Muhabbet Kuşları Pelet Yeme Geçiş Deneyimim

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Pelet yem bulma burada sıkıntılı maalesef.Ben aylardır B14 ya da 18 i bulmaya çalışıyorum mesela.Psittacus’da aynı şekilde.O yüzden geçişi diğerleriyle yapmak zorunda kaldım.Gerçi ilk denemem Psittacus’la olmuştu ve hiçbir şekilde yediremedim.

Harrison’s katkılı olmadığı için diğerlerinden önde haklısınız.Fakat saklama süresi azmış gerçekten.Bir de şu stok sıkıntısından dolayı hayvanı tamamen pelete geçirmiyorum.C15 i daha çok sevdi onu yiyor,o bile bulunmuyor artık. @Muratsani firmaya mail atmıştı sanırım B14 le ilgili,umarım geri dönüşleri olumlu olur :/

Ben de o alintiladigim mesajimda bahsettigim icin, gecis yapmaya calisirken hangisine karsi tutumu ne olacak bilemedigim icin hepsini siparis verdim ama TR de olmadigi icin hayli kulfetli oluyor, hele ki kucuk ambalajlarda isteyince daha da bir mantiksiz halde.

Urunun devamliligi cok onemli, hele zaten inatci kuslarla ugrasirken bir de pelletler arasi gecis yapma riski nasil olur hic bilemiyorum. O yuzden ilk denemede guzel bir urun tutturabilirsem onunla devam etme niyetindeyim. Biraz isten basimi kaldirabildigimde pelletler arasinda, ozellikle icerikleri net olan firmalarin bir karsilastirma tablosu yapacagim usenmezsem. Eger harrisons cok agir basarsa UK bazli bir kaynaktan duzenli olarak HP ve bird bread sevk ettirecegim. Umarim benzer kalitede ve bir alternatif uretebiliriz.

Nutribird b14 iclerinde en cuzdan dostu ve edinmesi kolay olacaga benziyor uzun vadede, ama su kirmizi ve yesil boyalar ve daha dusuk protein icerigi beni biraz soguk bakmaya itiyor dogrusu.

Bir dayanagim yok; tamamen spekulasyon bu kisim ama, en onemli diagnostik kaynaklarimizdan birisi olan kaka rengine etki edebilecek bir etken olarak goruyorum gida boyalarini. Yoksa dogrudan sagliga zararli olduklarini dusunmuyorum.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Versele Laga dış ticaret sorumlusuyla görüştüm whatsapp üzerinden. B14 ve B18 ürünlerinin talep görmemesi durumu sıkıntılı. Buna paralel fiyatlarının pahalı olması da. Keza aynı şekilde Prestige serisinden ülkemize daha iyi ürünlerin getirilmeme durumunu da ilettim. Örneğin Versele Laga Leo Enders karışımını. Aynı şekilde fiyat yüksekliği ve talep durumuna bağlandı. Yine de müdürleriyle görüşecekler. Kendilerine durumu izah ettim yeterlice.
Versele Laga dış ticaret sorumlusuyla görüştüm whatsapp üzerinden. B14 ve B18 ürünlerinin talep görmemesi durumu sıkıntılı. Buna paralel fiyatlarının pahalı olması da. Keza aynı şekilde Prestige serisinden ülkemize daha iyi ürünlerin getirilmeme durumunu da ilettim. Örneğin Versele Laga Leo Enders karışımını. Aynı şekilde fiyat yüksekliği ve talep durumuna bağlandı. Yine de müdürleriyle görüşecekler. Kendilerine durumu izah ettim yeterlice.
Hadi bakalım inşallah :giggle: kur bazlı fiyatlar biz de uçuk seviyelere çakınca talep olmaması normal maalesef :/

Limoşum

Forum Sakini
Ben de pelete benzeyen bi ürün var ama su kaplumbağama veriyorum vitamin olarak.

