Muhabbet kusum ishal mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Funda
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Funda

Forum Sakini
Selamlar, kusum yaklasik 5 yasinda. İlkbahar doneminde ciddi hastaliklar gecirdi ve burdaki arkadaslar sayesinde duzeldi. Bu sabah resimdeki gibi diskilamaya basladi. 1 hafta once tuy dokumune girdi zaten durgundu. Bende bt amin forte verdim 1 gun once, ertesi gun cok kotulesti, devamli kabarik, arasira kafes altinda duruyor. Diskilar bazen su gibi. Bende kendim elektrolit yaptim bugun. Biraz iyi geldi gibi. Sanirim bt amin bozulmus bence. Kotu koktugunu farkettim. Yani bu sebepten dolayi diskisi boyle olur mu? Ne yapmaliyim?

Ekli dosyalar

• IMG20211003201844.jpg
    IMG20211003201844.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201523.jpg
    IMG20211003201523.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 52
  • IMG20211003201511.jpg
    IMG20211003201511.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 53
Kesin diyemem ama kuvvetli bir ihtimal bana göre. Birde dışkılarda tam tahlillik. Tahlil yapılmadan pek yorumlayamayız..
Kafesi boyali olanlardan mi almak gerekiyor peki?
Ayrica son birkac aydir takip edemedim, onceki hastaliginda diskilari 4-5 ay once izmirde bir veterinere gondermistim. Acaba istanbulda sadece tahlil bakan vet var mi acaba?

Oyla 0
Ayrica son birkac aydir takip edemedim, onceki hastaliginda diskilari 4-5 ay once izmirde bir veterinere gondermistim. Acaba istanbulda sadece tahlil bakan vet var mi acaba?
Kafes konusu önemli. Elektrostatik boyalı kafes şeklinde araştırma yaparsanız uygun kafes o olacaktır. Bulunmaz ise galvanizli kafeslere yonelebilirsiniz. Yanilmiyorsam seba kafes dediğim gibi kafesler üretiyor

Oyla 0
Kafes konusu önemli. Elektrostatik boyalı kafes şeklinde araştırma yaparsanız uygun kafes o olacaktır. Bulunmaz ise galvanizli kafeslere yonelebilirsiniz. Yanilmiyorsam seba kafes dediğim gibi kafesler üretiyor
Merhaba,
Kusumun diski problemi haricinde yem yerken cikardigi degisik sesler var, sanki zor nefes aliyor, videoda yulafini suya bandirarak yerken cikardigi sesler mevcut. Ucarkende bazen vik vik sesi cikartiyor ve uzun ucamiyor.

Oyla 0
Merhaba,
Kusumun diski problemi haricinde yem yerken cikardigi degisik sesler var, sanki zor nefes aliyor, videoda yulafini suya bandirarak yerken cikardigi sesler mevcut. Ucarkende bazen vik vik sesi cikartiyor ve uzun ucamiyor.

Öncelikle aynalı oyuncakları kafesten çıkarmanızı tavsiye ederim. Çünkü kuş kendini gördüğünde başka bir kuş varmış gibi davranıp sürekli kusma hareketi yapabilir ve bunun uzun vadede zararları olabilir, kursak mantarına sebebiyet verebilir. En azından ben öyle duydum.

Bir zamanlar ben de kullanmıştım aynalı oyuncak, kuşumda mantar tespit edildi dışkı analizi sonucu. Sürekli kusma hareketini yapıyordu.

Diğer uzmanlar da bu bilgiyi teyit ederse sevinirim.

Oyla 0

Bütçeniz varsa bu kafes tavsiyemdir..

İstanbulda sadece tahlil yapan illaki vardır ama arayıp bulmak lazım...

Oyla 0
Merhaba,

Yulafı ordan alıp suya bandırmayamı götürüyor :D Hafif solunum sorunu var gibi. İsterseniz öncelikle solunum rahatlatıcı ürünler deneyebilirsiniz...

Oyla 0
Yulafı ordan alıp suya bandırmayamı götürüyor :D Hafif solunum sorunu var gibi. İsterseniz öncelikle solunum rahatlatıcı ürünler deneyebilirsiniz...

Evet en sevdigi sey diyebilirim. Tek tek usenmeden alip yukari suluga cikip islatip oyle yiyor?
Simdi butcem su siralar kisitli. Kus dukkanlarinda normal boyali olanlardan alsam? Daha uygun.
Ayrica tahlil yapilmadan bir tedavi yapamaz miyiz? @neanderthalensis mikostatin onermisti, baytrilden sonra, kus biraz dinlenince demisti. Faydasi olmaz mi?

