Muhabbet kuşumun dışkı rengi

Busra D.

iyikus.com Üyesi
1 yasinda erkek bir muhabbet kuşum var yaklaşık 10 gündür dışkıları açık renkte. Yemesi, icmesi, keyfi herseyi harika fakat dışkılar neden böyle bilemiyorum. Sakıncalı mi yoksa normal mi? Anlık dışkı resmini ve sonradan kurumus halini ekliyorum.

Pankreasta hafif sıkıntı var. Enzim içerikli probiyotikler kullanmak lazım..

Örnek;

Haftada 1 entrobac probiyotik ve multivitamin veriyorum duzenli olarak. Bu önerdiğiniz urunun kullanimi ve kuşumun tuketip tuketemeyecegi ile ilgili endiselerim olustu. Mamasina degilde direkt suyuna katabilecegim bir sey onerebilir misiniz? Yada zamanla duzelir mi acaba?

Haftada 1 entrobac probiyotik ve multivitamin veriyorum duzenli olarak. Bu önerdiğiniz urunun kullanimi ve kuşumun tuketip tuketemeyecegi ile ilgili endiselerim olustu. Mamasina degilde direkt suyuna katabilecegim bir sey onerebilir misiniz? Yada zamanla duzelir mi acaba?

Suya katılan ürünlerde var. Önemli olan enzim içermesi marka farketmez. Tyson Cactus-Zyme de kullanılabilir başka ürünlerede bakabilirsiniz.. Zamanla düzelirmi bilmem ama müdahale edilmezse daha kötü olabilir.. Henüz başlangıç aşamasındayken iyileşmesi daha kolay.. Detaylı bilgi için pankreas iltihabı diye araştırabilirsiniz..

Size tavsiyem kanatlı uzmanına gitmeniz. Karaciğerde büyüme varsa pankreası bozabilir. Röntgen çektirin. Pankreas için ise eczaneden pankreoflat alın dış kabuğunu soyun sonra toz haline getirin tam dolu suluğa pirinç tanesi kadar katın. 7 gün boyunca kullanın.

Pankreasta hafif sıkıntı var. Enzim içerikli probiyotikler kullanmak lazım..

Örnek;
Hocam 20 gun gecmis en son mesajimin üstünden. Kuşumun dışkı rengi kimi zaman olmasi gerektigi gibi koyu yesil, kimi zamanda yine acik yesil olarak devam ediyor. Enerjisi, keyfi yemesi icmesi cok iyi. Ben bu onerdiginiz enzim icerikli probiyotigin siparisini verdim. Nasil kullanilacagini belirtmistiniz. Bir kac gun ust uste mi vereyim yoksa haftanin belli gunleri mi? Elimde entrobacta mevcut donusumlu mu vereyim? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Hocam ufak tefek renk değişikliklerine takılmayın. Kuşlara çimlenmiş buğday verdiğim gün bildiğiniz krem renge dönüyor dışkı. Kırmızı meyve verirsiniz yine değişir renk vs vs. Genel performansı iyiyse dışkıdaki ufak değişimlere takılmayın. Sebze yediğinde sulu olması gibi.

Hocam ufak tefek renk değişikliklerine takılmayın. Kuşlara çimlenmiş buğday verdiğim gün bildiğiniz krem renge dönüyor dışkı. Kırmızı meyve verirsiniz yine değişir renk vs vs. Genel performansı iyiyse dışkıdaki ufak değişimlere takılmayın. Sebze yediğinde sulu olması gibi.
Hocam daha onceki resimler silinmis. Taze dışkı yapinca paylasacagim. Genel olarak acik yesil yapiyor kuruyunca beyaza yakin oluyor. Bazi gunlerde arada olmasi gerektigi gibi koyu yesil dışkı yapıyor.

