Muhabbet kuşum kusuyor

maowoo

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bu soruyla ilgili birkaç başlık açılmış fakat ben tam emin olamadığım için tekrar sormak istiyorum.
Muhabbet kuşum 4 yaşında, birkaç aydır kusuyor. İştahsızlığı yok, neşesi de yerinde ama yediği yemleri geri çıkartıyor bu yüzden de zayıfladı. Veterinere götürdük vitamin damlası verdi bir iki gün kullanınca kendine geldi ama damla bitince geri başlıyor. Tüy çıkartma dönemine geldiğinde kusması normal denildi ama iki üç ayda bir tüy çıkartıyor normal mi bilmiyorum. Neden olduğunu bir türlü çözemedik, çoğu veteriner de kuşlar konusunda yeterince bilgiye sahip değil maalesef... Öneriniz varsa bekliyorum

Kuşunuz 4 yaşında belirtmediğinize göre eşide yok. Kusma ile birlikte kabarma, uyuklama, ishal gibi bir durum yoksa refleks olarak eş isteyen bir kuşun yaptığı bir hareket. Eşlik eden semptomlara bakın.
Biraz ishali var, her gün kontrol ediyorum 2-3 güne bir diyebilirim ishali için. Veterinere kusuyor ve bazen sıvı dışkı yapıyor dediğimizde zaten direkt üşütmüş dedi o kadar da koruyoruz ama
Yok alakası yok. 2-3 günde bir ishal değildir. Arada yedikleri sebze, meyve sulu dışkılama yapar normal. Dışkılarda genele bakmak gerekiyor. Kafesinizde grit kuş kumu yoksa edinin farklı ufak bir kapta kafesine koyun, vitamini kesin. Yemi değiştirin. Haftada 2 kez probiyotik verin. Bu kadar. Farklı bir durum gözlemlerseniz tekrar yazarsınız. Sağlıkla
Kumu var aslında ama onu da değiştirmekte fayda var sanırım, kum için ve probiyotik için önerdiğiniz bir marka varsa onu alayım

Oyla 0
Biraz ishali var, her gün kontrol ediyorum 2-3 güne bir diyebilirim ishali için. Veterinere kusuyor ve bazen sıvı dışkı yapıyor dediğimizde zaten direkt üşütmüş dedi o kadar da koruyoruz ama

Kumu var aslında ama onu da değiştirmekte fayda var sanırım, kum için ve probiyotik için önerdiğiniz bir marka varsa onu alayım
Grit kuş kumu yazarak alabilirsiniz. PetmarketBurada, akyol vs. Siteler üzerinden. Probiyotik için benim kuşlarda kullandığım Probiacti bird. Siz herhangi bir tane alabilirsiniz. Alacağınız probiyotik ürünün hem suda hemde mamada kullanılabilir olmasına dikkat edin.

Oyla 0
Grit kuş kumu yazarak alabilirsiniz. PetmarketBurada, akyol vs. Siteler üzerinden. Probiyotik için benim kuşlarda kullandığım Probiacti bird. Siz herhangi bir tane alabilirsiniz. Alacağınız probiyotik ürünün hem suda hemde mamada kullanılabilir olmasına dikkat edin.
Tamamdır teşekkür ediyorum iyi geceler dilerim

Oyla 0
Genelde kusma durumlarında ilk düşünmemiz gereken bakımla alakalı sorunlar. Bundan dolayı öncelikle yediği şeyleri incelemek gerekiyor. Verdiğiniz yem markası hiç duymadığım ve içerisinde bulunan boyalı ekmek parçaları pek önerilmeyen karışımlardan. Öncelikle daha kaliteli, içinde boyalı ekmek olmayan yemler alınız. Aynı zamanda kuşlar için hazırlanmış probiyotik ve elektrolit vermelisiniz. İshali eğer toparlarsa farklı bir yorum yapabilirim.

Hem ishal, hem kusma olduğunda veteriner bazlı ilaç kullanmak gerekebiliyor. Hastalık belirtileri çünkü. Dışkılar aman aman kötü değilmiş baktım ama bir miktar kabızlık sorunu var sanırım. K vitamini yönünden zengin vitaminler ya da sebzeler veriniz. Roka, ıspanak gibi.
Tüye de sık girmesinin genelde 3 sebebi var. Kötü bakım şartları, yanlış beslenme, hava değişimleri

Oyla 0
Genelde kusma durumlarında ilk düşünmemiz gereken bakımla alakalı sorunlar. Bundan dolayı öncelikle yediği şeyleri incelemek gerekiyor. Verdiğiniz yem markası hiç duymadığım ve içerisinde bulunan boyalı ekmek parçaları pek önerilmeyen karışımlardan. Öncelikle daha kaliteli, içinde boyalı ekmek olmayan yemler alınız. Aynı zamanda kuşlar için hazırlanmış probiyotik ve elektrolit vermelisiniz. İshali eğer toparlarsa farklı bir yorum yapabilirim.

Hem ishal, hem kusma olduğunda veteriner bazlı ilaç kullanmak gerekebiliyor. Hastalık belirtileri çünkü. Dışkılar aman aman kötü değilmiş baktım ama bir miktar kabızlık sorunu var sanırım. K vitamini yönünden zengin vitaminler ya da sebzeler veriniz. Roka, ıspanak gibi.
Tüye de sık girmesinin genelde 3 sebebi var. Kötü bakım şartları, yanlış beslenme, hava değişimleri
Yanlış beslenme olduğunu düşünüyorum hepsi o kapıya çıkıyor çünkü, 3.5 senedir hiç sorun olmayınca bizim de acemiliğimize geldi diyebilirim daha da dikkatli olmaya çalışacağım artık

Oyla 0
konuya kuşun diskilarini dahil edin (altinda kağıt havlu veya peçete olsun) kusma anının videosu olursa çok iyi olur . Birde vitamin proboyotik kus kumu yem dahil yani hepsini değiştirin

Oyla 0