Scottish Fold Kedimizi Kısırlaştırdık,Yardımlarınızı Bekliyorum..

Taha Aktaş

Yönetici
Moderatör
Merhabalar arkadaşlar.Bugün oğlumuzu veteriner hekimimizin tavsiyesiyle kısırlaştırma operasyonuna aldılar.9,5 aylık kendisi,4 kiloyu da geçkin.İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız için panik yaptık işim doğrusu.Haliyle anestezi verdiler hayvana.Saat 1,5 gibi ameliyata girdi 5’i geçerekten de aldık.Eve geldiğinde çok huzursuzdu ne yapacağını bilemedi boş boş dolandı sonrasında yatağa geçip uzandı ama rahat bir şekilde yatamıyor,durmadan pozisyonunu değiştiriyor bizde bu haline üzülüyoruz.Bir ara yaş mama verdik ondan da biraz yedi ama çok iştahlı değildi.Elbetteki olacak böyle şeyler ne de olsa hayvan kısırlaştırıldı ama sizlerin de böyle tecrübeleriniz varsa ne yapmam gerekeceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Perşembe ve Cumartesi günleri antibiyotik alacağı söylendi.

Merhaba , maalesef konuyla ilgili bir bilgim yok ancak bir soru sormak istiyorum.Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen ama scottish fold ırkı doğuştan acı çeken , hasta bir ırk değil mi?
Yanlış çiftlemeler sonucu evet öyle ama eğer doğru eşleştirilirse yani Scottish Fold ile British Shorthair veya Scottish Straight ile eşleştirilirse acı çekmezler.

Oyla 0
Maalesef ki kedi ve köpeklerde kısırlaştırma şart, geçici süreliğine erkek kediye evde bakmış biri olarak diyebilirim ki tam bir bela oluyorlar.
Kulağa canice geliyor olsa da hayvanların bizim ortamımızda sağlıklı bir şekilde var olabilmesi için (ki daha çok hayvan adına sağlıklı bir şekilde) kısırlaştırma işlemi gerekiyor...Ameliyat sonrası oluşan bir stresten dolayı muhtemelen kediniz şuan kendisini garip hissediyor olabilir.
Özellikle cins kedi/köpek sahiplendirilince eski sahipleri hayvanları üretime sokmamaları için kısırlaştırma sözleşmesi imzalatıyorlar. Böyle durumların haricinde sağlıkları içinde kısırlaştırılma yaptırılabiliyor. Arkadaşımın dişi köpeği uzun süre çiftleştirilmediği için kist oluşmuştu rahminde. 9 yaşında ağır bir ameliyata girmişti kurtulma oranı %50 demişlerdi. Mucizeyi gerçekleştirdi ve kurtuldu. Dost edindiğin hayvanı çiftleştirmeyeceksen kısırlaştırmalısın. Yoksa sonuçları ağır olabiliyor...
Çok teşekkür ederim, deneyimlerinizi paylaştıklarınızdan dolayı.

Oyla 0
Yanlış çiftlemeler sonucu evet öyle ama eğer doğru eşleştirilirse yani Scottish Fold ile British Shorthair veya Scottish Straight ile eşleştirilirse acı çekmezler.
Çok üzülüyorum o hayvanlara :( Bu arada kedilerden çok iyi anlayan bir arkadaşım var,sorunuzu ona gönderdim.Cevap alır almaz paylaşacağım.

