Nasıl Düştük bu aşka?

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Eğer üyemizseniz, kuşlarınıza aşkla bağlı ve uzun süredir aralarla da olsa beslediğinizi düşünüyorum. Hepimizin bir başlangıcı vardır ki, bu başlangıç bu aşkı körükleyen nedendir. Bu konuda kuş sevdasına nasıl tutuldunuz? bunu anlatmanızı isterim :)

Naçizane ben kendimi bildim bileli evimizde bir muhabbet kuşu ve balık vardı. Başlarda benim için zaman geçirebileceği bir evcilken Lise dönemimde tesadüfen ilk yumurta aldığım minnoş çiftimle bu ateş körüklendi. O kadar etkiledi ki yavrular yuvadan atladıklarında ailesinin çabaları, öğretme hevesleri vs. etrafımda görememeye başladığımız saflıkta ve güzellikteydi. Tahminen 16'lı yaşlarımdı. 2-3 yıl sonra yaklaşık 15 kuşa kadar çıktım. 1 çift ve onun 13 yavrusu :) Sahiplendirmeye kıyamadığım için bir sürü kuşum olmuştu. Ne yazık ki Üniversite kazandığımda kısa süreliğine ara vermek zorunda kaldım. Bir süre ailem baktıktan sonra çiftimin öldüğünü duydum (çok yaşlanmışlardı) ve annem artık bakamayacağı söyleyip çevremizde isteyenlere dağıttı. Hala ara ara görmeye gittiklerim oluyor. Üni biter bitmez tekrardan kuşlarla başladım. Bilgilerimi aktarabilmek, yeni şeyler araştırıp öğrenmek için iyikus.com'u açtım. Şuan 9. ayımız (26 Nisan) ve 9 aydır evimde tekrardan kuş besliyorum. Şuan toplamda 12 kuşum var. Dahada artacak gibi :)

Son düzenleme:

Merve B.

Veteran
Benim de çocukluğumda vardı bir mavişim.Baya uzun yaşadı.Sonra yaşlılıktan kaybettik.Yerine bir kuş aldık onu da biraz benim hatamdan ötürü kaybettik.:(Ama hep sevmişimdir muhabbet kuşlarını.Ama diğer kuştan sonra epey bir ara verdik muhabbet kuşu bakmına.Ama o aralarda civciv,ördek,balık,kaplumbağa,köpek,tavşan vb hayvanlar besledim.En son ördeğimin üstüne babam yanlışlıkla basınca bidaha onu da alamadım.:(Bu aralar bir hevesliyorum ama evdeki iki canavar yetiyor ve artıyor bile :DMmuabbet kuşu aşkı hep vardı içimde alamasam da.Sonra bir çift geldi.Ama ben okulda olduğumdan için çokta ilgilenemedim.O arada onlar da gitti vs.Sonra bir gün inst gezinirken bir baktım arkadaşımın kuşu yavrulamış.Dedim niye biri benim olmasın.Aşık olmayayım :) Hemen iletişim kurduk.Dedi 3ünü de sehiplendirdim.O ara bir hüzün çöktü ama kısa sürdü.Ama son yavruyu alacak olan gelmedi ve zaten güvenmiyorum sana vermek daha mantıklı :)Ve o an nasıl sevindim anlatamam.O gelmeden herşeyini hazır ettim.Geldiğinde daha ufacıktı.Neredeyse beraber yatıp kalkıyoduk:) Şimdi öyle bir bağ var ki aramız da.Resmen evde bırakınca çocuğumu bırakmış gibi aklım kalıyor evde.Sonra diğeri geldi.O da erkek kardeşim fare alıcam deyince annem tek fare alma ben sana kuş alırım deyince geldi :)O da aynı şekilde evin resmen bir üyesi oldu. 7 kişilik bir aileyiz :) Resmen aşk yaşıyoruz özellikle de Bulutla :D Poyraz birazcık uzaktan yaşıyor aşkını.:)

Son düzenleme:

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Katkı sağlamak isteyen :) Konu biraz geride kalmış
Biz de bir gün (18 Haziran 2020) anneanneme ziyarete gitmiştik. Anneannemin torununun (Benim kuzenim oluyor galiba) sevgilisi anneanneme bir muhabbet kuşu getirmiş. O da muhabbet kuşunu bakamadığı için bir arkadaşından alıp anneanneme hediye etmiş. Neyse biz anneanneme gidince kuşu gördüm, çok güzel kuştu, çok fena uçuyordu. Dedim “Alırım len bu kuşu.”, anneannem kuşu vermek için daha dünden hazır zaten sabahları çok bağırmasından şikayet ediyordu anneannem. Neyse kuşu aldık eve getirdik petshop’tan yeni kafes vs. aldık. Öylece kuş bakmaya başladım. Araştırmalar yapmaya başladım, yeni bilgiler öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Buranın bana çok katkısı oldu. 2 gün önce kuşuma eş aldık ve onlardan yavru almak istiyorum şu anda onlarla uğraşıyorum.

