Muhabbet Kuşum neden böyle lütfen fikir verin

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yeliz B.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yeliz B.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 5 aydır gözüm gibi baktığım 8 aylık muhabbet kuşum 3 gün önce bir anda halsizleşti sürekli kabarıp uyuyor. Normalde çok hareketliydi konuşmaya da başlamıştı. Şuan yem yiyor gibi gözüküyor ama sanırım yemiyor çok zayıfladı göğsüne dokunduğumda sivrildiğini çok net hissebiliyorum. Dışkısı önce ishal ve yeşil gibiydi dünden beri siyah. Çok araştırdım kuruluk hastalığı ya da barsak enfeksiyonu olabilir mi bilmiyorum. Vitamin olarak suyuna Avi_Dair koyuyorum ve sürekli sıcak tutuyorum. Yaşadığım yerde kuşlardan anlayan veteriner de yok. Lütfen yardım edin oğlum ölmesin ?

muhtemelen bakteriyel enfeksiyon var acil antibiyotik kullanımı gerekir. eczaneden bactrim, augmentin gibi ilaçlar ya da veterinerden enrofloksasin alınabilir.

atilla bey ve diğer arkadaşlar da yorum yaparlar ona göre hareket edersiniz

Oyla 0
muhtemelen bakteriyel enfeksiyon var acil antibiyotik kullanımı gerekir. eczaneden bactrim, augmentin gibi ilaçlar ya da veterinerden enrofloksasin alınabilir.

atilla bey ve diğer arkadaşlar da yorum yaparlar ona göre hareket edersiniz
Tamam çok teşekkür ederim bugün mutlaka almaya çalışacağım antibiyotik umarım geç kalmamışımdır ?

Oyla 0
ilk aşamada yemin tazeliğinden emin olunuz. Aniden kırılmalar beslenme kaynaklı gözlemlenir öncelikle. Yeni, daha iyi kapalı bir yem alabilirsiniz.
Diğer bir durum da yem yeme isteği çok düşükse elle besleme maması ve aparatı alıp desteklemek gerekiyor. Diğer gıdalara ilgisi varsa mama da hazırlanılabilir.

Üstte bahsedilen ilaçlar bence de uygun olabilir ama düşük beslenme durumlarında ağır gelebilirler. İyi bir besleme sağlayıp vermek daha uygun olabilir.

Oyla 0
ilk aşamada yemin tazeliğinden emin olunuz. Aniden kırılmalar beslenme kaynaklı gözlemlenir öncelikle. Yeni, daha iyi kapalı bir yem alabilirsiniz.
Diğer bir durum da yem yeme isteği çok düşükse elle besleme maması ve aparatı alıp desteklemek gerekiyor. Diğer gıdalara ilgisi varsa mama da hazırlanılabilir.

Üstte bahsedilen ilaçlar bence de uygun olabilir ama düşük beslenme durumlarında ağır gelebilirler. İyi bir besleme sağlayıp vermek daha uygun olabilir.
Anladım çok teşekkür ederim. Yem hep kapalı kullandım ama değiştirip daha iyisini alırım. Fakat çiko eve geldiğinden beri ne kadar engel olmaya çalışsamda sürekli yerlerde gezip bulduğu şeyleri yiyordu ve yemliğine koyduğum yiyecekleri yere atıp öyle yiyordu. O yüzden hastalanmış olabilir sanırım sık sık temizledim kafesini fakat yetmedi demekki ? mama olarak ne hazırlayıp verebilirim acaba

Oyla 0
Daha net bir fotoğraf gerekiyor.
Ama dışkı daha çok koksidiyoza işaret ediyor.(%90)
1-2 daha net fotoğraf yükler misiniz. (mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde)

Oyla 0
Daha net bir fotoğraf gerekiyor.
Ama dışkı daha çok koksidiyoza işaret ediyor.(%90)
1-2 daha net fotoğraf yükler misiniz. (mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde)
Bunları en son öğlen çekmiştim pek beslenmediği için fazla dışkıda yapmıyor. Kafesinin altına sıcak su torbası koyup üzerini bezle örttüm ev sıcaklığı iyi ama ayakları çok soğuk. Genelde uyuyor arada bir daldarısı yem yiyor ama çok halsiz. Dediğiniz hastalık varsa napabilirim acaba

Oyla 0
Son halinin videosunu ekledim ya uyuyor ya da böyle dal darısı yiyor onun dışında hiçbirşey yapamıyor ve hep böyle kabarık ve kambur duruyor düzelir mi sizce ?

