Mzafa

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mzafa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba sayın kuş dostları,

Öncelikle böyle bir konuya yazmak bir şeyler paylaşmak içimi dökmek mutluluk verici.

Ben 15 yıldır kuş beslemekteyim, ilk kuşum görmüş olduğunuz bu renk cümbüşü
cennet papağanıydı.
e096bd03-e274-4978-92c3-4978f7a0e7f6.jpg

İlk kuşumda biraz acemiydim çok fazla araştırma yapmıyordum ama kuştan öğrendiğim çok şey oldu her kuşun kendine has karakteri olduğunu, bu canlıların sadece öten, uçan bir canlı olmadığını öğrendim. Oscar bana kıskançlık nedir onu öğretti, ve bunu o kırmızı gagasıyla oyuncağını aldığımda parmağımda müthiş bir acıyla gösterdi. J

Kendisine doyamadan ve hastalandığında bir kuş veterineri bulamadığım için maalesef onu kaybettim.
Annem ve ben bir süre kendimize gelememiştik ve bir daha kuş almayacağımıza söz verdik. Çünkü bu kayıplar bizi o kadar çok üzdü ki tekrar aynı acıyı yaşamak bize ağır gelecekti.

Tabii bu çok uzun sürmedi :)
0833ce53-9f57-4c3f-8728-a8402ced724d.jpg
Fotoda görmüş olduğunuz Alex’i sahiplendik, kendisi dişi yetişkin bir kuştu, kendine ilk başlarda elle dokunturtmazdı ama burnumla sevmeye başlamıştım ve kuş kokusunun muhteşemliğini o zaman öğrenmiş oldum :)
aa2370d5-1fb6-490b-baed-1186ead0d64c.jpg
485cd55e-a234-4806-8d9c-762a65f68ef1.jpg
Gün içinde sürekli bizimleydi, tam bir temas bağımlısıydı kendini sürekli sevdirir bizle uyurdu, hiçte kaçmıyordu balkonda dahi onunla oturabilirdiniz. Ta ki yoldan geçen bir kamyon kornasından korkup kaçıp geri gelemediği güne kadar. Bu bize çok ağır gelmişti şu anda umarım biri evine almıştır ve Alex’i besliyodur demekten başka hiçbir şey diyemiyorum. Halen çok üzgünüm…

2 sene sonra evimizin neşesi halen beslemekte olduğum kendini uzaktan sevdiren her ıslığa cevap veren erkek bir kuş aldık CARLOS :)

8022c32e-1069-4a4f-8242-5a05ba2d6d87.jpg

Tekrar kuş kaybetmemek adına bu sefer çok araştırmaya başladım, Bu güzel siteyle de o zamanlar tanıştım. Oyun alanı yapımları, mama tarifleri pek çok şey yaptım.

Kavak ağacından bir parça alıp boncuklarla iplerle büyük bir oyun alanı yaptım :)
1f289d98-69cf-4ab6-9c08-c78524b18691.jpg

Günün 20 saatini dışarda geçirirdi Carlos, kendini halen sevdirmiyor, o kadar çok eğitim denemeleri vs ama halen aynı inatlığı sürüyor keyfine çok düşkün kral :)

Bir süre sonra evin içinde kendi kendine kur yapmaya başladı sürekli ıslıklar ve huysuzluk peşinden geldi. Bu yüzden dişi almaya karar verdik. MARİA’yı evimize getirdik. Hemen anlaştılar ve kafese girmeyen kuş kafesten çıkmamaya başladı. Marianın bir dönem ayağı kırıldığında sürekli başında bekledi.

5fd62947-f311-4f71-a99d-1c9b7968cfba.jpg
703c030c-13f6-4269-bf1f-4dfaea46c1b4.jpg
Maria bize 9 tane yumurta verdi ancak maalesef Sevgili Carlos çiftleşmeyi beceremediği için 9 uda boş çıktı :( Maria çok yetişkin bir kuştu ve bir gün ansızın kalp krizi olduğunu düşünüyorum elimde can verdi. Carlosu Marianın başından almakta çok zorlandık 3 gün boyunca evde resmen çığlık çığlığa susmadı.

Hemen bir dişi almamız gerektiğini düşünerek Dianayı alıp geldik eve.