Zara.

Forum Sakini
Katkı sağlamak isteyen :) Konu biraz geride kalmış
Ben zaten kendimi bildim bileli hayvanları çok severim hep köpeyimiz kedimiz oldu ama hiç muhabbet kuşu bakmadım taaki geçen seneye kadar geçen sene ağustos ayının 22 sinde 2 tane muhabbet kuşu hediyye etdiler bize isimlerini Mavişle Limon koyduk ondan sonra ben onlara dahada iyi bakmak için araştırmalar yaptım sonra bu siteyi buldum kaydoldum buraya ama sonra kaybettim ben buradakı parolumu (neyse sonra yine kaydoldum ).Bide yavru kuşumuz var onada annesi bakmadığı için ben sahiblendim .Böyle başladı sevdamız minnoşlarla

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Merhabalar. Benim takıntım bülbül, saka ikilisineydi. Ötüm kuşlarına sevdalıydım. Bahçem de balkonumda yeşilliğimi tamamlayan bir dokunuş olsun istedim hep. Fakat hür olacakları.
.
Fakat ne yazik ki iki türün de evde beslenilmesinin ya da kontrol altında tutulmasının çok zor olduğunu öğrendim. Zaten kanunen de yasaktı.
.
Hayvanların kısıtlı bir alan içerisin de kendi egomuzun esiri olarak yaşamalarını sürdürmelerine hep karşı çıktım. Hala da içim sızlar. Özellikle kuşlara...
.
Bolkonum da otururken kuşla, kafesine dışardan spangle bir kuş gelip kondu ve öpüşmeye başladılar. Onları izlemek çok hoşuma gitti, hemen yem su getirip kafesin yanına bıraktım, çok aç ve bitkin görünüyordu. Deli gibi beslenmeye başladı.
.
Ve gitmedi...Ne yapacağımı şaşırdım. Sürekli öpüşüyorlar. Mecburen aldım ve onları izlemek çok hoşuma gitti.
.
Sürekli kendi kendimi kandırıyorum; aslın da onlar ev dışın da yaşayamazlar falan vs vb...
.
Yani topyekün talep göstermesek bu hayvanlara ve dolayısıyla da ticarete açık hale gelmese, kendi yaşam alanların da hahatlarını sürdürseler ne de güzel olur.
.
Karmakarışık duygular‍♂️

Melek Cankurt

iyikus.com Üyesi
Merhabalar. Benim takıntım bülbül, saka ikilisineydi. Ötüm kuşlarına sevdalıydım. Bahçem de balkonumda yeşilliğimi tamamlayan bir dokunuş olsun istedim hep. Fakat hür olacakları.
.
Fakat ne yazik ki iki türün de evde beslenilmesinin ya da kontrol altında tutulmasının çok zor olduğunu öğrendim. Zaten kanunen de yasaktı.
.
Hayvanların kısıtlı bir alan içerisin de kendi egomuzun esiri olarak yaşamalarını sürdürmelerine hep karşı çıktım. Hala da içim sızlar. Özellikle kuşlara...
.
Bolkonum da otururken kuşla, kafesine dışardan spangle bir kuş gelip kondu ve öpüşmeye başladılar. Onları izlemek çok hoşuma gitti, hemen yem su getirip kafesin yanına bıraktım, çok aç ve bitkin görünüyordu. Deli gibi beslenmeye başladı.
.
Ve gitmedi...Ne yapacağımı şaşırdım. Sürekli öpüşüyorlar. Mecburen aldım ve onları izlemek çok hoşuma gitti.
.
Sürekli kendi kendimi kandırıyorum; aslın da onlar ev dışın da yaşayamazlar falan vs vb...
.
Yani topyekün talep göstermesek bu hayvanlara ve dolayısıyla da ticarete açık hale gelmese, kendi yaşam alanların da hahatlarını sürdürseler ne de güzel olur.
.
Karmakarışık duygular‍
♂️
Keşke foto da atsanız sabah sabah içim mutluluk doldu