Oyla 0
Merhabalar arkadaşlar.Bugün oğlumuzu veteriner hekimimizin tavsiyesiyle kısırlaştırma operasyonuna aldılar.9,5 aylık kendisi,4 kiloyu da geçkin.İlk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız için panik yaptık işim doğrusu.Haliyle anestezi verdiler hayvana.Saat 1,5 gibi ameliyata girdi 5’i geçerekten de aldık.Eve geldiğinde çok huzursuzdu ne yapacağını bilemedi boş boş dolandı sonrasında yatağa geçip uzandı ama rahat bir şekilde yatamıyor,durmadan pozisyonunu değiştiriyor bizde bu haline üzülüyoruz.Bir ara yaş mama verdik ondan da biraz yedi ama çok iştahlı değildi.Elbetteki olacak böyle şeyler ne de olsa hayvan kısırlaştırıldı ama sizlerin de böyle tecrübeleriniz varsa ne yapmam gerekeceği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Perşembe ve Cumartesi günleri antibiyotik alacağı söylendi.
Öncelikle geçmiş olsun zamanla kendini toparlayacaktır dinlenmesine izin verin doktorunuz size beslenme talimatı vermiştir mutlaka 2 hafta banyo yapılmaması gerekiyor ve mümkünse 1 hafta falan dışarı çıkarmayın kedi kumu kullanmayın enfeksiyon kapmaması için bi müddet zıplamasına merdiven falan çıkmasına izin vermeyin ne çok fazla haraket etsin nede fazla hareketsiz kalsın operasyon yerin sık sık kontrol edin fazla kızarıklık şişkinlik idrarda kan olursa doktorunuza söyleyin .Bu süreçten sonra kediniz zamanla kilo almaya meyilli olacaktır .bildiklerim bu kadar

Oyla 0
Merhaba , maalesef konuyla ilgili bir bilgim yok ancak bir soru sormak istiyorum.Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen ama scottish fold ırkı doğuştan acı çeken , hasta bir ırk değil mi?
Kulak yapılarından dolağıyı evet öyle hasta demiyelimde kulak kıkırdağı bir mutasyon sebebiyle küçük olduğu için öyle .Ama çok cana yakın uyumlu kediler :giggle:

Oyla 0
Evet maalesef,çok üzücü gerçekten.Çok teşekkür ederim yardımınızdan dolayı.Bekliyorum.:giggle:
Yoğun bakıma koymuş olabilirler ayılıp gitmesi için o yüzden geç çıkmış olabilir.Anesteziden hemen sonra su mama verilmez.Susmasın diye.Erkek kısırlaştırması kolay olur.O anestezi etkisindendir.Dikiş atılmamıştır eğer çok büyük değilse zaten.
Rica ederim ,böyle söyledi :) Yine bir sorun olursa yazın,yardımcı olalım

Oyla 0
Yoğun bakıma koymuş olabilirler ayılıp gitmesi için o yüzden geç çıkmış olabilir.Anesteziden hemen sonra su mama verilmez.Susmasın diye.Erkek kısırlaştırması kolay olur.O anestezi etkisindendir.Dikiş atılmamıştır eğer çok büyük değilse zaten.
Rica ederim ,böyle söyledi :) Yine bir sorun olursa yazın,yardımcı olalım
Çok teşekkür ederim,evet dikiş atılmamıştı.Orayı durmadan yaladığı için kurumasını engelliyor ve işimiz uzuyor o yüzden bizde şimdide boyunluk taktırmaya gitmiştik..

Oyla 0
Arkadaşlar yardımınız lazım.Durmadan yarasını yaladığı için bugün sabah boyunluk taktırmaya gittik.Biraz huysuzlandı ama sonradan alıştı zaten yarın antibiyotik verildikten sonra da çıkarmayı düşünüyordu zaten hekimimiz.

Şimdi de haliyle orayı yalayamadığı için halıya sürterek çok olmasa da kanattı.Ne yapmamız lazım?

@nextwhiskey Müsaitseniz arkadaşınıza iletir misiniz?

Oyla 0
Öncelikle geçmiş olsun zamanla kendini toparlayacaktır dinlenmesine izin verin doktorunuz size beslenme talimatı vermiştir mutlaka 2 hafta banyo yapılmaması gerekiyor ve mümkünse 1 hafta falan dışarı çıkarmayın kedi kumu kullanmayın enfeksiyon kapmaması için bi müddet zıplamasına merdiven falan çıkmasına izin vermeyin ne çok fazla haraket etsin nede fazla hareketsiz kalsın operasyon yerin sık sık kontrol edin fazla kızarıklık şişkinlik idrarda kan olursa doktorunuza söyleyin .Bu süreçten sonra kediniz zamanla kilo almaya meyilli olacaktır .bildiklerim bu kadar
Bu arada mesajınızı görmemişim teşekkür ederim.Zaten zamanla kısır kedi mamasına geçeceğiz.