359dee3d-2ae7-4d79-bd37-45f3b3d046fd.jpg

Diana eve gelince Carlosu ancak susturabildik ancak alışma süreci çok uzun sürdü. Şuanda iyiler çok şükür. Carlosun yarım yamalak çiftleşmesiyle 3 yumurtamız var ve büyük ihtimalle 3 ‘üde boş ama onlar mutlular o yüzden sorun değil.

Çenem biraz fazla düştü ancak kuş biyografimi en baştan anlatmak istedim. :)

Ölmeden önce bütçemin yetmesinin imkansız olduğu papağanları beslemek istiyorum ama maalesef çok zor :) Hatta bir dönem ameliyatlı ayağımla koltuk değneğimle ilk dışarı çıkışımda petshopa gidip papağan sevmiştim :)

34f6fa76-5191-4d0c-9b6b-cd4cbc1805ab.jpg

Umarım bundan sonra da ömrüm boyunca bu güzel canlıları beslemek nasip olur. ( Tabi eşimin kuş korkusunu yenmesi gerekiyor, bu konuda umarım yardımcı da olabilirsiniz :)))

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Aslında üretim olarak 3 farklı kuş türü denedim. Kanarya, muhabbet, forpus (yarım kalsa da). Bence en keyifli muhabbetler 🤗
Büyük türleri çok sevsem de üretimini düşünmedim

Aslında üretim olarak 3 farklı kuş türü denedim. Kanarya, muhabbet, forpus (yarım kalsa da). Bence en keyifli muhabbetler 🤗
Büyük türleri çok sevsem de üretimini düşünmedim

Sultan verelim hocam :D forpus bana da çok sevimli geliyor oyun hamuru gibi :)
Büyük tür olarak Galah Kakadu ve Caique beslemek istiyorum :D
Ama çok pahalılar :D

Sultan verelim hocam
Sultanlara karşı ön yargılarım var 😄 kardeşim uzun süre beslediği için süreçlerine şahit oldum
Öncelikle canlı bir şekilde iletişime geçip sevmem gerekiyor Evet dediğini gibi o türler çok pahalı maalesef sultanlar bile petsopta 600 den başlıyor iyi durumda olanların fiyatları 900@1000 e Kadar çıkıyor

Sultanlara karşı ön yargılarım var 😄 kardeşim uzun süre beslediği için süreçlerine şahit oldum
Öncelikle canlı bir şekilde iletişime geçip sevmem gerekiyor Evet dediğini gibi o türler çok pahalı maalesef sultanlar bile petsopta 600 den başlıyor iyi durumda olanların fiyatları 900@1000 e Kadar çıkıyor
Valla ben ilk cennet papağnı beslerken aynı sizin gibiydim, hatta ne o apaçi gibi kafasında dik dik tüyler diyordum sultanlara 😂
Ama besledikten sonra baya baya sevdim :D Şu anda lutinolar 1500 albinoları ve white faceleri 1750-2000 diyorlar maalesef :(

Valla ben ilk cennet papağnı beslerken aynı sizin gibiydim, hatta ne o apaçi gibi kafasında dik dik tüyler diyordum sultanlara 😂
Ama besledikten sonra baya baya sevdim :D Şu anda lutinolar 1500 albinoları ve white faceleri 1750-2000 diyorlar maalesef :(
Galeride kardeşimin kuşlarını bulmaya çalıştım bulamadım lutoni yavru vermişti sanırım 4 tane kocaman yeme düştü düşeceken baba hepsini öldürdü 😔

Galeride kardeşimin kuşlarını bulmaya çalıştım bulamadım lutoni yavru vermişti sanırım 4 tane kocaman yeme düştü düşeceken baba hepsini öldürdü 😔
Gerçekten mi ya, ayırmaya fırsat kalmadan bir anda yaptı demek ki çok kötü olmuş ya üzüldüm hatta korktum bide :(

Hatta bu süreçte kızgınlaşmamaları için vitamin desteği nasıl olmalı ? Yoksa gerçekten beslemeyi kesip çiftleşmeye başlayacaklar:(
Calcılux dişiyi çiftleşmeye hazırlıyor sanırım.
Elimde ;
Gervitt
BT amin Forte
Med tollyamin Forte
Calcılux
Entrobac
Var haftada 3 gün ilaç olarak program yaptım, 4 günü temiz su1000016438.jpg

Şuan iyi görünüyor, kuluçka için alıştıkları programı çok bozmamakta fayda var.