Selçuk hocamın dediği doğru ama probiyotik sonuçta yani. Kuşta hiç bişey olmasa bile düzenli kullanımı sindirim sistemi için faydalı.. İlk etapta 3 gün üst üste kullanın daha sonra haftada 1 veya 2 gün düzenli devam edebilirsiniz. Elinizdeki entrobac bitene kadar dönüşümlü kullanabilirsiniz. Daha sonra versele lagaya devam etseniz yeterlidir..

Hocam ilk 2 resim dünkü dışkının taze ve kurumuş hali. Son resim ise bugun versele laga probiyetikten sonraki hali. Kusum yulaf tohumunu sevdigi icin 4-5 adet yulaf tohumuna 1 damla yag damlatip uzerine probotik serptim. Haftada 1 bu sekilde sevdigi seylere serperek vermem yeterli mi yoksa gun icinde 2-3 kere mi vermeliyim?

Hocam ilk 2 resim dünkü dışkının taze ve kurumuş hali. Son resim ise bugun versele laga probiyetikten sonraki hali. Kusum yulaf tohumunu sevdigi icin 4-5 adet yulaf tohumuna 1 damla yag damlatip uzerine probotik serptim. Gunde 1 kez bu sekilde sevdigi seylere serperek vermem yeterli mi yoksa gun icinde 2-3 kere mi vermeliyim?

Günde bir kez yeterli. Önemli olan bir anda fazla dozaj değil, azar azar düzenli kullanımı faydalı..

Merhaba hocalarım yeni konu acmak istemedim, fıstık ile ilgili bişey danışmak istiyorum. Fıstık'im kızgınlık doneminde neredeyse 1 aydır. Her gün elimize ayağımıza dadaniyor😊 Durmadan yem cikariyor. Bunu gun icinde 3-4 kez yapıyor. Bu durum ne kadar surer ve kustugu yemleri yemek istiyor izin vermiyorum. Yerse kursak mantari olabilecegini duymustum dogru mudur?

Hayır yemesinde sorun yok. Kirli bir yere kusmadığı sürece. Bu durum uzun sürebiir. Eş istiyor sonuçta. Onu sakinleştirecek elma tarzı şeyler verebilirsiniz ama tam çözmez. Oyuncağı topu falan varsa ona dadansın :)

Hayır yemesinde sorun yok. Kirli bir yere kusmadığı sürece. Bu durum uzun sürebiir. Eş istiyor sonuçta. Onu sakinleştirecek elma tarzı şeyler verebilirsiniz ama tam çözmez. Oyuncağı topu falan varsa ona dadansın :)
3 adet topu, zilli anahtarligi, oyun halkalari var ama nedense elimizi ve ayagimizi tercih ediyor🤭 kur yapiyor, tırnaklarını geciriyor etimize veled🤣 bol bolda yem kusuyor. Aslinda bir dişi alsam mi yanina diyorum ama kendisi bize cok duskun ve konuşuyor. Eşi olursa buyuk ihtimal artik bizimle ilgilenmez. İnsallah cabuk atlatırız bu sureci.

3 adet topu, zilli anahtarligi, oyun halkalari var ama nedense elimizi ve ayagimizi tercih ediyor🤭 kur yapiyor, tırnaklarını geciriyor etimize veled🤣 bol bolda yem kusuyor. Aslinda bir dişi alsam mi yanina diyorum ama kendisi bize cok duskun ve konuşuyor. Eşi olursa buyuk ihtimal artik bizimle ilgilenmez. İnsallah cabuk atlatırız bu sureci.

Yavrularını seversiniz olmazmı :)

Yavrularını seversiniz olmazmı :)
Hocam cok guzel olur, bir yanım al bir eş diyor fakat ben nerden kizginlikta olan iyi huylu bir gelin bulurum bilemiyorum. Pet shoptaki kuslar hastaysa ve ogluma gecerse diye endiseleniyorum. Cevremde bildigim guvendigim uretici de yok. Birde gelin hanım cadı olursa bizi pişman ederse diye korkuyorum. Arkadaşım kusunu petshopa götürmüş kuslarin arasina koymuşlar eş seçsin diye biriyle anlasmis eve getirmisler. Evde dişi kus tabiri caizse erkege kök söktürmüs. Geride goturememisler. Boyle bir durumun olmasindan endise ediyorum. Siz dişi kuş alma, seçme durumunda ne önerirsiniz?

