Solunum Sıkıntısı & Ayak Tutulması

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar çok acil yardımınıza ihtiyacım var. Şehir dışından yeni geldim. Gitmeden önce tüyleri için sizden yardım istemiştim. Parazit ilacını vs temin ettim. Başlayacaktım fakat 3 gündür durup dururken bu hale geldi. Dün sağ bacağını kullanamamaya başladı. Hemen kafesini ayırdım küçük kafese aldım. Enerjisi iyi ama solunumu ve dışkısı fena halde. Sağ bacağı kullanırken çok zorlanıyor. Acil müdahale ne yapmam gerekiyor? 3 gün önce başladı durum dediğim gibi. Ötmek istiyor sesi çıkmıyor. Videodaki takırtı sesi ondan geliyor. Buna aşırı düşkünüm bi şey olursa dayanamam

Ekli dosyalar

• IMG_7175.jpeg
    IMG_7175.jpeg
    280.6 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
yani aslinda boyle durumlarda 3-4 ilacı karistirip vermek daha dogru ama ilaclari bulmak dogru dozda vermek pek kolay değil
O kadar kötü denk geldi ki, annemle hastanede kalıyorum. Eve gidip ilaç verip geri dönüyorum. Suyuna kattım ağızdan da veriyorum sabah akşam. Kafes dibine iniyor bazen, yukarı çıkıyor salıncağa da biniyor. Bir iyi bir kötü. Ama sağ tarafı felç gibi tamamen. Agumentin şurup temin edip ağızdan vericem daha etkili olması için

hastanede kaliyorsanız şöyle yapın

herhangi bir veteriner kliniğinden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik alin, günde 1 kere suyu değiştirseniz yeterli olur

şu an kullandığıniz antibiyotik sulukta etkisini hızlı kaybeder, gunde 2-3 kere tazelemek gerekir

hastanede kaliyorsanız şöyle yapın

herhangi bir veteriner kliniğinden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik alin, günde 1 kere suyu değiştirseniz yeterli olur

şu an kullandığıniz antibiyotik sulukta etkisini hızlı kaybeder, gunde 2-3 kere tazelemek gerekir
Hocam buradaki veterinerler o kadar sorguluyor ki ilacı alırken. Laf anlatana kadar kriz geçiriyorum. Kuşlardan anlayan veteriner de yok zaten. Evde ilacı tazeleyecek birileri var ama ağzından veremiyorlar onu ben hallediyorum gidip gelerek. Bir de bu sinir sistemi hastalıklarında amoksisilin etkili oluyor gerçekten. İnşallah etki eder

Hocam şimdi eve geldim, hapşırınca burnundan kan geliyor.. hatta burun etrafı şu halde

Ekli dosyalar

• IMG_7240.jpeg
    IMG_7240.jpeg
    229.9 KB · Görüntüleme: 17
İlaçtan öncemi vardı bunlar yoksa ilaç kullanıncamı oldu? Eğer ilaçtan sonra olduysa ilaç ağır gelmiştir. Eğer öncesinde varsa bakteriyel enfeksiyon belirtileri bunlar (salmonella)..
İlk bir denge kaybı oldu, b vitamini ve antibiyotikle toparladı ondan bir hafta sonra da ağzından kan gelip nefes alamadı ağzını açtı, kafes tabaninda ağzı açık nefes almaya çalışıyordu. Yine başka veterinere gittik bu sefer kursak mantarı dediler mikostatin verdiler üç hafta kullandık düzeldi. Şimdi iyi maşallah. Ancak kursak genişletme hareketi yapıyor bilhassa tüyleriyle oynayınca. Ama ne kusma, ne salya var. Bazen de ciiik diye ses çıkarıyor yaparken. Onun dışında yemesinde, icmesinde, oynamasinda, konuşmasında hiçbir problem yok. Dışkısı da normal. Kursak mantarı dedi ancak hiç kusması, dışkıda bozulma olmadı. Birden ağzından kan gelip yere düşmüştü. Hala düşünüyorum kursak mantarı mıydı diye

Parazitler hiç belirti vermeden bir anda bu kadar ileri seviye problemler ortaya çıkarabiliyor mu gerçekten? Çünkü 4 gün önce sapasağlamdı inanın hiçbir şeyi yoktu. 3 gün önce biraz halsizleşti bir kaç saat nefes alması garipleşti. Grupta konu açtığım gün bir anda bu hale geldi anlam veremiyorum

Parazitler hiç belirti vermeden bir anda bu kadar ileri seviye problemler ortaya çıkarabiliyor mu gerçekten? Çünkü 4 gün önce sapasağlamdı inanın hiçbir şeyi yoktu. 3 gün önce biraz halsizleşti bir kaç saat nefes alması garipleşti. Grupta konu açtığım gün bir anda bu hale geldi anlam veremiyorum
Kuşların en sevmediğim huyu hastalıklarını gizlemeleri. Maalesef çoğu hastalık son evreye gelene kadar gizliyorlar.

Benzer şikayetler başka bir kuşumda daha başladı. Sanırım bulaşıcı bir durum. Direk agumentin başlamalı mıyım? Tünekte dururken bile kuluçka pozisyonuna benzer şekilde duruyor. Kilosu normal 45 gram. Solunumu biraz hızlı. Dışkısı koyu yeşil, etrafında leke bırakıyor. Sağ ayakta problem başladı

Ekli dosyalar

• IMG_7629.jpeg
    IMG_7629.jpeg
    428.5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_7630.jpeg
    IMG_7630.jpeg
    452.1 KB · Görüntüleme: 11
Benzer şikayetler başka bir kuşumda daha başladı. Sanırım bulaşıcı bir durum. Direk agumentin başlamalı mıyım? Tünekte dururken bile kuluçka pozisyonuna benzer şekilde duruyor. Kilosu normal 45 gram. Solunumu biraz hızlı. Dışkısı koyu yeşil, etrafında leke bırakıyor. Sağ ayakta problem başladı
sulphamazethine, bactrim, baytril varsa öncelikle bunlar olabilir. Yoksa eğer denenebilir. Tutulmaların sebebi salmonella olabilir. Salmo stop gibi bir ürün de olur.

Dışkısı şimdilik çok fena değil ancak tutulmaların sebebi salmonella da olabilir. Hapşırık yok değil mi
Hapşırık yok, enerjisinde de bir sıkıntı yok. Sadece duruşunda ve dışkısında problem var. Ayağı Pıtır’ın ayağı kadar kötü değil, incitmiş de olabilir emin olamıyorum ama dışkısı problemli olduğu için korkuyorum

Geri