Muhabbet Kuşumda Deri Döküntüsü

Rufai.23

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar selamunaleyküm muhabbet kuşum 3 gündür uzun süren kaşınma seansları var bugün farkettim ki kaşınınca resimdeki gibi kuru birşey düşüyor bunun sebebi nedir? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim
KN1yao.jpg

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, kuşunuz yoğun tüy değişiminde büyük olasılık. Görünen parçada tüy kapsülüne ait bir görüntü. Genelde kepek gibi oluyor bu bir şekilde bütün olarak düşmüş olmalı. Dış parazit kaynaklı değil ise normal bir süreç. Rica etsem kuştan bir fotoğraf atabilir misiniz?

Oyla 0

Rufai.23

iyikus.com Üyesi
Merhaba, kuşunuz yoğun tüy değişiminde büyük olasılık. Görünen parçada tüy kapsülüne ait bir görüntü. Genelde kepek gibi oluyor bu bir şekilde bütün olarak düşmüş olmalı. Dış parazit kaynaklı değil ise normal bir süreç. Rica etsem kuştan bir fotoğraf atabilir misiniz?
Dediğiniz gibi küçük küçük kepek gibi düşüyordu ama bu büyük düştü kuş şuan uyuyor ama genel durumu normal kuşun uçuyor konuyor geziyor :)sabah fotoğraf çekip yükliyim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tüy döneminde çok fazla enerji kaybediyorlar ve ani kitlenmeler nadirde olsa olabiliyor. Bu nedenle tüy dönemlerinde kuşlar daha az uçurulmalıdır. Ek besin takviyesi verilmelidir. Yumurtma maması + b vitamini ağırlıklı.

Oyla 0

Rufai.23

iyikus.com Üyesi
Tüy döneminde çok fazla enerji kaybediyorlar ve ani kitlenmeler nadirde olsa olabiliyor. Bu nedenle tüy dönemlerinde kuşlar daha az uçurulmalıdır. Ek besin takviyesi verilmelidir. Yumurtma maması + b vitamini ağırlıklı.
Hocam ben veriyorum ama ek besin yemiyor marul verdim yemedi yumurta maması verdim yemedi sadece yemini ve dal darı yiyor başka bişey yemiyor

Oyla 0

Rufai.23

iyikus.com Üyesi

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Tüy eksiklikleri olabilir fakat ilk tüyüne girmesi 3-4 ay arası oluyor. Kuşunuz çok minik henüz

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kepeklenmeler olabilir. Henüz tüye girmemiş olmalıydı ama genel bir kepeklilik durumu söz konusu belli ki. Başka bir açıklaması yok maalesef.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir şey yapmaya gerek yok :)
Sadece banyo ihtiyacını gidermesi için banyoluk takmanızı öneririm. Yıkanmaz ise su dolu spreyle ıslatın bir miktar. Aynı şekilde beslenme düzenine devam edebilirsiniz. Ek olarak belki bir miktar B vitamini ve protein ihtiyacını gidermek için ek gıdalar verebilirsiniz.

Oyla 0