Muhabbet Kuşum neden böyle lütfen fikir verin

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yeliz B.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yeliz B.

iyikus.com Üyesi
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 5 aydır gözüm gibi baktığım 8 aylık muhabbet kuşum 3 gün önce bir anda halsizleşti sürekli kabarıp uyuyor. Normalde çok hareketliydi konuşmaya da başlamıştı. Şuan yem yiyor gibi gözüküyor ama sanırım yemiyor çok zayıfladı göğsüne dokunduğumda sivrildiğini çok net hissebiliyorum. Dışkısı önce ishal ve yeşil gibiydi dünden beri siyah. Çok araştırdım kuruluk hastalığı ya da barsak enfeksiyonu olabilir mi bilmiyorum. Vitamin olarak suyuna Avi_Dair koyuyorum ve sürekli sıcak tutuyorum. Yaşadığım yerde kuşlardan anlayan veteriner de yok. Lütfen yardım edin oğlum ölmesin ?

Kuşunuz koksidiyoz belirtileri gösteriyor. Kuşunuza acil müdahale etmeniz gerekiyor yoksa kuşunuzu kaybetme riskiniz yüksek.
Almanız gereken ilaçlar;
Netcox 2.5, Coxmed 2.5, Baycox 2.5 ilaçlarından birisi.(bunlardan birisini acilen almanız gerekiyor)
-Bu ilaçları üreten firmalar ile iletişime geçin ve bunduğunuz şehirde hangi veteriner ecza deposuna vermişler öğrenin ve hemen temin edin.
Öncelikle;
-Evde kuşlar için üretilmiş elektrolit var ise kuşun suluğuna tarif edildiği miktarda verin. Eğer yoksa nöbetçi eczaneden Georal alın ve çay kaşığının 1/3 ü kadar Ge oralı 100 cc sulukta eritip damlalıkla kuşun gagasından içeri 2-3 saatte bir 20 damla damlatın.
-İlaçlar gelene kadar kuşa destek olmak için K vitamini olan bir kuş multivitamini veya eczaneden Supradyn All Day Efervesan (suda eriyen) temin edin 1/10 unu kuşun suluğunda eritin ve damlalıkla kuşa 3 saatte bir 20 damla gagasında içeri damlatın.
-Yavru besleme maması var ise şırınga veya damlalık vasıtası ise hazırladığınız çorba kıvamındaki mamayı 2-3 saatte bir verin.

ilk aşama tekrar dışkı bakalım hocam. Beslenme yetersizliklerinde de türev dışkılar olabiliyor. Yarın ekleyebilirseniz yeni dışkılardan - mümkünse kafes tabanına serilmiş havlu kağıda yapılmış- fotoğraf paylaşınız. Bu sürede bu ilaçların arayışını yapabilirsiniz. Bazen temin etmek zor olabiliyor.
Bu arada 20 damla bence de çok olur.

Oyla 0
ilk aşama tekrar dışkı bakalım hocam. Beslenme yetersizliklerinde de türev dışkılar olabiliyor. Yarın ekleyebilirseniz yeni dışkılardan - mümkünse kafes tabanına serilmiş havlu kağıda yapılmış- fotoğraf paylaşınız. Bu sürede bu ilaçların arayışını yapabilirsiniz. Bazen temin etmek zor olabiliyor.
Bu arada 20 damla bence de çok olur.
Dikkat ederseniz sulukta seyreltilmiş elektrolit üzerinden 20 damla tarifliyorum.
Ben koksidiyoz olmuş kuşlarıma bu şekilde tedavi uyguluyorum şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.Bu benim böyle vakalara acil müdahale biçimim ama kuş sahibi kendisi karar vermeli tabiki.
Kuşun dışkısında kan var. Kanama sebebi vücuttan çıkmış mineral, şeker ve tuzu gerine koymazsanız kuş önce bayılır arkasından vefat eder.
Ayrıca bahsettiğim ilaçların çok hızlı şekilde temin edilmesi gerekiyor yoksa elektrolit bir yere kadar idare eder yoksa kuş kaybedilir.
24 saat içinde ilaç tedavisine başlanmalı.
Geçmiş olsun.

