Muhabbet kuşumun parmağı mı kırık

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mavbul
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Mavbul

iyikus.com Üyesi
Benim 7 yıllık dişi bir muhabbet kuşum var(maşallah). 3-4 yaşından beri uçamıyor. Birkaç gün önce 1 aydır yanımızda olan bahçemizde bulduğumuz muhabbet kuşu (erkek) sehpanın üzerinde duran kafese atlayınca bu kuşum yere düştü (kafesin üstünden) arka parmaklarından biri eğer bir şey ile sarmazsak ön parmaklarının yanında duracak şekilde kıvrılıyor ve o zaman tünekte rahat duramıyor. Oynatamıyor. Ayrica yaklasik bir aydır falan yem dışında pek birşey veremedim ve kalsiyum taşını falan zaten fazla sevmiyor.(petshop vitaminlerini hayati boyunca tüketmedi zaten) Yani anlatmak istediğim acaba yaşlılık ve kalsiyum ,vitamin eksikliğinden kemikleri zayif düşmüş ve kırılmış olabilir mi yoksa başka burkulma tarzı iyileşmeyen birşey mi vardır. Ya da bir hastalık. Not: parmağini geriye sarinca rahat yürüyor sadece bugün cikarmis iyi gelecek birsey ise yine saralim kirilmissa iki gunde kaynaşmıştır dimi , vitamin kalsiyum takviyesiyle iyilesir mi?

Yeni gibi durmuyor ancak tedavisi ayak sorunlarının veteriner hekim ile yapilmalidir. Görünürde kırık gibi olmasa da anlattiklarinizdan dolayi ihtimal verebiliyorum

Oyla 0
Yeni gibi durmuyor ancak tedavisi ayak sorunlarının veteriner hekim ile yapilmalidir. Görünürde kırık gibi olmasa da anlattiklarinizdan dolayi ihtimal verebiliyorum
Dünden önceki gün oldu. Veteriner yakinimizda yok birkac tane uzakta vardi ama kusla ilgilenen yok. Sargiyla arkaya doğru sarayim mi?eklem kopmasi olabilir mi. Ben aradtirdim ama bulamadim oyle birsey olabilir mi

Son düzenleme:
Oyla 0
Açık konuşmak gerekirse şeklinin dışında bir sarma kalıcı hasarlara neden olabilir. Kopmalar konusunda pek bilgim yok maalesef. Araştırma yapmak lazım

Oyla 0
Açık konuşmak gerekirse şeklinin dışında bir sarma kalıcı hasarlara neden olabilir. Kopmalar konusunda pek bilgim yok maalesef. Araştırma yapmak lazım
Baska bir forum sitesinde bu sekilde bir kusun yasadigini gordum ve orada yasan kisiler kirikmis yanlis kaynamis demisler bu sekilde yasar demisler bu sekilde hayatini rahat bir sekilde saglar mi bahcede falan bu ayakla koşabiliyor yani alisir mi tunekte de

Oyla 0
Merhaba.
Kırık ve tendon kopması ise ise sizin yapabileceğiniz bir şey yok, ama düştü diye bunlar olacak diye bir şey de yok, sadece incinmiş de olabilir.
İncinmiş olma ihtimaline karşı ağrı kesici krem ile masaj yapabilirsiniz.
Önemli olan parmakta kararma kararma olup, tırnak ucundan başlayıp yukarı doğru çıkarsa, bu kangren oluyor demektir.
Bu durumda parmağı ampute etmek gerekir.
Sizin odaklanacağınız konu parmağın renginin kararmasıdır.
Onun dışında hayatını normal bir şekilde hayatını sürdürür, sorun yok.
Vitamin ve mineralleri eksik etmeyin ama parmak düzelsin diye de vitaminleri ve kalsiyumu abartmayın, bu sefer de iç organlarda ve damarlarda hasara sebep olursunuz.(benim her ayağından 1 parmağı kesilmiş bir kuşum var, normal şekilde yaşıyor)
Geçmiş olsun.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba.
Kırık ise sizin yapabileceğiniz bir şey yok.
Ama incinmiş olma ihtimaline karşı eczaneden ağrı kesici krem alarak masaj yapabilirsiniz, incinmiş ise faydası olur.
Önemli olan parmakta kararma tırnak ucundan başlayıp yukarı doğru çıkarsa, bu kangren oluyor demektir.
Bu durumda parmağı ampute etmek gerekir.
Sizin odaklanmanız gereken şey parmağın renginin kararmasıdır.
Onun dışında hayatını normal bir şekilde hayatını sürdürür, sorun yok.
Vitamin ve mineralleri eksik etmeyin ama parmak düzelsin diye de kalsiyumu abartmayın, bu sefer de iç organlarda ve damarlarda hasara sebep olursunuz.(benim her ayağından 1 parmağı kesilmiş bir kuşum var, normal şekilde yaşıyor)
Geçmiş olsun.
Çok teşekkür ederim. Allahtan morarma fln yok sadece tutmuyor o parmak. Tuneği sikmasa da durabiliyor. Bahcede kosuyor. Buyuk ihtimalle incinme degil cikik kirik gibi birsey ama İyilesmese de hayatina devam edebilecegine sevindim.

Oyla 0
Normal şekline getirip düzgünce sarabiliyorsanız fazla sıkmadan sarın. Başka yapıcak birşey yok. Birde kalsiyum + d3 takviyesi alıp 2-3 günde bir suluğuna ekleyin..

İlave; daha ince bir ahşap tünek takın kafese. Daha rahat eder..

Oyla 0
Doğanay y. Sarmayın demişti , bilmiyorum. Takviyeyi de aldıracağım fazla su içmiyor ama içmesini sağlayacağım teşekkürler

Oyla 0
Yamuk kaynarsa ustune basabilir mi basabilirse ellemeyeceğım cunku daha kotü yapabilirim yanlış birşeyle benim için onemlı olan tunekte rahat olsun zaten normal yururken iyi

Oyla 0
Bahsettiğiniz d3 bu mudur ben kullanıyorum bundan aynısıysa kullanmaya başlarım yarın

Ekli dosyalar

• 16254206870207006680562072278827.jpg
    16254206870207006680562072278827.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 3
Oyla 0
Zahmet verdim ama zaman ayırdığınız için çok teşekkürler kuşumu çok seviyorum ve iyi olsun istiyorum

Oyla 0
Biliyorum cok soru soruyorum ama son bir soru? haftaya yurt dısına cıkmak zorundayım cumartesi. Simdi dediğiniz gibi arkaya sararsak ben gidene kadar iyileşir mi sonra kuzenime bırakacagım

Oyla 0