Mzafa

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mzafa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba sayın kuş dostları,

Öncelikle böyle bir konuya yazmak bir şeyler paylaşmak içimi dökmek mutluluk verici.

Ben 15 yıldır kuş beslemekteyim, ilk kuşum görmüş olduğunuz bu renk cümbüşü
cennet papağanıydı.
e096bd03-e274-4978-92c3-4978f7a0e7f6.jpg

İlk kuşumda biraz acemiydim çok fazla araştırma yapmıyordum ama kuştan öğrendiğim çok şey oldu her kuşun kendine has karakteri olduğunu, bu canlıların sadece öten, uçan bir canlı olmadığını öğrendim. Oscar bana kıskançlık nedir onu öğretti, ve bunu o kırmızı gagasıyla oyuncağını aldığımda parmağımda müthiş bir acıyla gösterdi. J

Kendisine doyamadan ve hastalandığında bir kuş veterineri bulamadığım için maalesef onu kaybettim.
Annem ve ben bir süre kendimize gelememiştik ve bir daha kuş almayacağımıza söz verdik. Çünkü bu kayıplar bizi o kadar çok üzdü ki tekrar aynı acıyı yaşamak bize ağır gelecekti.

Tabii bu çok uzun sürmedi :)
0833ce53-9f57-4c3f-8728-a8402ced724d.jpg
Fotoda görmüş olduğunuz Alex’i sahiplendik, kendisi dişi yetişkin bir kuştu, kendine ilk başlarda elle dokunturtmazdı ama burnumla sevmeye başlamıştım ve kuş kokusunun muhteşemliğini o zaman öğrenmiş oldum :)
aa2370d5-1fb6-490b-baed-1186ead0d64c.jpg
485cd55e-a234-4806-8d9c-762a65f68ef1.jpg
Gün içinde sürekli bizimleydi, tam bir temas bağımlısıydı kendini sürekli sevdirir bizle uyurdu, hiçte kaçmıyordu balkonda dahi onunla oturabilirdiniz. Ta ki yoldan geçen bir kamyon kornasından korkup kaçıp geri gelemediği güne kadar. Bu bize çok ağır gelmişti şu anda umarım biri evine almıştır ve Alex’i besliyodur demekten başka hiçbir şey diyemiyorum. Halen çok üzgünüm…

2 sene sonra evimizin neşesi halen beslemekte olduğum kendini uzaktan sevdiren her ıslığa cevap veren erkek bir kuş aldık CARLOS :)

8022c32e-1069-4a4f-8242-5a05ba2d6d87.jpg

Tekrar kuş kaybetmemek adına bu sefer çok araştırmaya başladım, Bu güzel siteyle de o zamanlar tanıştım. Oyun alanı yapımları, mama tarifleri pek çok şey yaptım.

Kavak ağacından bir parça alıp boncuklarla iplerle büyük bir oyun alanı yaptım :)
1f289d98-69cf-4ab6-9c08-c78524b18691.jpg

Günün 20 saatini dışarda geçirirdi Carlos, kendini halen sevdirmiyor, o kadar çok eğitim denemeleri vs ama halen aynı inatlığı sürüyor keyfine çok düşkün kral :)

Bir süre sonra evin içinde kendi kendine kur yapmaya başladı sürekli ıslıklar ve huysuzluk peşinden geldi. Bu yüzden dişi almaya karar verdik. MARİA’yı evimize getirdik. Hemen anlaştılar ve kafese girmeyen kuş kafesten çıkmamaya başladı. Marianın bir dönem ayağı kırıldığında sürekli başında bekledi.

5fd62947-f311-4f71-a99d-1c9b7968cfba.jpg
703c030c-13f6-4269-bf1f-4dfaea46c1b4.jpg
Maria bize 9 tane yumurta verdi ancak maalesef Sevgili Carlos çiftleşmeyi beceremediği için 9 uda boş çıktı :( Maria çok yetişkin bir kuştu ve bir gün ansızın kalp krizi olduğunu düşünüyorum elimde can verdi. Carlosu Marianın başından almakta çok zorlandık 3 gün boyunca evde resmen çığlık çığlığa susmadı.

Hemen bir dişi almamız gerektiğini düşünerek Dianayı alıp geldik eve.

359dee3d-2ae7-4d79-bd37-45f3b3d046fd.jpg

Diana eve gelince Carlosu ancak susturabildik ancak alışma süreci çok uzun sürdü. Şuanda iyiler çok şükür. Carlosun yarım yamalak çiftleşmesiyle 3 yumurtamız var ve büyük ihtimalle 3 ‘üde boş ama onlar mutlular o yüzden sorun değil.