Ekli dosyalar

• 20201203_202401.jpg
    20201203_202401.jpg
    446.4 KB · Görüntüleme: 11

Duygumaviş

Forum Sakini
Evet bende c15 almıştım poşetle oynamayı sevdikleri için önce minik poşetlere koyup önlerine koydum poşeti kemire kemire yeme ulaşıp yediler
Daha sonra poşeti kaldırdım robottan bir iki tık çektirip kafeslerine bir yemliğe full pelet yem birine pelet ağırlıklı karışık koydum
Hem güzel yiyorlar hemde
Çok güzel meyve kokuyorlar bebeklerim

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Evet bende c15 almıştım poşetle oynamayı sevdikleri için önce minik poşetlere koyup önlerine koydum poşeti kemire kemire yeme ulaşıp yediler
Daha sonra poşeti kaldırdım robottan bir iki tık çektirip kafeslerine bir yemliğe full pelet yem birine pelet ağırlıklı karışık koydum
Hem güzel yiyorlar hemde
Çok güzel meyve kokuyorlar bebeklerim
Ben hiç robotlamadan öylece koydum,çıtır çıtır yiyor şükür.Evet ya mis gibi meyve kokuyor öptükçe :)

Zafer

Forum Sakini
Yavaş yavaş denemeye başlasam mı diye düşünmedim değil, C15 almayı düşünüyorum.
Bu arada petgarden'da 4 kg b14 olanı gördüm satışta yazıyordu, ne kadar doğru bilmiyorum da bilenler varsa yazabilir mi?

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
@Zafer
Petgarden bayii dışı satış yapmıyor ve onlara da minimum adet kotası koymuş durumda. Ben sorduğumda stokta yazmasına rağmen yok denmişti.

Bu arada B14 yerine C15 tercih edenler muhabbet için mi kullanıyorsunuz bunu? Özel bir sebebi var mı bu tercihin yoksa yakın bir tercih olduğunu düşündüğünüz için mi bunu kullanıyorsunuz?
Kompozisyonları neredeyse aynı fakat besin oranları biraz farklı, özellikle C15, vitamin A ve toplam yağ oranı olarak B14 ün 2 katı.

Farklı olanları kırmızı, komple olmayan beta carotene i mavi, ufak farklılıkları olanları turuncu işaretledim.

B14
Protein 14%, Fat content 8%, Crude fibre 5.50%, Crude ash 7%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.35%, Lysine 0.75%, Threonine 0.50%, Tryptophan 0.15%, Cystine 0.25%

Vitamin A 8000 IU, β-carotene 4.80 mg, Vitamin D3 1650 IU, Vitamin E 90 mg, Vitamin K3 3 mg, Vitamin B1 8 mg, Vitamin B2 17.50 mg, Calcium D-pantothenate 22 mg, Vitamin B6 6.50 mg, Vitamin B12 0.03 mg, Vitamin C 55 mg, Niacin 90 mg, Folic acid 1.65 mg, Biotin 0.29 mg, Choline chloride 670 mg, 3b202 (iodine) 2.30 mg, E4 (copper) 11 mg, 3b503 (manganese) 110 mg, 3b605 (zinc) 105 mg, E8 (selenium) 0.22 mg

C15
Protein 15.00%
, Fat content 16.00%, Crude fibre 5%, Crude ash 8.5%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.30%, Lysine 0.90%, Threonine 0.45%, Tryptophan 0.15%, Cystine 0.35%

Vitamin A 15000 IU, Vitamin D3 1650 IU, Vitamin E 90 mg, Vitamin K3 3 mg, Vitamin B1 7.50 mg, Vitamin B2 17.50 mg, Calcium D-pantothenate 22 mg, Vitamin B6 6.50 mg, Vitamin B12 0.03 mg, Vitamin C 55 mg, Niacin 90 mg, Folic acid 1.65 mg, Biotin 0.29 mg, Choline chloride 665 mg, 3b202 (iodine) 2.30 mg, E4 (copper) 11 mg, 3b503 (manganese) 110 mg, 3b603 (zinc) 105 mg, E8 (selenium) 0.22 mg

Zafer

Forum Sakini
@Zafer
Petgarden bayii dışı satış yapmıyor ve onlara da minimum adet kotası koymuş durumda. Ben sorduğumda stokta yazmasına rağmen yok denmişti.

Bu arada B14 yerine C15 tercih edenler muhabbet için mi kullanıyorsunuz bunu? Özel bir sebebi var mı bu tercihin yoksa yakın bir tercih olduğunu düşündüğünüz için mi bunu kullanıyorsunuz?
Kompozisyonları neredeyse aynı fakat besin oranları biraz farklı, özellikle C15, vitamin A ve toplam yağ oranı olarak B14 ün 2 katı.