Oyla 0
Evet seyreltilip sunulabilir ancak amatör biri için ağız damlatma olayı ters tepebiliyor. Daha doğrusu bir kaç damla rahat yapılabilir ancak fazlası zorlayabilir, boşluğa kaçabilir. Acil evet müdahale etmek gerekir orada hem fikiriz

Oyla 0
Dikkat ederseniz sulukta seyreltilmiş elektrolit üzerinden 20 damla tarifliyorum.
Ben koksidiyoz olmuş kuşlarıma bu şekilde tedavi uyguluyorum şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.Bu benim böyle vakalara acil müdahale biçimim ama kuş sahibi kendisi karar vermeli tabiki.
Kuşun dışkısında kan var. Kanama sebebi vücuttan çıkmış mineral, şeker ve tuzu gerine koymazsanız kuş önce bayılır arkasından vefat eder.
Ayrıca bahsettiğim ilaçların çok hızlı şekilde temin edilmesi gerekiyor yoksa elektrolit bir yere kadar idare eder yoksa kuş kaybedilir.
24 saat içinde ilaç tedavisine başlanmalı.
Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kuşum 3 gün önce birden hastalandı ben gidemediğim için arkadaşım durumu bir veterinere anlatmış oda sadece Avi_Dair vermiş dünden beri suyuna koyup ara ara içmesini sağladım. Bugün de kuşu maalesef götürme imkanım olmadığı için ve durumu da değişmeyince tekrar arkadaşım bu kez başka bir veterinere gidip resimlerini göstermiş oda şırınga içinde bir antibiyotik hazırlamış ama ne olduğunu bilmiyorum akşam zorla ağzına verdim. 2 güne düzelmezse mutlaka bana getirsin demiş. Sizce yarın bir yolunu bulup götüreyim mi? Evde şuan bunlar dışında daha önce kendimiz için aldığımız Ge-Oral var. Evim merkeze ve aracım yok şuan maalesef başka birşey gidip alma şansım yok ?

Oyla 0
O zaman çay kaşığının 1/3 kadar Georalı 100 cc suya koyup iyice karıştırıp eritin.
Damlalık yardımı ile suluktan çekin ve kuşun gagasından içeri 20 damla Ge Orallı suyu damlatın.
Kuşun bir miktar canlanması ve tüneğe çıkması gerekiyor bu uygulama sonunda.
Kuşu gözlemleyin kendine gelirse/geldiğinde buraya yazın,tekrar değerlendirelim.
Not:
Kuşu kuşlardan anlayan bir veterinere tabi ki götürün ama vakit daralmış onu söyleyeyim.
Hangi şehirdesiniz?

Son düzenleme:
Oyla 0
O zaman çay kaşığının 1/3 kadar Georalı 100 cc suya koyup iyice karıştırıp eritin.
Damlalık yardımı ile suluktan çekin ve kuşun gagasından içeri 20 damla Ge Orallı suyu damlatın.
Kuşun bir miktar canlanması ve tüneğe çıkması gerekiyor bu uygulama sonunda.
Kuşu gözlemleyin kendine gelirse/geldiğinde buraya yazın,tekrar değerlendirelim.
Not:
Kuşu kuşlardan anlayan bir veterinere tabi ki götürün ama vakit daralmış onu söyleyeyim.
Hangi şehirdesiniz?
Tamam dediğinizi yaptım zor oldu ama içirdim biraz umarım işe yarar. Ne olduğunu anlayamadım maalesef çok hızlı kötüleşti elimden geleni yaptım şimdilik ama inşallah geç kalmamışımdır ? Tokatta yaşıyorum arkadaşımın sorduğu bikaç veteriner biz kuşa bakmıyoruz demiş en son gittiği ilaç yapıp veren sadece yardımcı olmuş eğer yarında hiçbir düzelme olmazsa ona bir şekilde götürürüm. Keşke size daha önce danışsaydım belki daha hızlı anlama şansım olurdu ne olduğunu ? çok teşekkür ederim ?

