Muhabbet kuşumuz mantardan mi solunum sıkıntısı olduğundan mi kurumaya gitmiş olabilir

Nur Vural

iyikus.com Üyesi
Merhaba tahminen 6ay önce çift olsunlar diye dişi bir kuş sahiplendim ancak hayvanda 1 yada 1bucuk aydır kabarma mutsuzluk vardı aldığım petshop a sordum zaten geldiğinde de hep tüyleri kabarık bir kuştu fakat hayvan tüy dökmeye girmiş ve bu süre bir hayli uzun sürdü iki hafta vitamin takviyesi yapmalisin dediler her ne kadar çok yanlış olduğunu bilsem de bir ay çok sayıda beşeri vitaminler de dahil yükleme yaptım çünkü hayvan tam toparlıyor deyip vit biraktigimda ikinci gün yine çok kötü oluyordu.ve maalesef kurumaya girdi.bugun 5.gun mukostatin veriyorum tam toparladı dedim bu seferde solunumda problemi var diye düşünüyorum.kakasi daha siyah gibi kuyruk titreme hızlı nefes alıp verme gibi belirtiler var.vetetinere götürmem imkansız diyebilirim inanın bulunduğum çevre de petshop bile bulmak çok sıkıntı bulunduğumuz koşullarda uzak bir veterinere götürmek olanaksız bana bu süreçte yönlendirme yapıp tecrübelerinizle bilgilendirmeye çalışırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler...

Yönlendirme yapmış olduğunuz simgeler ben de aktif değil

Oyla -1
İstanbul'da istanbulvet e gidin arayıp randevu alın. Kuşun durumu kötü.

Oyla 0
Kursaktan elle mama vermek için uğraştım sonunda öğrendim ama umarım hayvanın soluk borusuna kacmamistir ondan mı yoksa biraz yoruldu ondan mı ıslık çalar gibi ses çıkarıyor
Nur hanım kursaktan mama verme işi riskli bir iş mecbur kalmadığınız sürece denemeyin bile. Nefes borusuna kaçsaydı anında ölmüştü zaten demekki kaçmamış..

Ayrıyetten neden kursaktan besliyorsunuz yem yemiyormu ki?

Videolardan anladığım kadarıyla kuşta solunum sorunu var. Doksisiklin kullanılabilir. Ancak dışkılarıda iyi değil. Solunum sorunu harici sulphamezathine de uygulanması gerekir diye düşünüyorum.

Diğer arkadaşlarda yorum yapıcaktır.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Oyla 0
Yem tüketimi iyi ise ilaç kullanımı çözüm olabilir. Kabarması yok, sadece kuyruk atması var. Üst solunum için ürünler kullanılabilir. Eğer yem tüketme sorunu söz konusu ise kursak enfeksiyonlarını da düşünmek gerekebilir.

Oyla 0
Yem tüketimi iyi ise ilaç kullanımı çözüm olabilir. Kabarması yok, sadece kuyruk atması var. Üst solunum için ürünler kullanılabilir. Eğer yem tüketme sorunu söz konusu ise kursak enfeksiyonlarını da düşünmek gerekebilir.
Dal darı yiyor çok çok az aspur ilk bir kaç gündür enjektörle gagasina mama veriyorum kendi yiyor.

net dışkı resimleri atabilirseniz daha iyi olur

Son bir buçuk aydır kabarma vardı mukostatin kullandım 5gun bugün probiyotik başladım bu hafta kabarması yok hayvanın

Bir buçuk aydır kabarması vardı bu hafta mukostatin kullandım şimdi yok

bu da diğer eş kuş onda bir anormallik var mı umarım ona da bulamamıştır

Ekli dosyalar

• IMG20210206104808.jpg
    IMG20210206104808.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG20210212220838.jpg
    IMG20210212220838.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Dışkılarda turuncu, pembemsi bir ton değişimi var. Ciddi bir sağlık sorunu göstergesidir.

Oyla 0
Dışkılarda turuncu, pembemsi bir ton değişimi var. Ciddi bir sağlık sorunu göstergesidir.
Zaten göğüs kısmı poşet gibi oldu hava var şu bile içmiyor zorla beslemeye calisiyorum hayvana ayrı bir eziyet oluyor biraktim artık iyice moralim çok bozuk yarına çıkmaz bu hayvan yalnız diğer kuş için evde mutlaka olmazsa olmaz ilaçlar bulundurmaliyim artık onun için bir bilgilendirme yaparsınız

Oyla 0
Zaten göğüs kısmı poşet gibi oldu hava var şu bile içmiyor zorla beslemeye calisiyorum hayvana ayrı bir eziyet oluyor biraktim artık iyice moralim çok bozuk yarına çıkmaz bu hayvan yalnız diğer kuş için evde mutlaka olmazsa olmaz ilaçlar bulundurmaliyim artık onun için bir bilgilendirme yaparsınız

Kursakta hava oluşması elle beslemeden dolayı olabilir. Nazikçe hafif hafif bastırarak havayı boşaltmaya çalışın ve acilen sulphamezathine bulup başlayın artık. Bugün alın ilacı vterinerler açık!!!!!!!!!!..................

Oyla 0
Kursakta hava oluşması elle beslemeden dolayı olabilir. Nazikçe hafif hafif bastırarak havayı boşaltmaya çalışın ve acilen sulphamezathine bulup başlayın artık. Bugün alın ilacı vterinerler açık!!!!!!!!!!..................
Bakın veteriner bulmam imkansız ancak eczaneden monodox ,kontil, piyeloseptyl, aldım iki gündür suyuna fluzole koyuyordum şimdi bu ilaçları nasıl kullanmalıyım hızlıca yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Son düzenleme:
Oyla 0
Kontil 1 lt suya 1 ml ekleyip, suluğuna koymalısınız.
Monodoks ise yine 1 lt suya yarım tablet eklemeniz gerekiyor. Bu oran için aslında veterinere danışmak daha uygun olur.
Piyeloseptyl kullanmadı hiç. Bu nedenle kullanan biri eğer dönüt verirse daha sağlıklı olacaktır.

Oyla 0
Kontil 1 lt suya 1 ml ekleyip, suluğuna koymalısınız.
Monodoks ise yine 1 lt suya yarım tablet eklemeniz gerekiyor. Bu oran için aslında veterinere danışmak daha uygun olur.
Piyeloseptyl kullanmadı hiç. Bu nedenle kullanan biri eğer dönüt verirse daha sağlıklı olacaktır.
Peki hepsini aynı gün içerisinde verebilir miyim

Oyla 0