Sirkeli su yerine > KARBONATLI SU ;)

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Sebze meyve yıkamada, kafes ve suluk temizliğinde, kuşlarımızın banyosunda bolca kullandığımız sirkenin aslında hiçbir işe yaramadığını ve hatta zararlı olduğunu söylesem? Evet arkadaşlar neden sirke bir işe yaramıyor ve neden karbonat kullanmalıyız bundan bahsedicem biraz..

Sebze meyveleri ve yeşillikleri, Karbonatlı suda bekletin..

Bilindiği üzere bir çok kişi sebze meyveleri ve yeşillikleri sirkeli suyla yıkar. Ancak bu son derece yanlıştır! Çünkü sebze meyvelerde ve yeşilliklerde bolca tarım ilacı kullanılıyor. O yeşillikler nasıl haftalarca hiç solmadan durabiliyor sizce :) Uzmanların dediğine göre; ''Sirkeli su mikroorganizma yükünü azaltmada etkili olmasına rağmen, tarım ilacı kalıntılarını temizleyememekte ve hatta buraya dikkat bazılarının etkilerinin artmasına neden olabilmektedir!''

1.jpg

Sebze meyveleri tarım ilaçlarından arındırmak için ise karbonatın çok etkili olduğu söyleniyor. Bunu bende bir süredir uyguluyorum arkadaşlar ve gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim. Peki nereden anladın işe yaradığını diye sorabilirsiniz? Karbonatlı suda beklettiğim ve yıkadığım yeşilliklerin o mis gibi kokularının çoğaldığını farkettim. Karbonatla yıkamadan önce neredeyse hiç kokusu olmayan yeşillikler yıkandıktan sonra doğal bir yeşillik kokuyor..

3.jpg

Sadece buda değil, normalde kıvırcığın kuşlarımızda ishal yaptığından şikayetçiyiz değil mi? Ben kıvırcık ve diğer yeşillikleri kuşlarıma sürekli veriyorum. Tabi yeşilliği biraz fazla verince ishal durumları olabiliyor. Ancak dediğim gibi bir süredir yeşillikleri karbonatlı suda bekletip veriyorum. Ve ne kadar verirsem vereyim ishali bırakın dışkı kıvamı bile bozulmuyor. Benim tahminim o ki ishal yapan kıvırcık değil, üzerindeki tarım ilaçları!

Kafes ve kafes aksesuarlarını, Karbonatlı suyla temizleyin..

Evet arkadaşlar yapılan bir diğer hatada kafes, suluk ve diğer aksesuarları sirkeli suyla temizlemek. Daha doğrusu temizlediğimizi sanmak. Sirke en başta kafes tellerine zararlı, asidik olduğu için kafesin kaplamasını bozuyor. Bir kaç sirkeli su temizliğinden sonra kafesinizin oksitlendiğini çok rahat gözlemyebilirsiniz. Hatta forumda bir arkadaşımız bundan bahsetmişti..

4.jpg

Suluk ve oyuncak temizliğinde ise zararlı olmasada pek etkili sayılmaz. Şöyleki suluklarda dikkatinizi çektiyse sürekli bir yağ tabakası oluşur, bu yağ tabakası aslında bakteri tabakasıdır. Bakteriler suda serbest halde dolaşmazlar ve tutunucak bir yüzey ararlar. Bir yüzeye tutunup orada koloni oluşturlar. Bu bakteri ve yağ tabakasını çözücek en etkili ve doğal madde karbonattır arkadaşalr. Suluklarınızı 10 dakika karbonatlı suda beklettikten sonra güzelce ovalayarak yıkayın. Yağlardan arındığını ve temizlendiğini hissediceksiniz. Hatta etkisini arttırmak için içerisine bir miktarda tuz ekleyebilirsiniz..

Kuşlarınızın banyo suyuna da, Karbonat ekleyin..

Youtube'ta görüyorum bir çok kişi kuşların banyo sularına sirke ekliyorlar. Yada fıs fıs şişesine sirkeli su koyup kuşlara püskürtüyorlar. Peki ne kadar etkili bir yöntem? Benim kendi tecrübem açıkçası pek hoş olmadı. Sirkeli suyla yıkadığım kuşların tüyleri temizlenceğine yapış yapış garip bir hal aldı..

Versele laga, röhnfried yada natural gibi dünyaca ünlü kuş ürünleri üreten firmaların banyo için ürettikleri banyo tuzları var mesela. O ürünlerin içeriğini incelerseniz hepsinde tuz ve karbonatı kullanmışlar. Çünkü tuz ve karbonat doğal birer antiseptik üründür. Kuşların vücudundaki kirleri ve yağları söküp atar, ciltteki gözenekleri açar ve tüyleri temizler..