Farklı olanları kırmızı, komple olmayan beta carotene i mavi, ufak farklılıkları olanları turuncu işaretledim.

B14
Protein 14%, Fat content 8%, Crude fibre 5.50%, Crude ash 7%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.35%, Lysine 0.75%, Threonine 0.50%, Tryptophan 0.15%, Cystine 0.25%

Vitamin A 8000 IU, β-carotene 4.80 mg, Vitamin D3 1650 IU, Vitamin E 90 mg, Vitamin K3 3 mg, Vitamin B1 8 mg, Vitamin B2 17.50 mg, Calcium D-pantothenate 22 mg, Vitamin B6 6.50 mg, Vitamin B12 0.03 mg, Vitamin C 55 mg, Niacin 90 mg, Folic acid 1.65 mg, Biotin 0.29 mg, Choline chloride 670 mg, 3b202 (iodine) 2.30 mg, E4 (copper) 11 mg, 3b503 (manganese) 110 mg, 3b605 (zinc) 105 mg, E8 (selenium) 0.22 mg

C15
Protein 15.00%
, Fat content 16.00%, Crude fibre 5%, Crude ash 8.5%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.30%, Lysine 0.90%, Threonine 0.45%, Tryptophan 0.15%, Cystine 0.35%

Vitamin A 15000 IU, Vitamin D3 1650 IU, Vitamin E 90 mg, Vitamin K3 3 mg, Vitamin B1 7.50 mg, Vitamin B2 17.50 mg, Calcium D-pantothenate 22 mg, Vitamin B6 6.50 mg, Vitamin B12 0.03 mg, Vitamin C 55 mg, Niacin 90 mg, Folic acid 1.65 mg, Biotin 0.29 mg, Choline chloride 665 mg, 3b202 (iodine) 2.30 mg, E4 (copper) 11 mg, 3b503 (manganese) 110 mg, 3b603 (zinc) 105 mg, E8 (selenium) 0.22 mg
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Stok halinde satıldığını bilmiyordum o_O

Aslında B14 türkiye'de bulunmadığı için C15'e yönelmek durumunda kaldım diyebilirim. @Hazal da kullanma geçmişini okuyunca mantıklı geldi. İçeriğini çok araştırmadım ne desem yalan olur. Araştırmanız için çok teşekkür ederim, sanırım araştırmanıza göre yağ oranı gerçekten fazla bulunuyor. Muhabbet kuşlarında ne gibi bir etki yaratacağını da bilmiyorum açıkçası.

Amazonun almanya şubesine baktım, versele laga b14'ü bulmuştum fakat türkiyeye gönderilmiyormuş. 10 euro gibi bir ücreti vardı, shippingi göremedim next stepe geçmediği için. Amazona çok güvenirdim getirseler aslında vergi falan hesaplanmış olarak geliyordu, kargo hizmetleri de çok güzeldi.

Sizin araştırmalarınıza göre siz ne önerirsiniz, Türkiye'de birkaç marka araştırmıştınız sanırım. Pelletin çok işlenmemiş ürününü bulsam çok güzel olurdu keza bulamazsam vitamin ve yeme devam etmeyi düşünüyorum.

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Benim de ilk tercihim B14 ya da 18 tabi,ama şu an sadece yurtdışı bir siteden alınma imkanı var.Kargo ücreti de 230 lira :/ veterinerler alternatif olarak diğer nutribird serisi kullanılabilir deyince de çok tereddüt etmedim açıkçası.Hatta başka bir forumda kuşunda pankreas dahil bir çok sorunu olan bir üyeyle konuşmuştuk bu pelet konusunu.İstanbul-vet’e götürüyordu kuşunu,ona da pelet yem tavsiye edilmişti.Son durum ne bilemiyorum ama papağan peletlerini ufalayarak vermesi önerilmişti.Bahsettiğim konu 10 ayı geçen bir zaman önceydi.Yani o tarihten beri muhabbetler için pelet stoğu hala sıkıntılı maalesef.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Benim de ilk tercihim B14 ya da 18 tabi,ama şu an sadece yurtdışı bir siteden alınma imkanı var.Kargo ücreti de 230 lira :/ veterinerler alternatif olarak diğer nutribird serisi kullanılabilir deyince de çok tereddüt etmedim açıkçası.Hatta başka bir forumda kuşunda pankreas dahil bir çok sorunu olan bir üyeyle konuşmuştuk bu pelet konusunu.İstanbul-vet’e götürüyordu kuşunu,ona da pelet yem tavsiye edilmişti.Son durum ne bilemiyorum ama papağan peletlerini ufalayarak vermesi önerilmişti.Bahsettiğim konu 10 ayı geçen bir zaman önceydi.Yani o tarihten beri muhabbetler için pelet stoğu hala sıkıntılı maalesef.
C15 ile C19 un boyutları arasında fark yok ikiside ispinoz,hint bülbülleri için eğer birdaha pelet yem almaya niyetlenirseniz C19 u öneririm çünkü besin değerleri çok daha yüksek

