Muhabbet Kuşları Show Jumbo Muhabbet Kuşu

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Show Jumbo Muhabbet Kuşu
Muhabbet kuşlarında ırk ayrımı yapabilmek için neyin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Piyasada da en fazla yapılan hatalardan biri de "Show Jumbo" mutasyonunun bir ırkmış gibi gösteriliyor olmalı. Arkadaşlar show jumbolar bir ırk değildir. İngiliz muhabbet kuşlarından türetilmiş, genetiğiyle oynanmış ve ıslah çalışmalarıyla günümüzde ki hallerine ulaşmış bir varyetedir.

Anlayacağınız gibi Show jumbolar aslında İngiliz Muhabbet kuşlarıdır. İngiliz kuşlara göre boyutsal ve görünüm açısından farkları olduğundan ve yarışma kuşu olarak kullanıldığından show ve jumbo takmasını almıştır. Ülkemizde de show jumbo olarak biliyoruz bu kuşları.

Bu varyetenin birbirinden farklı görünümlerde çeşitleri olabilmektedir. Örneğin yoğun kafa tüyü olanlar, gerdan kısmında ki beneklerin düşüklüğü, vücut yapısının değişiklikler göstermesi gibi...
Tasvir etmesem de dilimize yerleşmiş bir sınıflandırma yöntemi var bu kuşlarda. Taşıdığı fenotip özelliklere göre "vasıflı, vasıfsız" yakıştırması yapılır.

Altta hazırlamış olduğum görsel, show jumbo kuşlara örnek olarak seçtiklerimdir.
2830

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Hayir yok maalesef. :oops: sadece üzerinde çalışılırsa çıkıyor örneğin ben ngiliz * Show eslediginizde gelen yavrular kirik olacaktır. O yavrulari da bir showla eslerseniz show a yakin bir ayarda yavrular verebilir. Uzun bir süreç aslinda :confused:

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
show, jumbo, ingiliz, yerli vb ırkların farkları üzerine görsellerle desteklenmiş bir yazi çok faydalı olur diye düşünüyorum. insanlar kırmanın da kırması kuşları jumbo diye bi ton paraya alıyor.

2 hafta önce izmir'in en büyük orjinal jumbo üretimhanesi diye reklamı yapılan yere gittim, iki katlı devasa bir üretimhanede toplasan 20 tane "orjinal jumbo" tabir edilen kuş var.

bence @Taha Aktaş güzel bir yazı çıkarabilir