muhabbet kuşunun bitlendiğini nasıl anlarım?

Selen Eskim

iyikus.com Üyesi
öncelikle merhabalar burada yeniyim ve deneyimsizim sanırım. iki tane muhabbet kuşum var iki senedir birlikteyiz, bilmiyorum belki de şu sıralar ben takıntı yaptığımdan dolayı sanki fazla kaşınıyorlarmış ve silkeleniyorlarmış gibi görüyorum. ikisinin de enselerine baktım ama pek bir şey göremedim. kanatlarına bakmaya çalışıyorum ama ısırıkları çok acıtıyor minnoşların. iki gece uyumayıp aynı odada onları gözlemledim ve rahat uyuyorlardı. arada uyanıp birbirlerine sataşıp sonra kaşınıp geri uyuyorlar ama bir huzursuzlukları yok. hafif tv ışığı yüzünden bitlerin gelmeyeceğini düşünmüyorum. dün gece odama aldım ve rahat uyudular. belki de sıcaktan ya da kepekten dolayıdır bilmiyorum, bitlenmişlerse daha nasıl anlayabilirim?

+ olarak kafesin ucuna pamuk koymayı da yaptım. üç gündür duruyor ama onda da bit falan görmedim. beyaz kağıt da var altlarında geceleri bakıyorum yürüyen varlıklar da görmedim. belki de cidden takıntı dönemimdeyimdir döwşdşwğd anksiyete yavaş yavaş beni ele geçiriyor sanırım

arkadaşım bana tahta tünekden dolayı bitlendiklerini söyledi. tahtalar bit oluşturuyormuş ve yıkanınca bit olma ihtimali artıyormuş. ben de tahta tünekleri yıkayan biriyim ne yapacağım bilmiyorum. hiç rastlamadım bitlere ama yine de plastik tünek almamı ve etrafını kağıt maske bandıyla sarmamo söyledi. kafesi ve içindekileri de çamaşır suyuyla yıkayacakmışım.

Tüy döneminde olabilirler. Yada derileri kuruyordur. Hafif nemlendirmek işe yarar haftada 1-2 kere banyo verebilirsiniz. Yıkanmazsa fısfıslarsınız. Evde 1 çiftiniz var sanırım. Çok pis bakmıyorsanız. Kafesini en az haftada bir temizliyorsanız. Çokta bitten yana endişelenmenize lüzum yok. Oda nemini kontrol edersiniz. Nemli ortamlarda daha kolay ürerler ama birinci etken temizlik..

Belki anksiyete olabilir :) genelde gece çırpınmalarına rastlarsınız bit istilalarında o yüzden her şeyi denemişsiniz. Rahatlamaya çalışın.

Ahşabıda kötülemeye doymadı insanlar :) plastik ayak yapısı içinde, sağlık içinde iyi değil. Ayrıca ahşap tüneklerde kemirme, törpüleme gibi işlemleride yapıyorlar. Kalınma rutinleri cabası. Malzeme bit üretmez. siz dışardan getirdiğiniz malzemeyi iyice dezenfekte etmezseniz Oda kazara pis bir yerde ise yada bir bit mevcutsa ve görmemişseniz anca.(dıdının dısı) onun haricinde hiçbir malzeme bit üretmez bit kuşa gelir. Oda ya ortamdan ya malzemeden olur. Temizlik varsa sorun yok. Tünekler ahşap devam...
sanırım tüy dönemiyle alakalı. konuyu açtıktan iki hafta sonra tüye girdiler çünkü ve şimdi yine kaşınmaya başladılar. yeniden tüye girebilirler gibi sevdiğimde sert tüyleri hissediyorum. bu gece yine anksiyetem tuttu ve onlarla birlikte yatıyorum, şu an birbirimize bakıp duruyoruz :D aslında 3 ay önce balkonda yaralı bir güvercin bakmıştık iki gün kadar ve ölmüştü. ondan beridir bu korkum var ama bu zamana kadar varsa ondan bulaşır ve çoğalırlardı diye düşünüyorum. balkonu temizlemiştik zaten ama insan yine de endişeleniyor. birbirleriyle bir temasları olmamıştı. kafeslerini de olabildiğince temiz tutmaya çalışıyorum, her haftada bir sirkeli suyla her yeri siliyorum tünekler ve yuvalık dahil, iki haftada bir de sıcak suyla yıkıyorum. arada tüneklere ve yuvalığa bit spreyi sıkıyorum, kuşları ellemiyorum. bunu yapmam doğru mu bilmiyorum cevaplarsanız sevinirim. umarım iyi bakabiliyorumdur çocuklarıma. benim yüzümden başlarına bela gelirse deliririm sanırım :D

Oyla 0
sanırım tüy dönemiyle alakalı. konuyu açtıktan iki hafta sonra tüye girdiler çünkü ve şimdi yine kaşınmaya başladılar. yeniden tüye girebilirler gibi sevdiğimde sert tüyleri hissediyorum. bu gece yine anksiyetem tuttu ve onlarla birlikte yatıyorum, şu an birbirimize bakıp duruyoruz :D aslında 3 ay önce balkonda yaralı bir güvercin bakmıştık iki gün kadar ve ölmüştü. ondan beridir bu korkum var ama bu zamana kadar varsa ondan bulaşır ve çoğalırlardı diye düşünüyorum. balkonu temizlemiştik zaten ama insan yine de endişeleniyor. birbirleriyle bir temasları olmamıştı. kafeslerini de olabildiğince temiz tutmaya çalışıyorum, her haftada bir sirkeli suyla her yeri siliyorum tünekler ve yuvalık dahil, iki haftada bir de sıcak suyla yıkıyorum. arada tüneklere ve yuvalığa bit spreyi sıkıyorum, kuşları ellemiyorum. bunu yapmam doğru mu bilmiyorum cevaplarsanız sevinirim. umarım iyi bakabiliyorumdur çocuklarıma. benim yüzümden başlarına bela gelirse deliririm sanırım :D
ve ekleyeyim kaşınıyorlar ama tüyleri dökülmüyor

Oyla 0
Sıcak havalar, tüy akarları (bitten farklıdır ve ayrı bir tedavi gerektirir. )
Kuşlar için rutin bir şey kaşınma. Dönemsel artışlar oluyor işte :)

Oyla 0
tüye tam girmeden de kaşınmaya başlıyorlar değil mi? birinin yanaklarında iki üç tane tüy tüpçüğü gördüm bugün, kafasında da yakında çıkacak sanırım siyah bir nokta çıkıyor diplerde.
Evet, tüye girmeden de kaşınırlar. Doğaldır. Yakında kafasında da tüy kapsülleri çıkar.

Oyla 0
Evet, tüye girmeden de kaşınırlar. Doğaldır. Yakında kafasında da tüy kapsülleri çıkar.
çok ilgileniyorsunuz gerçekten, yardım eden herkese çok teşekkür ederim :) kaygı bozukluğumdan dolayı kendime bir türlü kabullendiremiyorum kuşlarımın normal olduğunu ve sizleri de çok rahatsız ediyorumdur eminim. ilginiz için çok teşekkürler yeniden

Oyla 0
çok ilgileniyorsunuz gerçekten, yardım eden herkese çok teşekkür ederim :) kaygı bozukluğumdan dolayı kendime bir türlü kabullendiremiyorum kuşlarımın normal olduğunu ve sizleri de çok rahatsız ediyorumdur eminim. ilginiz için çok teşekkürler yeniden
Ne demek. Biz teşekkür ederiz. “Kuşlarınıza iyi geleceğiz.”

Oyla 0