5.jpg

Hatta bir üretici arkadaşımız french moltlu kuşlarını düzenli karbonatlı suyla banyo yaptırarak tüylerini çıkarmayı başarmış. Bunuda dip not olarak ekliyeyim..

Kalın Sağlıcakla...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Garip gelebilir sizlere ancak bu yaşıma kadar hiç bir meyve ve sebzeyi ne sirke ne de diğer ürünler içinde bekleterek tüketmedim. Aynı şekilde kuşlarımda.
Karbonat daha etkili olabilir elbette. Sirkenin o kadar mucizevi bir ürün olmadığını biliyoruz. Muhtemelen karbonatta belirli bir oranda etkilidir ama harikalar yaratmıyordur. Dezenfektan görevi olarak kullanıldığında daha çok dikkat edilmesi gereken ne şekilde fırçalandığı silindiği ve ardından nasıl durulanıp kurutulduğu bence.
Keyifli bir konu olmuş. Teşekkür ederim bizlerle paylaştığın için

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
başlığı görünce tecrübeli hanımlara sordum :)

yeşillik ve diğer yiyeceklerde sirkeli su (özellikle solucan, parazit vs açısından)

yiyecek dışı herşey için (fırın, ızgara, yoğun yağlı yüzeyler vb) karbonat dediler

yanlış ya da doğru bilmiyorum

MiniKuş

Veteran
Çok güzel bir konu olmuş ve gerçekten tüm konuda hak veriyorum. Bu arada sulukta oluşan yağ tabakası konusunuda öğrendiğim iyi oldu.

Afatsumi

Forum Sakini
Sirkenin etkinliği konusunda benim de acizane şöyle bir deneyimim oldu. Dışardan aldığım çift katli box kafesten kuşlarima bit geldi. Denemek için önce bir tane biti beyaz bir zemin üzerine hapsettim, petshoplarda bit spreyi diye satilan ürünü direk üstüne sıktım bana mısın demedi, ardindan elma sirkesine geçtim biti resmen elma sirkesi icinde boğdum beklettim bit biraz sendeledi ama kaçmaya devam etti ölmedi ve kaldi ki biz bu sirkeleri sulandirarak veriyoruz artik siz düşünün ne kadar etki edeceğini, sorunu sinek ilacı ile çözmüştüm. Tabi burda tarim ilaclarina sirkenin etkisinden bahsediliyor, bitlere olan etkisi ile alakası olmayabilir de bağlantı kurulabilir de😊

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Denemek için önce bir tane biti beyaz bir zemin üzerine hapsettim, petshoplarda bit spreyi diye satilan ürünü direk üstüne sıktım bana mısın demedi, ardindan elma sirkesine geçtim biti resmen elma sirkesi icinde boğdum beklettim bit biraz sendeledi ama kaçmaya devam etti ölmedi

Hocam bitle ne alıp veremediğin var yaa :D

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
@Afatsumi iyi bir ders olmuş size ve bize anlattığınız için teşekkür ederim. Benimde psikolojimi çok bozdular zamanında :D Okuyan olursa yorumu burada hatırlatma yapayım. Mdf box kafeslerin satılma sebepleri genelde bit sorunu oluşmasındandır. Bu nedenle 2. el asla alınmaması gereken kafeslerden.

Kan biti ise ne sirke ne de bit spreyi iş görür. Akarsid, ardab, canhiper gibi ürünler çözüm olacaktır.

Ahmet Sy.

iyikus.com Üyesi
Konuyu hazırlamadan önce bir çok uzman görüşünden ve çeşitli kaynaklardan faydalandım. Ancak şuan tekrar araştırmam gerekiyorki onada vaktim yok.. Eğer şüpheniz varsa sirkeye devam edebilirsiniz tercih sizin :)
Yanlış anlaşılmasın ben her şeyi sorgulayan ve öğrenmek isteyen birisiyim. Sadece bu konuda değil.

Bende karbonat'ın temizlik için kullanıldığını öğrendim ama sirkenin bu kadar işe yaramayışını görünce şaşırdım. Covid başlarında kargolarımı sirkeli su ile dezenfekte ederdim ve doktorlar falan da hep bunu önerirlerdi.

Kuşların suluklarını vegan sabun ile yıkamıştım ama bir günde bile aşırı derece kötü bir koku yaydılar. Bende sizin dediğiniz gibi 10 15dk kadar karbonatlı suda tuttum. Yarın nasıl olduğuna bakacağım.

Ahmet Sy.

iyikus.com Üyesi
@Afatsumi iyi bir ders olmuş size ve bize anlattığınız için teşekkür ederim. Benimde psikolojimi çok bozdular zamanında :D Okuyan olursa yorumu burada hatırlatma yapayım. Mdf box kafeslerin satılma sebepleri genelde bit sorunu oluşmasındandır. Bu nedenle 2. el asla alınmaması gereken kafeslerden.