Oyla 0
Kursak enfeksiyonları için bir ilaç mutlaka kullanılmalı. Bir de iç parazit için bir şeyler kullanmanızı öneririm. Hava kesesi sorunları gibi daha çok çıkarttığı ses. Solunum problemleri biraz daha farklı yansıyor.

Oyla 0
Kursak enfeksiyonları için bir ilaç mutlaka kullanılmalı. Bir de iç parazit için bir şeyler kullanmanızı öneririm. Hava kesesi sorunları gibi daha çok çıkarttığı ses. Solunum problemleri biraz daha farklı yansıyor.
İc parazit icin kullanilan ilac hava kesesine iyi gelecek mi? Ayrica hangi ilac? Ben cok hakim degilim

Oyla 0
Evet en sevdigi sey diyebilirim. Tek tek usenmeden alip yukari suluga cikip islatip oyle yiyor?
Simdi butcem su siralar kisitli. Kus dukkanlarinda normal boyali olanlardan alsam? Daha uygun.
Ayrica tahlil yapilmadan bir tedavi yapamaz miyiz? @neanderthalensis mikostatin onermisti, baytrilden sonra, kus biraz dinlenince demisti. Faydasi olmaz mi?

yok, onu antibiyotik sonrası tedbir amaçlı önermiştim

siz şu ana kadar sadece enrofloksasin kullandınız doğru mu?

Oyla 0
Hava kesesi akarlarına doğrudan etkili bir ilaç yok ancak baskınlığını azaltan iç parazit ilaçları olduğu gözlemleniyor. Örneğin ivermectin bu iş için en uygun ürün gibi gözlemleniyor lakin suda tam çözünmeyen bir ürün olduğundan kullanımı zor. Bir de teknik bir durum olduğundan teşhisi oldukça zor ve kapsamlı

Oyla 0
Evet, baytril kullandim, 7 gun. Sonra 3 tur vitamin ve probiyotik demistiniz, onlarida yaptik. Ama kusta tam duzelme olmadi.

malum döviz kur derken ilaçlar ciddi pahalanıyor. yani dışkı analizi çeşitli ilaçları denemekten maddi/manevi daha ucuza geliyor artik. bence bunu bi düşünün :)

ilaveten, doğanay hocanın yazdıği ic-dış parazit ilaçları kuş hasta olmasa da düzenli olarak (ör: 6 ayda 1) kullanabilir. bazı hekimler 3 ayda 1 uyguluyor

Oyla 0
malum döviz kur derken ilaçlar ciddi pahalanıyor. yani dışkı analizi çeşitli ilaçları denemekten maddi/manevi daha ucuza geliyor artik. bence bunu bi düşünün :)

ilaveten, doğanay hocanın yazdıği ic-dış parazit ilaçları kuş hasta olmasa da düzenli olarak (ör: 6 ayda 1) kullanabilir. bazı hekimler 3 ayda 1 uyguluyor
Peki bu parazit ilac ismi nedir?

Oyla 0
dış parazit : ivermectin etken maddesi (ör: vilmectin, bitason )

iç parazit (antihelmintik) : levamizol etken maddesi (ör :sitrax şurup)

not: ivermectin bazı iç parazitler için de kullanılır (ör:hava kesesi akarları)
Merhaba,
Bugunki diskilarda sindirilmemis yemler bulunuyor, acaba yine koksidiyoz mu oldu? Nisan ayinda yine boyleydi, baycox kullanmistim. Ama kusma yok. Kabarik uyuyor, yem yiyor, arasira konusuyor

Ekli dosyalar

• IMG20211027141816.jpg
    IMG20211027141816.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG20211027141834.jpg
    IMG20211027141834.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
Oyla 0
Merhaba,
Bugunki diskilarda sindirilmemis yemler bulunuyor, acaba yine koksidiyoz mu oldu? Nisan ayinda yine boyleydi, baycox kullanmistim. Ama kusma yok. Kabarik uyuyor, yem yiyor, arasira konusuyor

bence bir an önce dışkı analizi yaptırmanızda fayda var bu dışkının bir çok sebebi olabilir. ilaveten elinizde mantar ilacı varsa (mikostatin , triflucan vb) tedbir amaçlı kullanılabilir, faydası olur zararı olmaz

Oyla 0