Hocam cok guzel olur, bir yanım al bir eş diyor fakat ben nerden kizginlikta olan iyi huylu bir gelin bulurum bilemiyorum. Pet shoptaki kuslar hastaysa ve ogluma gecerse diye endiseleniyorum. Cevremde bildigim guvendigim uretici de yok. Birde gelin hanım cadı olursa bizi pişman ederse diye korkuyorum. Arkadaşım kusunu petshopa götürmüş kuslarin arasina koymuşlar eş seçsin diye biriyle anlasmis eve getirmisler. Evde dişi kus tabiri caizse erkege kök söktürmüs. Geride goturememisler. Boyle bir durumun olmasindan endise ediyorum. Siz dişi kuş alma, seçme durumunda ne önerirsiniz?
Eş alma durumunuzda ilginin dişiye kayma ihtimali var tabiki. ama sizi tamamen unutmaz endişelenmeyin. Sadece dişiyi kıskanma hareketleri falan olur. Bilen birinin sağlıklı bir kuş seçmesi lazım. 1 yaşında olmalı gelin hanım. Yaşlı gelin istemiyoruz :) Alırsanız eğer, dişi geldiğinde 2 gün kadar ayrı kafeste dursun sonra dişiyi erkeğin kafesine atın.

İlla kızgınlıkta olmasına gerek yok. Petshopa gittiğinizde önce kuşları gözlemleyin. Sağlıklı kuş kendini belli eder zaten. Gözler cam gibi olmalı, hareketli olmalı, aynı zamanda diğer kuşlara ilgili olmalı, ama diğer kuşlara gaga atma vb. durumlar olmamalı. Yaş konusunda 5-6 ayından büyük her kuş alınabilir.. Tabi kuşun bulunduğu kafesede bakın. Temiz bir ortammı, suyu temizmi vs.

İlk getirdiğinizde kuşu ayrı kafese koyun ama bir birlerini görsünler. Kuş önce ortama alışmalı. 2-3 gün kafeste kaldıktan sonra salmaya başlayın. Ama diğer kuşla aynı anda kafesten salmayın. Bir hafta kadar ortama alıştıktan sonra iki kuşuda beraber salın uçsunlar. Dışarıdaki anlaşma durumlarına göre kafesleri birleştirebilirsiniz..

Karakter olarak sakin karakterli bir kuş seçmeye çalışın. Tabi kısa sürede anlamanız zor olsada yinede hareketlerinden biraz anlaşılır. Benim gözlemlerime göre çekinik mutasyonlar daha sakin karakterli oluyor..

Mutasyon demişken kuşunuzun mutasyonuna göre bir eş alırsanız en azından yavruların hangi renklerde olabileceğinide önceden tahmin edebilirsiniz.. İsterseniz kuşun bir kaç resmini atın ona göre bir mutasyon önerelim size :)

Eş secme konusundaki bilgilendirme icin tesekkur ederim hocam. Oglumun videosunu paylastim. Mustakbel gelinim hangi renklerde olmali cok merak ettim😊

Opalin spnagle mutasyonu var kuşunuzun. Ben olsam bu mutasyonu bozmazdım. Aynı mutasyonun mavisini bulabilirseniz süper olur. Hatta sarı yüz bir mavi olursa çok daha güzel olur :) Alttaki konuda mutasyon bilgileri mevcut..

Yavrular hem mavi, hem yeşil gelicektir. Sarı yüz olursa mavinin turkuaz tonlarıda gelebilir. Df yavru verirmi emin değilim. Onuda ustalarına soralım :) @Doğanay Y. @Süleyman EKİNCİ

Geri