Kan biti ise ne sirke ne de bit spreyi iş görür. Akarsid, ardab, canhiper gibi ürünler çözüm olacaktır.

Peki bit olmadan nasıl bir temizlik yapılmalı? Geçmişini bilmediğim kuşlar da kafeslerini haftada bir sirkeli su veya karbonatlı su ile silmek yeterli mi? (Hatta ben bir hafta sirkeli bir hafta da karbonatlı su ile temizlemeyi düşünüyorum :D.)

Afatsumi

Forum Sakini
Peki bit olmadan nasıl bir temizlik yapılmalı? Geçmişini bilmediğim kuşlar da kafeslerini haftada bir sirkeli su veya karbonatlı su ile silmek yeterli mi? (Hatta ben bir hafta sirkeli bir hafta da karbonatlı su ile temizlemeyi düşünüyorum :D.)

Hastalıkları bilmekten daha önemli olan bence kuşların hasta olmamaları! Yani doğru bir bakım yapılırsa kuşlar kolay kolay hastalanmazlar. Doğru bakımda aslında o kadar kolay birşeyki. Yem, su, hijyen bu 3 temel şeyi eğer düzgün yaparsak kuşlar hastalanmazlar..

Hastalıkların büyük çoğunluğu kötü yem kaynaklıdır. Bir kere yem taze ve temiz olmak zorunda. Eğer yem kötü ise kuşlarda mantar yada koksidiyoz yada bakteriyel hastalıkların gelişmesi kaçınılmazdır.. Ve ne yazıkki açık yada kapalı petshoplarda gördüğünüz bir çok yem kötü yem sınıfında benim için.. Aslında hastalıklardan çok yem kalitelerini konuşup tartışırsak bence sorunu temelden çözeriz... (Yem kalitesi deyince bazı arkadaşlar yemin içindeki aspur oranına endeksliyorlar kaliteyi ama benim dediğim şey o değil arkadaşlar :)

İkinci bir konuda kuşların sularıdır. Kuşların sularını mutlaka en az 2-3 günde bir tazelememiz gerekiyor yaz sıcaklarında ise hergün.. Ve atlanan bir konu ise suyu tazelerken suluğu yıkamamak! Suluğu yıkamadıktan sonra suyun tazelenmesi hiç bir anlam ifade etmiyor.. Suluğu ben hiç üşenmeden her su değişiminde kalıp sabunla süngeri köpürterek bir güzel yıkarım ve güzelce durularım.. (bulaşık sabunu yada sıvı el sabunu tavsiye etmiyorum kolay durulanmazlar çünkü ve kalıntı bırakabilirler. Kalıp sabun bence en iyi yöntem çok iyi temizler ve çok kolay durulanır..)

Üçüncü konumuz hijyen. Kafes temizliğini eğer düzenli ve hakkıyla yaparsak buda bir çok hastalığın önünü kesicektir.. Mesela kuşlar kafes içerisinde gagalarıyla tutuna tutuna tellerde sürekli dolaşırlar ve zamanla o tellerde kalan ağızdaki artıklar mantar ve bakteri üremesine sebep olur. Eğer biz o telleri düzenli temizlemezsek bir süre sonra kuş o bakterileri ve mantarları ağzıyla vücuduna almaya başlar ve hasta olmaları muhtemeldir.. Ben kafes tellerini bol karbonatlı suyla silerek temizlerim devamlı.. Dikkat edin kafes dibini temizlemekten bahsetmedim bile...

Bu liste uzar gider ama bu 3 temel mesele çok çok çok önemli..
Bu konuda Malkoçoğlu ustam daha tecrübeli 😊 yalniz mama veriyorsaniz dibe düşen mama atiklari da kuf mantar açısından tehlikeli o yuzden bunun periyodik temizlik disinda kontrol edilmesi iyi olur bence

Ahmet Sy.

iyikus.com Üyesi
Bu konuda Malkoçoğlu ustam daha tecrübeli 😊 yalniz mama veriyorsaniz dibe düşen mama atiklari da kuf mantar açısından tehlikeli o yuzden bunun periyodik temizlik disinda kontrol edilmesi iyi olur bence

Ben ziyan olmasın diye açık yem kullanıyorum ama sonrasında bravo 302 alacağım. Açık yem var diye de yulaf, keten tohumu ve powermax mama aldım. Neyse ben mamayı ilk defa vereceğim ve daha vermedim ama verince dikkat ederim. Mama kaç saat dayanabilir?(powermax eko sipariş ettim ve bilerek yumurtasız diye aldım.)

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bit durumlarını önlemek için düzenli temizlik haricinde ayda 1 kez (kuluçka yoksa) kafes nemli bezle silinmeli ya da sadece sıcak su ile yıkanmalı. Ek bir ürün gereksinimi var bitler için. LCS-3 gibi ürünler alıp kafes çevresine uygulamalar yapılmalı.