muhabbet kuşunun bitlendiğini nasıl anlarım?

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
öncelikle merhabalar burada yeniyim ve deneyimsizim sanırım. iki tane muhabbet kuşum var iki senedir birlikteyiz, bilmiyorum belki de şu sıralar ben takıntı yaptığımdan dolayı sanki fazla kaşınıyorlarmış ve silkeleniyorlarmış gibi görüyorum. ikisinin de enselerine baktım ama pek bir şey göremedim. kanatlarına bakmaya çalışıyorum ama ısırıkları çok acıtıyor minnoşların. iki gece uyumayıp aynı odada onları gözlemledim ve rahat uyuyorlardı. arada uyanıp birbirlerine sataşıp sonra kaşınıp geri uyuyorlar ama bir huzursuzlukları yok. hafif tv ışığı yüzünden bitlerin gelmeyeceğini düşünmüyorum. dün gece odama aldım ve rahat uyudular. belki de sıcaktan ya da kepekten dolayıdır bilmiyorum, bitlenmişlerse daha nasıl anlayabilirim?

+ olarak kafesin ucuna pamuk koymayı da yaptım. üç gündür duruyor ama onda da bit falan görmedim. beyaz kağıt da var altlarında geceleri bakıyorum yürüyen varlıklar da görmedim. belki de cidden takıntı dönemimdeyimdir döwşdşwğd anksiyete yavaş yavaş beni ele geçiriyor sanırım

arkadaşım bana tahta tünekden dolayı bitlendiklerini söyledi. tahtalar bit oluşturuyormuş ve yıkanınca bit olma ihtimali artıyormuş. ben de tahta tünekleri yıkayan biriyim ne yapacağım bilmiyorum. hiç rastlamadım bitlere ama yine de plastik tünek almamı ve etrafını kağıt maske bandıyla sarmamo söyledi. kafesi ve içindekileri de çamaşır suyuyla yıkayacakmışım.

Kuş kendisi yıkanıyorsa yeterlidir. Kuşlar sırıl sıklam ıslanmayı sevmez hiç bir zaman ki ona göre ıslatır kendini. Sirkeyi de niye önerirler anlamış değilim yıkanırken kuşlar. Hiç kullanmam
Evet benimki suyu seviyor zaten,kanatlarını,poposunu bir güzel yıkıyor.Bir öneriniz olur mu ilaç için? Gerçi vilmectin bulamadım sordum veterinerlere.Tyson Bitason alayım dedim(aynı etken madde) biri yazmış kuş felç oldu öldü 1 damlada.Diğeri yazmış enseyi yaktı :( korktum şimdi de.

Oyla 0
Evet benimki suyu seviyor zaten,kanatlarını,poposunu bir güzel yıkıyor.Bir öneriniz olur mu ilaç için? Gerçi vilmectin bulamadım sordum veterinerlere.Tyson Bitason alayım dedim(aynı etken madde) biri yazmış kuş felç oldu öldü 1 damlada.Diğeri yazmış enseyi yaktı :( korktum şimdi de.
Ense damlaları düzgün kullanıldığı takdirde bir soruna yol açmaz. Eğer bütün şişeyi kuşun ensesine boşaltırsan hayvan felç de olur, ölür de. Düzgün kullanıldığında hiçbir sorun olmaz.

Oyla 0
Sirke tüyleri besler diye öneriyor birçok üretici. Şahsen ben kullanıyorum ve memnunum da. Ümit abinin dediği şampuanlı yıkama da derin bir temizlik için bence iyi. Ne kadar önermesen de. Kuşların çok pislendiği olağanüstü durumlarda kullanılabilir bence. İleride denemek isterim öyle yıkamayı. Bebe şampuanı alayım da yıkayayım bir gün.
Yapma öyle bir şey.Bebek şampuanları da çok masum değil zaten.Derinin doğal dengesini bile bozabilir.

Oyla 0
Ense damlaları düzgün kullanıldığı takdirde bir soruna yol açmaz. Eğer bütün şişeyi kuşun ensesine boşaltırsan hayvan felç de olur, ölür de. Düzgün kullanıldığında hiçbir sorun olmaz.
Kuşu ölen de şişeyi boşaltmamıştır diye düşünüyorum.Zaten uygularsam kürdanla falan sürerim.Ya da kardeşim hemşire, eli daha yatkın dozaj ayarlamasına ona yaptırırım.

Oyla 0
Tartışacak bir şey yok.Bozar demedim boza-bilir dedim.İhtimal yani.Kaldı ki markette satılan bebe şampuanlarını bebeğe bile kullanmıyoruz biz içlerinde bir ben yokum.Bunlar da narin canlılar belli olmaz.
Olsun olsun, Ümit abi gelsin de hararetlensin biraz konu. @Ümit T vs @Doğanay Y. + @Farukk tartışmalarını çok seviyorum. Nasıl keyifleniyorum bir bilsen.

Oyla 0
Olsun Ümit abim diyorsa bir bildiği vardır onun. Ben güveniyorum ona.
Binlerce kaynak gösterebilirim bunun için. Bir tek doğrusu var ve tartışılabilecek bir konu değildir. Tüy yapıları yıkamak, ovalamak için bile uygun değildir. Bu konuyu tartışmaya tekrar açamam Kaan. Üzerine yorum gelirse direk silerim bilesin.