Çenem biraz fazla düştü ancak kuş biyografimi en baştan anlatmak istedim. :)

Ölmeden önce bütçemin yetmesinin imkansız olduğu papağanları beslemek istiyorum ama maalesef çok zor :) Hatta bir dönem ameliyatlı ayağımla koltuk değneğimle ilk dışarı çıkışımda petshopa gidip papağan sevmiştim :)

34f6fa76-5191-4d0c-9b6b-cd4cbc1805ab.jpg

Umarım bundan sonra da ömrüm boyunca bu güzel canlıları beslemek nasip olur. ( Tabi eşimin kuş korkusunu yenmesi gerekiyor, bu konuda umarım yardımcı da olabilirsiniz :)))

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Böylesi güzellikleri bir arada görmek akşam akşam beni inanilmaz yumuşattı 🤗 portfolyo sayfanizi takip edeceğim.

Maşallah 🧿
Hepsi birbirinden güzel
Bende birden fazla cins kuşlar ile farklı deneyimler yaşamak istiyorum açıkçası en korktuğum Sultan papağanı bir gün alırsam en huysuz olanı bana denk gelecek diye bir his var içimde 😃 forpus papağanına ilgiliyim ama benim kuşlar gün geçtikçe çoğalıyor hem bütün kuş çeşitlerine tek bakmak istiyorum hemde üretmek ikisi bir arada mümkün değil 🙂
Ve sevdiğimiz dostlarımızı kaybetsekte artık bakamam desekte kuş sevdası içimize işlemiş bir kere o Duyguya mani olmak bize haksızlık olur
Eşinizin kuştan korkması için şunu söyleyebilirim bende muhabbet kuşu dan çok korkardım hatta salmak istemezdim ilk kuşum yabani olduğu için çok ısırdı eşime minnet rica yakala derdim ama sonra düşündüm ki ben kuşlari seviyorum ama dokunamiyorum korkumun üstüne giderek yendim eşiniz kuşlara ne kadar ilgili bilmiyorum ama daha fazla severse cesaretini toplayıp bu korkusunu yenebilir
Tabi biraz zor olabilir papağanlar muhabbet kuşlarına göre daha cüsseli ısırırsa çok acıtır düşüncesi huzursuz ediyordur eşinizi umarım kısa sürede bu korkusunu yener 🙂 zamanla benim çocuklarımda korkularını yendi 3 yaşındaki kızım kafese bile yaklaşamiyorken şuan yuvalıktaki yavruları avucuna alıyor tâbi bende bir korku oluyor sürekli ya bir anda atarsa veya sıkarak öldürürse diye ama şuana kadar bir sorun olmadı 🙂 bu gereksiz bilgiyi de vermiş oldum bende uzattım sanırım 😁
Dostlarıniz ile uzun sağlıklı bir yaşam dilerim tüyleri kadar ömürlü olsunlar

Maşallah 🧿
Hepsi birbirinden güzel
Bende birden fazla cins kuşlar ile farklı deneyimler yaşamak istiyorum açıkçası en korktuğum Sultan papağanı bir gün alırsam en huysuz olanı bana denk gelecek diye bir his var içimde 😃 forpus papağanına ilgiliyim ama benim kuşlar gün geçtikçe çoğalıyor hem bütün kuş çeşitlerine tek bakmak istiyorum hemde üretmek ikisi bir arada mümkün değil 🙂
Ve sevdiğimiz dostlarımızı kaybetsekte artık bakamam desekte kuş sevdası içimize işlemiş bir kere o Duyguya mani olmak bize haksızlık olur
Eşinizin kuştan korkması için şunu söyleyebilirim bende muhabbet kuşu dan çok korkardım hatta salmak istemezdim ilk kuşum yabani olduğu için çok ısırdı eşime minnet rica yakala derdim ama sonra düşündüm ki ben kuşlari seviyorum ama dokunamiyorum korkumun üstüne giderek yendim eşiniz kuşlara ne kadar ilgili bilmiyorum ama daha fazla severse cesaretini toplayıp bu korkusunu yenebilir
Tabi biraz zor olabilir papağanlar muhabbet kuşlarına göre daha cüsseli ısırırsa çok acıtır düşüncesi huzursuz ediyordur eşinizi umarım kısa sürede bu korkusunu yener 🙂 zamanla benim çocuklarımda korkularını yendi 3 yaşındaki kızım kafese bile yaklaşamiyorken şuan yuvalıktaki yavruları avucuna alıyor tâbi bende bir korku oluyor sürekli ya bir anda atarsa veya sıkarak öldürürse diye ama şuana kadar bir sorun olmadı 🙂 bu gereksiz bilgiyi de vermiş oldum bende uzattım sanırım 😁
Dostlarıniz ile uzun sağlıklı bir yaşam dilerim tüyleri kadar ömürlü olsunlar
Yorumlarınız için çok teşekkürler.
Umarım farklı cinste beslemek size nasip olur, özellikle sultan deneyimi yaşamanızı çok isterim :) ama sultanların çok kepekli kuşlar olduğunuzu bilmenizi isterim, cilt yapılarını çok kuru olduğu için sürekli kepek döküyorlar hoş benim için problem değil ama eşim bundan dolayı da biraz sevmiyor. Yani korkusunun üstüne gitmek istemiyor o yüzden:) bende evlendikten sonra kuşları eve getiremedim. Şu anda annemlerde bakıyorum, gerçi annem bana vermezdi de ama olsun:) İnşallah şu 3 yumurtadan birinde yavru çıkarda daha bebekken eve getirip hemde eşime alıştırabilirim :)

