekirdi aslinda. Yoğun ısı da faydalı değil. Biraz uzaklastirilmali

Oyla 0
Kekik sonrasi biraz toparlama göstermesi gerekirdi aslinda. Yoğun ısı da faydalı değil. Biraz uzaklastirilmali
Diskilari biraz daha sulu olmaya basladi. Kusma hareketi yapiyor ama kusmadi. Ne yapmaliyim? Genelde kafes altinda uyuyor, uyurken kafasini arkasina koyup o sekilde kisik sesle otuyor. Acikinca yemlige gidip yiyor.

Ekli dosyalar

• IMG20211223164707.jpg
    IMG20211223164707.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 6
Oyla 0
Uzun zamandır böyle şişip tekrar düzeliyor ancak kısa sürüyor. Detaylı testlerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığımız ya da önerebileceğimiz bir ilaca dirençli olabilir :(
*Eğer test yapıldıysa daha önce unutuyorum kusura bakmayın. Onu eklerseniz bakarım tekrardan.

Oyla 0
Uzun zamandır böyle şişip tekrar düzeliyor ancak kısa sürüyor. Detaylı testlerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığımız ya da önerebileceğimiz bir ilaca dirençli olabilir :(
*Eğer test yapıldıysa daha önce unutuyorum kusura bakmayın. Onu eklerseniz bakarım tekrardan.
Mart nisan gibi test yapilmisti koksidiyoz cikmisti, tedavi oldu. Sonra haziranda yine rahatsizlandi tahlil yapilmadan burdan destek alarak iyilesti. Ara ara boyle oldu iyilesti. Ayrica kullandigim ilaclari da sirasi ile yazayim fungizone, fungostatin, baytril, baycox, mikostatin bunlardan herhangi biri fayda eder mi acaba?

Oyla 0
Şu aşamada kursak enfeksiyonlarını düşünürdüm ben. Bu nedenle fungizone kullanırdım. Fungostatin, Mikostatin de olur. Dal darıyı bu süreçte vermemenizi tavsiye ederim. Aynı şekilde gardenmix değil de daha kaliteli, paketli bir yem alınız. Bu marka yem kullanan çoğu kişide türevi belirtilere çok sık rastlar olduk nedense :(

Oyla 0
Şu aşamada kursak enfeksiyonlarını düşünürdüm ben. Bu nedenle fungizone kullanırdım. Fungostatin, Mikostatin de olur. Dal darıyı bu süreçte vermemenizi tavsiye ederim. Aynı şekilde gardenmix değil de daha kaliteli, paketli bir yem alınız. Bu marka yem kullanan çoğu kişide türevi belirtilere çok sık rastlar olduk nedense :(
Bu yeminde icinden cok seciyor, burada kaliteli yem diye bu tavsiye edilmisti bunu aldim. Hangi yemi onerirsiniz peki simdi? Ayrica saydiginiz bu 3 ilactan en son mikostatini kullandim. Simdi acaba fungizone mu kullansam? Ayrica olculeri ve kac gun kullanacagimi yazarsaniz sevinirim. unuttum daha once ki konulari tek tek okumam gerek yoksa

Oyla 0
Kullanan arkadaşlar önermiştir ancak benim hiç listemde olan bir ürün olmadı. King, natural, versele laga jo mannes karışımı, benelux gib bu markalar alınabilir. Mikostatin ne zaman kullanıldı en son?
Ben olsam fungizone kullanırdım madem elinizde var

Oyla 0
Kullanan arkadaşlar önermiştir ancak benim hiç listemde olan bir ürün olmadı. King, natural, versele laga jo mannes karışımı, benelux gib bu markalar alınabilir. Mikostatin ne zaman kullanıldı en son?
Ben olsam fungizone kullanırdım madem elinizde var
Mikostatini kasim ilk hafta kullandim. Sonra cok iyiydi, kafeside yenileyin demistiniz, onuda yeni aldim. İyiydik genel olarak, 1 hafta oncesine kadar. Yem icinde bu markalardan birini alacagim. Fungizonu nasil kullaniyorum? Pirinc tanesi kadar tam dolu suluga 7 gun muydu??

Oyla 0
@Funda hanım antibiyotik kullanılması lazım. Kuş ısı değişimlerinden etkilenmiş üşütmüş muhtemelen. Kafesi kaloriferin yanından alıp daha korunaklı bir köşeye konumlandırın. Ortam ısısını sabit tutmaya çalışın. Ne çok sıcak nede soğuk olsun. Evi havalandırmak için cam açtığınızda kafesi örtün. Hava akımında kalmasın. Buna dikkat edin öncelikle..

Elinizdeki baytril yüzde 2.5 ise ve bozulmamışsa onu kullanın. Tam suluğa 15 damla ekleyip verin. İlaçlı suyu gülük tazeleyin. Ama elinizdeki ilaç yüzde 5 veya yüzde 10'luk ise kullanmayın.. Enrofloksasin etkenli başka bir ilaç bulmaya çalışın... Ve antibiyotikle beraber birde multivitamin kullanın...

Bu arada tesadüf oldu bu konu uzun süredir giremiyordum foruma :) He birde garden mixe devam ;)

Oyla 0