Oyla 0
Binlerce kaynak gösterebilirim bunun için. Bir tek doğrusu var ve tartışılabilecek bir konu değildir. Tüy yapıları yıkamak, ovalamak için bile uygun değildir. Bu konuyu tartışmaya tekrar açamam Kaan. Üzerine yorum gelirse direk silerim bilesin.
Konu gene dağılmadan.. Ne dersiniz bu durumda uygulamalı mıyım Bitason’u? Ya da neden olur bu durum? Dediğim gibi mantar,parazit,tüylerde bi sorun yok.Sadece çok fazla kaşınıyor.

Oyla 0
Emr-i ferm-an yüce padişahımızındır. Sakin ol abi, korkuttun valla beni.

Oyla 0
Konu gene dağılmadan.. Ne dersiniz bu durumda uygulamalı mıyım Bitason’u? Ya da neden olur bu durum? Dediğim gibi mantar,parazit,tüylerde bi sorun yok.Sadece çok fazla kaşınıyor.
Benimkide çok fazla kaşınıyor ya niyeyse içim rahatladı bi başka kuşunda kaşınmasına bugün yikadim güzelce ama hala kaşınıyor oluşmamış tüyler var kırmızı o yüzden mi diye düşünüyorum

Oyla 0
Benimkide çok fazla kaşınıyor ya niyeyse içim rahatladı bi başka kuşunda kaşınmasına bugün yikadim güzelce ama hala kaşınıyor oluşmamış tüyler var kırmızı o yüzden mi diye düşünüyorum
Tüylerden olabilir senin ki,bizim tüy dönemi değil ona rağmen kaşınıyor. bitli gibi :(

Oyla 0
Oda etken olabilir. Bazı kuşlar diğerlerine göre fazla kaşınabilir, kaşınmayı severler.

Oyla 0
Oda etken olabilir. Bazı kuşlar diğerlerine göre fazla kaşınabilir, kaşınmayı severler.
Vilmectin damlattım bit parazit olamaz artık o kırmızı tüyler çıkmama ihtimali var mı acaba şuan tüy dokmuyor kafasındaki kapsüllerde patlamaya başladı. Bugün yikadigim için gördüm o kırmızı tüyleri normalde görünmüyor.

Oyla 0
Size tavsiyem, tüy çıkartan kuşları yıkamayın. Banyoluk verin ya da spreyleyin. O kadar hassas dönemleri ki tüyleri için gerekli olanı üretmeleri zorlaşıyor. Bu nedenle süreci onlara bırakmak gerekiyor. Okuyabilir misiniz?

Oyla 0
öncelikle merhabalar burada yeniyim ve deneyimsizim sanırım. iki tane muhabbet kuşum var iki senedir birlikteyiz, bilmiyorum belki de şu sıralar ben takıntı yaptığımdan dolayı sanki fazla kaşınıyorlarmış ve silkeleniyorlarmış gibi görüyorum. ikisinin de enselerine baktım ama pek bir şey göremedim. kanatlarına bakmaya çalışıyorum ama ısırıkları çok acıtıyor minnoşların. iki gece uyumayıp aynı odada onları gözlemledim ve rahat uyuyorlardı. arada uyanıp birbirlerine sataşıp sonra kaşınıp geri uyuyorlar ama bir huzursuzlukları yok. hafif tv ışığı yüzünden bitlerin gelmeyeceğini düşünmüyorum. dün gece odama aldım ve rahat uyudular. belki de sıcaktan ya da kepekten dolayıdır bilmiyorum, bitlenmişlerse daha nasıl anlayabilirim?

+ olarak kafesin ucuna pamuk koymayı da yaptım. üç gündür duruyor ama onda da bit falan görmedim. beyaz kağıt da var altlarında geceleri bakıyorum yürüyen varlıklar da görmedim. belki de cidden takıntı dönemimdeyimdir döwşdşwğd anksiyete yavaş yavaş beni ele geçiriyor sanırım

arkadaşım bana tahta tünekden dolayı bitlendiklerini söyledi. tahtalar bit oluşturuyormuş ve yıkanınca bit olma ihtimali artıyormuş. ben de tahta tünekleri yıkayan biriyim ne yapacağım bilmiyorum. hiç rastlamadım bitlere ama yine de plastik tünek almamı ve etrafını kağıt maske bandıyla sarmamo söyledi. kafesi ve içindekileri de çamaşır suyuyla yıkayacakmışım.
Tüy döneminde olabilirler. Yada derileri kuruyordur. Hafif nemlendirmek işe yarar haftada 1-2 kere banyo verebilirsiniz. Yıkanmazsa fısfıslarsınız. Evde 1 çiftiniz var sanırım. Çok pis bakmıyorsanız. Kafesini en az haftada bir temizliyorsanız. Çokta bitten yana endişelenmenize lüzum yok. Oda nemini kontrol edersiniz. Nemli ortamlarda daha kolay ürerler ama birinci etken temizlik..

Belki anksiyete olabilir :) genelde gece çırpınmalarına rastlarsınız bit istilalarında o yüzden her şeyi denemişsiniz. Rahatlamaya çalışın.

Ahşabıda kötülemeye doymadı insanlar :) plastik ayak yapısı içinde, sağlık içinde iyi değil. Ayrıca ahşap tüneklerde kemirme, törpüleme gibi işlemleride yapıyorlar. Kalınma rutinleri cabası. Malzeme bit üretmez. siz dışardan getirdiğiniz malzemeyi iyice dezenfekte etmezseniz Oda kazara pis bir yerde ise yada bir bit mevcutsa ve görmemişseniz anca.(dıdının dısı) onun haricinde hiçbir malzeme bit üretmez bit kuşa gelir. Oda ya ortamdan ya malzemeden olur. Temizlik varsa sorun yok. Tünekler ahşap devam...

Oyla 0