GüzelKuş

Veteran
Konu hazır dirilmişken bende yazıyım. Ben zaten hayvanları çok seviyorum. Mahallede 9 yavrusu olan kedim. Bi de bağ evinde kont diye bi köpeğimiz var. Bubiyi zaten biliyorsunuz. Kuşum öldükten sonra çok uzun süre ağlamıştım 4-5 ay yasını tutmuştum kuş gördükçe de ağlıyordum. Kuşumu yeni yeni unuttuktan sonra babaannemler kuş almış ziyarete gittik ben gine başladım :D en sonunda annem dayanamadı aldı. Petshopa gittik almaya kendisi kafesten kaçıp üstüme atlayınca da ben dedim bu olsun. Adamda sürekli yaptığı için vermeye dünden razı çıktı zaten. Bende kendime benzer bi kuşla buralara düştüm :)

Zafer

Forum Sakini
Kuş besleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Ta ki başka yerlerden kaçıp bizim evin kapısında annem bulana dek. En başta fare sanmış :D Baya bitkin haldeydi, uçmaya yorulmuştu. Sonra yem bulmaya çalıştık, kapalıydı çoğu yer. Biz de dışarı çıkmıyorduk açıkçası, virüsün ilk zamanları. 3 yaş civarı bir erkek kuştu.

Her gün yemini temizledik, suyunu değiştik. Nisan gibi buralar sıcaklaşmaya başlar, annem kafesi temizlerken kuşu kaçırmıştı baya bekledik. Kafesi dışarı koyduk, akşam çıkageldi ve 1 saat boyunca yeme gömüldü. Ondan beridir dışarı çıkarırız bilmiyorum ne şekil olursa olsun eve dönüyor. Birimizin balkonda durması yeterli, karşıdaki ağaca gidiyor. Bazen gözden kayboluyor ama eninde sonunda geliyor. Keşke dışarıda yaşayabilse, yem bulabilse istediği gibi gitsin. Üzülürüm tabii ama uçabilmek en güzel yetenekleri :)

GüzelKuş

Veteran
Kuş besleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Ta ki başka yerlerden kaçıp bizim evin kapısında annem bulana dek. En başta fare sanmış :D Baya bitkin haldeydi, uçmaya yorulmuştu. Sonra yem bulmaya çalıştık, kapalıydı çoğu yer. Biz de dışarı çıkmıyorduk açıkçası, virüsün ilk zamanları. 3 yaş civarı bir erkek kuştu.

Her gün yemini temizledik, suyunu değiştik. Nisan gibi buralar sıcaklaşmaya başlar, annem kafesi temizlerken kuşu kaçırmıştı baya bekledik. Kafesi dışarı koyduk, akşam çıkageldi ve 1 saat boyunca yeme gömüldü. Ondan beridir dışarı çıkarırız bilmiyorum ne şekil olursa olsun eve dönüyor. Birimizin balkonda durması yeterli, karşıdaki ağaca gidiyor. Bazen gözden kayboluyor ama eninde sonunda geliyor. Keşke dışarıda yaşayabilse, yem bulabilse istediği gibi gitsin. Üzülürüm tabii ama uçabilmek en güzel yetenekleri :)
Uçurmanız çok güzel. Ama bence tehlikeli. Dışarda kedi veya başka tür bişeyle karşılaşabir.

Zafer

Forum Sakini
Uçurmanız çok güzel. Ama bence tehlikeli. Dışarda kedi veya başka tür bişeyle karşılaşabir.
Haklısın ama bundan mahrum bırakmak istemiyorum. Evde de tehlikeler var, en azından gezip gelebildiğini fark ettim. Mahrum bırakmış gibi hissediyorum bazen dışarıya çıkarmayınca :/

Muratsani 

Yönetici
Moderatör

Bu konudan daha önce bahsetmiştiniz sanırım siz? Yanlış mı hatırlıyorum... Bu çok şaşırdığım ve hoşuma giden bir hikaye:) Bildiğiniz alıp başını gidip, acıktığında vb. durumlarsa geri geliyor yani

Zafer

Forum Sakini
Bu konudan daha önce bahsetmiştiniz sanırım siz? Yanlış mı hatırlıyorum... Bu çok şaşırdığım ve hoşuma giden bir hikaye:) Bildiğiniz alıp başını gidip, acıktığında vb. durumlarsa geri geliyor yani
doğru hatırlıyorsun abi :) evet, dışarı çıkarıyorum abi. dışarıyı görünce değişik bi ses çıkarıyor zaten, anlıyorum o zaman dışarı gitmek istediğini :) bazen canı istediğinde geliyor bazen acıkınca ama bir şey olur diye de balkonda duruyorum :/

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Hayalimi yaşıyorsun resmen :love:

Müthiş bir olay. Elbette bizim mahvettiğimiz doğamız ve bölge de bulunan diğer kuşlar tehlike arz ediyor. Bu konuda da yapacak birşeyin yok tabi.