Oyla 0
Rica ederim.
Tokatta bulamazsanız (bence bulursunuz) Bu veteriner ecza deposunda bahsettiğim ilaçlardan birisi mutlaka bulunur, arayıp ulaşın.
Ankara da bir yakınınız var ise söyleyin yarın sabah gidip ilacı alıp otobüse versin,hızlıca alın.
Eğer yok ise size hızlı şekilde kargolasınlar.

İlaç üreticisini de arayabilirsiniz,Tokatta ilacı (netcox) kime vermişler öğrenir,gider alırsınız.

Oyla 0
Tekrardan merhaba arkadaşlar ?️ dün tavsiyeniz üzerine hemen veterinere gittim araç olmadığı için Çikoyu malesef götüremedim fakat durumu anlatıp resimlerinden dışkısını gösterdim. Dediğiniz gibi koksidiyoz tedavisi için antibiyotik ve yüksek vitamin ve mineral içeren ilaç verdi. Hemen eve gelip ilacı içirdim bugün ki dışkısı ve hali bu şekilde. Hala çok enerjik değil ötmeye de başlamadı ama en azından sürekli kafes dibinde uyumuyo ve dal darısını epey yiyo. Son hali ve dışkısı bu şekilde. Sizce düzelme var mı bakarmısınız rica etsem

Oyla 0
Toparlayacak inşallah. İlacı aksatmadan, söylendiği şekilde kullanıma devam ediniz. Hangi ilacı verdi?
İnşallah ?? hangisi olduğunu bilmiyorum çünkü şırıngaya çekip verdi 3 gün kullanıp 2 gün ara verip sonra 2 gün daha kullanacakmısım. Kırmızı renkli bir ilaç suya katıp içiriyorum ama veteriner koksidiyoz için antibiyotik dedi başka bişey vermemiştir heralde

Oyla 0
İnşallah ?? hangisi olduğunu bilmiyorum çünkü şırıngaya çekip verdi 3 gün kullanıp 2 gün ara verip sonra 2 gün daha kullanacakmısım. Kırmızı renkli bir ilaç suya katıp içiriyorum ama veteriner koksidiyoz için antibiyotik dedi başka bişey vermemiştir heralde
Sulphamezathin kırmızıydı sanki ?
3 gün kullanıp 2 gün ara verip tekrar kullanmak ne kadar doğru bilemedim. Tam etkisini göstereceği zaman ara vereceksiniz.
Bilgili kişiler daha detaylı bilgi verecektir.

Son düzenleme:
Oyla 0
Sulphamezathin kırmızıydı sanki ?
3 gün kullanıp 2 gün ara verip tekrar kullanmak antibiyotik için ne kadar doğru bilemedim. Tam etkisini göstereceği zaman ara vereceksiniz.
Bilgili kişiler daha detaylı bilgi verecektir.
Haklısınız ama bende bu konularda hiç bilgi sahibi olmadığım için veterinerin dediği gibi yapıyorum ve sizlerden bilgi alıyorum. Eskisi kadar olmasa da bugün daha canlandı gibi az önce bikaç kez öttü günler sonra ilk defa. İnşallah iyileşiyordur

