Ne olabilir?

Merve B.

Veteran
Dün kuşumun alt gagasında değişik birşeye denk geldim. Yara gibi veya hani mantar olur da ilerleyince yaraya dönüşür ya ona benziyordu. Resim çekmek o an aklıma gelmedi. Ama hemen vazalin sürdüm ikisine de. Ve sularına 5-6 damla sirke damlattım. Suluklarımız küçük. O yüzden az damlattım. Ayaklarına falan da sürdüm. Çünkü birinde arada cerenin bittiği yerdeki çizgi gibi olan yerde beyazlık oluşuyor.Ama dağılmıyor.Ben yinede vazalin sürüyorum denk geldikçe ilk veya ertesi güne kalmıyor.Dışkıları yemeleri, içmleri, Canlılıkları gayet normal ve her zaman ki gibi.
Şimdi benim sorularım şunlar:
Bugün sabah tekrar vazalin sürmek için baktığımda ilk başta bahsettiğim şey kuşun gagasında yoktu. Mantar veya herhangi bir hastalık olsa böyle hemen geçmezdi değil mi? Ben dışkısı falan yapışmıştır diyorum. Çünkü gagası tertemiz. Ama Dışkıysa dün sürdüğümde neden çıkmadı?
Zaten tedbir amaçlı vazaline devam edicem etmeli miyim?
Avipom da var ancak kokusu daha beter ediyor kuşları sürmek istemiyorum ki şuan zannımca mantar değil doğru mu düşünüyorum sürmemek konusunda.
Birde diğer kuşta oluşan beyazlıktata mantar belirtisi olma ihtimali var mı ? Ben mi telaşlanıyorum. Her kuşta oluyor mudur?
NOT: Resim atıcaktım ama dediğim gibi ikisin de de şuan birşey yok. O nedenle atmıyorum. Çünkü gayet normaller.

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dediğin gibi Merve hanım geçmezdi. Belki kaşırken hafiften zedelemiş olabilir. Dışkı da olabilir. İyi kuruyabiliyor kimi zaman. 2 günde 1 kez az miktarda gözlerine, kulak ve burun deliklerine gelmeyecek şekilde kısa bir süre kullanabilirsiniz. Ayaklarına da sürebilirsiniz az miktarda. İyi gelecektir.

Fotoğraf görmek gerek yinede ama dediklerinizden mantar olduğunu çıkartamadım. Büyük ihtimal değil. Geçmiş olsun :)

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Şu an ki resimleri atarım ama pek bir şey anlaşılmaz çünkü tertemizler. :D Ama isterseniz çekip atayım yine de.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bugün gözünde buna rastladım. Ama dediğim gibi herşeyleri çok iyi maşallah. Üzüyolar beni ya. Gözlerine baktıkça bişiler çıkıyor :( Nazar mı değiyor napıyor anlamıyorum. :( Sizce önemli birşey midir? Yoksa üzüldüğü için falan olabilir mi ki ? Mavide çok yok.Beyazın biraz daha fazla dökülmüş. Elim de bu damladan var ve teramisin var. Sürsem ve damlatsam mı biraz takip mi etsem acaba. ? @Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• 20180102_131729.jpg
    20180102_131729.jpg
    497.9 KB · Görüntüleme: 8
  • 20180102_131742.jpg
    20180102_131742.jpg
    606.2 KB · Görüntüleme: 8
  • 20180102_132124.jpg
    20180102_132124.jpg
    690.2 KB · Görüntüleme: 7
  • 20180102_132732.jpg
    20180102_132732.jpg
    861.3 KB · Görüntüleme: 7
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok ciddi bir şey yok gibi. Dökülme artar, göz etraf tüyü komple dökülürse tedaviye geçilmeli. Şuan için ufak bir hareketlilik var orada ama müdahalenle duracağını düşünüyorum. Mavide sorun yok. Lutino ve resesif kuşlarda yani senin sarı kuşunda ki kuşlarda göz etrafı tüyleri az olabiliyor ya da dökülebiliyor. Kullandığınız pire sprey ya da ilaçları kimi zaman rahatız ettiğinden o kısımla çok uğraşıyor kuşlar ve dökülebiliyor. Bu süreçte sprey kullanmayın. Göz damlası ve mantar için kullandığınız vazelin kısa süreli dikkatli bir şekilde sürebilirsin.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
hmm bu ara bi kaç kez sprey kullandım. Onu mu kaçırdım acaba. Dediğiniz gibi bekleyeyim o zaman biraz. Attığım damladan bahsediyorsunuz değil mi?Vazalini gözüne kaçırmadan sürebilir miyim bilmiyorum ya.oDa alerji yapmış olabilir diye düşünüyordum bende

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Biraz bekleyin o halde. Bence ciddi görünmüyor. Evet attığınız damladan bahsediyorum

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Bulut'un gagasında oluşan beyazlığın sebebini çözdüm :) Yulaf yedikleri zaman oluyor.Şükür Poyraz da da bir daha problem olmadı :D

Oyla 0

Merve B.

Veteran
yulafın tozları sanırım yapışıyor gagasının kenarlarına.Geçenlerde koydum yemişlerdi. Sabah yine beyazdı gagası.Sonra temizleyince kalmadı.

Oyla 0