Maşallah, nazar değmesin kuzucuğa. Ama cidden iyi bir kıskançlık yaşıyorum:)

Havalar kötüye gidiyor ama, ne yapmayı planlıyorsun bu süreçte?

Zafer

Forum Sakini
Umarım yaşarsın abi bi gün çok güzel bi olay :)
Bi aralar kargalar vardı o süreçte pek göndermek istemedim, şu aralar kalmadılar. Ki bekliyorum zaten abi kaçsın bana gelsin diye :D
Teşekkür ederiz abi, umarım senin de bir gün olur.
Sanırım güneşli günler yakalarsam göndermeyi düşünürüm abi çünkü burada oluyor güneşli günler. Onun dışında da sıkıntı olur sanırım :/

GüzelKuş

Veteran
Haklısın ama bundan mahrum bırakmak istemiyorum. Evde de tehlikeler var, en azından gezip gelebildiğini fark ettim. Mahrum bırakmış gibi hissediyorum bazen dışarıya çıkarmayınca :/
Dışarda gezmeyi seviyorsa size geri de dönüyorsa sevmiştir sizi büyük ihtimalle. Balkona oyuncak felan koyup daha az gitmesini deneyebilirsiniz bence. Çünkü çok tehlikeli bir durum.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Dışarda gezmeyi seviyorsa size geri de dönüyorsa sevmiştir sizi büyük ihtimalle. Balkona oyuncak felan koyup daha az gitmesini deneyebilirsiniz bence. Çünkü çok tehlikeli bir durum.
İkinci kez böyle bir şey duyuyorum çok ilginç gerçekten.Hele ilk duyduğum kuş,kaçtı sanmışlar perişan olmuş insanlar.2 gün sonra geri gelmiş balkona konup bağırmaya başlamış.Sonra da gezip gezip gelmiş böyle.Ev de bakılmasına rağmen yer-yön duyguları nasıl bu kadar gelişmiş hayret ediyorum.

Zafer

Forum Sakini
İkinci kez böyle bir şey duyuyorum çok ilginç gerçekten.Hele ilk duyduğum kuş,kaçtı sanmışlar perişan olmuş insanlar.2 gün sonra geri gelmiş balkona konup bağırmaya başlamış.Sonra da gezip gezip gelmiş böyle.Ev de bakılmasına rağmen yer-yön duyguları nasıl bu kadar gelişmiş hayret ediyorum.
Bu şekilde eğitim verilebilir mi bilmiyorum, verilirse daha güzel olur diye düşünüyorum. Odadan odaya çağırıyordum sese yöneliyordu ve geliyordu.
Sana katılıyorum, dışarı tehlikelerle dolu fakat gözlemlediğim kadarıyla o kadar mutlu oluyor ki gözlerinden belli oluyor. Her iki taraftan da düşünüyorum yaptığım doğru bir şey mi diye düşünüyorum. Doğada biraz vakit geçirsin fikri daha ağır basıyor. Uçuş kabiliyeti de çok iyi, serçe kovalıyor yakalayamıyor jklsdfsdflk

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Benimki de neredeysem seslenince geliyor ama ben cesaret edemem açıkçası.Martı ve kargada çok fazla burada.Kafesteyken onlara çemkiriyor balkonda ama yanlarında olsa ne olur bilemiyorum:)

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Benimde 2 aylık uçmayı bile doğru dürüst beceremeyen kuşum, balkonda duran diğer kuşlarıma gitmek için, yanlışlıkla açık bıraktığım balkon kapısından kaçmıştı.

20 gün sonra bahçeme geri gelmişti. Üstü başı kir pas, parmağı kırık ve enfekte şekilde:(

Sokaklarda günlerce aramıştım, komşuları falan ayağa kaldırmıştım.

20 gün sırrını hala çözebilmiş değilim. Aklıma gelen en iyi ihtimal; yakın çevreden birisinin alıp beslemeye kalktığı, beceremeyince tekrar dışarıya saldığı durumu.

Parmağını kesmek zorunda kalmıştık. Tedavi süreci falan derken çok şükür şimdi iyi:)