Oyla 0
Merhaba.
Suphamezathin vermişler klasik olduğu üzere.
Bu ilaç kuşunuzda geçici bir toparlanma sağlasa da koksidiyoza kesin çözüm sağlamaz,ama kuşu belli bir süre ayakta tutar,esas ilaç gelene kadar vaziyeti idare eder.
Koksidiyoza kesin çözüm ve tam iyileşme bahsettiğim ilaçlar ile olur.Hem yavrular,hem yetişkinler hem de yumurtaları temizler.
Verilen ilaç antibakteriyel ve anti koksidiyal diye geçer ama söylediğim gibi koksidiyoza tam etki etmez.
Yani bu ilacın kuşunuzu tamamen düzelteceğini düşünmeyin ama kuşun dışkısını belli oranda toparlar.
Sonrasında Koksidiyoz Protozoası bağırsak duvarında tekrar sporlanarak ve bağırsak duvarını patlatarak bağırsağa dağılır ve parazit bağırsaklara tekrar zarar verir, tekrar tahrip eder.
Tavsiyem;
-Bahsettiğim 3 ilaçtan birini hızlıca sipariş verin (75 TL civarında zamlanmadıysa)
-İlaç gelene kadar veterinerin verdiği ilacı kullanın.İlaç gelince bana bilgi verin.
-Bu arada kuşu sıcak tutun,daldarıyı önünden eksik etmeyin,veterinerin verdiği ilaçtan başka vitamin vermeyin.
Özelllikle B grubu vitaminler koksidiyoz tedavisini baltalar.
-İlaç geldiğinde 3-5 günlük bir uygulama ile kuşunuz tamamen iyileşir.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba.
Suphamezathin vermişler klasik olduğu üzere.
Bu ilaç kuşunuzda geçici bir toparlanma sağlasa da koksidiyoza kesin çözüm sağlamaz,ama kuşu belli bir süre ayakta tutar,esas ilaç gelene kadar vaziyeti idare eder.
Koksidiyoza kesin çözüm ve tam iyileşme bahsettiğim ilaçlar ile olur.Hem yavrular,hem yetişkinler hem de yumurtaları temizler.
Verilen ilaç antibakteriyel ve anti koksidiyal diye geçer ama söylediğim gibi koksidiyoza tam etki etmez.
Yani bu ilacın kuşunuzu tamamen düzelteceğini düşünmeyin ama kuşun dışkısını belli oranda toparlar.
Sonrasında Koksidiyoz Protozoası bağırsak duvarında tekrar sporlanarak ve bağırsak duvarını patlatarak bağırsağa dağılır ve parazit bağırsaklara tekrar zarar verir, tekrar tahrip eder.
Tavsiyem;
-Bahsettiğim 3 ilaçtan birini hızlıca sipariş verin (75 TL civarında zamlanmadıysa)
-İlaç gelene kadar veterinerin verdiği ilacı kullanın.İlaç gelince bana bilgi verin.
-Bu arada kuşu sıcak tutun,daldarıyı önünden eksik etmeyin,veterinerin verdiği ilaçtan başka vitamin vermeyin.
Özelllikle B grubu vitaminler koksidiyoz tedavisini baltalar.
-İlaç geldiğinde 3-5 günlük bir uygulama ile kuşunuz tamamen iyileşir.
Anladım tamam çok teşekkür ederim en kısa sürede elime ulaşmasını sağlarım sağolun ?

Oyla 0
veterinerin verdiği ilacı (ilaç sülfa ise) aralıksız 7 gün kullanmanız gerekir. geçmiş olsun
Teşekkür ederim yarın sorup öğrenirim veterinerden ne olduğunu diğer ilaçtan elinde vardır umarım yoksa onuda bi şekilde temin edicem. Şuan ne denirse onu yapıyorum açıkcası çünkü daha önce hiç başıma gelmedi bir tane kuşum var zaten o yüzden bilgimde yok çok araştırdım ama birtek burdan yardımcı oldunuz hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum ?

Oyla 0
ilaveten, sulfa ile multivitamin kesinlikle birlikte kullanılmaz.

kuş daha kötüye gitmiyorsa ilacı 7 güne tamamlamanız da önemli

Oyla 0