Oyla 0
Arkadaşlar yardımınız lazım.Durmadan yarasını yaladığı için bugün sabah boyunluk taktırmaya gittik.Biraz huysuzlandı ama sonradan alıştı zaten yarın antibiyotik verildikten sonra da çıkarmayı düşünüyordu zaten hekimimiz.

Şimdi de haliyle orayı yalayamadığı için halıya sürterek çok olmasa da kanattı.Ne yapmamız lazım?

Yeni gördüm çok özür dilerim ,hemen ilettim cevap gelince yazacağım

Oyla 0
Kedi ve köpek kısırlaştırılması oldukça yaygın bir durumdur. Hatta bazı köpek türlerinde mecburidir.

Güdüsel durumunu tamamen değiştiren bir durumdur, belli yaşlarda yapıldığı takdirde, güdüsel davranışlarını minimize olabilir. Buna karşın alışılmış bu güdüsel davranışlar, geç yaşlarda yapılan kısırlaştırmayla geçmeyebilir.

Kısır hayvanlar için sunulan mamaları kullanmanı öneririm. Aslında mantığı daha az enerji ve besin ögeleri içermesi. Keza, kısırlaştırılmış hayvanlar, davranış açısından çok daha dingin olurlar fiziksel ve ruhsal baplamda genelde. Bu sebeple besin açısından sınırlandırılmış gıdalar bu dengeyi sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

Bütün hayvanlarda olduğu gibi, doğasına ters olan bir yaşam sunuyoruz onlara kendi egolarımız doğrultusunda. Ve yaptığımız herşeye mutlaka bir neden buluyoruz.

Kısır olmayan kedinin birçok problemi vardır, fakat buna problem denmesinin kaynağı, insan tarafından barındırılmasından kaynaklıdır. Yoksa ortada bir problem yok:)

Garip ve anlaşılmaz varlıklarız. İnsan, dünyanın virüsüdür. Tüketimde sınır tanımayız...

Neyse...Konu dağılmasın.

Velhasıl, kuşlar konusunda şikayet ettiğimiz veterinerler, kediler ve köpekler konusunda oldukça deneyimlilerdir genelde. Duygusal açıdan olsa gerek:)

Bu sebeple, veterinerinizin önerilerileri ne ise, o yönde hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.

Oyla 0

Sanırım arkadaşım uyudu ,o arada ben biraz araştırma yaptım.Boyunluk ile ilgili kedi sahipleri 2 ye ayrılmış durumda.Bence sakinleştiyse yarına kadar bekleyin ,veteriner bir görsün önce.Bu boyunluk kedileri rahatsız ettiği için alternatif bir icat geliştirilmiş ,daha konforluymuş; win-pet adı.Bir bakın isterseniz.

Oyla 0
Kedi ve köpek kısırlaştırılması oldukça yaygın bir durumdur. Hatta bazı köpek türlerinde mecburidir.

Güdüsel durumunu tamamen değiştiren bir durumdur, belli yaşlarda yapıldığı takdirde, güdüsel davranışlarını minimize olabilir. Buna karşın alışılmış bu güdüsel davranışlar, geç yaşlarda yapılan kısırlaştırmayla geçmeyebilir.

Kısır hayvanlar için sunulan mamaları kullanmanı öneririm. Aslında mantığı daha az enerji ve besin ögeleri içermesi. Keza, kısırlaştırılmış hayvanlar, davranış açısından çok daha dingin olurlar fiziksel ve ruhsal baplamda genelde. Bu sebeple besin açısından sınırlandırılmış gıdalar bu dengeyi sağlamaya yardımcı olabilmektedir.