C15:Protein 15.00%, Fat content 16.00%, Crude fibre 5%, Crude ash 8.5%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.30%, Lysine 0.90%, Threonine 0.45%, Tryptophan 0.15%, Cystine 0.35%

C19:Protein 19%, Fat content 15%, Crude fibre 5.00%, Crude ash 8.50%, Calcium 0.90%, Phosphorus 0.60%, Methionine 0.45%, Lysine 1.20%, Threonine 0.60%, Tryptophan 0.20%, Cystine 0.40%

özellikle protein oranı çok önemli

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
C19 , C15 e gore daha makul gozukmesine ragmen muhabbet kusu icin hala cok fazla yag oranina sahip.
Hele ki tohumlarla karma olarak beslenmeye devam edecek kuslar icin ortalama yag ve karbonhidrat cok artmis oluyor. B14 yoklugunda tercih edilebilir muhakkak ama ilk tercih olmamali diye dusunuyorum.

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
C19 , C15 e gore daha makul gozukmesine ragmen muhabbet kusu icin hala cok fazla yag oranina sahip.
Hele ki tohumlarla karma olarak beslenmeye devam edecek kuslar icin ortalama yag ve karbonhidrat cok artmis oluyor. B14 yoklugunda tercih edilebilir muhakkak ama ilk tercih olmamali diye dusunuyorum.
kesinlikle ama C 19 un C 15 ten daha iyi olduğu kesin

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Ağırlıklı olarak pelete geçtik gibi,tohum az tüketiyor.Gene de yağ oranı oldukça yüksek olduğu için dikkat etmek gerekiyor tabi.

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Stok halinde satıldığını bilmiyordum o_O

Aslında B14 türkiye'de bulunmadığı için C15'e yönelmek durumunda kaldım diyebilirim. @Hazal da kullanma geçmişini okuyunca mantıklı geldi. İçeriğini çok araştırmadım ne desem yalan olur. Araştırmanız için çok teşekkür ederim, sanırım araştırmanıza göre yağ oranı gerçekten fazla bulunuyor. Muhabbet kuşlarında ne gibi bir etki yaratacağını da bilmiyorum açıkçası.

Amazonun almanya şubesine baktım, versele laga b14'ü bulmuştum fakat türkiyeye gönderilmiyormuş. 10 euro gibi bir ücreti vardı, shippingi göremedim next stepe geçmediği için. Amazona çok güvenirdim getirseler aslında vergi falan hesaplanmış olarak geliyordu, kargo hizmetleri de çok güzeldi.

Sizin araştırmalarınıza göre siz ne önerirsiniz, Türkiye'de birkaç marka araştırmıştınız sanırım. Pelletin çok işlenmemiş ürününü bulsam çok güzel olurdu keza bulamazsam vitamin ve yeme devam etmeyi düşünüyorum.
Ben bu mesajinizi gozden kacirmisim, simdi konu tekrar guncele gelince gordum. Kusura bakmayin lutfen.

Pellet yemlerin icinde neredeyse tum dunyada ortak kani Harrison's. Bunu her kiyaslamamda benchmark olarak aliyorum.

Yazacagim markalarin yetkilileriyle de yazismalarim oldu, gozumu kararttim ilgili ulkelerden kontaktlarima da danistim, gerekirse ithalatini yapacaktim fakat oglanin durumu agirlasinca onceligimiz diyetini nasil yaparizdan ziyade nasil sagligina kavustururuz a dondu. Bununla alakali bir tablo hazirlamayi dusunuyorum hala, ama ne zaman olur hangi takvimde olur bilemiyorum. Siz kendiniz de arastirmak isterseniz diye markalari yaziyorum yine de.