Oyla 0
Doğru teşhis ve tedavi önemli. Söylenenleri zamanın da ve doğru yaparsanız iyileşir inşallah

Oyla 0
Anladım çok teşekkür ederim. Yem hep kapalı kullandım ama değiştirip daha iyisini alırım. Fakat çiko eve geldiğinden beri ne kadar engel olmaya çalışsamda sürekli yerlerde gezip bulduğu şeyleri yiyordu ve yemliğine koyduğum yiyecekleri yere atıp öyle yiyordu. O yüzden hastalanmış olabilir sanırım sık sık temizledim kafesini fakat yetmedi demekki ? mama olarak ne hazırlayıp verebilirim acaba
Kuşlar çok nadir bu tip durumlarda hastalanırlar. Yerden yemesi sorun oluşturmaz. Yem seçme huyu var belki de. Mama olarak hazır mamalar alabilirsiniz. Yumurtalı ballı kuş mamaları diye aratabilirsiniz ya da bir çok tarif var.
Örneğin;

Oyla 0
Teşekkür ederim mamayı yaparım umarım yer yarın yeminide değiştircem bakalım düzelir inşallah. Belki de üşüttü banyo yapmayı seviyo bazen bardakta su görse bile hemen girip yıkanıyordu bize göre sıcak olsa da üşüdü anlamadık galiba başka bi sebep bulamıyorum bunlar dışında

Oyla 0
Kuşunuz koksidiyoz belirtileri gösteriyor. Kuşunuza acil müdahale etmeniz gerekiyor yoksa kuşunuzu kaybetme riskiniz yüksek.
Almanız gereken ilaçlar;
Netcox 2.5, Coxmed 2.5, Baycox 2.5 ilaçlarından birisi.(bunlardan birisini acilen almanız gerekiyor)
-Bu ilaçları üreten firmalar ile iletişime geçin ve bunduğunuz şehirde hangi veteriner ecza deposuna vermişler öğrenin ve hemen temin edin.
Öncelikle;
-Evde kuşlar için üretilmiş elektrolit var ise kuşun suluğuna tarif edildiği miktarda verin. Eğer yoksa nöbetçi eczaneden Georal alın ve çay kaşığının 1/3 ü kadar Ge oralı 100 cc sulukta eritip damlalıkla kuşun gagasından içeri 2-3 saatte bir 20 damla damlatın.
-İlaçlar gelene kadar kuşa destek olmak için K vitamini olan bir kuş multivitamini veya eczaneden Supradyn All Day Efervesan (suda eriyen) temin edin 1/10 unu kuşun suluğunda eritin ve damlalıkla kuşa 3 saatte bir 20 damla gagasında içeri damlatın.
-Yavru besleme maması var ise şırınga veya damlalık vasıtası ise hazırladığınız çorba kıvamındaki mamayı 2-3 saatte bir verin.

Oyla 0
Kuşunuz koksidiyoz belirtileri gösteriyor. Kuşunuza acil müdahale etmeniz gerekiyor yoksa kuşunuzu kaybetme riskiniz yüksek.
Almanız gereken ilaçlar;
Netcox 2.5, Coxmed 2.5, Baycox 2.5 ilaçlarından birisi.(bunlardan birisini acilen almanız gerekiyor)
-Bu ilaçları üreten firmalar ile iletişime geçin ve bunduğunuz şehirde hangi veteriner ecza deposuna vermişler öğrenin ve hemen temin edin.
Öncelikle;
-Evde kuşlar için üretilmiş elektrolit var ise kuşun suluğuna tarif edildiği miktarda verin. Eğer yoksa nöbetçi eczaneden Georal alın ve çay kaşığının 1/3 ü kadar Ge oralı 100 cc sulukta eritip damlalıkla kuşun gagasından içeri 2-3 saatte bir 20 damla damlatın.
-İlaçlar gelene kadar kuşa destek olmak için K vitamini olan bir kuş multivitamini veya eczaneden Supradyn All Day Efervesan (suda eriyen) temin edin 1/10 unu kuşun suluğunda eritin ve damlalıkla kuşa 3 saatte bir 20 damla gagasında içeri damlatın.
-Yavru besleme maması var ise şırınga veya damlalık vasıtası ise hazırladığınız çorba kıvamındaki mamayı 2-3 saatte bir verin.

@Atilla Algansoy hocam tek seferde 20 damla fazla değil mi?

Oyla 0