Bütün hayvanlarda olduğu gibi, doğasına ters olan bir yaşam sunuyoruz onlara kendi egolarımız doğrultusunda. Ve yaptığımız herşeye mutlaka bir neden buluyoruz.

Kısır olmayan kedinin birçok problemi vardır, fakat buna problem denmesinin kaynağı, insan tarafından barındırılmasından kaynaklıdır. Yoksa ortada bir problem yok:)

Garip ve anlaşılmaz varlıklarız. İnsan, dünyanın virüsüdür. Tüketimde sınır tanımayız...

Neyse...Konu dağılmasın.

Velhasıl, kuşlar konusunda şikayet ettiğimiz veterinerler, kediler ve köpekler konusunda oldukça deneyimlilerdir genelde. Duygusal açıdan olsa gerek:)

Bu sebeple, veterinerinizin önerilerileri ne ise, o yönde hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.
Hocam 2 lafın ikisini de siz söylüyorsunuz :unsure::D şaka bir yana katıldığım noktalar var :)

Oyla 0

Neyse...Konu dağılmasın.

Teşekkür ederim.:giggle: Yaklaşık 3-4 hafta sonra kısır mama ile şimdiki yediği mamayı mix yapıp başlayacağız inşallah.Pelet yem mantığı..

Oyla 0
Sanırım arkadaşım uyudu ,o arada ben biraz araştırma yaptım.Boyunluk ile ilgili kedi sahipleri 2 ye ayrılmış durumda.Bence sakinleştiyse yarına kadar bekleyin ,veteriner bir görsün önce.Bu boyunluk kedileri rahatsız ettiği için alternatif bir icat geliştirilmiş ,daha konforluymuş; win-pet adı.Bir bakın isterseniz.
Çok teşekkür ederim ilginizden dolayı.Araştıracağım bu ürünü.

Oyla 0
Hepinize yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim kendisi şuan çok iyi..:giggle:

Bir konu hakkında daha yardım isteyecektim,mama hakkında..Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi piyasa da kedi mamaları için de oldukça marka ve ürün mevcut.Aslında ana kriter mamanın içerisinde protein kaynağı olarak ne kullanıldığını bilmek.Örneğin tavuk eti mi kullanılmış yoksa tavuk proteini mi? Ne farkı var derseniz tüy,ibik,tırnak gibi yapılarda yüksek oranda protein içerir mamanın protein oranı yükselir ama hayvanlar bu proteini yeterli ve dengeli olarak kullanamaz.Yani yazan %25-30 artık her neyse protein oranı çöpten ibaret hale gelir. Öncelikli olarak protein kaynağının mama içeriginde net bir şekilde yazıldığına emin olmak gerekir. Sonrasında karbonhidrat kaynağı olarak kullanılan takviyelerin ne olduğuna dikkat etmek lazım.Zararlı tahıllar içerip içermemesi,doğal yollarla korunup korunmaması,magnezyum vb. değerlerinin miktarı, içerdiği vitaminlerin ne olduğu vsvs... bu böyle uzayıp gider.Ben şuanda N&D kullanıyorum ama Petcurean'a geçmeyi düşünüyorum.Aşağıya bazı kaliteli markaların isimlerini yazdım.Aranızda daha önceden kedi besleyen ya da halihazırda kedisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.Hiç kedi ile alakası olmayanlar için de şunu söyleyebilirim.Aşağıya yazdığım markalardan koyu işaretleri olanlar kuş malzemeleri için üretim yapan markalardan Versele Laga,Röhnfried,Nekton gibi düşünebilirsiniz...

N&D
Acana
Orijen

Advance
Profine
Brit Care
Felicia
La Vital
Naturea
Farmina Matısse
Wildfield
True Instinct
Petcurean

Hill's

Son düzenleme:
Oyla 0
Orijen ve Acana aynı firmanın farklı markaları. Acana, Orijenden bir tık daha içerik olarak zayıflatılmıştır. Bütçesi de buna göre şekillenmiştir. Fakat kalite aynı kalite.

Üzerine tanımam.

Oyla 0