Harrison's - High Potency Formulu minimum 9 ay kullanilmak uzere , super fine, fine, coarse boylarinda satiliyor. Iri taneli olmasi bisey degistirmiyor tamamen ayni formul, yiyecek kusun boyutuna gore.
Roudy Bush - Maintenance formula , bu da harrison's dan sonra hemen arkasindan geliyor. Uretimleri kisitli ve edinmesi zor, fakat ozellikle buyuk kus sahiplerinin gozdesi. Budgieler icin de cok tutuluyor. Bu ikisi katkisiz ve organik. Son kullanma tarihleri ve saklama kosullari biraz zorlu dolayisiyla. Su hastaligi atlattigimizda belki forumda Harrison's veya RB icin group buy organize edebilirim isteyenlerle.
ZuPreem - Natural , fruit blend, smart select gibi farkli formulleri var. Natural olanin adi yine genelde ilk ikisiyle birlikte aniliyor. Daha endustriyel fakat yuksek kaliteli bir mama, insan gidasi seviyelerinde uretimleri var.
Tropican - Kanada menseili kaliteli bir marka. Avrupada ve yakinlarinda bulmak zor. Arastiracagim.
Lafeber - Premium Daily Parakeet Pellet Yuksek kalite katkisiz yemler, yine top 5 de adindan sozettirenlerden. Bununla birlikte bir de Caitec var. genelde Harrison's ve roudybush un arkasindan gelecek olanlar bu bahsettigim markalar.
Caitec - Original Blend Classic Formul Bu da ekstra seker, renklendirici, koruyucu vs olmayan , firinda pisirilen el yapimi mamalardan birisi. Pismis oldugu icin biraz daha uzun SKT leri var, bulmak zor. Pahali. Ozellikle el yapimi parakeet biskuvileri cok unlu. Odul mamasi olarak kullaniliyor stressli kuslarda v.s.
Hagen - Kafes, ekipman, oyuncak v.b. den tanidik olabilir, ben urunlerini hep buyuk bir memnuniyetle kullandim, hem tohum hem pellet olarak ust kalite karisimlar kullaniyorlar, henuz yaygin bulunmasi zor yiyeceklerinin.
Psittacus - Ispanya menseili, nispeten yeni, kuzey amerikadaki ustte yazdigim markalarin avrupa muadillerini uretiyor. Her formullerinden ayni basariyla bahsedilmiyor ama genelde besin yonunden tam yeterli. Sadece kuslar fazla secici olabildigi yonunde yorumlar var. Analizleri ve genel kompozisyonunu ben hayli basarili buldum. Ispanyadan siparis de verdim, biraz christmas yogunluguna kaldik, bu hafta gelecegini umit ediyorum.
Versele Laga - Nutribird serisi - Koruyucular ve renklendiriciler yuzunden bu usttekilere karsin ilk tercihim degil fakat turkiyede distributoru var, avrupadan daha uygun fiyatlara ithal edilebiliyor kargosunu ve vergisi verince. Formuller icin secimler fazla, (bknz.14, C19 v.s. kiyaslamalari ust mesajlar) Bu usttekileri duzenli olarak edinebildigimde benim ilk tercihim olmayacaktir, fakat kullanip da genel olarak memnun olmayan da okumadim henuz.
Burdan sonra ise turkiyede uretim yapan firmalar var, 1-2 tanesine yazdim cok doyurucu cevaplar almadim sonra peslerini de kovalamadim. Satmak icin kendilerinin ugrasmasi gerekirken ben ikna olmaya calisan taraf olarak kaldim bir anda. Istisnalari vardir muhakkak ama icerikleri ve kompozisyonlari konusunda amerikadaki ornekleri kadar seffaf degiller maalesef.
Lintu, Energycube, Pupa Pelet, Myyem, Rasyon Pelet benim bildiklerim. Herhangi biri hakkinda daha fazla bilgisi olan paylasirsa cok memnun olurum.

Oglan sagligina, biz de kafa sagligimiza kavustugumuzda bu konu uzerine biraz daha calisacagim. Kompozisyon ve besin degerlerini gosteren tablo kiylaslama yapmak icin guzel bir kaynak olurdu. Edinebildiklerimizin fiyatlarini da icermeli tabii.