Evet şu anda hali hazırda 3 yumurtamız var ve 3 haftayı geçti yumurtalar. Kontrolde edemiyoruz hiç boş bırakmıyorlar :) sizce alalım mı yumurtaları ve içerde anne baba varken almak bir sıkıntı yaratır mı ?

Evet şu anda hali hazırda 3 yumurtamız var ve 3 haftayı geçti yumurtalar. Kontrolde edemiyoruz hiç boş bırakmıyorlar :) sizce alalım mı yumurtaları ve içerde anne baba varken almak bir sıkıntı yaratır mı ?
Ciksalar daha sağlıklı olur ama çok sinirlendirmeden alinabilir

Öncesinde kontrol edin ama hocam
Ettik hocamda 3 üde boş, şimdi evlatlık almaya gidiyoruz :) şehir değişikliği yapacak bir tanıdığımızın 3-4 gün içinde yavru çıkacak yumurtaları varmış taşınma olacağı için bizim kuşların altına koymayı düşündük bizde olur dedik, bakalım umarım çıkarlar da bizimkiler bakıcılık yaparlar :)

Ettik hocamda 3 üde boş, şimdi evlatlık almaya gidiyoruz :) şehir değişikliği yapacak bir tanıdığımızın 3-4 gün içinde yavru çıkacak yumurtaları varmış taşınma olacağı için bizim kuşların altına koymayı düşündük bizde olur dedik, bakalım umarım çıkarlar da bizimkiler bakıcılık yaparlar :)
ya harika, serüveni lütfen tüm detaylarıyla yeni bir konuda anlatınız.

Açıkçası bende merak ediyorum ☺️ heyecanlı bir süreç olacak gelişmelerden haberdar ediniz

Açıkçası bende merak ediyorum ☺️ heyecanlı bir süreç olacak gelişmelerden haberdar ediniz
Yumurtadan çıkar çıkmaz anlatmaya, hatta yardım istemeye başlayacağım :) 4 yumurtamız var artık dolu, 45 dakikalık yolda soğumadan getirmeye çalıştık bizimkiler hemen sahiplendi bekliyoruz bakalım :) bu arada anne kırmızı göz albino baba lutinoydu :)

Yumurtadan çıkar çıkmaz anlatmaya, hatta yardım istemeye başlayacağım :) 4 yumurtamız var artık dolu, 45 dakikalık yolda soğumadan getirmeye çalıştık bizimkiler hemen sahiplendi bekliyoruz bakalım :) bu arada anne kırmızı göz albino baba lutinoydu :)
Hazıra konmak buna denir 😃
Maşallah 🧿 çok heyecanlı ve bana göre keyifli bir süreç içerisindesiniz
Hadi hayırlısı olsun ☺️
tabi ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Hazıra konmak buna denir 😃
Maşallah 🧿 çok heyecanlı ve bana göre keyifli bir süreç içerisindesiniz
Hadi hayırlısı olsun ☺️
tabi ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım
Dün gece 2 de yumurtalardan biri çıkmış albino akşam eve gidince daha detaylı anlatıcam bende merak içindeyim ve heyecanlıyım ne yapmalıyım hiç bilmiyorum:)

Screenshot_2023-05-10-13-01-13-241_com.google.android.apps.photos.jpg